aktualności – 20 maja 2024

Poniedziałek zaczynamy od zestawu informacji z rynków towarowych i programu, którego premiera jest z drobnym poślizgiem, bo o 14:30. Polecam serdecznie!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 20 maja 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • W niedzielę, 19 maja, zaginął w północno-zachodnim Iranie śmigłowiec, na pokładzie którego znajdował się prezydent Iranu, Ebrihm Raisi, a także szef MSZ Hosejn Amir Abdollahijan. Według informacji szefa irańskiego Czerwonego Półksiężyca, Pir Hossein Kolivanda, na miejscu katastrofy nie odnaleziono nikogo żywego. Jedna z wstępnych hipotez zakłada, że to słaba widoczność utrzymująca się przed i po katastrofie w regionie była przyczyną „twardego lądowania”. Śmigłowiec wracał znad granicy Iranu z Azerbejdżanem, gdzie wraz z prezydentem Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem, uczestniczył w otwarciu tamy na rzece Araks. Prezydent Iranu to druga osoba w państwie, po Najwyższym Przywódcą Islamskiej Republiki Iranu – to stanowisko od 1989 roku piastuje Ajatollah Ali Chamenei.
 • Władze portu Rio Grande stwierdziły, że wpływ nadmiernych opadów deszczu i silnych powodzi na przesyłki towarowe będzie można ocenić dopiero pod koniec miesiąca. Zła pogoda ograniczyła i nadal ogranicza przepływ towarów w Rio Grande, czwartym co do wielkości kraju pod względem eksportu soi i trzecim co do wielkości pod względem importu nawozów. Port Rio Grande położony jest na południu brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, będącego dużym producentem i eksporterem zbóż oraz mięsa. W zeszłym tygodniu spółka Bunge tymczasowo wstrzymała zakład kruszenia soi w Rio Grande i terminal portowy, ponieważ synoptycy przewidywali więcej opadów i powodzi w regionie. Według służb ratowniczych pod wodą znalazły się całe miasta, a woda zabiła zwierzęta gospodarskie i co najmniej 154 osoby.Szacuje się, że z łącznej liczby 2,2 miliona dotkniętych skutkami powodzi, pół miliona osób zostało przesiedlonych. Położenie południowej Brazylii u zbiegu prądów tropikalnych i polarnych powoduje okresy coraz bardziej intensywnych susz i deszczy spowodowanych zmianami klimatycznymi.
 • Eksport żywności drogą wodną Ukrainy spadł w dniach 1–15 maja do 2,9 mln ton (-17,1% m/m). Z danych ministerstwa wynika, że w tym miesiącu wolumen obejmował 1,6 mln ton kukurydzy, 735 258 ton pszenicy, 191 577 ton oleju słonecznikowego, 181 577 ton mąk i 123 489 ton jęczmienia. Dane pokazały również, że Ukraina wyeksportowała transportem drogowym zaledwie 59 507 ton produktów rolnych, przy czym dominował olej słonecznikowy. Ministerstwo podało w zeszłym tygodniu, że na dzień 17 maja Ukraina wyeksportowała do tej pory łącznie 44,2 mln ton zbóż (+0,68% s/s) w sezonie 2023/24, kończącym się 30 czerwca.
 • Raport statystyczny dla 34 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • Prognozy USDA dotyczące kawy w Meksyku, El Salvadro, Costa Rica oraz Indonezji są w odpowiednim dziale.

Kawa

 • Dealerzy zauważyli, że rynek zaczął odrabiać straty po gwałtownym spadku na przełomie kwietnia i maja, kiedy czołowy producent Robusta w Wietnamie nawiedził tak potrzebne deszcze.
 • USDA prognozuje, że produkcja kawy u trzech ważnych plantatorów w Ameryce Środkowej będzie w większości stabilna, ponieważ region boryka się z problemami pogodowymi i niedoborami siły roboczej.
 • USDA prognozuje, że produkcja kawy Arabica w Meksyku w sezonie 2024/25 wyniesie 3 350k 60-kg worków (+0,9% s/s). Zapasy końcowe kawy mają wynieść 103k 60-kg worków (-10,43% s/s).
 • USDA prognozuje, że produkcja kawy Arabica w El Salvador w sezonie 2024/25 wyniesie 560k 60-kg worków (+1,03% s/s), produkcja kawy Robusta wyniesie 545k 60-kg worków (b/z s/s). Zapasy końcowe kawy obu gatunków mają wynieść 14k 60-kg worków (-51,72% s/s).
 • Prognozy dotyczące kawy w Indonezji (USDA):

źródło: USDA

 • Prognozy dotyczące kawy w Costa Rica (USDA):

źródło: USDA

 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły szesnasty tydzień z rzędu (+48,5k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-15,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie wyższe o +19,88% s/s. Na ocenę jakości oczekuje ponad 34,99 tysiąca worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Nowe dane z Brazylii, które wskazują na mocny początek sezonu przetwarzania 2024/25, wywierają wpływ na ceny” – stwierdził Commerzbank. Grupa przemysłu cukrowniczego UNICA podała, że produkcja cukru w regionie Środkowo-Południe w drugiej połowie kwietnia wyniosła 1,84 mln ton (+84,25% r/r). że produkcja cukru w regionie Środkowo-Południe w drugiej połowie kwietnia wyniosła 1,84 mln ton.
 • Citi uważa, że wartość godziwa rynku cukru jest wyższa.

Kakao

 • Rada ds. Kawy i Kakao Wybrzeża Kości Słoniowej (CCC) zawiesiła około 40 spółdzielni, które według ich podejrzeń nielegalnie gromadziły ziarna kakaowe, aby sprzedawać je po wyższej cenie eksporterom mającym trudności z wywiązaniem się z kontraktów.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły ósmy tydzień z rzędu (-4,99k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+71,1k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -33,72% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Analitycy twierdzą, że obfite opady deszczu we wschodnich stanach Australii zwiększą ogólną produkcję pszenicy w kraju. „W Queensland i większości Nowej Południowej Walii sytuacja wygląda fantastycznie” – powiedział Rod Baker z Australian Crop Forecasters w Perth, prognozując większe zasiewy pszenicy i jęczmienia oraz lepsze plony niż w zeszłym roku. Obszar pszenicy powinien wzrosnąć o 1% do 13,5 miliona hektarów, przy wzroście produkcji o 11% do 29,3 miliona ton. „Australia Zachodnia, która zwykle produkuje około 10 milionów ton pszenicy, jest na dobrej drodze do zbiorów wynoszących około 4,5 miliona ton. Australia Południowa, która powinna wyprodukować około 5,5 miliona ton, obecnie wygląda na to, że wyprodukuje najwyżej 4 miliony ton” – powiedział Stefan Meyer, pośrednik w handlu zbożem w StoneX w Sydney. Jednak Australia odnotowała w przeszłości wysoką produkcję w latach, które rozpoczęły się od suszy. Australijskie biuro pogodowe prognozuje opady poniżej średniej w Australii Południowej i średnie opady w Australii Zachodniej aż do połowy czerwca, ale później warunki będą bardziej wilgotne. „Widzieliśmy sezony, takie jak rok 2012 w Australii Zachodniej, kiedy wydawało się, że wszystko jest stracone, a potem lipcowe deszcze sprawiły, że produkcja była wówczas rekordowa” – powiedział Andrew Whitelaw z Episode w Canberze.
 • Niekorzystna pogoda w Rosji i krajach europejskich sprzyja cenom pszenicy. Według konsensusu Rosyjskiego Związku Eksporterów Zboża eksport pszenicy z Rosji w sezonie 2024/25 może wynieść 46,9 mln ton.Ministerstwo rolnictwa oszacowało eksport pszenicy w sezonie 2022/23 na 47 mln ton. W okresie od stycznia do kwietnia łączna dostawa z Brazylii wyniosła 15,9 mln ton (+72% r/r). podczas gdy z USA zaimportowano 9,58 mln ton (-40% r/r).

Soja

 • Import soi do Chin z Brazylii wzrósł w kwietniu do 5,92 miliona ton (+11,7% r/r). Kwietniowy przywóz soi z USA, drugiego co do wielkości dostawcy Chin, wyniósł 2,45 mln ton (+44% r/r). Całkowity import soi w kwietniu wyniósł 8,57 mln ton.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Sucha pogoda na zachodzie i południu Australii grozi zmniejszeniem plonów rzepaku. Analitycy twierdzą, że sadzenie rzepaku, który należy wysiać wcześnie, aby uzyskać maksymalne plony, staje się sukcesem, ponieważ niektórzy rolnicy przestawiają się na pszenicę i jęczmień, które tolerują późniejsze sadzenie. Rod Baker z Australian Crop Forecasters w Perth powiedział, że obszar upraw rzepaku w całym kraju zmniejszy się o 6% do 3,1 miliona hektarów, a produkcja prawdopodobnie spadnie o 5% w porównaniu z ubiegłym rokiem do 5,4 miliona ton.

Pozostałe zboża

 • Dobre warunki pogodowe we wschodniej Australii powinny zwiększyć obszar uprawy jęczmienia o 4% do 4,5 miliona hektarów, a produkcja wzrośnie o 7% do 11,2 milion ton.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Wśród dzikiego ptactwa w zachodnich Chinach potwierdzono przypadki ptasiej grypy. W dwóch hrabstwach prowincji Qinghai potwierdzono 275 przypadków grypy H5 wśród martwej mewy zwyczajnej i innych dzikich ptaków. Wybuch epidemii wirusa H5N1 wśród bydła mlecznego w co najmniej dziewięciu stanach USA od końca marca wzbudził wątpliwości, czy wirus może przenieść się na ludzi. 11 maja Stany Zjednoczone ogłosiły, że wydadzą blisko 200 milionów dolarów na walkę z epidemią. Wiadomość o przypadkach w Chinach pojawiła się po ogłoszeniu w sobotę przez krajowy organ ds. zwalczania łapówek, że wszczęto śledztwo w sprawie korupcji wobec ministra rolnictwa.

Energia elektryczna

 • Iberdrola zgodziło się nabyć pozostałe 18,4% udziałów w Avangrid, w ramach transakcji całkowicie gotówkowej o wartości około 2,6 miliarda dolarów. Porozumienie miało nastąpić po tym, jak Avangrid zrezygnowała w styczniu z wartej 8,3 miliarda dolarów transakcji przejęcia amerykańskiego konkurenta PNM Resources, ponieważ ponad trzy lata po pierwszym ogłoszeniu planu nie uzyskała zgody organu regulacyjnego ds. energetyki w Nowym Meksyku. Iberdrola zapłaci 35,75 dolarów za akcję za wyemitowane akcje Avangrid, a zamknięcie transakcji ma nastąpić w czwartym kwartale. Iberdrola, jedna z największych firm energetycznych w Europie, stwierdziła we wcześniejszym piątkowym oświadczeniu, że transakcja zwiększy jej ekspozycję na działalność w USA, którą stara się rozwijać. Jak podaje jej strona internetowa, Avangrid obsługuje aktywa związane z energią odnawialną w 24 stanach, a także obsługuje 3,3 miliona klientów w Nowym Jorku i Nowej Anglii w ramach regulowanych operacji użyteczności publicznej. Iberdrola poinformowała w marcu, że planuje zainwestować 41 miliardów euro (44,57 miliardów dolarów) w ciągu najbliższych trzech lat, koncentrując się na modernizacji i rozbudowie sieci elektroenergetycznych w Stanach Zjednoczonych.

Ropa naftowa

 • Wyceny ropy naftowej w niewielkim stopniu reagują na sytuacje w krajach OPEC: śmierć prezydenta Iranu oraz problemy zdrowotne króla Salmana w Arabii Saudyjskiej. Prezydent Iranu Ebrahim Raisi,od dawna postrzegany jako potencjalny następca Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Alego Chameneiego, zginął w niedzielę w katastrofie helikoptera na górzystym terenie w pobliżu granicy z Azerbejdżanem. Książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman przełożył swoją wizytę w Japonii zaplanowaną na poniedziałek ze względu na problemy zdrowotne swojego ojca, króla Salmana. Państwowa agencja informacyjna Arabii Saudyjskiej podała, że 88-letni król Salman będzie leczony z powodu zapalenia płuc. „Jeśli stan zdrowia ojca pogarsza się, pogłębia to warstwę niepewności, która już dziś rano krążyła po rynkach energii po wiadomości o zaginięciu irańskiego prezydenta” – powiedział Tony Sycamore, analityk IG Markets.
 • Rynek ropy naftowej pozostaje w dużej mierze ograniczony zakresem (konsolidacji) i bez nowego katalizatora prawdopodobnie będziemy musieli poczekać na jasność co do polityki wydobywczej OPEC+, aby wyrwać się z tego przedziału. Rynek wydaje się także coraz bardziej odrętwiały w stosunku do wydarzeń na froncie geopolitycznym, prawdopodobnie ze względu na dużą ilość wolnych mocy produkcyjnych, którymi dysponuje OPEC” – powiedział Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING. Spotkanie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników, zwanych OPEC+, zaplanowano na 1 czerwca.
 • Według danych Generalnej Administracji Ceł import ropy naftowej z Rosji do Chin, obejmujący dostawy rurociągami i drogą morską, wyniósł w zeszłym miesiącu 9,26 mln ton, czyli 2,25 mln baryłek dziennie (-11,76% m/m; +30% r/r). Od początku roku import z Rosji wzrósł o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 37,79 mln ton, co stanowi 21 proc. całkowitego importu do największego na świecie importera ropy naftowej.
 • Rosja poinformowała, że Ukraina przeprowadziła poważny atak 62 dronów na rosyjskie regiony, zmuszając jedną rafinerię ropy naftowej w południowej Rosji do wstrzymania działalności, a siły Kijowa wystrzeliły rakiety amerykańskie, francuskie i ukraińskie na terytorium zajęte przez Rosję. Rosja zestrzeliła co najmniej 103 drony, w tym 62 nad rosyjskimi regionami, a także wojskowy system rakiet taktycznych (ATACMS) nad Krymem, francuskie bomby kierowane „Hammer” i amerykański system rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS). Lokalne władze poinformowały, że sześć dronów rozbiło się na terenie rafinerii ropy naftowej w Słowiańsku w południowym obwodzie krasnodarskim w Rosji. Agencja informacyjna Interfax podała, że rafineria wstrzymała prace po ataku. TASS zacytowała urzędnika rafinerii, który powiedział, że ładunki przenoszone przez wystrzelone przez Ukrainę drony były większe niż poprzednie ataki i obejmowały także stalowe kule. Rafineria w Słowiańsku jest zakładem prywatnym o zdolności produkcyjnej 4 mln ton ropy rocznie, czyli około 80 000 baryłek dziennie. Ukraińska marynarka wojenna oświadczyła również, że zniszczyła trałowiec projektu 266-M Kovrovets należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
 • Producenci ropy i gazu na Morzu Północnym łączą się i przenoszą za granicę, ponieważ brytyjski podatek od nieoczekiwanych zysków obniża zyski, a opozycyjna Partia Pracy grozi podwyższeniem podatków, jeśli wygra następne wybory powszechne. Zmiana strategii mogłaby przyspieszyć spadek produkcji krajowej, stwarzając ryzyko zwiększonej zależności od importu, większej podatności na wyższe ceny konsumpcyjne i większą utratę miejsc pracy. Największe koncerny naftowe, takie jak Shell, Chevron czy Exxon Mobil już dawno wycofały się ze starzejącego się basenu w poszukiwaniu bardziej dochodowych złóż naftowych, zbywając aktywa mniejszym producentom, takim jak Harbor Energy, Ithaca Energy i Serica Energy. „Niestety rząd Wielkiej Brytanii zamienił brytyjskie Morze Północne w bardzo trudne środowisko biznesowe” – powiedział w kwietniu agencji Reuters Gilad Myerson, prezes wykonawczy Ithaca Energy, jednego z największych producentów na Morzu Północnym. W 2022 r. Wielka Brytania nałożyła na sektor 25% podatek od zysków energetycznych po skoku cen energii wynikającym z inwazji Rosji na Ukrainę, który spowodował wzrost zysków w miarę, jak konsumenci musieli stawić czoła wyższym cenom, po zastosowaniu podobnych środków w innych krajach europejskich. Minister finansów Jeremy Hunt następnie przedłużył podatek do 2029 r. i podniósł go do 35%, podnosząc całkowite obciążenie podatkowe do 75%, co jest jednym z najwyższych na świecie. W ubiegłym roku podatek pozbawił producentów większości zysków, a wielu, w tym Harbour Energy, największy producent z Morza Północnego, ograniczyło inwestycje i zwolniło setki miejsc pracy. „W tej chwili jesteśmy bardziej zainteresowani zrobieniem czegoś, co zapewni nam dywersyfikację poza Wielką Brytanią, ponieważ to prawdopodobnie stanowi dla nas największe ryzyko” – powiedział David Latin, prezes Serica Energy, podkreślając możliwości w Norwegii. „Kiedy stajesz przed wyzwaniem fiskalnym, im jesteś większy, tym silniejszy” – powiedział Myerson z Itaki, dodając, że firma planuje ekspansję zagraniczną do Norwegii, Danii i innych krajów. Tymczasem Harbour Energy zgodziła się w grudniu na przejęcie aktywów naftowych i gazowych od Wintershall Dea w ramach transakcji o wartości 11,2 miliarda dolarów, co drastycznie zmniejszy jej zależność od Wielkiej Brytanii. A gdy Wielka Brytania zbliża się do tegorocznych wyborów, opozycyjna Partia Pracy, która ma zdecydowaną przewagę w sondażach, obiecała podwyższenie podatku od nieoczekiwanych zysków o 3%, aby pomóc w finansowaniu swojej strategii transformacji energetycznej. Zdaniem firmy doradczej Wood Mackenzie, Partia Pracy stara się także usunąć „luki prawne”, które odnoszą się do ulgi inwestycyjnej. Według tego scenariusza Stifel przewiduje, że do 2030 r. wydobycie ropy i gazu w Wielkiej Brytanii zmniejszy się o połowę, a import 80% gazu będzie kosztować około 2,5 miliarda funtów. Dyrektor finansowy Serica, Martin Copeland, powiedział, że niedawna konsolidacja na Morzu Północnym była w znacznym stopniu spowodowana optymalizacją podatkową, nazywając ją „oznaką zamieszania”
 • USA zakupiło w ubiegłym tygodniu 3,3 mln baryłek ropy po 79,38 dolarów za baryłkę, aby uzupełnić swoje strategiczne rezerwy ropy naftowej po masowej wyprzedaży zapasów w 2022 roku.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 17 maja 2024 wynosiły 7,622 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA w ciągu tygodnia wzrosła o +1 do poziomu 497 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 19 maja 2024 wynoszą 67,0% (+3,0 pp t/t) w magazynach podziemnych oraz 49,1% (-7,5 pp t/t) w terminalach LNG.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na lipcowe dostawy to $10,90/mmBtu (+3,81% t/t). „W ciągu ostatnich kilku dni ceny z dostawą do Azji nieznacznie wzrosły… ponieważ popyt ze strony nabywców z Azji Południowo-Wschodniej i wzrost cen w Europie w ciągu ostatnich trzech dni zapewniły wsparcie” – powiedział Samuel Good, szef ds. cen LNG w agencji Argus.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 93,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +0,76% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 91,1 bcfd.
 • Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi 97,2 mld stóp sześciennych dziennie (-1,02% m/m).
 • Majowy przepływ gazu ziemnego do terminali eksportowych LNG z USA wynosi średnio 12,7 bcfd (+6,7% m/m).
 • Eksport gazociągami z USA do Meksyku wynosi w maju średnio 6,30 bcfd. (+19,57% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia pozostała na niezmienionym poziomie 103 aktywnych punktów, najmniej od grudnia 2021.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 10 maja wzrosły o +70 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 633 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +75 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +31% powyżej 5-letniej średniej oraz +19% r/r.

Węgiel

 • Według danych Generalnej Administracji Ceł, w kwietniu Chiny zaimportowały 7,19 mln ton australijskiego węgla (+25% względem kwietnia 2019, przed trwającym od lat nieoficjalnym zakazem importu australijskiego węgla). Całkowity import węgla do Chin wzrósł w kwietniu do 45,25 mln ton (+11% r/r).

Złoto

 • Ceny złota osiągnęły rekordowo wysoki poziom przed poniedziałkowym otwarciem (rynku) w Chinach. Ponieważ jednak ruchu tego nie potwierdził słabszy dolar amerykański, wydaje się, że został on złapany przez kontrakty terminowe na wyższe metale na chińskich giełdach” – powiedział starszy analityk City Index Matt Simpson. Chiny, największy konsument kruszcu i większości metali przemysłowych, ogłosiły w piątek „historyczne” kroki w celu ustabilizowania sektora nieruchomości dotkniętego kryzysem.
 • FedWatch Tool (CME) na dzień 20 maja 2024 dla czerwcowego posiedzenia FOMC:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Srebro

 • Względna taniość srebra w porównaniu ze złotem i jego mocne fundamenty ożywiają zainteresowanie inwestorów” – napisali analitycy ANZ.

Platyna i pallad

 • Platyna jest wyceniana z wyższą ceną w stosunku do palladu w związku z rosnącym napływem funduszy będących przedmiotem obrotu giełdowego” – napisali analitycy ANZ.

Miedź

 • Antamina, druga co do wielkości kopalnia miedzi w Peru, spodziewa się, że wydobycie w 2024 r. będzie na poziomie 435 378 ton wyprodukowanych w 2023 roku. Kopalnia należy do Glencore, BHP Group, Teck oraz Mitshubishi. Aktualnie trwają prace mające na celu przedłużenie żywotności kopalni do 2036 r., z obecnego roku 2028, powiedział jej prezes Victor Gobitz, co ma kosztować $2 miliardy. W 2022 r. Antamina była największym producentem miedzi w Peru, z produkcją na poziomie 467 905 ton, ale według danych ministerstwa kopalń i energii spadła na drugie miejsce. „Nie planujemy zwiększania poziomu produkcji; niewątpliwie te ceny (miedzi) pomagają marżom, ale nie mamy takiej elastyczności operacyjnej. Produkcja będzie bardzo podobna do ubiegłorocznej” – powiedział Gobitz. Prezes stwierdził, że Antamina, która produkuje również srebro i cynk, nie wykluczyła przedłużenia działalności swojej kopalni po 2036 r., „przy takim samym śladzie operacyjnym i takim samym śladzie środowiskowym, ponieważ to upraszcza wydawanie pozwoleń”. Peru zostało w zeszłym roku wyparte przez Demokratyczną Republikę Konga ze stanowiska drugiego co do wielkości producenta miedzi na świecie, ale pozostaje na drugim miejscu pod względem eksportu, za sąsiadującym Chile. Gobitz oszacował, że całkowita produkcja Peru wzrośnie w tym roku do 3 milionów ton, w porównaniu z 2,76 miliona ton miedzi w roku ubiegłym i jest zgodne z szacunkami rządu.
 • Chiny ogłosiły w piątek „historyczne” kroki mające na celu ustabilizowanie dotkniętego kryzysem sektora nieruchomości, podczas gdy produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w kwietniu powyżej oczekiwań i wyniosła +6,7% r/r.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Grupa branżowa European Aluminium nasiliła swój wieloletni apel do Unii Europejskiej o rozszerzenie systemu sankcji na Moskwę, twierdząc, że UE mogłaby żyć wygodnie bez głównych rosyjskich produktów aluminiowych. Rosyjski Rusal, największy na świecie producent aluminium poza Chinami, powiedział, że głównymi ofiarami takiego środka będą europejscy konsumenci. „Coraz trudniej jest uzasadnić ciągłe wyłączanie wlewków aluminiowych z zakresu sankcji UE nałożonych na Rosję. Moglibyśmy żyć wygodnie bez tego i powinniśmy” – stwierdził w oświadczeniu Paul Voss, dyrektor generalny European Aluminium. W UE dyskutowano nad planowanym w tym miesiącu 14. pakietem rosyjskich sankcji, ale aluminium nie pojawiało się dotychczas w propozycjach Komisji Europejskiej. UE wprowadziła już zakazy dotyczące drutu, folii, rur i rurek aluminiowych wyprodukowanych w Rosji, ale przywóz rosyjskich wlewków, kęsisk i kęsów aluminium – stanowiący 85% unijnego importu aluminium z Rosji – pozostaje wyłączony ze środków. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już wcześniej zakazały importu rosyjskiego aluminium. European Aluminium lobbuje w UE na rzecz wprowadzenia zakazu aluminium produkowanego w Rosji w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę, podkreślając jednocześnie, że sankcje powinny ominąć firmę Rusal, która prowadzi działalność w Irlandii, Szwecji i kilku innych krajach. Rosja odpowiada za 8% unijnego importu wlewków.
 • Chiński import nieobrobionego aluminium i innych produktów w kwietniu wyniósł 380 tysiecy ton (+72,1% r/r). Według danych Głównego Urzędu Celnego import w ciągu pierwszych czterech miesięcy wyniósł 1,49 mln ton (+86,6% r/r). Aluminium, szeroko stosowane w budownictwie, transporcie i opakowaniach, również odnotowuje szybki wzrost zużycia w chińskich sektorach energii słonecznej i wiatrowej. Gwałtowny wzrost importu w tym roku przypisano większym napływom z Rosji. W związku z najnowszymi sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię na rosyjskie metale w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, oczekuje się, że do Chin napłynie więcej rosyjskiego aluminium. Jak wynika z danych celnych, import boksytu, kluczowego surowca do produkcji aluminium, wzrósł w kwietniu do 14,24 mln ton (+18,8% r/r). Import boksytu w pierwszych czterech miesiącach wyniósł 50,5 mln ton (+6,2% r/r).

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *