aktualności – 22 sierpnia 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

USDA

W poniedziałek 12 sierpnia opublikowany był raport crop progress oraz crop production tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Dwa wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 18 sierpnia 2019 źródło: opracowanie własne

stan zbiorów wg USDA – 18 sierpnia 2019 źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

pszenica

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

 • Dwuletni cykl w zbiorach kawy zostaje załamany przez rekordowo wysokie zbiory w Brazylii. Kawie nie pomaga także słaby real brazylijski.

Cukier

 • Inwestorzy na rynku cukru oczekują na informacje z Indii na temat subsydiów eksportowych, które powinny być przedłużone do września 2020.

Kakao

 • Wybrzeże Kości Słoniowej prawdopodobnie osiągnie rekordowe zbiory kakao w sezonie 2018/2019 na poziomie 2,3 mln ton.

Pszenica

 • Zbiory pszenicy na Ukrainie mogą wzrosnąć do 27,72 mln ton (+11,64% r/r), a eksport ma wynieść 21 mln ton (+35,22% r/r)

Wieprzowina i wołowina

 • Hodowle świń w Chinach, które uniknęły wirusa afrykańskiego pomoru mogą otrzymać nawet $200 zysku za wieprza, co jest rekordowym wynikiem w Chinach. Ceny skupu przekroczyły rekordową stawkę z 2016 roku (21 juanów/kg) na początku lipca, by ją przebić o ponad 17% w sierpniu 2019 (24,6 juana/kg), co dodatkowo wzbudza obawy, ponieważ miesiące letnie zazwyczaj charakteryzują się niskim popytem na wieprzowinę, a ceny zaczynają rosnąć dopiero od września. W niektórych regionach lokalne ceny przekraczają już 28 juanów/kg, co oznacza podwojenie cen od maja 2019. Analitycy spodziewają się dalszych wzrostów cen pod koniec Q3 2019 i na początku Q4 2019.
 • Rosja zgłasza nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń na wschodnich rubieżach kraju. Najprawdopodobniej są one przeniesione z terenu Chin.

Ropa i gaz

 • Zmiany klimatyczne i odejście od paliw kopalnych może być problemem dla Saudi Aramco – firmy która może wydobywać ropę na obecnym poziomie przez kolejne 50 lat. Aramco ze swojej strony twierdzi, że ropa i gaz pozostaną w centrum miksu energetycznego przez dziesięciolecia, mówiąc, że odnawialne źródła energii i energia jądrowa nie są w stanie zaspokoić rosnącego światowego popytu, a jego produkcja ropy naftowej ma niższą emisję gazów cieplarnianych niż jej konkurencja. Stawia to pod znakiem zapytania cenę wyjściową IPO Saudi Aramco. Reuters poinformował, że ​​książę Mohammed nalega na wycenę w wysokości 2 bilionów dolarów, chociaż niektórzy bankierzy i osoby z wewnątrz firmy twierdzą, że królestwo powinno zmniejszyć swój cel do około 1,5 biliona dolarów. Obecnie termin IPO to 2020-21, Przy wycenie 1,5 biliona dolarów Aramco byłaby największą spółką publiczną na świecie. Gdyby został uwzględniony w głównych indeksach akcyjnych, byłby automatycznie kupowany przez pasywne fundusze inwestycyjne, które je śledzą, niezależnie od ich analiz.
 • Alberta, kanadyjska prowincja wydobywająca ropę naftową przedłuża ograniczenia wydobycia do 2020 roku Z powodu niepewności co do tego, kiedy rozbudowane rurociągi mogą zostać uruchomione. Zwolnienia z cięć dotyczą producentów wydobywających mniej niż 20 tysięcy baryłek dziennie. W Albercie znajduje się 300 producentów ropy naftowej, ale cięcia dotkną tylko 16 z nich. Oznacza to wzrost wydobycia ropy w październiku do 3,79 mln baryłek.
 • Rosneft poinformował, że zysk netto spółki wzrósł w Q2 2019 o 48% q/q (do kwoty $2,92 mld).

Metale przemysłowe

 • Norilsk Nickel (Nornickel) odnotował 81% skok zysku netto w pierwszej połowie. Wyższe ceny palladu i wzrost produkcji zrównoważyły ​​spadek cen niklu, miedzi i platyny w związku z obawami dotyczącymi negocjacji handlowych między USA i Chinami oraz spowolnieniem globalnej gospodarki, Firma spodziewa się globalnego deficytu palladu w wysokości 600 000 uncji w 2019 roku.
 • Grupa BHP osiągnęła największy roczny zysk od pięciu lat i wypłaca rekordowe roczne dywidendy, ale jej cena akcji spadła, ponieważ największy na świecie wydobywca oznaczył globalne problemy gospodarcze, które mogą uderzyć w popyt na kluczowe towary, rudę żelaza i miedź. BHP we wtorek ogłosiło 78 centów dywidendy, co oznacza, że ​​przekaże 3,9 miliarda dolarów inwestorom, oprócz 17 miliardów dolarów już ogłoszonych za rok budżetowy zakończony w czerwcu. Chociaż spór handlowy między Waszyngtonem a Pekinem zahamował globalny wzrost gospodarczy, nie wpłynął jeszcze na chiński popyt na towary BHP, takie jak ruda żelaza, miedź i węgiel.
 • Eksplozja w hucie aluminium Xinfa Group w północno-zachodnich Chinach spowodowała całkowite wstrzymanie produkcji 500 000 ton rocznie czyli 1,4% całkowitej produkcji aluminium w Chinach w 2018r. Inwestorzy obawiają się także potencjalnych zakłóceń dostaw w China Hongqiao Group, największym na świecie producencie aluminium, po zalaniu zakładu w zeszłym tygodniu, pomimo że firma twierdzi, że działa normalnie. Produkcja aluminium w pierwszych 7 miesiacahc w Chinach wzrosła o 1,6% r/r. Zapasy aluminium w magazynach śledzonych przez Shanghai Futures Exchange spadły do ​​najniższego poziomu od kwietnia 2017 r. i wyniosły 387 663 ton, natomiast zapasy LME spadły do ​​najniższych od 23 lipca.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 21 sierpnia gościem w programie był Michał Stajniak z Domu Maklerskiego XTB:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *