aktualności – 22 lipca 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

z przyczyn technicznych programu dzisiaj nie ma 🙁 

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Raport Crop progress z 20 lipca 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Rosyjski producent diamentów Alrosa poinformował, że rozpoczął poszukiwania i wstępne prace poszukiwawcze w zakresie pierwotnych złóż diamentów w Zimbabwe we współpracy z Zimbabwe Consolidated Diamond Company (ZCDC). To pokłosie umowy podpisanej między spółkami w grudniu 2019 roku. Jeszcze w tym roku poszukiwania mają osiągnąć swoją szczytową wartość.
  • Chiny planują sprzedaż części rezerw strategicznych ryżu i pszenicę z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Związane jest to z wzrostem o ponad 20% cen kukurydzy w 2020 roku w Chinach wynikającym z ograniczenia dostaw. Obecnie za kukurydzę w Chinach płaci się ponad $300/tonę. Szacuje się, że w pierwszym rzucie na rynek może trafić 10 mln ton ryżu z państwowych rezerw w cenie ~$143/tonę. Sprzedaż ma się odbywać bezpośrednio do producentów pasz. Wg ostatnich informacji Chiny posiadają zapasy ryży i pszenicy przekraczające krajową, roczną konsumpcję.

Kawa

  • Chiny wciąż są bardzo perspektywicznym rynkiem dla kawy. Obecnie średnie spożycie kawy wynosi 5,4 filiżanki na mieszkańca rocznie, podczas gdy w USA jest to 341 filiżanek, a 591 to wynik Europy Zachodniej. Spożycie kawy w Chinach rośnie o około 5% rocznie, podczas gdy przyrost kawiarni i sklepów specjalistycznych z kawą wyniósł ponad 300% od 2014 roku. Szacuje się, że największy udział w chińskim rynku kawy ma Starbucks – około 80%.
  • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kakao

  • „Rynek oczekuje obecnie niewielkiej nadwyżki w sezonie zbiorów 2019/2020, ale większej nadwyżki około 300 000 ton w przypadku zbiorów 2020/21” – powiedział Martin Hug, dyrektor finansowy firmy Lindt & Spruengli. Odbicie sprzedaży kakao ma zacząć się dopiero w 2021 roku.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

    źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Po 10 lipca 2020 Chiny zamówiły w USA 320 tysięcy ton pszenicy.
  • Pakistan złożył zamówienie na co najmniej 300 tysięcy ton pszenicy pochodzącej z Rosji lub Ukrainy.

Kukurydza

  • Po 10 lipca Chiny zamówiły w USA sumarycznie 3,259 mln ton kukurydzy.

Ryż

  • Tajlandzkie stowarzyszenie eksporterów ryżu obniżyło swoją prognozę eksportu na 2020 r. do 6,5 miliona ton – co jest najniższą wartością od 20 lat. Umacniająca się waluta tajlandzka wraz z suszą są przyczyną spadku wolumenu. Poprzednia prognoza zakładała 7,5 mln ton w eksporcie. W pierwszej połowie 2020 roku Tajlandia wyeksportowała 3,14 mln ton ryżu (-~33% r/r). Tajlandia jest drugim co do wielkości eksporterem ryżu na świecie wg danych z 2019 roku, choć w pierwszej połowie 2020 większy eksport ryży był z Indii (4,53 mln ton) oraz z Wietnamu (4,04 mln ton).

Soja

  • Lipcowy eksport soi z Brazylii szacuje się na 8,8 mln ton (+46,6% r/r).
  • We wtorek Chiny zamówiły kolejny ładunek soi z USA na sezon 2020/21. Tym razem to 126 tysięcy ton. Sumarycznie po 10 lipca Chiny zakupiły w USA 1,298 mln ton soi.

Ropa naftowa

  • Przerób ropy naftowej w Chinach w czerwcu wyniósł rekordowe 14,08 mln baryłek dziennie (+9% r/r). Szacuje się, że do chińskich magazynów w czerwcu trafiało 2,77 mln baryłek dziennie (12,9 mln baryłek z importu + 3,95 mln baryłek dziennie chińskiej produkcji – 14,08 mln baryłek przerabianych w rafineriach). Chiny nie publikują oficjalnych danych dotyczących stanów magazynowych. Wcześniejsze szacunki mówią, że w okresie styczeń-maj do magazynów trafiało 1,88 mln baryłek. Co może oznaczać, ze import ropy przez Chiny w najbliższych miesiącach (od sierpnia) mocno zwolni ze względu na brak przestrzeni magazynowych.
  • Ubiegły tydzień to kolejne zamknięcia odwiertów naftowych i gazowych w USA. 17 lipca aktywnych było 253 odwierty (-73,48% r/r), co daje nam pięć punktów zamkniętych w ciągu tygodnia. Zamknięto 1 odwiert stricte naftowy pozostawiając 180 aktywnych odwiertów ropy naftowej (-76,89% r/r).
  • Chevron Corp poinformował o planach zakupu Noble Energy Inc za $5 mld. To pierwsze duże przejęcie na rynku naftowym od czasu wybuchu pandemii. Transakcja zwiększy ekspozycję Chevrona na złoża łupkowe oraz da dostęp do pola roponośnego Lewiatan u wybrzeży Izraela – największego złoża gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Dzięki temu Chevron będzie też pierwszym dużym graczem naftowym w Izraelu. Wycena w ofercie jest o 7,5% wyższa niż giełdowa wycena Noble Energy w piątek 17 lipca. Akcjonariusze Noble będą posiadali około 3% połączonej spółki, po zamknięciu transakcji, co jest oczekiwane w Q4 2020. Chevron posiada rezerwy rzędu 11,4 mld baryłek ropy i gazu, Noble 2,05 mld – co oznacza, że Chevron zwiększy swoje rezerwy o ~18%.
  • Firma obsługująca pola naftowe, BJ Services, złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11. Specjalizacja spółki to szczelinowanie hydrauliczne odwiertów łupkowych. Aktywa spółki szacuje się na $500-$1000 mln i zajmuje się szczelinowaniem na polach wydobywczych w USA i Kanadzie. Spółka została zakupiona w 2010 roku za $6,8 mld przez Baker Hughes, a następnie w 2017 roku 53,3% firmy zostało sprzedane private equity CSL Capital Management i West Street Energy Partners firmy Goldman Sachs za $325 mln. Przed pandemią BJ Services planowało IPO mające pozwolić spółce na zebranie $100 mln.

Gaz ziemny i węgiel

  • Oil Search Ltd, australijska spółka wydobywcza poinformowała o 30% spadku przychodów w Q2 2020. Spółka koncentruje się na gazie ziemnym wydobywanym na Alasce i w Papui Nowej Gwinei. Średnie ceny LNG są niższe o 21% niż w Q2 2019, ale spółka zwiększyła produkcję o 5,6%. W związku z czym osiągnie cele produkcyjne, ale przy znacznie niższych przychodach.
  • Rosyjski producent ropy Gazprom Neft poinformował we wtorek, że podpisał porozumienie z Shell w sprawie powołania spółki joint venture w celu opracowania wielkoskalowego klastra węglowodorów na półwyspie Gydan na Syberii. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2020 roku, poinformował Gazprom Neft, po czym obaj partnerzy będą mieli 50% udziałów w przedsięwzięciu.
  • Rosyjski gigant gazowy Gazprom przygotowuje się do emisji obligacji bezterminowych w celu sfinansowania ogólnokrajowego planu dostaw gazu
  • Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras zgodził się sprzedać pozostałe 10% udziałów w TAG (spółce gazociągowej) firmie Engie Brasil (brazylijskiej filii francuskiej spółki Engie S.A.) oraz kanadyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Caisse de Depot et Placement du Quebec (CDPQ). Transakcje szacuje się na $187,5 mln i jest ona zgodna ze strategią „optymalizacji portfela” brazylijskiego giganta.

Złoto

  • Kanadyjska spółka Iamgold wznawia w tym tygodniu prace kopalni złota Rosebel w Surinamie, którą zamknęła w czerwcu po tym, jak przywódcy związkowi wydali nakaz wstrzymania pracy w odpowiedzi na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa wśród pracowników. Pełną zdolność operacyjną kopalnia ma osiągnąć 23 lipca. Rząd Surinamu posiada 5% udziałów w kopalni Rosebel. W kopalni Rosebel w 2019 roku wydobyto 251 tysięcy uncji złota, co stanowi prawie 33% wydobycia złota we wszystkich kopalniach Iamgold (włącznie z joint venture). Tegoroczne prognozy sprzed czasu pandemii zakładały wydobycie w Rosebel na poziomie 245-265 tysięcy uncji złota przy kosztach w przedziale $1 100 – $1 150/oz.

Metale przemysłowe

  • Zgodnie z raportem CFTC spekulanci podnieśli liczbę długich pozycji na miedź w ubiegłym tygodniu do 41 309 kontraktów na COMEX-ie.
  • Protestujący mieszkańcy Peru zaatakowali i podpalili konwój pojazdów z Las Bambas, jednego z największych producentów miedzi w Peru. Las Bambas produkuje około 400 000 ton miedzi rocznie, czyli około 2% światowego wydobycia. Protestujący żądają wsparcia w związku z pandemią, a zdaniem władz regionu ich atak nie miał nic wspólnego z kopalniami miedzi.
  • Grupa BHP Grupa odnotowała 7% q/q wzrost wydobycia rudy żelaza w Q2 2020. Wydobycie rudy żelaza na poziomie 67 mln ton (+4% r/r) odzwierciedla duży popyt ze strony Chin, pomimo zagrożenia drugą falą pandemii. Spółka wyprodukowała także 414 tysięcy ton miedzi (prognozowano 388 tysięcy ton) w Q2 2020, jednocześnie spodziewają się że w ciągu najbliższych czterech kwartałów wyprodukują 1,480–1,645 mln ton miedzi, co ma być wynikiem pandemii w Ameryce Południowej.
  • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 40 547 ton (+49,96% t/t).
  • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 233 327 ton (+9,2% t/t).
  • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 93 637 ton (+2,6% t/t).
  • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 3 006 ton (+0,2% t/t).
  • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 2 348 ton (+8,0% t/t).
  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 158 647 ton (+15,5% t/t).
  • Zapasy miedzi w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME) wynoszą 151 075 tysiąca ton (-49,31% r/r).
  • Zapasy metali w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME) na dzień 17 lipca 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *