aktualności – 24 marzec 2022

W przedzień Invest Cuffs 2022 w aktualnościach znajdziecie sporo ciekawych informacji o najważniejszych rynkach, a także ciekawostki np jak można zasilić kopalnię Bitcoinów. Premiera programu o 14:00!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 24 marzec 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (WFP) poinformował, że stoi w obliczu niedoboru środków w wysokości $9 miliardów. Według agencji przed inwazją 44 miliony ludzi w 38 krajach znajdowało się na krawędzi głodu. „Demokraci i Republikanie w Kongresie muszą szybko zebrać się i zatwierdzić nadzwyczajną globalną pomoc żywnościową, aby zapobiec umieraniu z głodu dziesiątkom milionów ludzi, w tym milionom dzieci”, powiedział Reuterowi senator Cory Booker, demokrata z New Jersey. WFP otrzymuje ~50% swoich towarów z Ukrainy.
  • Minister rolnictwa Roman Leshchenko powiedział we wtorek, że obszar zasiewów wiosennych na Ukrainie może w tym roku zmniejszyć się o ponad połowę z poziomu z 2021 r. do około 7 mln hektarów, w porównaniu do 15 mln hektarów oczekiwanych przed rosyjską inwazją.
  • Bunge Ltd poinformował, że jego obiekt portowy w Mikołajowie na Ukrainie doznał „pewnych szkód” podczas walk w mieście portowym nad Morzem Czarnym. Obiekt, który obejmuje zakład przetwórstwa nasion oleistych, magazynowanie zboża i operacje załadunku na eksport, został zamknięty od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Bunge powiedział, że wszyscy pracownicy są bezpieczni i że dokładniejsza kontrola uszkodzeń zostanie przeprowadzona, gdy będzie to bezpieczne.
  • Miliarder Aliko Dangote – najbogatszy człowiek w Afryce – otworzył swoją fabrykę nawozów Dangote. Projekt o wartości $2,5 mld ma nadzieję na pozyskanie klientów na rynku afrykańskim i zagranicznym – co w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest bardzo prawdopodobne. W tej chwili eksport z nigeryjskiej fabryki nawozów będzie kierowany do Brazylii – kraju, który w dużym stopniu polegał na rosyjskich nawozach – i, jak powiedział Dangote, do Stanów Zjednoczonych, Indii i Meksyku. Zaopatruje również wszystkie główne rynki Afryki Subsaharyjskiej. Zakład został zamówiony przez prezydenta Nigerii Muhammadu Buhari i znajduje się na 500 hektarach Lekki Free Zone w stanie Lagos. Ma zdolność produkcji 3 mln ton mocznika rocznie i jest największym w Afryce kompleksem produkującym granulowane nawozy. Rolnictwo stanowi 20 procent produktu krajowego brutto Nigerii, przy czym wkład do produkcji roślinnej jest najwyższy w podsektorze rolnictwa. Jednak niska produkcja nawozów i wysokie koszty importu nawozów hamują wzrost, ponieważ zużycie nawozów w kraju konsekwentnie plasuje się poniżej innych krajów afrykańskich. W 2018 roku Nigeria zużyła 20 kg nawozu na hektar, w porównaniu z 73 kg w RPA i 393 kg na hektar w Chinach. Nigeria ma innych producentów nawozów, takich jak Notore, który ma zdolność produkcyjną 500 000 ton metrycznych i Indorama Eleme Petrochemicals Ltd., przedsiębiorstwo należące do Singapuru, które planuje podwoić swoją obecną produkcję do 2,8 miliona ton nawozu mocznikowego rocznie.
  • Rynek wycenia z 72,2% prawdopodobieństwem, że FED podniesie w maju stopy procentowe w USA o 50 punktów bazowych.
  • Canadian Pacific Railway Ltd wznowił działalność we wtorek, ponieważ zgodziła się rozstrzygnąć spór pracowniczy ze związkiem reprezentującym swoich konduktorów i inżynierów w drodze arbitrażu. Kanada jest największym na świecie producentem potażu, kluczowego składnika do produkcji nawozów azotowych, transportowanych głównie koleją. „Kolej powinna być uważana za podstawową usługę zgodnie z kanadyjskim kodeksem pracy i podlegać wiążącemu arbitrażowi w celu rozstrzygania sporów we wszystkich przypadkach” – powiedział Western Grain Elevator Association, organizacja zajmująca się masowym eksportem zboża w Kanadzie.
  • Środkowe i wschodnie regiony rolnicze Argentyny są nastawione na tydzień obfitych deszczy z ryzykiem burz, gradu i silnych wiatrów w nadchodzących dniach. „Nastąpi przejście silnego frontu burzowego, powodującego umiarkowane lub obfite opady deszczu, z dużymi skupiskami burz i ryzykiem silnych burz, z gradem i wiatrami, nad centrum i na wschód od obszaru rolniczego. Tymczasem Zachód otrzyma umiarkowane lub znikome ilości (opadów)” – podało Buenos Aires grains exchange.

Kawa

  • Eksport kawy z Ugandy w lutym spadł o 20% w porównaniu z tym samym okresem rok temu, powiedział w sobotę państwowy regulator sektora, przypisując spadek suszy, która obniżyła plony w niektórych częściach kraju.

Cukier

  • Broker Marex powiedział w cotygodniowej aktualizacji, że szacunki dotyczące produkcji cukru w ​​Indiach wzrosły do ​​około 34 milionów ton z 31 milionów w ciągu ostatnich kilku tygodni i istnieje możliwość dalszego wzrostu.
  • Produkcja tajskiego cukru jest znacznie wyższa niż produkcja obserwowana w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy susza uderzyła w uprawy trzciny cukrowej”, powiedziało ING dodając, że produkcja nie osiągnęła jednak jeszcze szczytu ponad 14 milionów ton z sezonów 2018/19 i 2019/20.
  • Brazylia zniosła podatek importowy na etanol i cukier, ponieważ rząd próbuje zwiększyć dostawy i ograniczyć inflację paliwową i żywnościową, ale analitycy zauważyli niewielki wpływ na handel.

Kakao

  • Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO), w opublikowanym w poniedziałek raporcie, stwierdziła, że ​​popyt zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie ma zostać zmniejszony przez obecny konflikt.
  • Wskaźniki wskazują na wyższe ceny, ale ceny muszą przebić się powyżej krótkoterminowego oporu, aby to potwierdzić”, powiedział broker Sucden Financial w notatce.

Pszenica

  • Prognoza zbiorów ozimych (w Rosji) jest dobra” – powiedział podczas briefingu internetowego Roman Vilfand, szef działu naukowego w Hydrometcentre. Nie przedstawił szacunków dotyczących nadchodzących zbiorów. Zboża ozime w głównych regionach produkcji – na południu Rosji i na Północnym Kaukazie – rozwijają się dobrze, a tylko 10% zasiewów w innych regionach jest zagrożonych, według Vilfanda. Według najnowszych prognoz ministerstwa rolnictwa Rosja ma zwiększyć tegoroczne zbiory zbóż, w tym zbóż ozimych i wiosennych, do 123 mln ton (+1,4% r/r).

Pozostałe rośliny oleiste

  • Kanadyjscy rolnicy mogą w tym roku stanąć w obliczu kolejnej suszy, które mogą wpłynąć na tegoroczne zbiory rzepaku. „Nie mamy rezerwy wilgoci w glebie, którą normalnie mielibyśmy po zimie, ponieważ w zeszłym roku była tak bardzo wyczerpana. W tym roku jesteśmy wyjątkowo narażeni na suche okresy”, powiedział Trevor Hadwen, specjalista ds. Agroklimatu w rolnictwie i rolno-spożywczym Kanadzie. „Jeśli istnieje obawa, że ​​być może nie spadnie deszcz na wiosnę, mogą przesunąć uprawy na takie, które nieco lepiej poradzą sobie w suchych warunkach” – powiedział Jonathon Driedger, wiceprezes LeftField Commodity Research. Rzepak rośnie stosunkowo dobrze, nawet gdy jest mało wilgoci, ale wymaga dużo nawozu i jest droższa w uprawie niż niektóre rośliny, powiedział Driedger. LeftField spodziewa się, że zarówno sadzenia rzepaku, jak i pszenicy jarej wzrosną o 2% w stosunku do zeszłego roku. Popyt na rzepak, używany głównie do produkcji oleju roślinnego, jest stosunkowo nieelastyczny, co oznacza, że ​​niewielka zmiana podaży może skutkować ogromną zmianą cen, powiedział Jerry Klassen, prezes firmy konsultingowej Resilient Capital.

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

  • BRF S.A. otrzymał zgodę od Wietnamu na eksport mięsa wieprzowego z zakładu Mato Grosso, a teraz planuje podwoić dostawy do tego kraju. Wietnam był piątym głównym miejscem przeznaczenia brazylijskiej wieprzowiny w 2021 r. – dostawy sięgnęły 45 tysięcy ton czyli ~4% całego brazylijskiego eksportu. „Oczekuje się, że spożycie mięsa w Azji Południowo-Wschodniej znacznie wzrośnie w nadchodzących latach i jesteśmy gotowi sprostać temu zapotrzebowaniu” – powiedział dyrektor wykonawczy BRF. BRF już eksportuje wieprzowinę do Wietnamu z zakładu w Uberlandii w stanie Minas Gerais, który otrzymał wymagane w zeszłym roku zezwolenie.

Ropa naftowa

  • Vitol prognozuje, że popyt na ropę w 2022 r. przewyższy poziom sprzed pandemii z 2019 r., przy czym ceny energii prawdopodobnie pozostaną podwyższone przez jakiś czas. „Chociaż przewidujemy, że popyt na ropę spadnie w dłuższej perspektywie, popyt prawdopodobnie będzie nadal rósł przez następną dekadę. Biorąc pod uwagę ograniczone inwestycje w produkcję, spodziewamy się, że „luka popytowa” powiększy się w ciągu najbliższych kilku lat” – powiedział.
  • Arabia Saudyjska powiedziała w poniedziałek, że nie będzie ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek globalne niedobory dostaw ropy po atakach na jej instalacje naftowe przez jemeńskich Huti. Huti wystrzelili w weekend pociski i drony w obiekty saudyjskiej państwowej firmy naftowej Aramco, powodując tymczasowy spadek wydobycia w rafinerii i pożar w terminalu dystrybucji produktów naftowych. Dyrektor generalny Aramco, Amin Nasser, zapytany w transmisji internetowej o oświadczenie, powiedział: „Tego rodzaju ataki i tego rodzaju eskalacja w czasie, gdy rynek jest bardzo napięty, jest prawdziwym problemem dla świata… Jeśli dojdzie do kolejnych eskalacji czas może mieć pewien wpływ na podaż”.
  • Rosyjski i kazachski eksport ropy naftowej przez Konsorcjum Rurociągów Kaspijskich (CPC) z Morza Czarnego może spaść nawet o 1 milion baryłek dziennie (bpd) lub 1% światowej produkcji ropy, z powodu nabrzeży uszkodzonych przez sztormy. Burza na rosyjskim odcinku Morza Czarnego uszkodziła urządzenia załadunkowe CPC, jednego z największych na świecie rurociągów naftowych, którymi ropę transportuje się z Kazachstanu na rynki światowe. Rurociąg dostarcza około 1,2 miliona baryłek dziennie, czyli 1,2% światowego zapotrzebowania. Każde poważne zakłócenie jego przepływów spowoduje dalsze obciążenie globalnego rynku ropy naftowej w obliczu jednego z najgorszych załamań podaży od czasu arabskiego embarga na ropę w latach siedemdziesiątych. Większość ropy w rurociągu należy do Rosji, Kazachstanu i międzynarodowych koncernów naftowych, takich jak Chevron.
  • Chiny utrzymają roczną produkcję ropy naftowej na poziomie 200 milionów ton, co odpowiada 4 milionom baryłek dziennie.
  • Strajk, który rozpoczął się na początku tygodnia w dużej rafinerii Chevron Corp pod San Francisco, nie zwiększy rekordowych cen paliwa. Opuszczenie zakładu przez ponad 500 członków United Steelworkers nastąpiło po tym, jak jego członkowie odrzucili w weekend propozycję kontraktu z Chevronem. Zakład jest drugim co do wielkości w stanie i głównym dostawcą benzyny, paliwa lotniczego i oleju napędowego.
  • Polski PKN Orlen otrzyma ​​w marcu co najmniej trzy ładunki norweskiej ropy Johan Sverdrup do litewskiego portu Butinge, aby zaopatrywać rafinerię w Możejkach. Do tej pory rafineria w Możejkach na Litwie opierała się głównie na Uralu, ale jak pokazują dane, norweski Johan Sverdrup o średniej kwaśnej jakości przyjedzie do Butinge po raz pierwszy w tym miesiącu. PKN Orlen poinformował na początku marca, że ​​będzie nadal kupować rosyjską ropę, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw, jednocześnie zapowiedział, że zwrócił się do Saudi Aramco o dodatkową nierosyjską ropę.
  • W poniedziałek trzęsienie ziemi o magnitiudzie 4,6 spowodowało wstrzymanie prac na platformie Snorre B należącej do Equinora. Jednak firma bardzo szybko wznowiła wydobycie z platformy dostarczającej między 30 a 35 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Podczas gdy małe trzęsienia ziemi są powszechne na wybrzeżu Norwegii, wstrząs o sile obserwowany w poniedziałek zdarza się średnio tylko raz na dekadę, powiedział w rozmowie z gazetą Bergens Tidende profesor sejsmologii z Uniwersytetu w Bergen, Lars Ottermoller.
  • Wielka Brytania prawdopodobnie przeprowadzi w tym roku rundę zezwoleń licencyjnych na ropę i gaz na Morzu Północnym dla istniejących odkryć, powiedział rzecznik Urzędu ds. Nafty i Gazu (OGA). OGA, która zmienia nazwę na North Sea Transition Authority (NSTA). Wielka Brytania ostatnio przyznała licencje na ropę i gaz w 2020 roku. Nowa runda skupi się na obszarze, na którym dane już wykazały, że istnieją węglowodory, powiedział rzecznik, dodając, że jest za wcześnie, aby podać dalsze szczegóły, które bloki mogą być oferowane.
  • ING Groep NV nie będzie już finansować nowych projektów naftowych i gazowych, powiedział jej szef ds. energetyki, stając się największym bankiem, który dotychczas podjął się takiego kroku w walce ze zmianami klimatycznymi. Posunięcie holenderskiej firmy świadczącej usługi finansowe wywiera presję na rówieśników, aby wysłuchali apelu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) o wstrzymanie finansowania nowych projektów paliw kopalnych, aby pomóc ograniczyć globalne ocieplenie do nie więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza. Michiel de Haan powiedział agencji Reuters, że ING nie będzie finansować projektów zatwierdzonych po 31 grudnia 2021 r., ale nadal będzie finansować firmy energetyczne. De Haan powiedział, że bank zamierza zwiększyć o 50% kredyty na energię odnawialną do 2025 r., opierając się na silnym wzroście w 2021 r., kiedy finansowanie wzrosło o 26% do 7,3 mld euro. „Dekarbonizacja systemu energetycznego… ma prawie egzystencjalne znaczenie, ale tak samo jest z przystępną cenowo energią i niezawodnymi dostawami energii. Możemy podjąć decyzję o zaprzestaniu naszego zaangażowania w nowe zielone pola, ale (będziemy) kontynuować nasze obecne zaangażowanie w ropę i gaz na całym świecie, ponieważ musimy spełnić te dwa pozostałe cele” – powiedział de Haan.
  • Indian Oil Corp kupiła w środę 3 miliony baryłek rosyjskiego Uralu i 2 miliony baryłek ropy z Afryki Zachodniej w przetargu na majowy załadunek. Ropa Urals została zakupiona od sprzedawcy Vitol z dostawą z „rabatem”. To już drugi zakup Uralu przez MKOl od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Na początku tego miesiąca firma zakupiła podobne ilości Uralu od Vitolu z dostawą w maju.
  • Indyjscy stanowi detaliści paliw podnieśli ceny benzyny i oleju napędowego o 0,8 rupii ($0,0105) za litr od wtorku, co jest pierwszym wzrostem od listopada 2021. Litr benzyny w Delhi będzie kosztował 96,21 rupii, a olej napędowy będzie sprzedawany po 87,47 rupii. Indyjskie państwowe firmy naftowe nie podniosły cen od 4 listopada, co zdaniem obserwatorów pomogło partii Bharatiya Janata (BJP) premiera Narendry Modiego w kluczowych wyborach do zgromadzenia stanowego.
  • Ropa naftowa USA w Strategic Petroleum Reserve (SPR) spadła w zeszłym tygodniu o 4,2 miliona baryłek do 571,3 miliona baryłek, co jest najniższym wynikiem od maja 2002 r.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -2,51 mln baryłek, do 413,4 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,11 mln baryłek.
  • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA wzrósł do 94,3%, najwyższego poziomu od stycznia 2020 r.
  • Wydobycie ropy naftowej w USA wynosi do 11,6 mln baryłek dziennie (b/z t/t).

Gaz ziemny

  • Rosja zapowiedziała, że ​​zacznie sprzedawać gaz „nieprzyjaznym” krajom w rublach. „Rosja będzie oczywiście nadal dostarczać gaz ziemny zgodnie z ilościami i cenami… ustalonymi we wcześniej zawartych kontraktach. Zmiany wpłyną tylko na walutę płatności, która zostanie zmieniona na rosyjskie ruble” – powiedział Putin podczas telewizyjnego spotkania z najwyższymi ministrami rządu. „Jasne jest jednak to, że dodało to kolejny element niepewności do i tak już chaotycznego europejskiego rynku gazu, komplikując zakupy gazu, których wiele krajów nie chciało ciąć” – powiedział Vinicius Romano, starszy analityk w Rystad Energy. Zmiana waluty mogłaby doprowadzić do chaosu w handlu, spowodowała, że ​​niektóre europejskie hurtowe ceny gazu wzrosły w środę nawet o 30%. Putin powiedział, że rząd i bank centralny mają tydzień na znalezienie rozwiązania, jak przenieść te operacje na rosyjską walutę, i że gazowy gigant Gazprom otrzyma polecenie dokonania odpowiednich zmian w kontraktach gazowych. Według Gazpromu 58% jego sprzedaży gazu ziemnego do Europy i innych krajów na dzień 27 stycznia było rozliczanych w euro. Dolary amerykańskie stanowiły około 39% sprzedaży brutto, a funt szterling około 3%. Dzienny obrót rosyjskim gazem w Europie potrafi mieć wartość nawet $880 mln.
  • Chiny zwiększą roczną produkcję gazu ziemnego do ponad 230 miliardów metrów sześciennych (bcm) do 2025 r. z 205 mld m3 w 2021 r. Powiedział, że kraj „aktywnie rozszerzy” poszukiwania i rozwój zasobów, takich jak ropa łupkowa i gaz łupkowy, oraz będzie dążył do stworzenia baz produkcji metanu z pokładów węgla w regionach Mongolii Wewnętrznej, Sinciangu i Shanxi. Chiny planują również osiągnięcie pojemności magazynowej na poziomie 55-60 mld m3, czyli 13% całkowitego rocznego zużycia do 2025 r., oraz zakończenie południowego przedłużenia istniejącego gazociągu Chiny-Rosja.
  • Holenderski operator sieci Gasunie prowadzi rozmowy z Niemcami w sprawie wykorzystania pływających jednostek magazynowych i regazyfikacyjnych (FSRU) w portowym mieście Brunsbuettel do przyspieszenia importu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ramach planu stopniowego wycofywania się z rosyjskiego gazu. Niemcy, w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiego gazu i ropy, nie mają terminali importowych LNG. Terminal Brunsbuettel miałby roczną przepustowość 8 miliardów metrów sześciennych. „Prowadzimy rozmowy z rządem, aby zobaczyć, czy jest to wykonalne. Nie wykluczamy najpierw połączenia w FSRU. Oni (władze niemieckie) się spieszą, naciskają, aby terminal został zbudowany tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Marcel Tijhuis, starszy deweloper biznesowy w Gasunie & German LNG. W północno-zachodniej Europie istnieją ograniczone możliwości regazyfikacji, co sprawia, że ​​wykorzystanie FSRU jest możliwym szybkim sposobem na zabezpieczenie większej liczby ładunków LNG. „Dodanie nowych terminali regazyfikacyjnych pociągnęłoby za sobą dodatkowe nakłady inwestycyjne na infrastrukturę (wydatki kapitałowe). FSRU okazują się tańszą opcją w przypadku dzierżawy na okres do sześciu lat, a więc są dobrze dopasowane do obecnej sytuacji w Europie, biorąc pod uwagę, że długoterminowy cel pozostaje odejścia od paliw kopalnych” – powiedział Kaushal Ramesh, starszy analityk LNG w Rystad Energy.
  • Opóźniony gazociąg między Grecją a Bułgarią, mający w ograniczeniu uzależnienia od rosyjskiego gazu, będzie gotowy do końca czerwca i rozpocznie działalność komercyjną we wrześniu, poinformował premier Bułgarii. Bułgaria obecnie zaspokaja prawie wszystkie swoje potrzeby gazowe dzięki importowi z rosyjskiego Gazpromu. Kraj rocznie zużywa około 3 miliardów metrów sześciennych (bcm)gazu. Bułgaria podpisała umowę na odbiór 1 miliarda metrów sześciennych azerskiego gazu, ale może w pełni wykorzystać kontrakt dopiero po uruchomieniu IGB. Rurociąg o długości 180 km jest budowany przez spółkę joint venture bułgarskiego państwowego koncernu energetycznego BEH, greckiego przedsiębiorstwa gazowniczego DEPA oraz włoskiego Edison. Będzie miał przepustowość 3 miliardów metrów sześciennych (bcm), z możliwością zwiększenia do 5 miliardów metrów sześciennych. Bułgaria poinformowała w zeszłym tygodniu, że nie będzie prowadzić rozmów z rosyjskim gigantem energetycznym Gazpromem w sprawie przedłużenia umowy na zakup gazu i będzie szukała alternatywnych dostaw.
  • Meksyk wypalił 6,5 miliarda metrów sześciennych (bcm) gazu w 2021 r. będącego skutkiem ubocznym wydobycia ropy naftowej, w porównaniu z 5,8 miliarda metrów sześciennych rok wcześniej, powiedziała Tamara Sparks, naukowiec z Earth Observation Group w Colorado School of Mines, która przeanalizowała zdjęcia satelitarne NASA miejsc spalania dla Reutera. Praktyka spalania gazu ziemnego towarzyszącego wydobywaniu ropy naftowej jest powszechnie stosowania na całym świecie. Na krótką metę spalanie gazu jest tańsze niż inwestowanie w kosztowną infrastrukturę do wychwytywania, przetwarzania i transportu do innych obiektów.
  • Australijski organ nadzoru naftowego utorował drogę Shell do ponownego uruchomienia pływającego zakładu skroplonego gazu ziemnego Prelude (FLNG) w północno-zachodniej Australii, po przerwie w dostawie prądu, która wymusiła zamknięcie w grudniu. Zasilanie zostało odcięte na miejscu po wykryciu dymu w obszarze instalacji elektrycznej. Po awarii, National Offshore Petroleum Safety and Environmental Management Authority nakazał firmie opracowanie planu i naprawienie wszelkich problemów, aby udowodnić, że obiekt może bezpiecznie działać w przypadku utraty zasilania, zanim będzie mógł wznowić działalność. Przestój w Prelude był jednym z czynników, który spowodował wzrost cen LNG w grudniu. Terminal ma wydajność 3,6 mln ton rocznie.
  • Rosyjski Gazprom zwiększył swoje rezerwy gazu ziemnego o 523 mld metrów sześciennych (bcm) w 2021 r. Dzięki temu wskaźnik zastąpienia rezerw wyniósł 101,6% w 2021 r.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 96,4 mld stóp sześciennych (+1,0 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 102,6 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2022 wynosi 93,2 mld stóp sześciennych (+0,76% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w marcu wynosiła średnio 12,76 bcfd (+2,66% m/m). Stany Zjednoczone mają zdolność przekształcenia około 12,7 bcfd gazu w LNG.

Energia odnawialna

  • Niemieckie firmy podpisały umowy z firmami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) w celu zbudowania łańcucha dostaw wodoru. Umowy zostały podpisane podczas wizyty niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka w krajach Zatoki Perskiej w celu omówienia długoterminowych dostaw energii. Berlin inwestuje w czystszą energię i dąży do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej energii w ramach zachodnich wysiłków mających na celu wywarcie presji na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę. Niemieckie przedsiębiorstwo Hydrogenious i przedsiębiorstwo Uniper wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) i JERA Americas, podejmie się wspólnego projektu demonstracyjnego dotyczącego transportu wodoru. Umowa ma na celu zbudowanie łańcucha dostaw wodoru produkowanego z energii odnawialnej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Wilhelmshaven w Niemczech, w oparciu o technologię Hydrogenious’ Liquid Organic Hydrogen Carriers (LOHC). Ponadto niemiecka organizacja badawcza Fraunhofer Society oraz emirackie ministerstwo energii i infrastruktury zgodziły się pogłębić wymianę wiedzy na temat zrównoważonej energii i stosowanej technologii wodorowej.
  • ADNOC podpisał kontrakty z niemieckim producentem miedzi Aurubis oraz firmami energetycznymi RWE, Steag i GEWEC na transport do Niemiec tzw. niebieskiego amoniaku – związku wykorzystującego niskoemisyjne metody produkcji.
  • Chiny dążą do tego, aby paliwa niekopalne stanowiły około jednej piątej całkowitego zużycia energii do 2025 r., w porównaniu z 16% w 2020 r., oraz do kontrolowania zużycia węgla w przemyśle ciężkim, w tym stalowym, chemicznym i cementowym. Około 30 gigawatów (GW) mocy opalanych węglem zostanie wycofanych w latach 2021-2025, podczas gdy celem jest zwiększenie mocy elektrowni wodnych do 380 GW i mocy jądrowych do 70 GW do 2025 roku. Chiny planują zainstalować elektrownię pompowaną o mocy co najmniej 62 GW, system polegający na pompowaniu wody do wyższego zbiornika poza godzinami szczytu w celu wytwarzania energii w godzinach szczytu.

Węgiel

  • Niemcy rozważają wstrzymanie planowanej likwidacji elektrowni węglowych w ramach pakietu środków mających na celu zmniejszenie swojej zależności od rosyjskiej energii i złagodzenie obciążeń związanych z wysokimi kosztami energii.
  • Ministerstwo węgla Indii będzie dążyć do złagodzenia niektórych norm środowiskowych, aby pomóc zwiększyć ogólną produkcję węgla w kraju, powiedział minister ds. węgla Pralhad Joshi. Popyt krajowy na węgiel znacznie wzrósł z powodu gwałtownej podwyżki cen międzynarodowych.
  • Stronghold Digital Mining wykorzystuje odpady pozostawione przez dziesięciolecia działalności elektrowni węglowych do wytwarzania energii elektrycznej, która zasila setki superkomputerów pracujących przy wydobywaniu bitcoinów. Bitcoin, największa na świecie cyfrowa waluta peer-to-peer, jest emitowana w procesie zwanym wydobyciem, który wymaga komputerów do rozwiązywania złożonych łamigłówek w zamian za wirtualną walutę. Zasilanie tych komputerów wiąże się z dużymi ilościami energii elektrycznej – do tworzenia bitcoinów zużywa się rocznie więcej energii elektrycznej niż w całej Finlandii. Popiół węglowy, produkt uboczny pozostały po spalaniu węgla w celu produkcji energii elektrycznej, może przedostawać się do wód gruntowych i zanieczyszczać cieki wodne oraz zawiera metale ciężkie uważane za rakotwórcze. Stronghold odbiera popiół węglowy z pobliskiej kopalni i przetwarza go w zakładzie przeróbki węgla odpadowego. Po sortowaniu i kruszeniu popiół węglowy trafia do budynku kotłowni, gdzie jest spalany, aby wytworzyć energię elektryczną do wydobycia bitcoinów firmy. „Myślę, że to idealna nisza dla kryptowalut” – powiedział Bill Spence, współprzewodniczący Stronghold Digital Mining.

Miedź

  • Produkcja miedzi w Zambii spadła w 2021 roku do 800 696 ton (-4,45% r/r). Zambijska Izba Górnicza stwierdziła, że zmniejszona produkcja wynikała głównie z wyzwań operacyjnych wynikających z braku dokapitalizowania z powodu nieatrakcyjnego systemu podatku od wydobycia. Firmy wydobywcze działające w Zambii od dawna narzekały na to, co nazywają „podwójnym opodatkowaniem”, a opłaty licencyjne za minerały nie są traktowane jako koszt uzyskania przychodu przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych od 2019 r.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Produkcja kobaltu w Zambii spadła do 247 ton (-21,84% r/r). Zambijska Izba Górnicza stwierdziła, że zmniejszona produkcja wynikała głównie z wyzwań operacyjnych wynikających z braku dokapitalizowania z powodu nieatrakcyjnego systemu podatku od wydobycia. Firmy wydobywcze działające w Zambii od dawna narzekały na to, co nazywają „podwójnym opodatkowaniem”, a opłaty licencyjne za minerały nie są traktowane jako koszt uzyskania przychodu przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych od 2019 r.
  • Tangshan, czołowa lokalizacja hut stali w Chinach, wprowadziło w tym tygodniu tymczasowy lockdown w związku z przyrastającą liczbą przypadków COVID-19. Rodzi to oczywiście obawy o podaż surowca. „Chociaż konsumpcja wyrobów stalowych jest stosunkowo powolna, to jednak produkcja również spada” – napisali analitycy Huatai Futures.
  • Światowa produkcja stali surowej w lutym spadła do 142,7 mln ton (-5,7% r/r), z czego produkcja w Chinach spadła do 75 mln ton (-10% r/r).
  • Zakaz sprzedaży australijskiego tlenku glinu do Rosji może sprawić, że ucierpi produkcja aluminium. Import z Australii stanowi 20% całkowitego importu tlenku glinu do Rosji. Groźba zakłóceń w przypadku pozostałych metali nieszlachetnych również rośnie” – napisał ANZ.
  • Niemiecka firma TRIMET jest kolejną hutą, która ograniczyła produkcję aluminium w Europie ze względu na wyższe ceny energii, które wzrosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
  • Aluminium Corp of China Ltd (Chalco) osiągnął w 2021 roku dochód netto $798,65 milionów (+564,6% r/r) – to najlepsze wyniki spółki od 14 lat. Produkcja tlenku glinu wyniosła 16,23 mln ton (+11,7% r/r), a produkcja aluminium wyniosła 3,86 mln ton (+4,6% r/r).
  • LME nie ma obecnie planów, aby zakazać w swoim systemie metali pochodzących od rosyjskich producentów, takich jak nikiel i miedź z Norilsk Nickel lub aluminium z Rusal, pomimo apeli niektórych członków, aby to zrobić.
  • Brazylijski górnik Vale SA poinformował we wtorek, że zawarł wieloletnią umowę na dostarczanie szwedzkiej firmie Northvolt niskoemisyjnych produktów niklowych do produkcji akumulatorów. Umowa została zawarta po ponad dwóch latach rozmów.
  • International Nickel Study Group poinformowało, że w styczniu na globlanym rynku niklu była nadwyżka 6 000 ton.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *