aktualności – 23 stycznia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe info 23 stycznia 2023 – Rosja ograniczy eksport żywności?!

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • W ankiecie opublikowanej na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos dwie trzecie ankietowanych ekonomistów z sektora prywatnego i publicznego spodziewa się w tym roku globalnej recesji. To najbardziej negatywna wizja od 10 lat kiedy rozpoczęto ankietowanie ekonomistów podczas konferencji w Davos.
  • Chińska gospodarka wzrosła w 2022 roku o +3%, co jest jednym z najsłabszych rocznych wskaźników wzrostu od prawie pół wieku. PKB Chin w 2023 roku ma wzrosnąć o +4,9% r/r. Populacja Chin również spadła po raz pierwszy od sześciu dekad, podkreślając długoterminowe wyzwania gospodarcze.
  • Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja musi utrzymać stabilne rezerwy żywności i, w razie potrzeby, ograniczać część eksportu. Nie było jasne, czy Putin sugerował, że Rosja, która odcięła dostawy gazu do niektórych krajów, które uważa za „nieprzyjazne” od czasu inwazji na Ukrainę, może ograniczyć eksport głównych towarów żywnościowych, takich jak zboże, od którego jest uzależniona większa część świata. W transmitowanym przez telewizję przemówieniu na spotkaniu poświęconym kwestiom gospodarczym, któremu przewodniczył premier Michaił Miszustin, Putin powiedział, że przemysł rolny wniósł znaczący wkład w odporność rosyjskiej gospodarki, dodając: „Musimy oczywiście pozwolić temu sektorowi działać. Żeby zarobić, żeby mogli zainwestować w wynik żniw 2023… w przetwórstwo, w hodowlę… Nie możemy pozwolić, aby wszystko było ciągnięte za granicę. Pomimo wszystkich ograniczeń logistycznych w transporcie, ubezpieczeniach – wszystko jednak wyleci. Dlatego absolutnie potrzebujemy stabilnych rezerw. Absolutnie” – powiedział Putin.

Kawa

  • Rabobank powiedział, że spodziewa się, że arabika odbije w nadchodzącym miesiącu, a certyfikowane zapasy powrócą do trendu spadkowego.
  • W 2022 roku Brazylia wysłała 35,57 mln 60-kg worków zielonej kawy (-2,6% r/r).
  • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+0,9k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-37,9k t/t). Zapasy kawy są niższe o -38,03% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Indie prawdopodobnie wyprodukują 34,3 miliona ton cukru w sezonie 2022/23 (-4% względem poprzedniej prognozy). Spadek prognoz wynika z niekorzystną pogodą w niektórych regionach kraju.
  • Indie nie chcą pozwolić na większy eksport cukru, poinformowali w czwartek urzędnicy rządowi i przemysłowi, tłumiąc spekulacje, że największy na świecie producent słodzika zezwoli na drugą transzę wysyłek zagranicznych. Indie, największy po Brazylii eksporter cukru na świecie, w poprzednim sezonie do 30 września 2022 r. wyeksportowały rekordowe 11 mln ton. Ale rząd zezwolił cukrowniom na eksport tylko 6,1 miliona ton słodzika w bieżącym sezonie, który rozpoczął się 1 października 2022 r. Ale władze powiedziały, że mogą zająć stanowisko w sprawie drugiej transzy eksportu cukru po uzyskaniu jaśniejszego obrazu lokalnej produkcji. Młyny podpisały już kontrakty na eksport około 5,6 miliona ton, a producenci, handlowcy i przedstawiciele przemysłu oczekiwali, że rząd zezwoli na dodatkowe 2-4 miliony ton do wysłania. Jednak oczekiwania co do spadku produkcji cukru osłabiły perspektywy jakiegokolwiek dodatkowego eksportu w bieżącym sezonie 2022/23.

Kakao

  • Przerób kakao w Ameryce Północnej w Q4 2022 spadł do 107,13 tysiąca ton (-8,13% r/r).
  • Rzadkie opady deszczu i wysokie temperatury obserwowane w niektórych regionach uprawy kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu mogą uszkodzić fasolę i kwiaty oraz zmniejszyć nadchodzące średnie zbiory trwające od kwietnia do września.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-296,9k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-38,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +7,14% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • FranceAgriMer podniosła po raz drugi z rzędu prognozę eksportu pszenicy poza Unię Europejską w sezonie 2022/23 do 10,6 mln ton (+0,3 mln ton względem poprzedniej prognozy; +21% s/s). Jednocześnie spadły prognozy zapasów końcowych we Francji na koniec sezonu do 2,33 mln ton (-0,22 mln ton względem poprzedniej prognozy).

Kukurydza

  • Mokra pogoda jest wreszcie spodziewana w Argentynie w ciągu najbliższych 10 dni, co złagodzi obawy związane z suszą i zmniejszy stres upraw” – poinformowała firma Maxar.

Soja

  • Mokra pogoda jest wreszcie spodziewana w Argentynie w ciągu najbliższych 10 dni, co złagodzi obawy związane z suszą i zmniejszy stres upraw” – poinformowała firma Maxar.
  • Jak podaje Conab, produkcja zboża w Brazylii latem 2022/2023 po raz pierwszy od 20 lat przekroczy całkowitą pojemność magazynową kraju, napędzana oczekiwaniami rekordowych zbiorów soi. Prognozy mówią o ~153 mln ton soi.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Francuskie władze poinformowały, że zwróciły się do przetwórcy nasion oleistych Saipol o zaostrzenie procedur dotyczących importu po tym, jak genetycznie zmodyfikowany (GM) rzepak, którego uprawa jest zakazana w Unii Europejskiej, został znaleziony dziko rosnący w 2022 roku. Rośliny zostały znalezione przez stowarzyszenie Inf’OGM zajmujące się zwalczaniem GMO, rosnące wzdłuż drogi łączącej terminal portowy z zakładem kruszenia obsługiwanym przez Saipol, jednostkę grupy nasion oleistych Avril, w Rouen w północnej Francji. Kraje UE, w tym Francja, importują duże ilości roślin genetycznie zmodyfikowanych, w tym odmian rzepaku, soi i kukurydzy, zwłaszcza w celu żywienia zwierząt gospodarskich. Jednak uprawa odmian GMO jest rzadkością ze względu na sprzeciw społeczny i żaden rzepak GMO nie został dopuszczony do uprawy.

Pozostałe zboża

  • FranceAgriMer prognozuje zapasy końcowe jęczmienia na koniec sezonu 2022/23 we Francji na poziomie 1,97 mln ton.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • Produkcja wieprzowiny w Chinach w 2022 r. wzrosła do 55,41 mln ton (+4,6% r/r), to najwyższy poziom od 2014 roku. Produkcja została wzmocniona przez wysoką produkcję w czwartym kwartale, która wyniosła 13,91 mln ton. Rolnicy hodowali cięższe świnie, mając nadzieję na skorzystanie z przewidywanego ożywienia popytu i cen, co mogło zwiększyć produkcję. Popyt pozostał jednak niewielki ze względu na rosnącą liczbę przypadków COVID-19 w Chinach, które zatrzymały wiele osób w domu, powodując spadek cen. Chińskie ministerstwo rolnictwa wezwało w środę rolników do podjęcia działań w celu zmniejszenia nadwyżki produkcji wieprzowiny i presji na ceny. Średnie ceny żywej wieprzowiny spadały przez 11 kolejnych tygodni do 16,3 juana ($2,40) za kilogram w połowie stycznia, czyli mniej niż koszt hodowli wynoszący 16,7 juana, powiedział Zeng Yande, główny agronom i dyrektor departamentu planowania rozwoju w chińskim ministerstwie rolnictwa. Na koniec 2022 chińskie stada loch osiągnęły liczebność prawie 44 mln sztuk, powyżej „rozsądnego” zakresu, powiedział Zeng.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Produkcja wołowiny w Chinach wzrosła w 2022 roku do 7,18 mln ton (+3% r/r).
  • Produkcja drobiu w Chinach wzrosła w 2022 roku do 24,43 mln ton (+2,6% r/r).
  • Produkcja jagnięciny i baraniny w Chinach wzrosła w 2022 roku do 5,25 mln ton (+2% r/r).

Energia elektryczna

  • Zużycie energii w Chinach wzrosło w 2022 roku do 8,64 biliona kilowatogodzin (+3,6% r/r).

Ropa naftowa

  • Uważamy, że embargo na produkty rafinowane (od 5 lutego) może być bardziej znaczące niż embargo na ropę, biorąc pod uwagę, że eksport określonej ilości produktów jest znacznie bardziej złożony logistycznie niż równoważna ilość ropy. Nasze założenie było takie, że połączenie dwóch embarg zmniejszyłoby wydobycie rosyjskiej ropy i całkowity eksport o około 1 milion baryłek dziennie do końca (pierwszego kwartału) 2023 r.” – powiedział Ron Smith z moskiewskiego biura maklerskiego BCS. W 2022 roku produkcja rosyjskich produktów naftowych wzrosła o prawie 3% do 272 mln ton i według oficjalnych prognoz ma spaść do 230 mln ton w tym roku, podczas gdy eksport gotowych produktów ropopochodnych wg IEA wyniósł 1,2 mln baryłek dziennie w 2022 roku. Według oficjalnych prognoz rosyjskie wydobycie ropy ma spaść do 490 mln ton (9,8 mln baryłek dziennie) w 2023 roku z 535 mln ton w 2022 roku.
  • Sankcje i limity na rosyjską ropę stopniowo wywierają pewien wpływ na ceny i staną się bardziej byczym czynnikiem, gdy napływ rosyjskiej ropy z zeszłego miesiąca zostanie wchłonięty przez rynek światowy” – powiedział Jim Ritterbusch z firmy konsultingowej Ritterbusch and Associates. Rosja była drugim co do wielkości dostawcą ropy do Chin w 2022 r.
  • Zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19 w Chinach ma w tym roku zwiększyć światowy popyt na ropę do nowego rekordowego poziomu, podała w środę Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), podczas gdy sankcje ograniczające ceny nałożone na Rosję mogą zmniejszyć podaż. Słaba aktywność przemysłowa i łagodna pogoda pomogły zmniejszyć popyt na ropę o prawie milion baryłek dziennie w krajach rozwiniętych OECD w ostatnim kwartale 2022 r. „Głównym czynnikiem napędzającym wzrost PKB i popytu na ropę w 2023 r. będzie czas i tempo ożywienia Chin po lockdownie” – podała IEA.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Bilans popytu i podaży ropy naftowej (IEA):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Oczekuje się, że produkcja ropy w Gujanie będzie nadal rosła w 2023 r. po zainstalowaniu trzeciego zakładu produkcyjnego do końca roku i osiągnie około 810 000 baryłek dziennie do 2025 r. Naród południowoamerykański planuje również wkrótce zainaugurować eksport gazu ziemnego, z co najmniej 50 milionami stóp sześciennych dziennie, które będą sprzedawane z dwóch obecnie eksploatowanych statków produkcyjnych.
  • Indie jasno dały do zrozumienia, że są zainteresowane byciem jednym z nabywców ropy z Gujany. Zespoły techniczne będą pracować i zobaczą, jakie propozycje przedstawią Indie” – powiedział prezydent Irfaan Ali. Indyjska firma ONGC Videsh rozważa przetarg na niektóre z 14 oferowanych obszarów, a rafineria Indian Oil Corp również szuka pracy w Gujanie we współpracy z ONGC Videsh.
  • Oczekuje się, że produkcja ropy w południowym Teksasie, gdzie znajduje się drugie co do wielkości złoże łupkowe w USA, wzrośnie w tym roku aż o 4%.
  • Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) podała w comiesięcznym raporcie, że chiński popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 510 000 baryłek dziennie, podczas gdy utrzymała swoją prognozę wzrostu globalnego popytu na 2023 r. na niezmienionym poziomie 2,22 mln baryłek dziennie.
  • Australijska firma Ampol Ltd poinformowała że marża rafineryjna w swojej rafinerii Lytton w Queensland wyniosła w czwartym kwartale $11,75/baryłkę (-24,00% q/q; +4,53% r/r). Rafineria w Lytton wyprodukowała w czwartym kwartale 1,58 miliarda litrów ropy (+2,2% q/q).
  • 100 tysięcy ton ropy dla rafinerii PCK Schwedt ma w styczniu przypłynąć do portu w Gdańsku, skąd rurociągiem trafi do niemieckiego zakładu. Kolejne, większe dostawy tą drogą mają pojawić się w lutym.
  • Państwowa spółka naftowa Ekwadoru Petroecuador poinformowała, że związkowcy zakończyli trzydniowy protest w Quito po osiągnięciu porozumienia z rządem w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Petroecuador powiedział w oświadczeniu, że protest „nie miał wpływu na prace operacyjne na polach”.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 20 stycznia 2023 wynosiły 10,166 mln (b/z t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA spadły o 10 do poziomu 613 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • Europa jest na dobrej drodze do zakończenia zimy 2022/23 z rekordową ilością gazu w magazynach, wywierając presję na ceny kontraktów terminowych na dostawy tej wiosny i lata. Według Gas Infrastructure Europe Unia Europejska i Wielka Brytania mają wystarczającą pojemność do magazynowania 1129 TWh gazu ziemnego, co odpowiada około 21% rocznego zużycia. Przechowywanie ma na celu pochłanianie nadwyżki produkcji latem i rozładowywanie zimą, aby sprostać szczytowemu zużyciu. Wykorzystanie zapasów do przesunięcia dostaw z lata na zimę w ten sposób jest bardziej opłacalne niż utrzymywanie dużej ilości dodatkowych mocy produkcyjnych, które byłyby wykorzystywane tylko przez kilka miesięcy w roku. Zapasy są wystarczająco duże, aby sprostać nieprzewidywalnemu popytowi na ogrzewanie w zimie i zapewnić, że dostawy nie wyczerpią się, jeśli zima będzie znacznie chłodniejsza niż średnia.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • UE, Wielka Brytania i Turcja zwiększyły import LNG łącznie o 49 mln ton w 2022 r. względem 2021 r., co daje im 32% udziału w światowym rynku LNG, w porównaniu z 20% w 2021 r.
  • Premier Saksonii Michael Kretschmer powiedział, że uszkodzony gazociąg Nord Stream 1 powinien zostać naprawiony, a przynajmniej „zabezpieczony”. Chciałby także, aby w przyszłości Niemcy wznowili zakupy gazu ziemnego z Rosji – oczywiście po zakończeniu wojny.
  • Komisja Europejska oczekuje jak najszybszego, jeszcze przed wakacjami, wspólnego zakupu gazu przez członków UE.
  • Firma Equinor dokonała komercyjnie opłacalnego odkrycia gazu na Morzu Norweskim, które prawdopodobnie zawiera od 2 do 11 miliardów metrów sześciennych możliwego do wydobycia gazu. Znalezisko znajduje się 23 kilometry na południe od odkrycia gazu Irpa, a także w pobliżu pola Aasta Hansteen. „Wspólnie z naszymi partnerami rozważymy powiązanie tego odkrycia z Irpą, dla której niedawno przedstawiliśmy plan zagospodarowania i eksploatacji. Odkrycia w pobliżu istniejącej infrastruktury wymagają mniejszej ilości, aby można je było wykorzystać komercyjnie, i można je szybko uruchomić przy niskiej emisji CO2” – powiedziała Grete Haaland, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia na tym obszarze. Nowe znalezisko, nazwane Obelix Upflank, odpowiada od 12,6 miliona do 69,2 miliona baryłek ekwiwalentu ropy. Operator Equinor posiada 70% udziałów w koncesji, państwowe Petoro 20%, a niemiecki Wintershall Dea 10%.
  • 14 stycznia rozpoczął się przepływ gazu do terminalu Freeport LNG, osiągając 698 mln stóp3 dziennie 17 stycznia. Urzędnicy z Freeport powiedzieli we wtorek, że zakład jest nadal na dobrej drodze do ponownego uruchomienia w drugiej połowie stycznia, w oczekiwaniu na zatwierdzenia regulacyjne.
  • LNG Canada, w którym japoński Mitsubishi Corp posiada 15% udziałów, ma być pierwszym kanadyjskim terminalem eksportowym skroplonego gazu ziemnego (LNG). Oczekuje się, że pierwsza faza rozpocznie dostawy około 2025 roku. Ponieważ globalny popyt na gaz ziemny ze źródeł innych niż Rosja przyspiesza po inwazji na Ukrainę w zeszłym roku, LNG Canada rozważa budowę do 2030 r. drugiej fazy, aby podwoić roczną zdolność produkcyjną do 28 mln ton. LNG Canada planuje teraz początkowo zbudować fazę 2 z turbinami napędzanymi gazem ziemnym i przejść na silniki elektryczne, gdy dostępna będzie większa moc, w oczekiwaniu na ostateczną decyzję inwestycyjną. Ottawa chce rozwijać kanadyjski przemysł LNG, aby pobudzić gospodarkę, ale zobowiązała się również do ograniczenia emisji CO2 o co najmniej 40% do 2030 r. Terminal, który według LNG Canada miałby najniższą emisyjność na świecie, będzie emitował 4 miliony ton gazów cieplarnianych rocznie, przy obu fazach opartych na energii z gazu ziemnego. To równowartość 0,6% całkowitej emisji Kanady w 2020 roku. Produkcja LNG odpowiada tylko za 15% gazów cieplarnianych z nią związanych, a reszta dostaje się do atmosfery, gdy konsumenci spalają gaz, co sugeruje, że nacisk rządów na elektryfikację terminalu jest nie na miejscu, powiedział Bruce Robertson, analityk Instytutu ds. Energy Economics and Financial Analysis.
  • Dzienny eksport gazu rurociągowego do Europy przez kontrolowanego przez Kreml giganta energetycznego Gazprom w pierwszej połowie stycznia spadł 0 -22% m/m. Obliczenia uwzględniają dane o dziennym eksporcie gazu przez Ukrainę oraz jedną nitkę podmorskiego gazociągu TurkStream, jedyne aktywne szlaki eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Według dziennych danych Gazpromu dotyczących tranzytu przez Ukrainę i Europejską Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Gazu (ENTSOG), średnie dostawy gazu do Europy wyniosły 63,7 mln m3 dziennie w dniach 1-15 stycznia.
  • Oman LNG podpisał umowę z tajlandzkim PTT Pcl oraz francuskim TotalEnergies na dostawy do 1,6 mln ton LNG rocznie od 2025 roku.
  • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na marcowe dostawy spadły do $22,00/mmBtu (-4,3% t/t). „Zmienność powróciła na początku ubiegłego tygodnia, gdy gracze z Azji Południowo-Wschodniej kupili blok ładunków, który, choć zrealizowany poniżej 20 USD, popchnął sentyment do redukcji dostaw. Patrząc na sprawy z perspektywy makro, kontynuujemy trend spadkowy, wkraczając w Nowy Rok Księżycowy. Spodziewam się silnej reakcji Azji po wakacjach i dalszego umocnienia w marcu” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu w Trident LNG.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 130,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +7,24% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 139,7 bcfd.
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 6 do poziomu 156 aktywnych punktów, najniższego poziomu od maja 2022.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 13 stycznia spadły o -82 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 820 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -72 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +1,2% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

  • Rozpoczęła się budowa pierwszego w Finlandii zakładu produkcji ekologicznego wodoru na skalę przemysłową. Tak zwany zielony wodór jest wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej w celu rozbicia wody w drodze elektrolizy i jest postrzegany jako kluczowe źródło energii, które może pomóc Europie zakończyć zależność od rosyjskiej energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. P2X Solutions, prywatna fińska firma, zapowiedziała w zeszłym roku, że zainwestuje około 70 milionów euro w 20-megawatową fabrykę wodoru i syntetycznego metanu w Harjavalta w południowo-zachodniej Finlandii. „Po ukończeniu w 2024 roku fabryka P2X Solutions otworzy rynek dla fińskiego zielonego wodoru” – powiedział w oświadczeniu prezes firmy Esa Harmala. Finlandia ogłosiła w czerwcu zeszłego roku plany budowy sieci przesyłu wodoru, aby pomóc zredukować emisję dwutlenku węgla i wzmocnić długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii. „Rzeczywista budowa projektów wodorowych, która się tutaj rozpoczyna, jest częścią pozytywnych zmian zachodzących w branży energetycznej, które na razie zostały przyćmione przez kryzys energetyczny” – powiedział fiński minister gospodarki Mika Lintila.
  • Niemcy poinformowały w piątek, że opracowały nowe plany rozwoju morskich turbin wiatrowych, aby osiągnąć cel 30 gigawatów (GW) zainstalowanej mocy wiatrowej do 2030 r. Plany Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej (BSH) zapewnią osiągnięcie celu, podało Ministerstwo Gospodarki w oświadczeniu. Co więcej, do 2035 roku wystarczyłoby miejsca na 40 GW, a później prawdopodobnie kolejne 10 GW. Plany zakładają czterokrotne zwiększenie obecnej mocy, która wynosi 8 GW.W oświadczeniu nie podano szczegółów planów. Niemcy zamierzają czerpać 80% swojej energii z czystych źródeł do 2030 r., w porównaniu z nieco mniej niż 50% w 2022 r. Ponieważ morski wiatr można przekształcić w czysty wodór za pomocą instalacji elektrolizy, zintegrowano również plany rurociągu wychodzącego z Morza Północnego, który będzie przenosił 1 GW wodoru.
  • Equinor planuje zamknąć swoją fabrykę metanolu Tjeldbergodden od drugiego tygodnia lutego do końca kwietnia tego roku na czas instalacji systemu usuwania rtęci. Kondensat z morskiego pola naftowego Dvalin zawiera większe ilości rtęci niż mogą przyjąć obecne systemy elektrowni, dlatego modernizacja jest wsakzana. Największa w Europie fabryka metanolu odpowiada za około 25% produkcji na kontynencie i ma roczną zdolność produkcyjną około 900 000 ton i jest własnością Equinor i ConocoPhillips.
  • Thyssenkrupp i Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC) podpisały memorandum o współpracy w zakresie technologii umożliwiającej ekstrakcję wodoru z amoniaku na skalę przemysłową. W ramach umowy jednostka Thyssenkrupp Uhde, która projektuje i buduje zakłady nawozowe, petrochemiczne i koksownicze, dostarczy technologię krakingu amoniaku, która jest już używana w ponad 130 zakładach chemicznych na całym świecie. „Współpraca z ADNOC ma ogromne znaczenie. Obecnie nie istnieje krakers tej wielkości” – powiedział Reuterowi dyrektor naczelny Thyssenkrupp Uhde, Cord Landsmann. W ramach współpracy firmy zbadają również możliwości dostaw i wysyłki amoniaku produkowanego ze źródeł odnawialnych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do dużych krakingów amoniaku na całym świecie. „Jesteśmy zaangażowani we wzmacnianie naszej pozycji jako niezawodnego dostawcy niskoemisyjnej energii, tworzenie nowych źródeł przychodów i rozwój światowego rynku wodoru” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy ADNOC, Musabbeh Al Kaabi.
  • Największy japoński wytwórca energii JERA podpisał memorandum w sprawie dostaw amoniaku (MOU) z CF Industries w Stanach Zjednoczonych i norweską firmą Yara Clean Ammonia Norge AS. JERA planuje stosować mieszankę paliwową zawierającą 20% amoniaku we wszystkich swoich elektrowniach węglowych do 2035 r. i opracować technologię wykorzystania 100% amoniaku w latach 40-tych XXI wieku. Zgodnie z protokołami ustaleń JERA uzgodniła z firmą Yara i oddzielnie z CF Industries rozważenie możliwości zakupu do 500 000 ton czystego amoniaku rocznie na potrzeby współspalania 20% w elektrowni cieplnej Hekinan nr 4 w Japonii. Tokio ma nadzieję na stopniowe zastąpienie węgla amoniakiem i budowę elektrowni w pełni opalanej amoniakiem do 2050 r., ale uzależnienie od węgla i gazu do produkcji energii wzrosło od czasu katastrofy w Fukushimie w 2011 r. W 2021 roku JERA i IHI Corp zaczęły wykorzystywać małe ilości amoniaku wraz z węglem w elektrowni węglowej JERA Hekinan w środkowej Japonii w ramach projektu demonstracyjnego mającego na celu zmniejszenie emisji CO2 z zakładu.
  • BP plc ujawnił w środę plany oceny budowy krakera amoniaku w Wilhelmshaven w Niemczech i wykorzystania przebudowanych obiektów naftowo-gazowych do transportu wodoru. Oczekuje się, że projekt obejmie urządzenie do krakowania amoniaku, które może dostarczać do 130 000 ton niskoemisyjnego wodoru z zielonego amoniaku rocznie od 2028 r.
  • Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke zapowiedziała we wtorek, że wkrótce prześle do rządu propozycje wycofania się kraju z biopaliw pochodzenia roślinnego w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. „Biopaliwa oznaczają konsumpcję gruntów i utratę różnorodności biologicznej. Aby zastąpić tylko około 4% zużycia paliw kopalnych w niemieckim transporcie drogowym, potrzebna jest przestrzeń lądowa w Niemczech i za granicą, która stanowi około 20% niemieckiego obszaru rolnego. To nie jest zorientowane na przyszłość. Chcę zintensyfikować wykorzystanie prawdziwych biopaliw produkowanych ze śmieci, odpadów i zużytego oleju jadalnego. Dlatego jak najszybciej zaproponujemy rządowi ramy prawne wycofania biopaliw z upraw żywnościowych i paszowych” – powiedziała Lemke. Niemiecki program redukcji emisji gazów cieplarnianych obejmuje mieszanie biopaliw, takich jak biodiesel i bioetanol, z paliwami kopalnymi w celu zmniejszenia emisji z pojazdów drogowych.

Uran

  • Francuski EDF poinformował, że reaktor Gravelines 3 (o mocy 900 megawatów) w północnej Francji został wyłączony w poniedziałek po „niezadowalającym” wyniku testu jednej z funkcji systemu bezpieczeństwa. Wyłączenie nie ma wpływu na bezpieczeństwo instalacji ani środowiska, a ekipy konserwacyjne przeprowadzają kontrole, aby jak najszybciej wznowić produkcję.

Węgiel

  • Indyjskie przedsiębiorstwa energetyczne prawdopodobnie zwiększą w tym roku import węgla. „Nawet teraz około 31% całkowitej mocy opartej na węglu stoi w obliczu krytycznych niedoborów węgla” – powiedział Abhishek Rakshit, starszy analityk ds. badań w Wood Mackenzie. Federalne regulacje zalecają co najmniej 24-dniowe zapasy węgla w elektrowniach – obecnie większość elektrowni nie dysponuje takim buforem bezpieczeństwa. Import węgla przez indyjskie zakłady użyteczności publicznej wzrósł ponad dwukrotnie do 42 milionów ton w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku podatkowego.
  • Dzienne wydobycie węgla w Chinach w grudniu 2022 spadło do 402,69 mln ton (-0,38% m/m; +4,67
    % r/r). Całkowita produkcja w 2022 r. wzrosła do rekordowego poziomu 4,496 mld ton (+9% r/r). Oczekuje się, że produkcja węgla w Chinach wzrośnie w 2023 r. w związku z naciskiem Pekinu na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Szacuje się, że kraj ten zatwierdził 260 mln ton zdolności wydobywczych węgla w 2022 r., co daje łączną zdolność wydobycia do 5,05 mld ton.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

  • Dolar amerykański znajduje pewną formę stabilności, aw zamian możemy spodziewać się spadku cen złota w przyszłym tygodniu” – powiedział Daniel Ghali, strateg ds. surowców w TD Securities.
  • Podczas gdy różne banki centralne i agencje gromadziły złoto, złote ETF-y posiadane przez osoby fizyczne zmniejszały się. Gdyby ETF kupował w celu zwrotu, ograniczyłoby to wszelkie spadki wykupienia metalu, powiedział Caesar Bryan, zarządzający portfelem w Gabelli Gold Fund.
  • Spodziewamy się, że ceny złota będą kształtować się na poziomie około $1950 za uncję w 2023 roku. Oczekujemy, że ponowne otwarcie Chin i zwiększone zakupy banków centralnych będą wspierać ceny złota w 2023 r. w stosunku do poziomów z 2022 r.” – napisał Goldman Sachs w notatce.
  • Fakt, że niedawny rajd złota zaczął tracić impet, nie pojawia się nieoczekiwanie, ponieważ brakowało mu poparcia ze strony inwestorów. To powiedziawszy, (korekta) raczej nie będzie masowa, ponieważ konsensus rynkowy nadal oczekuje mniej agresywnego FED w przyszłości” – powiedział Carsten Menke, szef działu badań nowej generacji w Julius Baer.
  • Obawy związane z recesją i decyzja Rezerwy Federalnej będą głównymi katalizatorami cen w najbliższej przyszłości” – powiedział Hareesh V, szef badań towarowych w Geojit Financial Services.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

  • Jeśli chodzi o rynki fizyczne, platyna otrzymała znaczne wsparcie w związku z wyzwaniami w sektorze wydobywczym Republiki Południowej Afryki. Nadal oczekujemy, że platyna przewyższy pallad” – powiedział Daniel Ghali, strateg ds. surowców w TD Securities.

Miedź

  • Należąca do Glencore kopalnia miedzi Antapaccay w Peru zawiesiła działalność po tym, jak protestujący zaatakowali teren po raz trzeci w tym miesiącu. Protestujący podpalili część robotniczą obozu i rozpoczęli grabieże żądając od kopalni zaprzestania działalności i przyłączenia się do wezwania demonstrantów do rezygnacji prezydent Diny Boluarte. Peru, drugi co do wielkości producent miedzi na świecie, zostało ogarnięte rosnącymi niepokojami po tygodniach gwałtownych protestów antyrządowych, wywołanych przez obalenie byłego prezydenta kraju w zeszłym miesiącu. Antapaccay, położona w prowincji Espinar w regionie Cusco, jest jedną z największych kopalni w Peru.Według danych firmy wyprodukowała 135 987 ton miedzi w okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku.
  • Antyrzadowe protesty w Peru zablokowały dojazd do kopalni miedzi Las Bambas (należącą do MMG Ltd), ale wg informacji produkcja będzie kontynuowana „dopóki będą zapasy”. Od czasu rozpoczęcia działalności w 2016 r. Las Bambas, kopalnia przez ponad 540 dni była zablokowana przez protestujących na drogach publicznych tworzących tzw. korytarz górniczy.
  • Budowa infrastruktury przyspieszy po chińskim Nowym Roku” – powiedział Hong Ruishu z Marex Metals, wskazując również na zobowiązanie tego kraju do rozwiązania ryzyka związanego z nieruchomościami, finansami, zadłużeniem samorządów lokalnych i innymi obszarami. Powinno to zwiększyć zainteresowanie miedzią i innymi metalami przemysłowymi. Jeśli chodzi o podaż, w 2023 r. utrzymują się obawy związane ze strajkami pracowniczymi i niepokojami politycznymi w Chile i Peru, które odpowiadają odpowiednio za około 30% i 10% światowego wydobycia, co stwarza znaczne ryzyko wzrostu cen.
  • Chilijska spółka wydobywcza Antofagasta poinformowała o spadku produkcji miedzi w 2022 roku do 646 200 ton (-10,4% r/r) przy koszcie $1,61/funt. Antofagasta, która zarządza czterema kopalniami miedzi w Chile, największym na świecie kraju produkującym, oczekuje, że produkcja w 2023 roku wzrośnie do przedziału 670 000-710 000 ton. Koszty gotówkowe mają wzrosnąć do $1,65/funt (+2,48% r/r). Wydatki kapitałowe są szacowane na $1,9 mld (b/z r/r).
  • Capital Economics spodziewa się, że cena miedzi na LME spadnie w tym kwartale, kończąc marzec na poziomie $8500 za tonę, po czym odbije i zakończy rok na poziomie zbliżonym do obecnego.
  • Na razie dane fizyczne na lądzie (w Chinach) są słabe, popyt na miedź jest nadal o 10% niższy rok do roku, a arbitraż importowy jest ujemny. Ale handlowcy na lądzie są bardziej pozytywnie nastawieni do perspektyw makroekonomicznych Chin” – powiedziała Zerlina Zeng, starszy analityk ds. badań w Fitch Solutions odnosząc się do kontraktów notowanych na Shanghai Futures Exchange.
  • Światowy rynek miedzi rafinowanej odnotował w listopadzie deficyt 89 000 ton, w porównaniu z nadwyżką 68 000 ton w październiku. Światowa produkcja miedzi rafinowanej w listopadzie wyniosła 2,2 mln ton, a konsumpcja 2,3 mln ton. Przez pierwsze jedenaście miesięcy 2022 roku rynek miał deficyt 384 000 ton w porównaniu z deficytem 381 000 ton w tym samym okresie rok wcześniej, podała w piątek International Copper Study Group (ICSG).

Pozostałe metale przemysłowe

  • Boliwia wybrała konsorcjum, w skład którego wchodzi chiński gigant akumulatorowy CATL, aby pomóc w zagospodarowaniu ogromnych, ale w dużej mierze niewykorzystanych rezerw litu w kraju Ameryki Południowej po długim procesie przetargowym, w którym uczestniczyły także firmy ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Partnerstwo dałoby CBC, w skład której wchodzi również gigant wydobywczy CMOC, prawa do budowy dwóch fabryk litu, z których każda mogłaby produkować rocznie do 25 000 ton węglanu litu klasy akumulatorowej. Według US Geological Survey kultowe solniska Boliwii są domem dla największych na świecie zasobów litu o wartości 21 milionów ton. Prezydent Boliwii Luis Arce powiedział, że trwają rozmowy o potencjalnych partnerstwach z innymi firmami zagranicznymi.Firmy, które pozostały w wyścigu, to amerykańska firma Lilac Solutions, rosyjska Uranium One Group i trzech innych chińskich oferentów. CATL jest największym na świecie producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych, ale obecnie nie produkuje litu, chociaż zainwestował w szereg chińskich projektów.W 2021 roku przegrał przetarg na wykupienie skoncentrowanej na Argentynie firmy Millennial Lithium Corp. „Dzisiaj rozpoczyna się era uprzemysłowienia boliwijskiego litu” — powiedział Arce.
  • Jak podaje International Aluminium Institute (IAI) globalna produkcja aluminium w grudniu 2022 wzrosła do 5,859 mln ton (+6,12% r/r), z czego 3,47 mln ton wyprodukowano w Chinach.
  • Import aluminium do Chin w 2022 roku spadł do 2,39 mln ton nieobrobionego aluminium i produktów, które obejmują metale pierwotne i nieobrobione aluminium stopowe (-25,6% r/r). Popyt na metale lekkie stosowane w sektorze budowlanym, transportowym i opakowaniowym był ograniczany przez surowe środki antykoronawirusowe w Chinach i problematyczny sektor nieruchomości. Tymczasem złagodzone ograniczenia mocy w 2022 r. zwiększyły produkcję wśród krajowych dostawców, napędzając produkcję aluminium pierwotnego do rekordowego poziomu 40,21 mln ton.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *