aktualności – 23 marca 2020

Po przerwie w programach wracamy o 13:10 do Comparic24. Oczywiście przypomnę, że zestaw aktualności pojawił się też tydzień temu.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

pszenica

soja

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

platyna i pallad

metale przemysłowe

Kawa

  • W Brazylii zaczyna brakować kontenerów do transportu kawy, co wpływa na ceny kawy na świecie.
  • Zapasy kawy:

źródło: opracowanie własne

Cukier

  • Cukier zyskuje nie tylko na odbiciu cen ropy, ale także na wzroście zapotrzebowania na alkohol sanitarny niezbędny do produkcji żelu dezynfekcyjnego – na który jest olbrzymi popyt ze względu na koronawirusa (o którym więcej w Today in USA o 14:10 23 marca!)

Kakao

  • Wraz ze wzrostem zachorowań i kolejnych ograniczeniach w ruchu zarówno lokalnym jak i międzynarodowym, rosną obawy o spadek popytu na produkty czekoladowe. Jednocześnie by przetrwać „chudszy” okres producenci mogą wykorzystać swoje bieżące zapasy ziaren kakaowca, zmniejszając w ten sposób popyt na świeże ziarna z Wybrzeża Kości Słoniowej.
  • Zapasy kakao:

źródło: opracowanie własne

Pszenica

  • W ubiegłym tygodniu amerykańscy eksporterzy sprzedali do Chin co najmniej dwa ładunki pszenicy. Ze względu na kwarantannę w wielu miejscach na świecie i obawy o rozszerzanie się koronawirusa rośnie popyt na produkty pochodzenia pszenicznego o długim terminie ważności, czyli na mąkę i makarony.

Soja

  • Soja zyskuje na dwóch ładunkach zakupionych przez Chiny w USA w ubiegłym tygodniu oraz informacji, że największy port eksportowy w Argentynie ogłosił zawieszenie działalności w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Argentynie do piątku odnotowano 128 zachorowań, trzy przypadki zakończyły się tragicznie.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • W lutym 2020 w USA wyprodukowano 2,13 mld funtów wołowiny (+7% r/r), z kolei wieprzowiny wyprodukowano 2,31 mld funtów (+6% r/r).
  • Chiny obiecały, że nie wprowadzą ogólnokrajowego zakazu importu drobiu z USA, jeśli Stany Zjednoczone wykryją przypadki ptasiej grypy, co jest kolejnym (po zwolnieniu amerykańskiego drobiu z ceł wprowadzonych podczas wojny handlowej) krokiem do realizacji „fazy pierwszej’ umowy handlowej podpisanej 15 stycznia tego roku. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) potwierdziła w tym tygodniu wybuchy grypy o niskiej chorobotwórczości u indyków w amerykańskim stanie Karolina Północna.

Ropa, gaz i węgiel

  • Donald Trump planuje wysłać swojego przedstawiciela ds. Energii do Arabii Saudyjskiej w sprawie negocjacji ograniczenia produkcji, by ustabilizować ceny ropy, a najwięksi producenci ropy z Teksasu rozważają cięcia produkcji. Być może jednym z pomysłów negocjacyjnych będą cięcia produkcji na zbliżonym poziomie zarówno w USA jak i w Arabii Saudyjskiej i Rosji. Czy oznaczać to może powstanie OPEC++ i światową współpracę trzech największych producentów ropy naftowej na świecie odpowiadających w sumie za prawie 47% światowej produkcji ropy naftowej? OPEC już teraz zaprosił przedstawiciela USA na kolejne spotkanie grupy w Wiedniu (9-10 czerwca 2020). Zdaniem Goldman Sachs drobne ograniczenie ze strony krajów OPEC mogłoby podnieść cenę ropy typu Brent do $30/baryłkę w Q2 2020, z kolei cięcia w USA mogą podnieść ceny ropy typu WTI do $50/baryłkę w 2021 roku.
  • W ubiegłym tygodniu zmniejszono liczbę aktywnych odwiertów w USA o 19, do sumy 664 punktów – rok wcześniej o tej porze działały 824 odwierty. 13 z nich zajmuje się wydobywaniem ropy i gazu ziemnego z łupków. Szacuje się, że pełny wpływ niskich cen ropy naftowej odbije się w liczbie platform aktywnych w czerwcu i lipcu 2020. Zmniejszyło to również prognozy EIA wydobycia ropy w 2020 roku do 12,7 mln baryłek dziennie (wcześniej oczekiwano rekordowych 13,2 mln baryłek).
  • Kolejne firmy w USA ogłaszają plany zmniejszania zatrudnienia ze względu na bardzo niskie ceny ropy na rynku: m.in. Apache Corp zwolni 85 osób, FTS International Services 120 osób, Tenaris S.A. 233 pracowników, a w sumie pracę w branży straci koło 900 osób, choć część firm (np. Apache Corp) już w ubiegłym roku zapowiadało plan redukcji siły roboczej.
  • Poniżej wykres zużycia węgla przez elektrownie w Chinach:

źródło: rba.gov.au

Platyna i pallad

  • Norilsk Nickel poinformował o zakończeniu negocjacji z Russian Platinum w sprawie wspólnej eksploracji dla projektu wydobycia palladu w Arktyce ze względu na sprzeciw udziałowca Norilska, producenta aluminium Rusal (27,8% udziałów w Nornickel). Nie zmienia to warunków dotychczasowej współpracy Nornickel z Russian Platinum.

Metale przemysłowe

  • Zapasy stali w magazynach pod nadzorem szanghajskiej giełdy wynosiły 37,95 mln ton (-4,8% t/t), co jest pierwszym spadkiem od połowy grudnia 2019 roku. Z kolei zapasy miedzi spadły o 0,75 t/t do 377 247 ton.  Zapasy cynku spadły o 0,9% t/t do poziomu 163 825 ton. Aluminium natomiast przybywa, w ubiegłym tygodniu +2,8% t/t.  Spadki zapasów wskazują, że produkcja oraz branża budowlana w Chinach „wracają do życia”.
  • Wycena miedzi spadła w ubiegłym tygodniu o 11% t/t poniżej $4 400 /t, co jest najwyższym spadkiem od 2011 roku (kryzysu w strefie euro).
  • Vale S.A. poinformował, że po ocenie ryzyka związanego z koronawirusem będzie kontynuować eksploatację morskiego terminalu Teluk Rubiah w Malezji. W 2019 roku przez terminal w Malezji przeszło 23,7 mln ton rudy żelaza.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 23 marca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „aktualności – 23 marca 2020

  1. Szymon komentarz:

    Sok pomarańczowy odbił w górę, nie wiem czy dobrze myślę ale kiedy w raporcie commited of traders stosunek small spec. do large spec. był w okolicach 4 (dokładnie 3,939 6 marca) to jest -5042 do 1280 nastąpił dynamiczny wzrost na tym aktywie. Może trzeba patrzeć stosunek large spec. do small spec. to znaczy jeśli kontraktów futures jest około 4 razy więcej niż kontraktów small spec., to duzi spekulanci wypychają cene na wyższe poziomy.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *