aktualności – 22 września 2022

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
aktualności - 22 września 2022

aktualności – 22 września 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Greenpeace i inni działacze na rzecz ochrony środowiska wszczęli prawne postępowanie przeciwko Komisji Europejskiej w związku z jej decyzją o umieszczeniu gazu ziemnego i energii jądrowej na liście „zielonych” inwestycji UE. Twierdzą, że Unia Europejska naruszyła w ten sposób swoje własne przepisy klimatyczne, powołując się na emisje gazów cieplarnianych wytwarzanych przez elektrownie gazowe, i twierdzą, że posunięcie to grozi przekierowaniem inwestycji na paliwa kopalne zamiast na energię odnawialną. „Gaz jest główną przyczyną chaosu klimatycznego i gospodarczego, podczas gdy nadal nie ma rozwiązania problemu radioaktywnych odpadów jądrowych, a ryzyko wypadków jądrowych jest zbyt duże, aby je zignorować” – powiedziała działaczka Greenpeace Ariadna Rodrigo.
 • Norweska Yara „w ciągu najbliższych kilku dni” wstrzyma produkcję w swoim belgijskim oddziale w ramach szerszego europejskiego planu redukcji związanego z rosnącymi cenami gazu. Yara zapowiedziała w sierpniu, że zamierza obniżyć produkcję amoniaku o 65%, a saletry amonowej, używanej w rolnictwie jako nawóz, o 35%. Roczna zdolność produkcyjna belgijskiej fabryki w Tertre, położonej w pobliżu granicy z Francją, wynosi 400 000 ton amoniaku, 950 000 ton nawozów AN i 800 000 ton kwasu azotowego. Zatrzymanie fabryki pociągnie za sobą 10-procentowy spadek podaży AN na rynku francuskim, który zostanie w większości zrekompensowany przez jednostkę Montoir-de-Bretagne w zachodniej Francji.

Raporty USDA

 • Crop progress z 19 września 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Produkcja kawy arabica w Brazylii w 2022 r. wyniesie 32,41 mln 60 kg worków, podała agencja żywności Conab, obniżając prognozę z maj wynoszącą 35,71 mln worków.
 • W tym tygodniu spodziewane są ulewne deszcze nad brazylijskimi obszarami kawowymi, co prawdopodobnie przyspieszy okres kwitnienia i zwiększy potencjał przyszłorocznych plonów.
 • W sierpniu eksport kawy z Ugandy spadł do łącznie 501,05 tysiąca 60-kilogramowych worków kawy (-28,5% r/r), z powodu suszy, która zniszczyła uprawy w niektórych częściach kraju i zmniejszyła plony. Uganda, która głównie uprawia robustę, jest największym eksporterem kawy w Afryce. Zarobki z kawy są jednym z największych źródeł wymiany zagranicznej w kraju.
 • Zapasy arabiki z certyfikatem ICE spadły we wtorek do 515 064 worków, najniższego poziomu od 23 lat.

Kakao

 • Ponadprzeciętne opady w większości regionów, w których uprawia się kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu, mogą spowodować choroby i uszkodzenia pierwszych ziaren głównej uprawy.

Pszenica

 • Pszenica zyskuje na zapowiedzianej przez prezydenta Rosji, Władimira Putina mobilizacji, chęci aneksji części Ukrainy i gotowości użycia broni jądrowej. „Napięcia geopolityczne powracają w basenie Morza Czarnego, a komentarze Putina prowadzą do obaw przed nową eskalacją konfliktu, co skutkuje ponownym dodaniem premii za ryzyko” – powiedziała firma konsultingowa Agritel.
 • Z danych ukraińskiego ministerstwa wynika, że dotychczasowy eksport w sezonie lipiec 2022 – czerwiec 2023 obejmował 2,30 mln ton pszenicy.

Kukurydza

 • Z danych ukraińskiego ministerstwa wynika, że dotychczasowy eksport w sezonie lipiec 2022 – czerwiec 2023 obejmował 3,95 mln ton kukurydzy.

Pozostałe zboża

 • Z danych ukraińskiego ministerstwa wynika, że dotychczasowy eksport w sezonie lipiec 2022 – czerwiec 2023 obejmował 598 tys. ton jęczmienia.

Energia elektryczna

 • W Portoryko huragan Fiona pozostawił większość z 1,5 miliona odbiorców energii elektrycznej na wyspie bez prądu, po przejściu przez wyspę w weekend.
 • Brytyjski rząd zapowiedział, że ograniczy hurtowe koszty energii elektrycznej i gazu dla firm do mniej niż połowy stawki rynkowej od przyszłego miesiąca, co pomoże zmniejszyć presję rosnących kosztów energii, ale zwiększy szybko rosnące wydatki rządu. Ceny hurtowe energii elektrycznej zostaną ograniczone do około 211 funtów za megawatogodzinę (MWh), a gazu do 75 funtów za MWh, w porównaniu do prognozowanych stawek rynkowych odpowiednio 600 funtów i 180 funtów. „Wkroczyliśmy, aby powstrzymać upadki przedsiębiorstw, chronić miejsca pracy i ograniczyć inflację” – powiedział minister finansów Kwasi Kwarteng. Rząd nie opublikował żadnych szacunków kosztów, ale Citi prognozuje 25-30 miliardów funtów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a inne raporty podają cenę do 42 miliardów funtów. „Trudność z podaniem liczby kosztów polega na tym, że będzie to zależeć od tego, w jakim kierunku będzie kształtować się cena energii w okresie zimowym, a to jest bardzo trudne do przewidzenia, więc nie mogę podać kosztu bezwzględnego” – powiedział minister biznesu Jacob Rees-Mogg.

Ropa naftowa

 • Produkcja ropy przez OPEC+ w sierpniu wynosiła 3,58 mln baryłek dziennie poniżej limitu ustalonego przez organizację. To ~3,5% globalnego zapotrzebowania na ropę naftową.1edw11

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Produkcja ropy naftowej w Nigerii spadła w sierpniu poniżej 1 miliona baryłek dziennie, jak pokazują dane regulatora, ponieważ kraj zmagał się z szalejącą kradzieżą z rurociągów i latami niedoinwestowania.
 • Wyróżniającym się punktem danych jest ciągłe osłabienie popytu na benzynę. To naprawdę prześladuje ten rynek” – powiedział John Kilduff, partner w Again Capital LLC w Nowym Jorku.
 • Emma Li, analityk ds. Chin w Vortexa Analytics, powiedziała, że ​​rzeczywiste dostawy ropy naftowej z Rosji są prawdopodobnie równe dostawom z Arabii Saudyjskiej na poziomie blisko 8,5 miliona ton. Według zebranych przez nią danych śledzenia statków, kilka ładunków rosyjskiej ropy Urals zostało zgłoszonych jako pochodzące z Malezji. Wtorkowe dane celne pokazały, że import z Malezji, często wykorzystywanego w ciągu ostatnich dwóch lat jako punkt przeładunkowy ropy pochodzącej z Iranu, Wenezueli, a ostatnio z Rosji, prawie się podwoił w porównaniu z rokiem poprzednim, do 3,37 mln ton lub 794 000 baryłek dziennie, co jest rekordowym wynikiem.
 • BP plc poinformowało, że dwóch jego pracowników zginęło po tym, jak doznało obrażeń w pożarze rafinerii Toledo w stanie Ohio (USA). „Pożar został ugaszony zeszłej nocy, a rafineria została bezpiecznie zamknięta i pozostaje niedostępna” – powiedział rzecznik firmy. Przyczyna pożaru nie jest znana, ale wyciekające opary z jednostki mogły spowodować zapłon w innej jednostce w zakładzie. W sierpniu Cenovus zapowiedział, że kupi pozostałe 50% udziałów w Rafinerii BP-Husky Toledo, których jeszcze nie posiada. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2022 roku. W 2008 roku Husky Energy Inc utworzyło spółkę joint venture z BP, nabywając 50% udziałów w rafinerii w Toledo. Stawka została następnie przeniesiona do Cenovus z Calgary, kiedy połączył się z Husky w 2021 roku.
 • Occidental Petroleum przechodzi transformację z firmy naftowo-gazowej w firmę zarządzającą emisjami dwutlenku węgla, powiedziała dyrektor generalna Vicki Hollub. Hollub dodał, że wychwytywanie, utylizacja i składowanie dwutlenku węgla (CCUS) to duża luka w transformacji klimatycznej, którą Occidental może pomóc wypełnić.Co więcej, ustawa o redukcji inflacji (IRA) pomoże przyspieszyć technologię bezpośredniego wychwytywania powietrza przez Occidental, powiedziała podczas szczytu klimatycznego IETA w Ameryce Północnej. IRA o wartości 430 miliardów dolarów, postrzegana jako największy pakiet klimatyczny w historii USA, została podpisana w zeszłym miesiącu.Projekt ustawy miał na celu ograniczenie krajowych emisji gazów cieplarnianych, a także obniżenie cen leków na receptę i wysoką inflację.
 • Indonezja ogłosi w tym roku drugą aukcję bloków naftowych i gazowych, ponieważ stara się zarobić na wysokich cenach energii i zwiększyć produkcję po dziesięcioleciach spadku z powodu braku poszukiwań i inwestycji. Minister energetyki Arifin Tasrif powiedział podczas konferencji branżowej w Dżakarcie, że największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej jest zobowiązana do osiągnięcia w 2030 r. celu podniesienia 1 miliona baryłek dziennie (bpd). Wydobycie ropy w okresie styczeń-czerwiec wyniosło 614 500 baryłek dziennie, powiedział regulator SKK Migas. „Indonezyjski potencjał inwestycyjny w zakresie wydobycia ropy i gazu jest wciąż ogromny. Mamy do zaoferowania inwestorom 70 potencjalnych niezbadanych akwenów.” – powiedział uczestnikom konferencji Arifin. Powiedział, że na zbliżającej się aukcji rząd zaoferuje osiem bloków naftowo-gazowych, w tym blok Zachodni Kampar na Sumatrze, który może pomieścić 130 milionów baryłek ropy.
 • Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras poinformowała, że obniżyła ceny oleju napędowego o 5,8% do średnio 4,89 reala. Jest to trzecia z rzędu obniżka cen oleju napędowego od początku sierpnia, podczas gdy ceny benzyny zostały utrzymane na obecnym poziomie. Zmiana ta „śledzi ceny referencyjne i jest zgodna z polityką cenową Petrobras” – powiedziała firma, która ustala lokalne ceny paliwa do kursów międzynarodowych, w tym kursów walutowych i światowych cen ropy. Obniżka cen może również wzmocnić perspektywę reelekcji prezydenta Jaira Bolsonaro. Wybory są zaplanowane na 2 października 2022.
 • Import ropy naftowej do Indii spadł w sierpniu do 17,55 mln ton (-13% m/m; +0,9% r/r). Popyt na paliwa przemysłowe, takie jak olej napędowy, zwykle spada podczas monsunów z powodu takich czynników, jak mniejsza mobilność i spadek konsumpcji w sektorze nawadniania, powiedział Prashant Vasisht, wiceprezes i współkierownik ds. ratingów korporacyjnych w ICRA.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 1,1 mln baryłek, do 430,8 mln baryłek, prognozowano wzrost o 2,2 mln baryłek. Było to w dużej mierze spowodowane kolejnym dużym uwolnieniem baryłek z amerykańskich rezerw strategicznych, które w zeszłym tygodniu wyniosły 6,9 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych wzrósł do 93,6% (+2,1 pp t/t).

Gaz ziemny

 • Eksport rosyjskiego gazu trzema głównymi liniami do Niemiec – Nord Stream 1 (Rosja-Niemcy), Jamał (Rosja-Białoruś-Polska-Niemcy) oraz trasą Rosja-Ukraina-Słowacja-Czechy-Niemcy – wynosi we wrześniu średnio zaledwie 1,3 bcfd (-48% m/m; -87,96% r/r).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Według Refinitiv zapasy gazu w północno-zachodniej Europie – w Belgii, Francji, Niemczech i Holandii wypełniają 86% magazynów (+5 pp względem 5-letniej średniej).
 • Niemcy mają na celu podpisanie kontraktów LNG w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na dostawy do budowanych przez siebie terminali. „Jeśli wszystko pójdzie dobrze, oszczędności w Niemczech są wysokie i będziemy mieli trochę szczęścia z pogodą, to… mamy szansę na komfortową zimę” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck. Niemiecki RWE powiedział, że prowadzi „dobre i konstruktywne rozmowy” z Katarem na temat dostaw LNG, przed planowaną wizytą kanclerza Olafa Scholza w Zatoce Perskiej. Niemcy będą również mogły liczyć na gaz płynący z Francji od około 10 października – powiedział szef francuskiego regulatora energetycznego CRE po zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona, że ​​obaj będą pomagać sobie nawzajem w dostawach energii.
 • Niemieckie koszty importu gazu ziemnego wzrosły o 164% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, mimo że import spadł o 25,5%. Statystyki BAFA, które są publikowane z dwumiesięcznym opóźnieniem, wykazały import w okresie styczeń-lipiec na poziomie 64,9 miliarda metrów sześciennych (bcm). Średnia cena płacona na granicy w okresie od stycznia do lipca wzrosła o 254,3% rok do roku i wyniosła 16 784,17 euro/TJ. Większą rolę od rosyjskich rurociągów zaczął odgrywać gaz rurociągowy z Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Danii, a także dostawcy skroplonego gazu ziemnego (LNG).
 • Nacjonalizacja największego niemieckiego importera rosyjskiego gazu Uniper to drugi w ciągu tygodnia ruch rządu mający na celu przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem energetycznym i jest częścią szerszej europejskiej odpowiedzi na zimowy kryzys, w tym przejęcia przez Francję EDF. Po zakończeniu podwyższenia kapitału i wykupu akcji Fortum, z wyłączeniem prawa poboru fińskiej firmy, Niemcy będą posiadać 99% akcji Uniper, podało ministerstwo gospodarki. Fortum powiedział, że w ramach umowy zostanie spłacony 4 mld euro pożyczki dla spółki dominującej i zwolniony z 4 mld euro gwarancji, którą udzielił Uniperowi na początku tego roku.
 • OMV Petrom planuje rozwijać projekt, w którym odkrył 1,5-3 bln stóp sześciennych gazu, z państwowym producentem Romgaz na morskich polach na rumuńskim Morzu Czarnym. Po latach przestojów rumuńscy prawodawcy zmienili prawo na początku tego roku, zmniejszając podatek i usuwając ograniczenia eksportowe, aby odblokować inwestycje na Morzu Czarnym, gdzie kraj ma około 200 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu.
 • Komisarz Włoch ds. utworzenia nowego terminalu regazyfikacyjnego jest przekonany, że infrastruktura może uzyskać zielone światło do końca października, aby zwiększyć zdolność kraju do LNG na początku 2023 roku. Zgodnie z rządowym planem energetycznym nowa pływająca jednostka magazynowo-regazyfikacyjna (FSRU) powinna zostać uruchomiona do końca marca przyszłego roku, aby zwiększyć import LNG do kraju i zrekompensować niedobór rosyjskiego importu. Infrastruktura, która została zakupiona w czerwcu przez operatora sieci gazowej Snam, jest uważana przez Rzym za niezbędną, ale spotkała się z ostrym sprzeciwem burmistrza Piombino, miasta na zachodnim wybrzeżu Włoch, gdzie powinna być zacumowana. Po spotkaniu, które odbyło się we Florencji, burmistrz Piombino powiedział, że miasto może nawet zakwestionować pozytywną decyzję komisarza w sądzie. Ewentualne odwołanie gminy Piombino nie zablokowałoby rozstawienia statku, powiedział Giani.
 • Czołowy amerykański eksporter LNG, Cheniere Energy Inc naprawi i wymieni sprzęt w swoim terminalu w Luizjanie po tym, jak testy wykazały, że przekroczył on nowo nałożone limity niebezpiecznych emisji dla niektórych znanych czynników rakotwórczych, ale prace nie będą miały istotnego wpływu na działalność eksportową. Kwestią sporną jest przepis amerykańskiej ustawy o czystym powietrzu, zwany Krajowymi Normami Emisji dla Niebezpiecznych Zanieczyszczeń, który nakłada ograniczenia na emisje znanych czynników rakotwórczych, takich jak formaldehyd i benzen, który został przywrócony w lutym w celu zastosowania do typu turbiny opalanej gazem stosowane wyłącznie w branży LNG przez Cheniere. Cheniere, czołowy amerykański dostawca LNG do Europy, na początku tego roku poprosił administrację Bidena o zwolnienie z nowych przepisów, argumentując, że mogą one podważyć wysiłki USA na rzecz zwiększenia dostaw do zachodnich sojuszników w celu zrównoważenia cięć dostaw z Rosji. Agencja Ochrony Środowiska odrzuciła wniosek.
 • Cheniere Energy Inc utworzy spółkę joint venture z jednostkami Whistler Pipeline LLC w celu budowy gazociągu ADCC. Oczekuje się, że 42-calowy rurociąg ADCC będzie rozciągał się około 43 mil od terminalu Whistler do terminalu skraplania Corpus Christi w Cheniere w Teksasie. Gazociąg może transportować do 1,7 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcf/d) gazu ziemnego, z możliwością rozbudowy do 2,5 bcf/d, i oczekuje się, że będzie gotowy do eksploatacji w 2024 r. W czerwcu Cheniere dał zielone światło dla rozbudowy terminalu Corpus Christi o wartości $8 miliardów i zasygnalizował, że może być w przyszłości dalsza ekspansja. Whistler Pipeline należy do konsorcjum, w skład którego wchodzą MPLX, WhiteWater oraz spółka joint venture pomiędzy Stonepeak i West Texas Gas Inc.
 • Gazprom poinformował , że jego spółka zależna Gazprom Capital wyemituje nowe obligacje denominowane w rublach, które zastąpią emisję nominowaną w funtach szterlingach o wartości £850 mln (~$970 mln) należną w 2024 r. Pierwotna euroobligacja została umieszczona w 2017 r. i miała kupon o wartości 4,25%. Obligacja RU159227952 ostatnio notowana była po 51 pensów za funt z rentownością powyżej 55%. Denominowane w dolarach obligacje Gazpromu o terminie wykupu między 2026 a 2031 r. spadły w ciągu dnia od 1 do 4 centów, osiągając cenę 51 centów lub niższą.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,3 mld stóp sześciennych (-0,2 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 89,8 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) we wrześniu 2022 wynosi 98,8 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,82% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych we wrześniu wynosi średnio 11,3 bcfd (+2,72% m/m).

Węgiel

 • Import węgla z Rosji do Chin wzrósł w sierpniu do 8,54 mln ton (+15% m/m; +57% r/r). Ceny rosyjskiego węgla wzrosły, ponieważ zarówno Chiny, jak i Indie zintensyfikowały zakupy, twierdzą handlowcy, ale nadal były tańsze niż krajowy węgiel tej samej jakości.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *