Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
Kawa
- zapasy kawy w certyfikowanych przez ICE magazynach:
Kakao
- zapasy kakao w certyfikowanych przez ICE magazynach:
Soja
- Brazylijscy rolnicy zebrali 43,1% soi, w tym samym okresie ubiegłego roku mieli zebrane 56%, choć tegoroczne zbiory są bliżej 5-letniej średniej wynoszącej 44,2%. Jednocześnie spodziewane są rekordowe zbiory w tym kraju.
- Argentyna zawiesiło rejestrację eksportu produktów rolnych (zwłaszcza soi) do odwołania. Posunięcie to jest postrzegane jako zapowiedź wzrostu taryf eksportowych na zboża.
Ropa, gaz i węgiel
- OPEC sugeruje obcięcie podaży ropy naftowej o 1 mln baryłek dziennie w Q2 2020 w związku ze spadkiem cen ropy naftowej do ~$50/baryłkę na skutek światowego rozwoju koronawirusa. Kolejne spotkanie OPEC+ w Wiedniu będzie mieć miejsce 5 i 6 marca, gdzie spodziewa się ustalenia tymczasowych cięć do czasu stabilizacji cen. Nieoficjalnie mówi się, że Saudi Aramco obniżyło dostawy ropy do Chin o 500 tysięcy baryłek dziennie w lutym.
- Amerykański Departament Energii poinformował w piątek, że sprzeda do 12 milionów baryłek ropy ze strategicznej rezerwy ropy naftowej, w której przechowuje obecnie 635 milionów baryłek ropy, czyli więcej niż wymagają tego międzynarodowe przepisy. Budżet proponowany przez Donalda Trumpa sugeruje sprzedaż kolejnych 15 mln baryłek w 2021 roku.
- W ubiegłym tygodniu spadła o 1 liczba aktywnych odwiertów do 678 sztuk. Rok temu mieliśmy 843 sztuki.
- Demokratyczny kandydat do nominacji na reprezentanta partii Demokratycznej, Mike Bloomberg, zapowiedział że nie planuje ograniczania amerykańskiego eksportu ropy naftowej, w przeciwieństwie do sporej części swoich kontrkandydatów. Stoi to w opozycji do partyjnego planu ograniczenia wpływu USA na globalny klimat, choć sam zainteresowany argumentuje, że ban eksportowy zaszkodzi jedynie gospodarce USA, bez wpływu na globalne zmiany klimatyczne.
Platyna i pallad
- W piątek rynek metali szlachetnych został dotknięty szeroką przeceną, najmocniejszą na palladzie, którego znacznie wyższe zapotrzebowanie w Chinach było prognozowane w ubiegłym roku. Piątkowy spadek palladu wyniósł w szczytowym momencie wynosił prawie 13%, dzień zamknął się jednak tylko na -8,85%. W międzyczasie srebro spadło o 7,4%, platyna o 6,1% a złoto o 4,6%. Część z tych spadków napędzane jest koniecznością zwiększenia depozytów zabezpieczających na innych instrumentach przez dużych inwestorów.
Metale przemysłowe
- Według International Tin Association (ITA) globalna produkcja rafinowanej cyny spadła o 6,6% do 334 400 ton w 2019 r, a Koronawirus panoszący się na świecie prawdopodobnie ograniczy mocno podaż tego surowca w Q1 2020. Ceny cyny na londyńskiej giełdzie metali spadły w styczniu do $15 690 za tonę (z $17 900), w lutym niewielka korekta podbiła na $16 750, ale ostatnie dni lutego to ponownie spadek poniżej $16 000. Wuhan jest istotnym rynkiem produkcji półprzewodników, które wykorzystują cynę do lutowania. Takie zastosowanie to około 50% zapotrzebowania na ten surowiec. The Semiconductor Association szacuje, że zapotrzebowanie na półprzewodniki spadło w 2019 roku o ponad 12%.
Omówienie aktualności
Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 2 marca 2020: