aktualności – 20 stycznia 2022

Czwartek przynosi nam potężny zestaw informacji z rynków surowcowych i jeden z najdłuższych odcinków programu na moim kanale – choć też omawiam w nim 11 instrumentów i to dość dokładnie. Premiera o 14:00! A wcześniej zachęcam do lektury informacji w tym wpisie!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 20 stycznia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że ​​Rosja może przeprowadzić nowy atak na Ukrainę w bardzo krótkim czasie, ale Waszyngton będzie prowadził dyplomację tak długo, jak to możliwe.
  • Niemiecki Heinzenknecht, meteorolog z Applied Climatology Consultancy (CCA), powiedział, że deszcze w weekendy przyszły zgodnie z oczekiwaniami, osiągając 15-60 milimetrów w głównym pasie uprawnym Argentyny w sobotę i niedzielę. „Oczywiste jest, że z powodu suszy nastąpią straty w rolnictwie, ale te deszcze ją przerywają. Gdyby przybyły kilka dni później, perspektywy byłyby zupełnie inne” – powiedział Javier Dominguez, rolnik z prowincji Buenos Aires.
  • Chińskie zużycie energii w 2021 roku wzrosło do 8,31 biliona kilowatogodzin (kWh) czyli +10,3% r/r.

Kawa

  • Brazylijski eksport kawy w 2021 roku wyniósł 36,29 mln 60-kg worków kawy (-10,5% r/r). Grudniowy eksport wyniósł 3,33 mln worków (-17,3% r/r).
  • Rynki uważnie obserwują, czy w tym roku nastąpi znaczny wzrost brazylijskiej produkcji, co jest zgodne z dwuletnim cyklem upraw w tym kraju. Wg Conab produkcja w tym sezonie ma wzrosnąć do 55,74 mln 60-kg worków (+16,8% s/s). Arabiki ma być 38,78 mln worków (+23% s/s), a robusty 16,9 mln worków (+4% s/s). Rabobank spodziewa się całkowitego zbioru kawy w Brazylii na 63,5 miliona worków, podczas gdy HedgePoint Global Markets szacuje go na 65,8 miliona worków. Wg danych, gdyby to Conab miał rację, oznaczałoby to deficyt na rynku między 1 a 3 mln worków arabiki.
  • Prognozuje się, że światowe zapasy kawy spadną w sezonie 2021/22, utrzymując ceny na wysokim poziomie, mimo że produkcja w Brazylii prawdopodobnie wzrośnie.

Kakao

  • Mielenie kakao w Europie w Q4 2021 wyniosło 365 826 ton (-2,66% q/q; +6,3% r/r). Oznacza to wzrost rocznego przerobu kakao do 1 456,3 tysiąca ton (+6,07% r/r). Jednocześnie jest to wyższe roczne mielenie niż przed pandemią: 1 433,39 tysiąca ton (2019). Jest to także najwyższa ilość przerobionego kakao w Europie od co najmniej 13 lat.
  • Dziś, 20 stycznia, poznamy dane dotyczące mielenia kakao w Ameryce Północnej w Q4 2021.
  • Warunki pogodowe w zeszłym tygodniu w większości regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej były pozytywne dla ​​wzrostu średnich zbiorów, zbieranych od kwietnia do września. W pobliżu Soubre w zeszłym tygodniu spadło 14,2 mm deszczu, czyli 11,2 mm powyżej średniej z pięciu lat. „W tej chwili wszystko idzie dobrze. Ale jeśli spadnie deszcz przed końcem tego miesiąca, warunki znacznie się poprawią” – powiedział Albert N’Zue, który gospodaruje w pobliżu Daloa.

Pszenica

  • Kolejna runda sprzedaży pszenicy z rezerw strategicznych w Chinach (o poprzedniej pisałem 13 stycznia). Chiny sprzedały całość pszenicy wystawionej, tj. 501 283 tony po średniej cenie $427,43/t.
  • Jeśli pojawi się problem między Rosją a Ukrainą, może to bardzo zakłócić światowy handel pszenicą”, powiedział Mark Gold, partner zarządzający w Top Third Ag Marketing.
  • Argentyński sezon 2021/22 w zbiorach pszenicy zakończył się rekordowymi zbiorami 21,8 mln ton – znacznie więcej niż poprzedni rekord wynoszący 19 mln ton z sezonu 2018/19. Eksport pszenicy z Argentyny powinien wygenerować $4,5 mld przychodów, z czego podatki zasilające budżet państwa wyniosą $1,45 mld.
  • W 2021 roku Chiny zaimportowały rekordowe 9,77 mln ton pszenicy (+16,6% r/r).
  • Indyjska produkcja pszenicy w sezonie 2021/22 ma wynieść 109,52 mln ton (+1,54% s/s). Zapasy końcowe mają spaść do 23 mln ton (-15,75% s/s).
  • Algieria podniesie ceny skupu pszenicy i jęczmienia od lokalnych rolników, aby zachęcić do produkcji i osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe. Pszenica durum ma wzrosnąć do $43,08/kwintal (+33,3% r/r), z kolei pszenica miękka $35,90/kwitnal (+42,8% r/r).

Kukurydza

  • Rosario Grains Exchange obniżyło prognozy dotyczące argentyńskich zbiorów kukurydzy w sezonie 2021/22 do 48 mln ton (-9 mln ton względem poprzedniej prognozy).
  • W 2021 roku Chiny zaimportowały rekordowe 28,35 mln ton kukurydzy (+152% r/r).
  • Indyjska produkcja kukurydzy w sezonie 2021/22 ma wynieść 30 mln ton (-4,79% s/s). Zapasy końcowe mają spaść do 32,374 mln ton (-3,11% s/s).

Ryż

  • Prawie jedna trzecia indyjskiego eksportu ryżu w tym miesiącu utknęła z powodu braku pociągów towarowych, co przełoży się także na eksport w lutym – pośrednicy nie chcą podpisywać nowych kontraktów by nie płacić opłat postojowych. Spowolnienie eksportu z Indii, największego światowego eksportera ryżu, pozwoliło konkurencyjnym dostawcom, takim jak Tajlandia, Birma i Wietnam, zwiększyć sprzedaż zagraniczną po wyższych cenach. Braki pociągu dotknęły ponad 0,5 mln ton ryżu z centralnego stanu Chhattisgarh, które miały trafić do portów na wschodnim wybrzeżu Indii. Władze kolejowe przekierowały wagony do transportu nawozów i do obsługi elektrowni węglowych, aby zapewnić odpowiednie zasilanie tej zimy po tym, jak elektrowniom zabrakło węgla kilka miesięcy temu.
  • Produkcja ryżu niełuskanego na Filipinach w 2021 r. prawdopodobnie przekroczyła 20 milionów ton, co oznacza nowy rekord rocznych zbiorów – pomimo strat wywołanych tajfunem w grudniu. Kraj Azji Południowo-Wschodniej, jeden z największych światowych importerów ryżu, ma w tym roku wystarczającą podaż podstawowego ziarna.
  • Nowe prognozy mówią o produkcji ryżu milled w sezonie 2021/22 w Indiach na poziomie 124 mln ton (-1 mln ton względem poprzedniej prognozy, +1,41% s/s). Zapasy końcowe mają pozostać bez zmian względem poprzedniej prognozy na poziomie 38,5 mln ton (+3,49% s/s).

Soja

  • Rosario Grains Exchange obniżyło prognozy dotyczące argentyńskich zbiorów soi w sezonie 2021/22 do 40 mln ton (-5 mln ton względem poprzedniej prognozy).
  • Prace są nieco wolniejsze niż początkowo oczekiwano ze względu na deszcze w niektórych częściach Mato Grosso”, powiedział AgRural, odnosząc się do zbiorów soi w Brazylii. Istnieją doniesienia o uszkodzonych ziarnach fasoli z powodu nadmiernej wilgoci w połowie północnej części tego stanu, ale problem nie jest powszechny. Do 16 stycznia zebrano 1,7% areału sojowego, szacowanego w tym sezonie na 40,3 mln ha. W niektórych miejscach wydajność osiąga 72 worki 60-kg z hektara.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Ministerstwo energetyki Indonezji planuje rozpocząć w lutym testy drogowe programu biodiesla wykorzystującego 40% biopaliwo pochodzenia palmowego (B40). Obecnie w Indonezji obowiązują przepisy nakazujące dodawanie 30% biopaliwa na bazie oleju palmowego. „Po zastosowaniu B40 musi nastąpić poprawa jakości zarówno biodiesla, jak i oleju napędowego”, powiedział Dadan Kusdiana, dyrektor generalny ministerstwa ds. energii odnawialnej. Kusdiana powiedział, że test drogowy potrwa około pięciu miesięcy, a decyzja o obowiązkowym wdrożeniu B40 zostanie podjęta po zakończeniu testów.

Pozostałe zboża

  • Algieria podniesie ceny skupu pszenicy i jęczmienia od lokalnych rolników, aby zachęcić do produkcji i osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe. Jęczmień będą skupować po $24,41/kwintal(+36,0% r/r)

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Produkcja wieprzowiny w Chinach w 2021 osiągnęła 52,96 mln ton (+29% r/r), jednak wciąż poniżej produkcji z 2017 roku wynoszącej 53,4 mln ton. W 2018 roku Chiny zostały dotknięte afrykańskim pomorem świń (ASF), który przetrzebił ponad 50% stad hodowlanych. W 2021 r. Chiny ubiły 671,28 mln świń (+27% r/r). Na koniec 2021 stada hodowlane liczyły 437,64 mln sztuk. Dane National Bureau of Statistics były zgodne z oczekiwaniami i wskazują na rosnącą nadpodaż, która ciążyła cenom od połowy 2021 roku. „Rynek nie jest rynkiem sprzed kilku lat. Musi się zrównoważyć” – powiedział Pan Chenjun, starszy analityk w Rabobank, dodając, że produkcja może być jeszcze wyższa w 2022 r.
  • Chińska produkcja wołowiny w 2021 roku wyniosła 6,98 mln ton (+3,7% r/r).
  • Chińska produkcja drobiu w 2021 roku wyniosła 23,8 mln ton (+0,8% r/r).
  • We wtorek Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zidentyfikował szczep H5N1 u dzikiej kaczki w Karolinie Południowej. Szczep ten wywołał falę epidemii ptasiej grypy u drobiu w Europie i Azji. H5N1 jest jednym z niewielu szczepów ptasiej grypy, które przeszły na ludzi, chociaż urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że istnieje niskie ryzyko dla ludzi z przypadku w Południowej Karolinie.

Ropa naftowa

  • Grupa Houthi z Jemenu zaatakowała Zjednoczone Emiraty Arabskie, używając rakiet i dronów, niszcząc w ataku cysterny z paliwem w pobliżu lotniska w Abu Zabi, stolicy regionu handlowego. Zginęły trzy osoby, a sześć zostało rannych. Atak na czołowego sojusznika Stanów Zjednoczonych z Zatoki Perskiej przenosi wojnę między grupą Houthi i koalicją pod przywództwem Arabii Saudyjskiej na nowy poziom i może utrudnić wysiłki zmierzające do opanowania napięć regionalnych, gdy Waszyngton i Teheran pracują nad ratowaniem porozumienia nuklearnego. „ZEA potępiają atak terrorystyczny milicji Houthi na tereny i obiekty cywilne na ziemi emirackiej…(To) nie pozostanie bezkarne” – powiedział minister spraw zagranicznych. „ZEA zastrzegaja sobie prawo do odpowiedzi na te ataki terrorystyczne i eskalację przestępczości”. Zjednoczone Emiraty Arabskie, członek koalicji, uzbroiły i wyszkoliły lokalne siły jemeńskie, które niedawno przyłączyły się do walki z Houthi w wytwarzających energię regionach Shabwa i Marib w Jemenie. „Ponieważ negocjatorom (nuklearnym) kończy się czas, rośnie ryzyko pogorszenia klimatu bezpieczeństwa w regionie” – powiedział Torbjorn Soltvedt, główny analityk MENA w firmie zajmującej się oceną ryzyka Verisk Maplecroft. Rzecznik wojskowy Houthi, Yahya Sarea, powiedział, że grupa wystrzeliła pięć pocisków balistycznych i „dużą liczbę” dronów na lotniska w Dubaju i Abu Zabi, rafinerię ropy naftowej w Musaffah (gdzie doszło do pożaru magazynu) i kilka „wrażliwych” miejsc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że atak zagroził stabilności w regionie.
  • Arabia Saudyjska w poniedziałek przechwyciła osiem dronów wymierzonych w cele głównego koalicjanta walczącego z Houthi w Jemenie.
  • OPEC prognozuje, że w najbliższych miesiącach cena za baryłkę ropy może przekroczyć $100. „OPEC+ ma trudności z produkcją na docelowym poziomie, ponieważ niezbędne inwestycje w przemyśle naftowym nie zostały dokonane w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedziało nieoficjalnie jedno źródło z OPEC. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) poinformowała, że w listopadzie produkcja w OPEC+ była o 650 tysięcy baryłek poniżej dopuszczonego przez organizację poziomu.
  • Zwyżkowy sentyment na ropie utrzymuje się, ponieważ OPEC+ nie zapewnia wystarczającej podaży, aby sprostać silnemu światowemu popytowi”, powiedział analityk Fujitomi Securities, Toshitaka Tazawa.
  • Goldman Sachs także prognozuje cenę ropy powyżej $100/baryłkę w Q3 2022 roku. Wg banku globalny popyt na ropę w 2022 roku wzrośnie o 3,5 mln baryłek r/r. W Q4 2021 popyt osiągnął 101,6 mln baryłek dziennie. Jeszcze w pierwszym półroczu 2022 Goldman Sachs spodziewa się spadku zapasów OECD do najniższego poziomu w XXI wieku. Wzrost produkcji ropy szacują na +2,5 mln baryłek dziennie.
  • Nieplanowane przestoje w Libii, Ekwadorze i Kazachstanie, w połączeniu z obniżeniem ratingu do prognoz dla USA, Rosji i Brazylii, łącznie powodują, że podaż w tym miesiącu jest o 1 milion baryłek niższa niż wcześniej przewidywano” – powiedziała Louise Dickson, starszy analityk Rystad Energy.
  • Planowany zakup przez Arabię ​​Saudyjską polskich aktywów rafineryjnych ma sprawić, że największy producent OPEC będzie odpowiedzialny za dwie trzecie dostaw ropy do Polski, co osłabi wpływ dotychczas dominującego dostawcy – Rosji. „Cenimy nasze relacje biznesowe zarówno z rosyjskimi partnerami, jak i innymi dostawcami ropy naftowej do naszych rafinerii, nie zamierzamy usuwać interesów z rosyjskimi partnerami” – powiedział PKN Orlen. Zwiększone dostawy z Saudi Aramco, będące częścią umowy o przejęciu stacji Lotosu, mogą zaspokoić od 50% do 70% polskiego zapotrzebowania na ropę. Średnio kwaśna ropa saudyjska jest technicznie dobrze dostosowana do polskich rafinerii skonfigurowanych do obsługi rosyjskiego Uralu, który również jest kwaśny lub bogaty w siarkę, ale logistyka wysyłki do regionu może zwiększyć koszty w porównaniu z importem rosyjskim. Już teraz Arabia Saudyjska dostarcza około 90 000 baryłek dziennie ropy morskiej do Gdańska, w porównaniu z około 142 000 baryłek dziennie rosyjskiego Uralu przesyłanego tą samą trasą. Wydajność rafinerii w Gdańsku wynosi 210 tys. baryłek dziennie i jest drugą w Polsce po państwowej rafinerii w Płocku z wydajnością około 270 tys. baryłek dziennie.
  • Prognozy amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) mówią o wzroście produkcji z łupków w lutym wynoszącego 5,076 mln baryłek dziennie w basenie permskim, podczas gdy całkowite wydobycie z łupków w USA ma osiągnąć 8,54 mln baryłek dziennie.
  • Produkcja chińskich rafinerii osiągnęła rekordowy poziom w 2021 r., przerabiając 703,55 mln ton (czyli 14,07 mln baryłek dziennie) czyli +4,3% r/r.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Na terenie Turcji doszło do uszkodzenia i pożaru rurociągu transportującego ropę z Iraku – przyczyną zdarzenia było przewrócenie się słupa energetycznego. Szybko opanowano pożar i wznowiono przepływy rurociągiem Kirkuk-Ceyhan, który transportuje ropę z północnego Iraku, drugiego co do wielkości producenta w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), do tureckiego portu Ceyhan na eksport.
  • Francuskie TotalEnergies i japoński Inpex Corp zgodziły się sprzedać swoje udziały w Angoli Block 14 B.V. firmie Angolan Company Somoil. Produkcja netto z Block 14 B.V. wyniosła 9 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie w 2021 r. „Pozbywając się tego udziału w dojrzałych złożach, TotalEnergies realizuje strategię podwyższenia jakości swojego portfela naftowego, koncentrując się na aktywach o niskich kosztach i niskiej emisji” – powiedział Henri-Max Ndong-Nzue, starszy wiceprezes TotalEnergies Exploration & Production w Afryce. Dla Inpex, największego japońskiego odkrywcy ropy i gazu, posunięcie to jest częścią trwającego przeglądu portfela aktywów w obliczu globalnego trendu dekarbonizacji. Nie ujawniono wartości transakcji.
  • Ze względu na dzień wolny w USA w poniedziałek, 17 stycznia (dzień Martina Luthera Kinga) – dane o amerykańskich zapasach ropy naftowej poznamy z jednodniowym opóźnieniem, w czwartek 20 stycznia.

Gaz ziemny

  • Gazprom poinformował, że nie zarezerwował żadnej zdolności eksportowej przez gazociąg jamalski na luty 2022 roku w comiesięcznej aukcji – choć oczywiście wciąż Gazprom może rezerwować transfer w codziennych aukcjach. Do 16 stycznia eksport Gazpromu rurociągami do Europy spadł o -41% r/r, a gazociąg jamalski transferuje gaz z zachodu na wschód przez co najmniej 28 dni z rzędu – choć to w styczniu się jeszcze zapewne zmieni, ze względu na wcześniej dokonany zakup przesyłu przez Gazprom na styczeń. Gazociąg Jamał-Europa odpowiada zwykle za około jedną szóstą rocznego eksportu rosyjskiego gazu do Europy i Turcji.
  • Niemcy potrzebują bardziej zdywersyfikowanych dostaw gazu” – powiedział w poniedziałek na konferencji energetycznej Markus Krebber, prezes największego krajowego producenta energii RWE. Firma wspiera niemiecki terminal LNG, wspólne przedsięwzięcie holenderskiego operatora sieci gazowej Gasunie, niemieckiego dostawcy zbiorników magazynowych Oiltanking GmbH i holenderskiej firmy magazynowej Vopak LNG Holding. Niemcy planują obecnie wycofanie elektrowni węglowych do 2030 r., podczas gdy trzy pozostałe elektrownie jądrowe w kraju zostaną wyłączone pod koniec roku zgodnie z wcześniej uzgodnionym planem wyłączenia. „Dlatego dyskusja o niemieckim terminalu LNG dla Niemiec musi być częścią agendy politycznej” – powiedział Krebber.
  • Prognozy amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) mówią o wzroście produkcji gazu ziemnego z łupków do 69,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
  • Inpex Corp, największy japoński wydobywca ropy i gazu, rozpocznie od marca poszukiwawcze odwierty podmorskie w zachodniej Japonii w nadziei na znalezienie gazu ziemnego. Operacja ma potrwać do lipca i będzie realizowana w pobliżu prefektur Yamaguchi i Shimane. Będzie to pierwsza morska eksploracja w Japonii od 1990 roku. Poszukiwania mają kosztować około $288 mln. Oczekuje się, że projekt będzie produkować około 900 000 ton gazu rocznie i zwiększyć krajowy wskaźnik samowystarczalności gazowej Japonii do 3,4% z 2,2% obecnie
  • Chińska firma Sinopec Corp ogłosiła przetarg na sprzedaż do 45 ładunków skroplonego gazu ziemnego z dostawami w 2022 r., z dostawami między lutym a październikiem.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 134,3 mld stóp sześciennych (+2,5 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 142,2 bcfd. Prognozuje się najwyższe dzienne zapotrzebowanie na piątek, 21 stycznia, na rekordowym poziomie 151,7 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w styczniu 2022 wyniosła 94,5 mld stóp sześciennych (-3,18% m/m) dziennie gazu ziemnego.

Energia odnawialna

  • Minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail al-Mazrouei zapowiedział, że magnat naftowy chce przejąć około 25% globalnego rynku wodorowego za pomocą wodoru produkowanego zarówno w procesie elektrolizy, jak i z gazu ziemnego. Obecnie w ZEA realizowane jest siedem projektów wodorowych. „Odbyła się już dyskusja z wieloma krajami, którym dzisiaj dostarczamy węglowodory i są one chętne do pozyskiwania wodoru”.
  • Deutsche Bahn, narodowy przewoźnik kolejowy w Niemczech, do roku 2050 zastąpi swój CAŁY TABOR jednostkami wodorowymi. To aktualnie ponad 1 300 lokomotyw zasilanych dieslem, które zastąpione zostaną maszynami z ogniwami paliwowymi H2. Podstawową jednostką w pierwszej fazie będzie Mireo Plus H od Siemensa. Green Hydrogen Systems został głównym dostawcą sprzętu do elektrolizy w całym projekcie H2GoesRail. GHS potwierdziło właśnie że ich A90 Electrolyser o mocy 0,5WM będzie podstawą całego projektu i wyprodukuje zielony wodór dla budowanego właśnie Mireo Plus H, czyli wodorowego pociągu Siemensa. Pojedynczy GHS HyProvide A90 jest w stanie wyprodukować ok 71 000 kg zielonego wodoru rocznie
  • Royal Dutch Shell prognozuje, że Chiny do 2060 roku potroją swoją produkcję energii elektrycznej. Z kolei energia słoneczna i wiatrowa przewyższy węgiel jako największe źródła energii elektrycznej do 2034 r. w Chinach, osiągając 80% udziału w rynku (z 10% w 2021 roku). Także do 2060 r. ma wzrosnąć znaczenie wodoru, do 17 eksadżuli (EJ), czyli odpowiednika 580 mln ton węgla, w porównaniu z obecnie niemal znikomą obecnością w koszyku energetycznym Państwa Środka, ponieważ ponad 85% wodoru będzie produkowane w wyniku elektrolizy zasilanej energią odnawialną i jądrową. W sumie wodór ma pokryć ~16% całkowitego zużycia energii w 2060 roku, a głównymi użytkownikami wodoru będą przemysł ciężki i transport dalekobieżny. Shell prognozuje także ponad czterokrotny wzrost cen emisji CO2 w 2060 roku: do 1 300 juanów/tonę (z 300 juanów w 2021 roku). W nadchodzących latach energia jądrowa i biomasa będą odgrywać niszową, ale ważną rolę w wytwarzaniu energii w Chinach.

Węgiel

  • Chińska produkcja węgla w 2021 roku wyniosła rekordowe 4,07 mld ton (+4,7% r/r).
  • Indonezja zezwoliła na wypłynięcie kolejnych masowców z węglem – w sumie kraj zezwolił na 48 statków eksportujących węgiel odkąd wprowadził zakaz eksportu.

Złoto

  • Zaostrzenie polityki pieniężnej może mieć negatywny wpływ na złoto, ale pomimo tego złoto trzyma się bardzo dobrze. Myślę, że dzieje się tak głównie dlatego, że ogólny bilans Fed jest nadal na podwyższonym poziomie” – powiedział Xiao Fu, szef strategii rynków surowcowych w Międzynarodowym Banku Chin. Posiedzenie FED zaplanowane jest na 25-26 stycznia, a wg ostatnich informacji podwyżka stóp procentowych w USA ma ruszyć w marcu. „Uczestnicy rynku prawdopodobnie powstrzymają się od kupowania złota przed pierwszą podwyżką stóp przez Fed. Mogą mieć nadzieję, że posiedzenie Fed w przyszłym tygodniu da im dalsze i/lub wyraźniejsze sygnały, że Fed rozpocznie cykl podwyżek stóp w marcu.” – napisali analitycy Commerzbanku.
  • Barrick Gold Corp poinformował o wzroście produkcji złota w Q4 2021 do 1,2 mln uncji (+10% q/q). W całym 2021 roku firma wydobyła 4,44 mln uncji.
  • Centamin, notowana w Wielkiej Brytanii spółka górnicza, w Q4 2021 wyprodukowała 107 549 uncji (+58% q/q). W całym 2021 roku spółka wyprodukowała 415 370 uncji, a w 2022 roku produkcja ma wynieść od 430 do 460 tysięcy uncji. Firma w ciągu najbliższych lat chce zwiększyć wydobycie do 500 tysięcy uncji rocznie.

Platyna i pallad

  • Zdaniem Citi Research ożywienie w globalnej produkcji motoryzacyjnej w 2022 roku wzmocni popyt na pallad, który ponownie przekroczył $2 000/uncję.

Miedź

  • Długoterminowe perspektywy dla chińskiego rynku nieruchomości charakteryzują wyzwania strukturalne związane z kurczącą się populacją w wieku produkcyjnym i spowolnieniem urbanizacji. Inwestycje w sektory infrastruktury i nieruchomości wciąż się kurczą” – powiedział Carsten Menke, analityk Julius Baer. Grudniowe inwestycje w nieruchomości spadły o -13,9% r/r, choć w całym 2021 roku wzrosły +4,1% r.r (najwolniejszy roczny wzrost od 2016 roku).
  • Przywódcy grupy peruwiańskich społeczności powiedzieli podczas wysłuchania publicznego, że odrzucili rządową propozycję zapobieżenia przyszłym blokadom kopalni miedzi Las Bambas. Liderzy dystryktu Capacmarca powiedzieli, że będą analizować propozycję przez 15 dni, zanim zdecydują, czy ponownie zablokować górniczą drogę wykorzystywaną przez Las Bambas do transportu miedzi do portu morskiego. Odmowa podpisania propozycji, która zobowiązałaby Las Bambas do finansowego wsparcia Ccapacmarca, jest ciosem dla rządu lewicowego prezydenta Pedro Castillo. Las Bambas to jedna z największych kopalni miedzi w Peru.
  • Panamska jednostka kanadyjskiej spółki górniczej First Quantum Minerals uzgodniła z rządem Panamy zwiększenie opłat licencyjnych w swojej flagowej kopalni miedzi – Cobre Panama. Kopalnia ma płacić $375 mln rocznie na rzecz skarbu państwa Panamy. Według danych rządowych kopalnia wytwarza 3,5% produktu krajowego brutto kraju, a przy pełnej wydajności może produkować ponad 300 000 ton miedzi rocznie.
  • Barrick Gold Corp poinformował o wzroście produkcji miedzi w Q4 2021 do 57,15 tysięcy ton (+26% q/q). Firma w całym 2021 roku wydobyła 188,2 tysiąca ton miedzi.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Dwupartyjny akt prawny wprowadzony w Senacie USA w piątek zmusiłby kontrahentów sektora obronnego do zaprzestania kupowania pierwiastków ziem rzadkich z Chin do 2026 roku. Stany Zjednoczone mają tylko jedną kopalnię metali ziem rzadkich i nie mają możliwości przetwarzania minerałów ziem rzadkich. „Zakończenie uzależnienia Ameryki od Chin w zakresie wydobycia i przetwarzania pierwiastków ziem rzadkich ma kluczowe znaczenie dla budowy amerykańskiego sektora obronnego i technologicznego” – powiedział autor ustawy, senator Tom Cotton. Projekt ustawy, który, jak spodziewają się sponsorzy, może zostać włączony do ustawodawstwa dotyczącego finansowania Pentagonu jeszcze w tym roku, nie oferuje bezpośredniego wsparcia dla amerykańskich górników ani przetwórców metali ziem rzadkich. Zamiast tego wymaga od kontrahentów Pentagonu zaprzestania używania chińskich pierwiastków ziem rzadkich w ciągu czterech lat, umożliwiając zrzeczenie się tylko w rzadkich sytuacjach. Wykonawcy usług obronnych byliby zobowiązani do natychmiastowego poinformowania, skąd pozyskują minerały. Kelly, były astronauta i członek senackich komisji ds. sił zbrojnych i energii, powiedział, że projekt ustawy powinien „wzmocnić pozycję Ameryki jako światowego lidera w dziedzinie technologii poprzez zmniejszenie zależności naszego kraju od przeciwników takich jak Chiny w kwestii pierwiastków ziem rzadkich”. Ponadto przedstawiciel handlowy USA byłby zobowiązany do zbadania, czy Chiny zakłócają rynek pierwiastków ziem rzadkich i zalecenia, czy potrzebne są sankcje handlowe.
  • Rosyjski Nornickel poinformował, że rosyjski podatek eksportowy (wprowadzone w sierpniu 2021) nie wpłynął na wielkość eksportu niklu. „Firma nie zmieniła wielkości dostaw produktów niklowych do swoich klientów zarówno w Rosji, jak i za granicą”, powiedział Nornickel, który poda wielkość swojego eksportu w 2021 roku 10 lutego. Nornickel powiedział, że na jego produkcję i eksport w 2021 r. wpłynęła nagła powódź w dwóch kopalniach i niepowiązany wypadek w zakładzie przetwórczym.
  • Roczna produkcja aluminium w Chinach wzrosła do rekordowych 38,5 mln ton w 2021 roku (+4,8% r/r), pomimo ograniczenia zużycia energii w fabrykach narzuconego w celu spełnienia celów klimatycznych przez cały rok.
  • Rio Tinto poinformowało o spadku eksportu rudy żelaza w Q4 2021 do poziomu 84,1 mln ton (-5,4% r/r), spowodowane opóźnieniem w ukończeniu nowej kopalni w Australii Zachodniej i niższym popytem ze strony największych konsumentów w Chinach.
  • BHP Group poinformowała, że ​​kupi cztery elektryczne pociągi akumulatorowe, aby dostarczać rudę żelaza z kopalń do portów w Australii Zachodniej, ponieważ górnicy w tym kraju starają się dostosować do swoich celów w zakresie emisji. Cztery lokomotywy, których dostawa zaplanowana jest na koniec 2023 r., zostaną dostarczone przez amerykańską firmę Progress Rail, jednostkę Caterpillar i firmę zajmującą się technologią kolejową Wabtec Corp.Umowa pomoże BHP, która dąży do zerowej emisji netto do 2050 roku dla swoich klientów, w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla podczas dostarczania rudy żelaza z kopalni Pilbara do obiektu eksportowego w Port Hedland. Całkowite przejście na lokomotywy akumulatorowe zmniejszyłoby emisje węgla związane z rudą żelaza z BHP o prawie 30% rocznie. Podobną decyzję wcześniej podjęły Rio Tinto oraz Fortescue Metals.
  • Chiński eksport magnezu w listopadzie 2021 wyniósł 36 160 ton (+48,63% m/m; +92,04% r/r). Chiny dostarczają około 85% światowego magnezu – kluczowego pierwiastka w stopach aluminium używanych do produkcji części samochodowych.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *