aktualności – 22 luty 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 22 luty 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Łączny eksport zbóż i nasion oleistych Ukrainy wzrósł w dniach 1–15 lutego do 3,1 mln ton (+40,9% m/m). Z danych UGA wynika, że wolumen obejmował 1,5 mln ton kukurydzy, prawie 1,1 mln ton pszenicy, 130 tys. ton jęczmienia, 152 tys. ton soi, 191 tys. ton rzepaku i niewielką ilość nasion słonecznika.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • Raporty USDA Crop Progress mają „zimową przerwę”, kolejna publikacja 1 kwietnia 2024.

Kawa

 • Eksport kawy z Ugandy w styczniu wyniósł 481 586 worków 60-kilogramowych (-2,5% r/r).
 • Prognozuje się, że zbiory kawy w Brazylii w 2024 r. wyniosą 67 milionów worków, czyli o 4,2% więcej niż poprzednio.
 • Dostawy Robusty w Europie są nadal ograniczone, chociaż wysokie ceny zachęciły do wzrostu eksportu z Wietnamu. Eksport wietnamskiej kawy w styczniu wyniósł 238 366 ton (+67,4% r/r).

Cukier

 • Archer Consulting informuje, że brazylijskie zakłady przetwórcze zabezpieczyły około 72% prognozowanego eksportu cukru na sezon 2024/25. szacowany wolumen zabezpieczenia przy użyciu kontraktów terminowych na cukier surowy ICE New York przekroczył 18,7 miliona ton z 26 milionów, które mają zostać wyeksportowane w sezonie 2024/25. Rok temu zakłady zabezpieczyły 64% prognozowanego eksportu.
 • Dealerzy twierdzą, że deszcze, które w tym tygodniu nawiedziły Brazylię, poprawiły perspektywy upraw trzciny cukrowej w regionie Środkowo-Południe, chociaż nadal istnieją obawy, że suche warunki na początku roku będą miały niekorzystny wpływ na produkcję. „Nawet jeśli pogoda się poprawi, nie sądzimy, aby zbiory miały szansę zbliżyć się do wyjątkowego poziomu z zeszłego roku, a analitycy rynkowi będą zmuszeni do dalszych obniżek ratingów” – stwierdził Rabobank.
 • Indie podniosą cenę minimalną, jaką młyny muszą płacić za trzcinę cukrową w sezonie 2024/25 o 8% od 1 października. New Delhi ustaliło cenę skupu trzciny cukrowej na przyszły sezon na 340 rupii za 100 kg. Drugi co do wielkości producent cukru na świecie stara się zwiększyć produkcję i zadowolić rolników przed wyborami, które odbędą się pod koniec tego roku.

Kakao

 • Dealerzy zauważyli, że gorąca i sucha pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej może podnieść prognozy dotyczące wielkości globalnego deficytu w sezonie 2023/24, który według niektórych może wynieść około 500 000 ton. W nadchodzących kwartałach branża czekoladowa będzie słabo rozwinięta, ze względu na niewielką dostępność kakao u producentów surowca, co będzie skutkować wzrostem cen na giełdzie.

Pszenica

 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opublikował nieoficjalne prognozy podaży i popytu w USA na sezon 2024/25 rozpoczynający się 1 września i widać, że zapasy pszenicy znacznie wzrosną w porównaniu z bieżącym sezonem.
 • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej od początku sezonu 2023/24 (1 lipca) osiągnął do 13 lutego 19,90 mln ton (-4,28% s/s).

Kukurydza

 • Krótka pozycja netto zarządzających pieniędzmi w kukurydzy CBOT wzrosła do 314 341 kontraktów futures i opcji, co stanowi drugi co do wielkości w historii.
 • W obliczu zbliżających się zbiorów (kukurydzy) w Ameryce Południowej myślę, że zejdziemy poniżej 4 dolarów” – powiedział Ole Houe z IKON Commodities w Sydney. W raporcie giełda zbóż w Buenos Aires stwierdziła, że opady spodziewane w ciągu najbliższych kilku dni w argentyńskim regionie Pampas prawdopodobnie zwiększą zbiory soi i kukurydzy w sezonie 2023/2024. Argentyńska giełda zbóż Rosario obniżyła szacunki dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2023/2024 do 57,0 mln ton (z 59 mln ton). Giełda stwierdziła, że okres wyższych niż zwykle temperatur, który rozpoczął się 17 stycznia, spowodował, że w uprawach kukurydzy poziom wody był niższy od idealnego, pomimo deszczów, które przyniosły pewną ulgę w drugim tygodniu lutego.
 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opublikował nieoficjalne prognozy podaży i popytu w USA na sezon 2024/25 rozpoczynający się 1 września i widać, że zapasy kukurydzy znacznie wzrosną w porównaniu z bieżącym sezonem. Prognozowane zapasy kukurydzy w USA na lata 2024–2025 będą największe od 1988 r.
 • Import kukurydzy do UE od początku sezonu 2023/24 (1 lipca) wyniósł 10,89 mln ton (-42,2% s/s).

Soja

 • Spekulanci sprzedawali amerykańskie kontrakty terminowe na zboża i rośliny oleiste przez dziewięć kolejnych tygodni. W tygodniu zakończonym 13 lutego łączna pozycja krótka netto zarządzających pieniędzmi w Chicago dotycząca kukurydzy i soi wzrosła o prawie 21 000 kontraktów do 448 841 kontraktów futures i opcji.Rekord wynosi 455 225 ustanowiony w kwietniu 2019 r. Łączna liczba otwartych kontraktów na kukurydzę i soję na dzień 13 lutego przekroczyła 3 miliony kontraktów terminowych i opcji po raz pierwszy od czerwca 2022 r. Jeśli chodzi o kontrakty terminowe i opcje na soję CBOT, zarządzana pozycja krótka netto z 13 lutego była piątą co do wielkości w historii i wyniosła 134 500 kontraktów.
 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych opublikował nieoficjalne prognozy podaży i popytu w USA na sezon 2024/25 rozpoczynający się 1 września i widać, że zapasy soi znacznie wzrosną w porównaniu z bieżącym sezonem. Zapasy soi w przyszłym sezonie będą najwyższe od pięciu lat, ale o ponad 50% wyższe od średniej z ostatnich czterech lat.
 • Ukraińscy rolnicy dokonują przeglądu swoich planów sadzenia na rok 2024 po tym, jak niskie ceny kukurydzy doprowadziły do ​​poważnych strat w zeszłym roku, ale ich zdolność do przejścia na bardziej opłacalną soję jest ograniczona ze względu na ograniczone fundusze.
 • Szacunkowe zbiory soi w Brazylii na sezon 2023/2024 zostały obniżone do 152,2 mln ton z poprzednich szacunków wynoszących 153,8 mln ton przez Agroconsult, powołując się na niekorzystną pogodę dla upraw w kluczowych stanach produkujących soję.Firma Agroconsult, która ponad miesiąc temu rozpoczęła objazd po głównych regionach produkcji soi w Brazylii, twierdzi, że ekspedycja pokonała dotychczas prawie 30 000 kilometrów, co stanowi 60% obszarów, które zamierza zbadać. W Mato Grosso, największym stanie rolniczym Brazylii, eksperci Agroconsult ocenili uprawy, które stanowią około 40% wszystkich upraw, zostały najbardziej dotknięte wysokimi temperaturami i niskimi opadami deszczu. Jak podaje Agroconsult, średni szacowany plon Mato Grosso utrzymał się na poziomie 52,5 worków z hektara, czyli o 17,7% mniej niż w przypadku poprzednich zbiorów.
 • W raporcie giełda zbóż w Buenos Aires stwierdziła, że opady spodziewane w ciągu najbliższych kilku dni w argentyńskim regionie Pampas prawdopodobnie zwiększą zbiory soi i kukurydzy w sezonie 2023/2024. Argentyńska giełda zbóż Rosario obniżyła szacunki dotyczące zbiorów soi w sezonie 2023/2024 do 49,5 mln ton (z 52 mln ton). Na zbiory soi w Argentynie miała wpływ „bardzo długa i dotkliwa fala upałów”, która nawiedziła pola uprawne „w bardzo wrażliwym momencie dla wczesnych nasion soi”.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Produkcja rzepaku w Indiach prawdopodobnie osiągnie rekordową wysokość w 2024 r. ze względu na rozwój obszaru upraw i sprzyjające warunki pogodowe w kluczowych stanach produkujących rzepak. „Rolnicy powiększyli obszar uprawy rzepaku. Nasze ostatnie badanie pokazuje, że zbiory są w dobrej kondycji w prawie wszystkich stanach” – powiedział B.V. Mehta, dyrektor wykonawczy indyjskiego stowarzyszenia Solvent Extractors’ Association. Powierzchnia upraw rzepaku wzrosła do 10 mln hektarów (+5% r/r). Indie wyprodukowały 11,5 mln ton rzepaku w sezonie 2022/2023, a w bieżącym roku produkcja może wzrosnąć o 300 000 – 500 000 ton. „Zbiory są w doskonałej kondycji. Jeśli w ciągu najbliższych kilku tygodni wszystko będzie przebiegać sprawnie, możliwa będzie produkcja na poziomie 12 milionów ton” – powiedział Anil Chatar, handlowiec z siedzibą w Jaipur w północno-zachodnim stanie Radżastan, największym producentem rzepaku w Indiach.

Pozostałe zboża

 • Eksport jęczmienia z UE w sezonie 2023/24 do 13 lutego wyniósł 3,54 mln ton (-10,4% s/s).

Energia elektryczna

 • Gujana opóźni do 2025 r. swój największy projekt, polegający przetwarzania gazu w energię elektryczną, który miał rozpocząć się w tym roku i polegał na wykorzystaniu niewykorzystanego gazu w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej. Wschodzący kraj produkujący ropę naftową opiera się na importowanych paliwach w swojej niestabilnej sieci elektrycznej i obiecał wykorzystać swoje bogactwa naftowe do budowy rurociągu o długości 225 km, zakładu przetwarzania gazu i elektrowni o mocy do 300 megawatów (MW). Gujana stara się o pożyczkę w wysokości 646 milionów dolarów od Export-Import Bank of the United States na sfinansowanie obiektów lądowych. Rząd spodziewa się jednak, że elektrownia zacznie dostarczać 200 MW do 30 czerwca przyszłego roku, a zakończenie projektu i dostawa 300 MW w cyklu mieszanym do końca 2025 r.

Ropa naftowa

 • Orlen S.A. w Q4 2023 osiągnął zysk na poziomie 7,35 miliarda złotych (-60% r/r) w związku z niższymi wolumenami sprzedaży i niższymi cenami swoich produktów rafinowanych. Całoroczny zysk kontrolowanej przez państwo rafinerii za 2023 rok wyniósł 27,55 mld zł (-30,5% r/r). Słabe wyniki jednostek Grupy Lotos i Baltic Power wpłynęły na wyniki grupy. Najbardziej gwałtowne spadki, ze względu na niższe marże i wyższe koszty, odnotowały segmenty rafineryjny i wydobywczy. EBITDA grupy za czwarty kwartał wyniosła 11,16 mld zł (-30,9% r/r). Wydatki zaplanowane na 2024 rok wzrosły do 38,4 mld zł, z czego 27,9 mld zł zostanie przeznaczone na rozwój, głównie w segmentach wydobycia, petrochemii i energetyki. Orlen planuje także rozwój swojej działalności w Polsce, Norwegii i Czechach. Firma spodziewa się, że ceny ropy naftowej w 2024 r. wyniosą około 82 dolarów za baryłkę, a marże rafineryjne spadną do około 12 dolarów za baryłkę w związku z uruchomieniem nowych rafinerii w Meksyku i Nigerii.
 • Hiszpański koncern naftowy Repsol przekaże akcjonariuszom do 10 miliardów euro w drodze dywidend i buy back’u akcji własnych do 2027 r., w ramach kontynuacji swojej działalności w kierunku energii odnawialnej i biopaliw. Hiszpańska firma dołącza do innych dużych koncernów naftowych oferujących akcjonariuszom rekordowe zwroty pomimo gwałtownego spadku zysków z najwyższych poziomów w historii w 2022 r., kiedy ceny ropy i gazu poszybowały w górę po inwazji Rosji na Ukrainę. Repsol, którego wartość rynkowa na środowym zamknięciu wynosiła 16,7 mld euro, zapowiedział odkupienie do 5,4 mld euro akcji do 2027 r. Ponadto akcjonariusze otrzymają 4,6 mld euro dywidendy pieniężnej. Spółka podwyższyła dywidendę z wyników za 2023 rok o prawie 30% do 0,90 euro na akcję. Hiszpańska firma dywersyfikuje swoją działalność w kierunku odnawialnych źródeł energii, wychodząc z tradycyjnej działalności podstawowej związanej z ropą i gazem. Dodając moce w zakresie odnawialnych źródeł energii i biopaliw, nadal widzi ważną rolę paliw kopalnych w koszyku energetycznym. „Jesteśmy przekonani, że to podejście, w którym dekarbonizacja stanowi atrakcyjną okazję do tworzenia wartości, wzrostu i osiągania rentowności, jest dla nas najwłaściwsze” – powiedział dyrektor generalny Josu Jon Imaz. Repsol planuje inwestycje netto na poziomie od 16 miliardów do 19 miliardów euro do końca planu, w zależności od warunków rynkowych. Ponad 35% zostanie przeznaczone na projekty niskoemisyjne, takie jak biopaliwa i odnawialne źródła energii, ze szczególnym naciskiem na Półwysep Iberyjski i Stany Zjednoczone. Jej moc odnawialna wzrośnie ponad trzykrotnie, osiągając 9–10 gigawatów w 2027 r. z obecnych 2,8 GW.
 • Marathon Oil przekroczył szacunki Wall Street dotyczące zysku za czwarty kwartał. Marathon odnotował wzrost wydobycia ropy i gazu do 404 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+21,3% r/r). Ten wzrost produkcji pomógł zrównoważyć spadek cen ropy, które spadły z najwyższych poziomów w 2022 roku.Jednak ceny ropy naftowej nadal utrzymują się na poziomach, na których przedsiębiorstwa mogą produkować z zyskiem. Marathon podał, że średnia zrealizowana cena ropy w USA spadła w raportowanym kwartale do 77,28 dolarów za baryłkę (-8,3% r/r). Skorygowany zysk spółki wyniósł 69 centów na akcję za Q4 2023, prognozowano 63 centy na akcję.
 • Seria nieplanowanych wpadek i szeroko zakrojonych prac konserwacyjnych ograniczyła w tym roku przepustowość rafinerii w USA i doprowadziła do wyczerpania zapasów paliwa.Według szacunków rządowych w ciągu pierwszych sześciu tygodni tego roku wykorzystanie spadło do około 86% z 18,3 mln baryłek dziennie (bpd) dostępnych w kraju. Wiodąca niezależna rafineria w USA, Marathon Petroleum planuje eksploatować swoje 13 rafinerii przy wykorzystaniu około 83% ich zdolności produkcyjnej wynoszącej 2,9 miliona baryłek dziennie – to spadek z 91% w ostatnim kwartale ubiegłego roku. „Realizujemy zmiany w czterech z naszych największych rafinerii. Szeroko zakrojony harmonogram konserwacji został zaplanowany tak, aby zbiegł się z sezonowo niższym popytem” – powiedział analitykom John Quaid, dyrektor finansowy, podczas styczniowej telekonferencji. Pierwszy kwartał „zapowiada się jako niezwykle ciężki okres naprawczy dla amerykańskich rafinerii, co powinno zmniejszyć zapasy produktów i wesprzeć marże” – powiedział Matthew Blair, analityk ds. rafinerii w firmie finansowej Tudor Pickering Holt & Co.
 • BP Plc planuje przywrócić pełną produkcję swojej rafinerii Whiting w stanie Indiana o wydajności 435 000 baryłek dziennie, największej na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w marcu. BP planuje rozpocząć ponowne uruchamianie rafinerii w ostatnim tygodniu lutego i osiągnąć pełną produkcję rafinerii w marcu. Rafineria w Whiting została zamknięta 1 lutego z powodu przerwy w dostawie prądu w całym zakładzie, początkowo przypisanej awarii dwóch transformatorów w rafinerii.
 • Ze względu na święto w USA w poniedziałek, 19 lutego, dane o zapasach ropy zostaną opublikowane w czwartek, 22 lutego o 17:00.

Gaz ziemny

 • Po uwzględnieniu inflacji ceny gazu w USA spadły już do najniższego poziomu od ponad 30 lat.
 • Chesapeake Energy, ze względu na spadek cen gazu w USA, poinformowało, że obniży wydatki inwestycyjne w 2024 roku o 20% oraz zmniejszy wydobycie gazu ziemnego w odpowiedzi na ewidentną „nadpodaż na rynku” gazu. Podczas telekonferencji Chesapeake poinformowało, że nadpodaż na rynku gazu skłoniła firmę do wycięcia po jednym odwiercie w złożach Marcellus i Haynesville. „Zakładamy, że popyt powróci w określony sposób, w związku z czym będziemy mogli w umiarkowany sposób przywrócić produkcję. Czujemy się komfortowo, wstrzymując linie oddania i spowalniając prace wykończeniowe, należy wziąć pod uwagę spowolnienie wierceń w celu dopasowania ich do rytmu, ponieważ w razie potrzeby bez problemu moglibyśmy również w przyszłości przyspieszyć czasy cykli” – powiedział podczas rozmowy dyrektor generalny Domenic Dell’Osso. Ograniczenie odwiertów i wydatków doprowadzi do spadku wydobycia do 2,7 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) w 2024 r. (-22,85% r/r). Firma spodziewa się jednak lepszych fundamentów podaży i popytu w dłuższej perspektywie i widzi „skokową zmianę popytu w 2025 r. w miarę udostępniania przyrostowych mocy LNG” wraz z wyższą podażą gazu ziemnego na rynku krajowym.
 • Trzeci pociąg należącej do BP instalacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Papui Zachodniej w Indonezji – Tangguh – wznowił pracę po około tygodniowej przerwie. „Wystąpił problem z uszkodzonym elementem, ale został on wymieniony. Teraz skupiamy się na tym, aby wkrótce osiągnąć pełną wydajność, aby nadrobić zaległości w produkcji” – powiedział rzecznik SKK Migas, Hudi Suyodipuro. Pierwszy ładunek LNG z trzeciego pociągu został wysłany w październiku do elektrowni obsługiwanej przez państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Perusahaan Listrik Negara. Pociąg 3 zwiększył przepustowość obiektu Tangguh LNG o 3,8 mln ton rocznie do 11,4 mln ton.
 • Occidental Petroleum rozważa sprzedaż Western Midstream Partners, amerykańskiego operatora rurociągów przesyłu gazu ziemnego, którego wartość rynkowa, według osób zaznajomionych ze sprawą, wynosi blisko 20 miliardów dolarów, łącznie z długiem. Occidental jest właścicielem 49% Western Midstream i kontroluje działalność firmy, będąc także właścicielem jej komplementariusza.Zbycie pomogłoby firmie Occidental, wspieranej przez Berkshire Hathaway, zmniejszyć dług o wartości 18,5 miliarda dolarów, który zgromadził w wyniku przejęć. W grudniu firma Occidental podpisała umowę nabycia producenta ropy i gazu CrownRock za 12 miliardów dolarów, co powoduje dalsze zadłużenie się cztery lata po zakupie porównywalnej spółki Anadarko Petroleum za 54 miliardy dolarów. Źródła podają, że Western Midstream prawdopodobnie wzbudzi zainteresowanie większości swoich głównych konkurentów, w tym Enterprise Products Partners, Williams Companies i Kinder Morgan.Mogłoby się to również spodobać firmom private equity i funduszom infrastrukturalnym. Firma Western Midstream ma w swojej sieci około 26 000 mil rurociągów, a także zakłady przetwórcze, oczyszczające i inne, prowadzące działalność głównie w części Delaware w dorzeczu permu w Teksasie i Nowym Meksyku, a także w dorzeczu Denver-Julesburg w Kolorado. Zawieranie transakcji w sektorze rurociągów nabiera tempa, ponieważ niektóre firmy chcą obniżyć koszty, podczas gdy inne szukają większego dostępu na dużą skalę do atrakcyjnych regionów produkujących ropę i gaz, w tym do basenu permu, a także do obiektów eksportowych na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. W zeszłym roku ONEOK kupił Magellan Midstream za 18,8 miliarda dolarów łącznie z długiem, natomiast Energy Transfer przejął na początku listopada Crestwood Equity Partners za 7,1 miliarda dolarów łącznie z długiem. W zeszłym miesiącu Sunoco zgodziła się na przejęcie NuStar Energy za 7,3 miliarda dolarów, łącznie z długiem.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lutym 2024 wynosi średnio 105,6 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+3,43% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 130,0 mld stóp sześciennych (+2,3 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 119,3 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lutym 2024 wynosi średnio 13,6 bcfd (-2,16% m/m). Freeport LNG ma wrócić do pełnej mocy eksportowej pod koniec lutego.

Energia odnawialna

 • Hiszpański operator sieci gazowej Enagas obniżył swoją dywidendę o ponad 40%, przygotowując się do finansowania wartych miliardy euro inwestycji w infrastrukturę wodorową w obliczu spadających zysków. W obliczu spadku zapotrzebowania na gaz w kraju od dwóch lat z rzędu i ambitnych planów rządu dotyczących zielonego wodoru spółka, w której państwo hiszpańskie posiada 5% udziałów, zamierza przejść od swojej tradycyjnej roli operatora sieci gazu ziemnego do roli zarządzającego siecią infrastruktury wodorowej. Enagas spodziewa się inwestycji netto o wartości około 3,2 miliarda do 2030 roku w rozwój planowanej sieci magistrali wodorowych w Hiszpanii i jej sztandarowego projektu, transeuropejskiego korytarza H2Med. Obejmuje to oczekiwane dotacje na projekty wodorowe w wysokości średnio około 40%. Obcięcie dywidendy to kluczowy krok, który ma „umożliwić Enagasowi przygotowanie się na okres wzmożonych inwestycji” – powiedział dyrektor generalny. Firma współpracuje z partnerami z Francji, Niemiec i Portugalii w celu opracowania H2Med, planowanego zielonego rurociągu wodorowego, który do 2030 roku połączy Półwysep Iberyjski z Francją i Europą Środkową. Enagas wypłaci dywidendę w wysokości 1 euro na akcję przez kolejne trzy lata, w porównaniu z 1,74 euro, które zapłaciła za 2023 rok.
 • Rio Tinto Ltd podpisał umowę zakupu energii odnawialnej ze specjalistyczną firmą Windlab zajmującą się energią odnawialną na zakup większości energii elektrycznej z planowanego projektu energetyki wiatrowej o mocy 1,4 gigawata (GW) w Queensland. Rio Tinto będzie kupować 80% całej energii wytwarzanej w ramach projektu energii wiatrowej Bungaban w ciągu 25 lat, powiedział największy na świecie producent rudy żelaza. Projekt jest obecnie na wczesnym etapie rozwoju i będzie budowany i obsługiwany przez firmę Windlab w Queensland, pod warunkiem uzyskania zezwoleń na budowę i przyłączenie do sieci. Rozpoczęcie budowy projektu Bungaban planowane jest na koniec 2025 r., a produkcja energii elektrycznej ma nastąpić do 2029 r. Pozostałe 20% energii elektrycznej wytworzonej w ramach projektu Bungaban będzie zasilać australijski krajowy rynek energii elektrycznej.
 • W zeszłym roku spadła liczba Hiszpanów instalujących panele słoneczne w swoich domach, co stanowi pierwszy spadek od 2018 r. Analitycy twierdzą, że niższe ceny energii i ograniczenia budżetów gospodarstw domowych spowodowane inflacją zaczęły osłabiać entuzjazm dla fotowoltaiki w całej Europie, ale wpływ ten jest szczególnie wyraźny w Hiszpanii, która jest stosunkowo niedojrzałym rynkiem dachowych paneli fotowoltaicznych. Chociaż Hiszpania jest jednym z najbardziej słonecznych krajów w Europie i liderem w dziedzinie energii odnawialnej, Hiszpania pozostaje w tyle za innymi krajami w tym segmencie, zwłaszcza za europejskim liderem energii słonecznej, Niemcami. Sytuacja zaczęła nadrabiać po tym, jak w 2018 r. Hiszpania zniosła niepopularną opłatę, znaną jako podatek od słońca, w ramach działań mających na celu zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.Opłata za energię słoneczną dotknęła gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa. Jak wynika z danych SolarPower Europe, całkowita zainstalowana moc fotowoltaiczna na dachach w Hiszpanii pod koniec ubiegłego roku stanowiła jedną piątą mocy w Niemczech i mniej więcej połowę mocy we Włoszech. Liczba gospodarstw domowych instalujących panele słoneczne w latach 2018 – 2023:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Uran

Węgiel

 • Chiny zatwierdziły kolejne 114 gigawatów (GW) mocy wytwórczych w elektrowniach węglowych w 2023 r. (+10% r/r). Starając się doprowadzić do 2030 r. emisję gazów cieplarnianych do wartości szczytowej, Chiny zobowiązały się „ściśle kontrolować” nowe moce wytwórcze opalane węglem, a także przyłączyły do swojej sieci rekordową liczbę nowych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Chiny zatwierdziły 218 GW nowej energii węglowej w ciągu zaledwie dwóch lat, co wystarczy do zaopatrzenia w energię elektryczną całej Brazylii. Chiny zobowiązały się do rozpoczęcia ograniczania zużycia węgla w latach 2025–2030, ale deweloperzy budują tyle nowych mocy, ile się da przed 2025 r. Całkowita moc wytwórcza Chin jest już wystarczająca, aby zaspokoić popyt, ale ich nieefektywna sieć nie jest w stanie dostarczać energii elektrycznej tam, gdzie jest ona potrzebna, zwłaszcza poza granicami prowincji, co zachęca do budowy większej liczby elektrowni.

Złoto

 • Mamy utrzymującą się niestabilność geopolityczną, która sprzyja złotemu bezpiecznej przystani, a także niepewność co do perspektyw gospodarczych, gdyż Japonia i Wielka Brytania znajdują się obecnie w technicznej recesji… obok Chin” – powiedział Ricardo Evangelista, starszy analityk w ActivTrades.
 • Opublikowane w środę, 21 lutego, „minutki” z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA pokazały, że większość decydentów banku centralnego jest zaniepokojona ryzykiem zbyt wczesnego obniżenia stóp procentowych. Obniżki stóp procentowych podczas posiedzenia 20 marca 2024 spodziewa się zaledwie 4,5% analityków (22 stycznia było to ponad 42%), z kolei cięcie stóp podczas posiedzenia 1 maja jest oczekiwane przez 32,6% analityków (22 stycznia było to ponad 83%).
 • Konflikt na Bliskim Wschodzie nasilił się po izraelskim bombardowaniu Rafah na południu Gazy.
 • Harmony Gold, poinformował, że spodziewany podstawowy zysk na akcję – najczęstsza miara zysku w Republice Południowej Afryki – będzie wynosić od 9,37 do 9,76 randów na akcję za drugie półrocze 2023 rok (co najmniej +319% r/r). Produkcja złota w tym okresie wyniesie od 820 do 835 tysięcy ton (+14% r/r).Harmony Gold, które prowadzi kopalnie w Republice Południowej Afryki, Papui Nowej Gwinei i Australii, ma opublikować wyniki półroczne 28 lutego.

Platyna i pallad

 • Sibanye Stillwater informuje, że roczny zysk spółki w 2023 roku spadł aż o -91% – do przedziału od 0,6 randa do 0,66 randa na akcję (w 2022 roku było to 6,52 randa/akcję). Sibanye i jej konkurenci, w tym Anglo American Platinum i Impala Platinum, odnotowały gwałtowny spadek zysków w 2023 r., głównie ze względu na spadek cen palladu i rodu. Sibanye oświadczył, że planuje dalszą „relokację” swojej działalności związanej z PGM w USA i rafinerii niklu w Sandouville we Francji, aby powstrzymać straty.

Miedź

 • „Natychmiastowy wzrost cen wynikający z napędzanego przez Fed spadku dwuletnich stóp procentowych w USA o 100 punktów bazowych jest największy w przypadku metali, zwłaszcza miedzi (6%), a następnie złota (3%), a następnie ropy (3%)” – stwierdził Goldman Sachs. Bank z Wall Street stwierdził jednak, że nie spodziewa się żadnego znaczącego wpływu na ceny gazu ziemnego ani towarów rolnych, ponieważ czynniki mikro, takie jak sezonowe cykle zapasów i pogoda, przeważają nad wszelkim wpływem obniżek stóp procentowych.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Glencore poinformował, że niższe ceny surowców zmniejszyły o połowę jej zyski w zeszłym roku i zmniejszyły kwotę wypłat dla inwestorów, ponieważ firma oszczędza na sfinansowanie nabycia 77% udziałów w spółce Teck Resources zajmującej się węglem metalurgicznym.Spółka wykorzystuje swoje środki pieniężne na sfinansowanie przejęcia TECKa kanadyjskiego górnika Teck za 6,9 miliarda dolarów. Po dwóch kolejnych rekordowych latach skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) spadł w 2023 roku do $17,1 mld (-49,85% r/r). We wstępnych wynikach za 2023 r. spółka podała, że dług netto na koniec roku wyniósł 4,92 mld dolarów w porównaniu z zaledwie 75 mln dolarów na koniec 2022 r. Na początku tego miesiąca Glencore ogłosił, że sprzeda swoje udziały w przynoszącej straty Koniambo Nickel SAS (KNS) w Nowej Kaledonii, wstrzymując produkcję w swoim zakładzie przetwórczym na sześć miesięcy do czasu poszukiwania nowego inwestora. „Nie spodziewamy się znaczącego wzrostu cen (niklu) w perspektywie krótko- i średnioterminowej… (ale) widzieliśmy wielu naszych klientów zainteresowanych kupnem niklu produkowanego w Chinach lub w Indonezji” – powiedział Gary Nagle, dyrektor generalny Glencore.
 • Rio Tinto poinformował, że podstawowe zyski spółki w 2023 r. wyniosły 11,8 miliarda dolarów (-12% r/r), głównie z powodu niższych cen aluminium. Było to w dużej mierze zgodne z szacunkami konsensusu LSEG na poziomie 11,7 miliarda dolarów. Rio zadeklarowało ostateczną dywidendę w wysokości 258,0 centów na akcję (+14% r/r). Największy na świecie producent rudy żelaza stwierdził, że spodziewa się wzrostu kosztów produkcji Pilbary w 2024 r. ze względu na utrzymującą się inflację siły roboczej i części w Australii Zachodniej. Dyrektor finansowy Peter Cunningham powiedział dziennikarzom, że najgorsza presja inflacyjna prawdopodobnie miała już miejsce w przeszłości. „Rzeczywistość jest taka, że pozostajemy w bardzo mocnej sytuacji finansowej i możemy sobie pozwolić na realizację naszego programu wzrostu i dalsze wypłaty na poziomie 60%” – powiedział dyrektor finansowy Peter Cunningham. W oddziale rudy żelaza w Rio, który odpowiadał za około 80% jego zysków, podstawowe zyski wzrosły o 6%, przewyższając wzrost cen rudy żelaza o 2%. Rio ostrzegło jednak, że jednostkowe koszty produkcji wzrosną do 21,75–23,50 dolarów za tonę z 21,50 dolarów w 2023 r. „Chociaż inflacja osłabła, w dalszym ciągu obserwujemy efekty opóźnienia w jej wpływie na koszty naszych partnerów, takie jak stawki wykonawców, materiały eksploatacyjne i niektóre surowce; spodziewamy się stabilizacji tej sytuacji w 2024 r.” – stwierdziła firma. Dług netto Rio pozostał na niskim poziomie 4,2 miliarda dolarów, co wzbudziło oczekiwania, że może wzrosnąć poprzez przejęcia. Dyrektor generalny Jakob Stausholm powiedział w sierpniu zeszłego roku, że Rio Tinto jest otwarte na małe, jednorazowe przejęcia w celu kształtowania swojego portfela, w tym litu Canadium, ale wyceny były zbyt wysokie. Na razie Rio Tinto koncentruje się na rozwoju argentyńskiego projektu litu Rincon i stara się o zgodę rządu na rozwój kopalni Jadar w Serbii.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *