aktualności – 23 września 2019

Czas na poniedziałkowy zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji (sekwencja na 39. tydzień 2019 jest tutaj) na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

pszenica

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

platyna i pallad

metale przemysłowe

Cukier

  • Zdaniem analityków w sezonie 2019/20 ze względu na ograniczenia produkcji może dojść do deficytu na rynku cukru w wysokości 4 mln ton. Dalszy wzrost cen ropy naftowej może ten deficyt jeszcze zwiększyć. Bieżące obawy budzi też sucha pogoda w Unii Europejskiej, co może negatywnie wpłynąć na jakość buraków cukrowych u progu zbiorów.

Kakao

  • Ghana w sezonie 2019/20 ma wyprodukować 2,4% więcej kakao niż w sezonie 2018/19.

Pszenica

  • Duża wilgotność podczas zbiorów pszenicy jarej na północnych równinach USA i kanadyjskich preriach negatywnie odbijają się na jakości zbóż. W efekcie mamy spowolnienie zbiorów i kiełkowanie niezebranych ziaren. W Dakocie Północnej, największym producencie pszenicy jarej w USA zebrano do 15 września 73% pszenicy. Pozostałe na polach zboża (około 86 mln buszli) mogą jednak mieć dużo gorszą jakość. W Kanadzie zebrano dotychczas 23% pszenicy, co pokazuje skalę opóźnień względem pięcioletniej średniej wynoszącej 50% dla analogicznego okresu.

Wieprzowina i wołowina

  • wieprzowina / porkBułgarski rynek wieprzowiny stracił około 20% trzody chlewnej na skutek afrykańskiego pomoru świń. Wieprzowina w 2018 roku stanowiła największą część produkcji i konsumpcji mięsa w Bułgarii (52%), zaraz poźniej był drób (42%), a wołowina stanowi zaledwie 6% (spadek z 9% w 2017 roku). Obecnie ASF prawdopodobnie przyczyni się do większego importu wieprzowiny oraz wzrostu udziału drobiu i wieprzowiny w tym rynku.
  • Eksport wołowiny z Kanady ma wzrosnąć w tym roku o ponad 9% r/r, z kolei prognozy na 2020 roku wskazują na niewielki spadek względem 2019 roku (-1,4% r/r). Eksport świń ma w 2019 roku spaść o 5,0% r/r, prognozy na przyszły rok mówią o 2% wzroście (r/r) względem 2019 roku, natomiast eksport mięsa wieprzowego ma wzrosnąć o 2,18% r/r w 2019 oraz o 1,47% r/r w 2020. Z kolei w Indiach eksport wołowiny w tym roku ma wzrosnąć o 2,83% r/r, a w 2020 aż o 6,25% r/r.
  • Import wieprzowiny przez Chiny wzrósł w sierpniu o +76% r/r i wyniósł 162 935 ton i oznacza spadek o -10,59% m/m. W okresie styczeń-sierpień Chiny sprowadziły 1,16 mln ton wieprzowiny co oznacza wzrost o +40,4% r/r. W analogicznym okresie import wołowiny wzrósł o +54% r/r, a import drobiu +48% r/r.
    Oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​kraj ten kupi więcej produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych, w tym wieprzowinę, rezygnując z ceł na import.

Ropa i gaz

  • Producenci ropy naftowej w USA zwiększają podaż „czystej, niemieszanej” ropy, której poszukuje rynek, zgłaszający niekiedy problemy z czystością surowca z USA, m.in. Korea Południowa odwołała dwa transporty ropy z USA w 2018 roku. Działania marketingowe są zbliżone do marketingu whisky „single malt”. Dzięki uruchomieniu w sierpniu dwóch nowych rurociągów o przepustowości 1 mln baryłek dziennie do terminalu Corpus Christi, udało się zwiększyć możliwości eksportowe do 1,1 mln baryłek dziennie (z 577 tysięcy).
  • Saudi Aramco zatrudniło UBS GRoup oraz Deutche Bank jako głównych „bookrunnerów” swojego IPO, co oznacza że mimo ataków na rafinerie, prace nad IPO największej spółki naftowej na świecie trwają. Spółka prognozuje usunięcie szkód po ataku do końca września, z kolei IPO jest wstępnie planowane pod koniec listopada 2019.
  • Zdaniem Mike’a Pompeo USA nie dążą do wojny z Iranem, a dodatkowe siły zbrojne w rejonie Zatoki Perskiej mają służyć odstraszaniu i obronie. Jednak Pompeo wierzy, że Trump podejmie „właściwe działania” jeśli Iran nie zmieni swojego postępowania.
  • Arabia Saudyjska zaapeluje podczas Zgromadzenia Ogólnego w Nowym Jorku w tym tygodniu o wspólne działania mające na celu ukaranie i powstrzymanie Iranu po atakach na rafinerie.
  • Brytyjski tankowiec zatrzymany przez Iran 19 lipca zostanie „wkrótce wypuszczony” zdaniem irańskiej agencji prasowej. Sprawa sądowa o naruszenie wód terytorialnych Iranu trwa nadal. Siedmiu (z 23) członków załogi statku została wypuszczona 4 września.
  • Ciepła (ale nie upalna) pogoda w USA zmniejsza zapotrzebowanie na gaz ziemny – niezbędny do produkcji energii zasilającej m.in. klimatyzatory czy do ogrzewania. Zdaniem Refinitiv średnie zapotrzebowanie na gaz spadnie o ponad 4% t/t do 82,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd), ale na początku października ma podskoczyć do 83,3 bcfd. Jednak zapasy gazu wynoszą obecnie ~3,189 bilionów stóp sześciennych (tcf), co oznacza mniej o 1,9% względem pięcioletniej średniej dla analogicznego okresu czyli zapasów na poziomie 3,252 tcf.

Złoto

  • SPDR Gold Trust, największy fundusz oparty na złocie fizycznym zwiększył swoje zapasy kruszcu w ubiegłym tygodniu o 1,2% do 894,15 ton. Liczba długich pozycji wg CFTC wzrosła o 5,85% w ubiegłym tygodniu do 261 878 kontraktów.

Platyna i pallad

  • Pallad, którego ograniczona podaż i rosnący popyt pchają w górę, ma szanse na dalsze wzrosty. Wśród zagrożeń dla tego surowca wymienia się przede wszystkich załamanie rozmów handlowych USA-Chiny oraz recesję w światowej gospodarce.

Metale przemysłowe

  • Brazylijskie służby postawi zarzuty kryminalne dotyczące oszustwa spółce Vale S.A. oraz ich audytorowi TÜV SÜD (13 konkretnym pracownikom) w związku z katastrofą tamy przy stawie osadowym w styczniu.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek 23 września 2019.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *