aktualności – 21 października 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

bawełna

pszenica

kukurydza

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

Cukier

 • Poniżej wykres rynku cukru w Indiach (TOP 5 eksporterów cukru na świecie), co warto podkreślić, wydajność cukru w sezonie 2019/20 ma być niższa o ponad 2,7% względem sezonu 2018/19, a aż 11,6% mniej względem rekordowego pod względem wydajności z hektara sezonu 2017/18:

  prognozy dla rynku cukru w Indiach; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kakao

 • Mielenie kakao w Ameryce Północnej w Q3 2019 spadło o 7,4% r/r, z kolei w Azji wzrosło o 14,7% r/r.

Sok pomarańczowy

Bawełna

 • Rynek bawełny w Indiach, drugim na świecie eksporterze tego surowca:

  prognozy dla rynku bawełny w Indiach; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Przegląd prognoz dla rynku pszenicy na Ukrainie. Import jest znikomy, więc go pominąłem przy tworzeniu wykresu:

prognozy dla rynku pszenicy na Ukrainie; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • Przegląd prognoz dla rynku kukurydzy na Ukrainie. Import jest znikomy, więc go pominąłem przy tworzeniu wykresu:

  prognozy dla rynku kukurydzy na Ukrainie; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Sąd upadłościowy w Brazylii zaplanował aukcję sprzedaży dwóch zakładów należących do brazylijskiego przetwórcy soi Imcopa International SA 4 grudnia. Imcopa, jedna z największych niemodyfikowanych genetycznie kruszarek soi w Brazylii, powiedziała, że ​​sprzedaż zakładów w miastach Araucária i Cambé została przewidziana w planie reorganizacji zatwierdzonym przez wierzycieli w 2017 r.
 • Chińscy importerzy byli zajęci rezerwowaniem świeżych zakupów soi z Brazylii w tym tygodniu, pomimo ogłoszenia przez Biały Dom, że Chiny zgodziły się kupować do 50 miliardów dolarów amerykańskich produktów rolnych podczas rozmów handlowych w ubiegłym tygodniu. Zakupy z Brazylii, a nie ze Stanów Zjednoczonych, pokazują, że Chiny nie spieszą się z zakupem amerykańskich produktów po zawarciu w zeszłym tygodniu pierwszej umowy handlowej, którą prezydent USA Donald Trump ma nadzieję podpisać w przyszłym miesiącu. Chiny zarezerwowały co najmniej osiem statków soi (około 480 tysięcy ton) o wartości $173 mld.

Wieprzowina i wołowina

 • Afrykański pomór świń wytrzebił około 20% hodowli wieprzowiny w Wietnamie. By uniknąć przeniesienia ASF na grunt amerykański, podsekretarz Departamentu Rolnictwa USA Ted McKinney wraz ze swoja delegacją nie odwiedzą żadnego wietnamskiego gospodarstwa rolnego.

Ropa i gaz

 • W USA jest czynnych 713 odwiertów ropy naftowej (+0,14% t/t), jednak oznacza to spadek ponad 18,3% r/r. Prognozy produkcji na ten rok mówią o wzroście wydobycia ropy w USA do poziomu 12,3 mln baryłek dziennie.
 • Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) globalna zdolność energii odnawialnej wzrośnie o 50% za pięć lat, napędzana przez instalacje fotowoltaiczne (PV) w domach, budynkach i przemyśle.

Złoto

 • W sobotę zginęło co najmniej 15 górników z kopalni złota 160km na południe od Krasnojarska (Rosja). Po ulewnych deszczach doszło do osłabienia zapory i zalania wioski robotniczej. Grupa Sibzoloto, która zrzesza rzemieślnicze grupy wydobywcze na Syberii nie skomentowała zdarzenia, w 2018 roku dostarczyła na rynek około 3 ton złota (107 520 uncji). Wszczęto śledztwo w sprawie naruszeń przepisów BHP.

Omówienie aktualności

W Comparic24 o 13:10 będę omawiał powyższe informacje oraz bieżącą sytuację na rynkach surowcowych. Zapraszam serdecznie 🙂 Nagranie można także obejrzeć na YouTube:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *