aktualności – 2 listopada 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 2 listopada 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Jak wykazało oficjalne badanie przedsiębiorstw, oficjalny indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) w Chinach spadł w październiku do 49,5, kładąc cień na ostatnie wskaźniki, które wskazywały na rodzące się ożywienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Chiny odpowiadają za ponad połowę światowego zużycia większości metali nieszlachetnych, które są szeroko stosowane w sektorze produkcyjnym.
  • Inflacja w strefie euro osiągnęła w październiku najniższy poziom od dwóch lat, spadając do 2,9% z 4,3% we wrześniu, według wstępnych szacunków Eurostatu.Oznacza to, że EBC raczej nie podniesie stóp procentowych i przed podjęciem dalszych posunięć będzie obserwował, jaki będzie ich wpływ.
  • Eksport zbóż z Ukrainy w październiku zmniejszył się prawie o połowę rok do roku, do 2,15 mln ton z 4,22 mln ton, wynika z poniedziałkowych danych ministerstwa rolnictwa.
  • Kanał Panamski, jeden z głównych morskich szlaków handlowych na świecie, w nadchodzących miesiącach jeszcze bardziej ograniczy codzienne przeprawy statków ze względu na poważną suszę. Rezerwacja slotów zostanie zmniejszona do 25 dziennie od 3 listopada z już zmniejszonych 31 dziennie, jak podał Urząd Kanału Panamskiego (ACP) w informacji dla klientów. Planowane są dalsze ograniczenia w ciągu najbliższych trzech miesięcy do 18 slotów od lutego W ostatnich miesiącach AKP nałożyła różne ograniczenia przepływu w celu oszczędzania ograniczonej ilości wody, w tym zanurzenie statków i liczba slotów. Poziom wody w jeziorze Gatun, głównym zbiorniku zasilanym opadami deszczu, który przepływa statki przez system śluz Kanału Panamskiego, „w dalszym ciągu spada do poziomu niespotykanego o tej porze roku” – stwierdziła ACP. „Zarejestrowane opady w październiku były najniższe w historii od 1950 r. (41% poniżej), a jak dotąd rok 2023 jest drugim najbardziej suchym rokiem w tym samym okresie” – podał organ. Do suszy w Panamie przyczynia się naturalnie występujący wzór klimatyczny El Niño, związany z cieplejszą niż zwykle wodą w środkowej i wschodniej części tropikalnego Pacyfiku.
  • Konferencja MetalVerse 4.0 odbędzie się 18 listopada we Wrocławiu, będę miał przyjemność wygłosić prelekcję na tym wydarzeniu. Szczegółowe informacje na stronie MetalVerse, a w programie podaję kod rabatowy na bilet na to wydarzenie!

Raporty USDA

  • Raporty USDACrop Production” oraz „World Markets & Trade” poznamy 9 listopada 2023.
  • Ceny jakie amerykańscy farmerzy otrzymywali za swoje produkty we wrześniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Dane z raportu USDA Crop Progress z 30 października 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

  • Ilość kawy arabica przechowywanej w certyfikowanych magazynach Intercontinental Exchange (ICE) spadła w środę do 380 033 worków 60-kilogramowych, co jest najniższym poziomem od 24 lat. W ostatnim czasie nie dostarczono żadnej kawy oczekującej na proces klasyfikacji w celu zatwierdzenia wejścia na certyfikowane zapasy. Większość obecnych certyfikowanych zapasów obejmuje kawę pochodzącą z Hondurasu (256 119 worków) i Brazylii (101 184 worków). Ostatni raz mniejsza liczba certyfikowanych zapasów była na rynku w kwietniu 1999 r., zaledwie trzy lata po tym, jak giełda zaczęła przyjmować fizyczne dostawy kawy na pozycje traderów w kontraktach futures.
  • Eksport kawy z Ugandy wzrósł we wrześniu do 577 073 worków 60-kilogramowych (+12,8% r/r) jak podał Ugandyjski Urząd ds. Rozwoju Kawy (UCDA). Wzrost dostaw „był częściowo spowodowany dobrymi zbiorami w południowo-zachodnim regionie i utrzymującymi się dobrymi cenami na arenie międzynarodowej, co skłoniło eksporterów do uwolnienia zapasów” – stwierdziło UCDA. Całkowite dostawy w sezonie 2022/23 (zakończonym 30 września) wyniosły 6,14 mln 60-kilogramowych worków (+5% s/s). Według UCDA, Uganda zarobiła w ostatnim roku kawowym prawie miliard dolarów na eksporcie.
  • Według danych zebranych przez Coffee Trading Academy zapasy kawy w Japonii, czwartym co do wielkości konsumencie na świecie, spadły we wrześniu do 2,52 mln 60-kg worków (-13,2% r/r).

Cukier

  • Doszło do pożaru w brazylijskim porcie Paranagua, który spowodował zamknięcie jednego z jego nabrzeży. Jest to jeden z istotnych portów eksportowych dla brazylijskiego cukru. Nabrzeże 201 pozostanie zamknięte do co najmniej 4 listopada, dopóki firmy działające w okolicy nie będą mogły ocenić szkód i naprawić konstrukcji. Pożar zwiększy problemy logistyczne w Brazylii, gdzie czas oczekiwania na załadunek zbóż lub cukru przekroczył 40 dni w najbardziej ruchliwych terminalach w obliczu rekordowych lub prawie rekordowych zbiorów kukurydzy, soi i cukru na początku pory deszczowej. „Handel próbuje znaleźć sposób na wysyłkę cukru” – powiedział handlarz cukrem z siedzibą w USA, dodając, że w głównym terminalu cukru w porcie Santos, CLI, czas oczekiwania wynosił ponad miesiąc. Według opublikowanych w poniedziałek, 30 października, świeżych danych o rozkładzie statków Cargonave, przy nabrzeżu 201 nadal czekało dziewięć statków z takich firm, jak Bunge, Tate & Lyle, Raizen, Czarnikow i Redpath, oczekujących na załadunek cukru i mączki sojowej. Nie było jasne, czy statki te utrzymają swoją pozycję na linii, jeśli będą musiały przenieść się do innego miejsca postoju.
  • Sprzedawcy twierdzą, że ulewne deszcze w środkowo-południowej Brazylii mogą doprowadzić do opóźnień w żniwach, co potencjalnie może skutkować pozostawieniem większej ilości trzciny cukrowej na polach do zbioru w przyszłym roku. Jeden z brokerów z siedzibą w USA powiedział, że szacunki dotyczące ilości pozostałej trzciny cukrowej wzrosły z 20-30 milionów ton do 60 milionów ton. „Nie oznacza to, że stracimy tę kwotę, oznacza to po prostu, że zbiory trzciny cukrowej zostaną przesunięte na marzec i później” – powiedział.
  • Produkcja cukru w Indiach prawdopodobnie spadnie do 33,7 mln ton metrycznych w sezonie 2023/24 (-8% s/s). Niższa produkcja cukru może skłonić drugiego co do wielkości producenta substancji słodzących na świecie do powstrzymania się od przydzielania kwot eksportowych. „Produkcję cukru na rok 2023/24 bez uwzględnienia przekierowania na etanol oszacowano na około 33,7 mln ton w porównaniu z 36,6 ton szacowanymi na rok 2022/23” – podało w oświadczeniu Indyjskie Stowarzyszenie Cukrowni (ISMA). W sierpniu ISMA prognozowała produkcję cukru w bieżącym sezonie na poziomie 36,2 mln ton. Organizacja branżowa nie podała szacunków dotyczących produkcji cukru netto po przekierowaniu sacharozy do produkcji etanolu, ale stwierdziła, że produkcja przekroczy roczne zużycie kraju wynoszące 27,85 mln ton. W zeszłym roku gospodarczym cukrownie przeznaczyły 4,1 miliona ton cukru na produkcję etanolu, a podobny przydział mógłby obniżyć produkcję w nowym sezonie do 29,6 miliona ton. Prognoza nie obejmuje najnowszych danych o mniejszych opadach deszczu w kluczowych stanach produkujących cukier mogą obniżyć plony.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kakao

  • Uważamy, że w najbliższej perspektywie rynek może doznać marginalnej (spadkowej) korekty” – napisał w notatce technicznej broker Sucden Financial, dodając, że perspektywy w dłuższej perspektywie pozostają optymistyczne.
  • Organ regulacyjny sektora kakao Wybrzeża Kości Słoniowej nie zezwoli młynarzom ziaren na gromadzenie zapasów przekraczających dozwolone limity podczas głównych zbiorów od października do marca, aby zapewnić sprawiedliwy dostęp w obliczu obaw przed niedoborami dostaw.

Pszenica

  • Źródła handlowe podają, że Chiny zamierzają w tym roku importować rekordowe ilości pszenicy, a szkody spowodowane przez deszcze w uprawach i obawy związane z suchą pogodą w krajach eksportujących zwiększają apetyt Pekinu na zakupy przy niskich cenach.
  • W miarę dobiegania końca żniw w Rosji konsultanci Sovecon oszacowali, że w październiku wyeksportuje ona 4,4 miliona ton pszenicy, w porównaniu z 4,5 miliona ton rok temu. Jednak sumarycznie obniżyli oni prognozę eksportu pszenicy z Rosji na sezon 2023/24 do 48,8 mln ton z 49,2 mln ton.
  • Deszcze w Argentynie usunęły zagrożenie dalszą utratą plonów, co w ostatnich dniach przyczyniło się do spadku cen. „Deszcz, który spadł w zeszłym tygodniu w kluczowych regionach upraw, prawdopodobnie nie tylko przyniesie korzyści uprawom pszenicy, ale powinien także ułatwić zasiew soi i kukurydzy. Dotyczy to zwłaszcza cen kukurydzy, ponieważ okno, w którym będzie można ją sadzić, wkrótce się zamknie” – stwierdził Commerzbank.
  • Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

  • Deszcze w Argentynie usunęły zagrożenie dalszą utratą plonów, co w ostatnich dniach przyczyniło się do spadku cen. „Deszcz, który spadł w zeszłym tygodniu w kluczowych regionach upraw, prawdopodobnie nie tylko przyniesie korzyści uprawom pszenicy, ale powinien także ułatwić zasiew soi i kukurydzy. Dotyczy to zwłaszcza cen kukurydzy, ponieważ okno, w którym będzie można ją sadzić, wkrótce się zamknie” – stwierdził Commzerbank.
  • StoneX podniosła szacunki zbiorów kukurydzy w USA w 2023 r. do 15,302 miliardów buszli z 15,282 miliardów buszli.
  • StoneX obniżyła prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii w sezonie 2023/2024 do 128 milionów ton ze 138,11 miliona.

Soja

  • Na dzień 26 października zasiewy soi w Brazylii na sezon 2023/2024 osiągnęły 40% oczekiwanego obszaru. Wg AgRural, w zeszłym roku poziom opóźnień w siewach był wysoki, ale w tym samym czasie obsadzono 46% prognozowanych obszarów soi.
  • Różnice w prędkości siewu zaobserwowane w spółdzielni gospodarstw BrasilAgro uwydatniają fakt, że zjawisko pogodowe El Niño, które spowodowało suchą pogodę na północy Brazylii i wyjątkowo mokre warunki na południu, zakłóciło prace siewne i może nadal to robić. „Wszystkie prognozy wskazują, że opady deszczu w pierwszych 15 dniach listopada będą nieco poniżej normy” – powiedział dyrektor operacyjny BrasilAgro Wender Vinhadelli. Firma uprawia soję na powierzchni około 30 000 hektarów (74 131 akrów) w Mato Grosso.
  • Import soi do Chin prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie przez cały czwarty kwartał, ustanawiając rekord zakupów w 2023 r., jednak słaby popyt ze strony przynoszących straty hodowców trzody chlewnej powoduje zmniejszenie zakupów na początku 2024 r. Rekordowe dostawy brazylijskiej soi zdominują import Chin w ostatnich trzech miesiącach roku, wg handlowców będące znacznie lepszej jakości i olejem i śrutą sojową, zmniejszając popyt na ładunki z USA. „Trwały i szybki rozwój chińskiego przemysłu paszowego utrzymuje import soi na wysokim poziomie” – powiedział Zhang Liwei, główny inżynier Chińskiego Krajowego Centrum Informacji o Zbożach i Olejach. Chiny są zdecydowanie największym importerem soi na świecie, odbierając 60% globalnego eksportu. Według danych celnych import soi do Chin w okresie od stycznia do września 2023 r. wzrósł do 77,8 mln ton (+14,4% r/r). Chiny zaimportują około 26 milionów w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku, z czego około 45% będzie pochodzić z Brazylii. Prognozuje się, że w październiku dostawy wyniosły 6,5 miliona ton, w listopadzie – 10 milionów ton, a w grudniu – 9,5 miliona ton. Spowodowałoby to, że całkowity import Chin w 2023 r. osiągnął rekordowy poziom około 105 mln ton (+15% r/r).
  • StoneX obniżył prognozę produkcji soi w USA do 4,162 miliarda buszli z 4,175 miliarda.
  • StoneX podniósł swoje prognozy dotyczące zbiorów soi w Brazylii na sezon 2023/24 do 165 milionów ton ze 164,1 miliona ton, twierdząc, że niektórzy tamtejsi rolnicy przestawili się na soję jarą z kukurydzy.
  • Z badania przeprowadzonego w Brazylii wynika, że uprawę soi powiązano ze wzrostem liczby zgonów z powodu nowotworów u dzieci. Recenzowane badanie opublikowane w poniedziałek w PNAS, czasopiśmie Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych, wykazało, że w miarę rozszerzania się upraw soi w Brazylii „narażenie na pestycydy w rolnictwie było powiązane ze zwiększoną śmiertelnością z powodu nowotworów u dzieci wśród szerszej populacji pośrednio narażonej na te chemikalia.” Amerykańscy badacze odkryli związek między produkcją soi a powiązanym z nią narażeniem społeczności na agrochemikalia, w tym glifosat, powszechnie stosowany środek chwastobójczy, tolerowany przez niektóre genetycznie zmodyfikowane nasiona soi. „Odnotowujemy statystycznie istotny wzrost zachorowalności na białaczkę u dzieci w następstwie zwiększonej lokalnej produkcji soi” – stwierdzono w artykule PNAS na podstawie danych dotyczących zachorowalności na nowotwory u dzieci i śmiertelności z powodu chorób w Brazylii na przestrzeni 15 lat. Naukowcy spekulują, że częstsze stosowanie pestycydów prawdopodobnie zanieczyszcza zasoby wody w pobliżu upraw soi.

Ropa naftowa

  • Bank Światowy podał, że spodziewa się, że światowe ceny ropy naftowej w czwartym kwartale 2023 wyniosą średnio 90 dolarów za baryłkę, a w całym 2023 roku spadną do średnio 81 dolarów/baryłkę. W najnowszym raporcie Banku Światowego dotyczącym perspektyw na rynki towarowe zauważono, że ceny ropy naftowej wzrosły jedynie o około 6% od początku wojny Izrael-Hamas, podczas gdy ceny towarów rolnych, większości metali i innych towarów „ledwie drgnęły”. W raporcie przedstawiono trzy scenariusze ryzyka oparte na historycznych epizodach obejmujących konflikty regionalne trwające od lat 70. XX wieku o rosnącej dotkliwości i konsekwencjach. Scenariusz „małych zakłóceń” odpowiadający zmniejszeniu wydobycia ropy naftowej odnotowanemu podczas wojny domowej w Libii w 2011 r. o około 500 000 do 2 milionów baryłek dziennie (bpd) spowodowałby wzrost cen ropy do przedziału od 93 do 102 dolarów za baryłkę w czwartym kwartale Scenariusz „średnich zakłóceń” – mniej więcej odpowiadający wojnie w Iraku w 2003 r. – zmniejszyłby światowe dostawy ropy o 3 do 5 milionów baryłek dziennie, podnosząc ceny do poziomu od 109 do 121 dolarów za baryłkę. Scenariusz Banku Światowego dotyczący „dużych zakłóceń” jest w przybliżeniu skutkiem arabskiego embargo na ropę z 1973 r., które zmniejszyło światowe dostawy ropy o 6 do 8 milionów baryłek dziennie.Początkowo spowodowałoby to wzrost cen do 140–157 dolarów za baryłkę, co oznacza wzrost aż o 75% i przebicie dotychczasowego ATH na ropie typu Brent (wynoszącego $147,5/baryłkę osiągniętego w Q3 2008). „Wyższe ceny ropy, jeśli się utrzymają, nieuchronnie będą oznaczać wyższe ceny żywności. Jeśli zmaterializuje się poważny szok cenowy ropy, spowoduje to wzrost inflacji cen żywności, która została już podwyższona w wielu krajach rozwijających się” – powiedział Ayhan Kose, zastępca głównego ekonomisty Banku Światowego. Z raportu Banku Światowego wynika, że popyt na ropę w Chinach był zaskakująco odporny, biorąc pod uwagę napięcia w sektorze nieruchomości w kraju i wzrósł o 12% r/r w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. Jeśli konflikt Izrael-Hamas będzie się nasilać, decydenci w krajach rozwijających się będą musieli podjąć kroki, aby zaradzić potencjalnemu wzrostowi inflacji zasadniczej, stwierdził Bank Światowy. Dodał, że rządy powinny unikać ograniczeń handlowych, takich jak zakazy eksportu żywności i nawozów, ponieważ często mogą one nasilić zmienność cen i zwiększyć brak bezpieczeństwa żywnościowego.
  • Myślę, że duża część premii wojennej wypływa z rynku, a inwestorzy skupiają się na prawdziwej podaży i popycie” – powiedział Dennis Kissler, starszy wiceprezes ds. handlu w BOK Financial. Według sondażu Reuters, największy wpływ na wzrost produkcji w krajach OPEC miały Nigeria i Angola, wydobycie ropy naftowej w krajach OPEC wzrosło w październiku o 180 000 baryłek dziennie (bpd) do 27,9 mln baryłek dziennie. Produkcja w sierpniu wzrosła po raz pierwszy od lutego. Badanie wykazało, że produkcja 10 członków OPEC objętych porozumieniami OPEC+ w sprawie cięć dostaw wzrosła o 150 000 baryłek dziennie. Arabia Saudyjska i inni członkowie Zatoki Perskiej zdecydowanie przestrzegali uzgodnionych cięć i dodatkowych dobrowolnych redukcji. Z badania wynika, że Arabia Saudyjska utrzymała wydobycie w październiku i wrześniu na poziomie blisko 9 mln baryłek dziennie. We wrześniu kraj ten przedłużył dobrowolne ograniczenie wydobycia o 1 milion baryłek dziennie do końca roku, aby zapewnić dodatkowe wsparcie rynkowi. Wydobycie OPEC w dalszym ciągu jest niższe od docelowej wielkości o około 560 000 baryłek dziennie, głównie dlatego, że Nigeria i Angola nie są w stanie wydobyć takiej ilości, jak uzgodniony poziom.
  • Chociaż rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie nie ma jeszcze wpływu na ropę naftową, w miarę nasilenia się inwazji na ląd, ryzyko zaangażowania Iranu wzrasta, podsycając obawy o ograniczone dostawy” – powiedziała Fiona Cincotta, starszy analityk rynku finansowego w City Index. Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił wezwania do zaprzestania walk mających na celu złagodzenie kryzysu humanitarnego we wtorek, 31 października, po tym jak siły izraelskie zaatakowały Hamas w sieci tuneli pod eksklawą palestyńską.
  • Import ropy naftowej do Indii spadł we wrześniu czwarty miesiąc, do najniższego poziomu od roku wynoszącego 17,43 mln ton (-6,9% m/m). Z danych wynika, że zużycie paliwa w Indiach, trzecim co do wielkości importerze ropy naftowej na świecie, spadło o 2% w porównaniu z poprzednim miesiącem we wrześniu.
  • Shell poinformował, że zysk za Q3 2023 spadł do 6,2 miliarda dolarów (-34% r/r) w związku ze spadkiem cen energii, a silny handel skroplonym gazem ziemnym (LNG) pomógł zrównoważyć gwałtowny spadek jego produkcji. Spółka ogłosiła także wykup akcji o wartości 3,5 miliarda dolarów w ciągu najbliższych trzech miesięcy, w porównaniu z 2,7 miliarda dolarów w poprzednich trzech miesiącach, i utrzymała dywidendę na niezmienionym poziomie 0,331 dolara na akcję. Produkcja w dziale Integrated Gas spadła o 9% w porównaniu z poprzednim kwartałem ze względu na prace konserwacyjne w zakładzie produkcyjnym LNG Prelude u wybrzeży Australii o wydajności 3,6 miliona ton rocznie, które również było wymieniane jako przyczyna 4% spadku wolumenu skraplania, a także w zakładach w Trynidadzie i Tobago oraz w Katarze. Shell spodziewa się, że Prelude powróci na rynek w grudniu, po rozpoczęciu prac konserwacyjnych w sierpniu. „Shell osiągnął kolejny kwartał dobrych wyników operacyjnych i finansowych” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny Wael Sawan. Firma zaostrzyła górny zakres docelowych wydatków kapitałowych na 2023 rok do 23–25 miliardów dolarów z poprzednich 23–26 miliardów dolarów. „Wyniki wydają się zasadniczo zgodne, ale wyższy wykup i niższy zakres nakładów inwestycyjnych prawdopodobnie zostaną odebrane jako niewielki pozytyw” – powiedział analityk Redburn, Stuart Joyner. Shell podał, że większość jego działalności w zakresie odnawialnych źródeł energii i rozwiązań energetycznych przyniosła w trzecim kwartale straty.
  • BP Plc poinformowało o zysku za Q3 2023 w wysokości 3,3 miliarda dolarów (-59,5% r/r). Brytyjska spółka utrzymała dywidendę na poziomie 7,27 centów na akcję i przedłużyła program skupu akcji o wartości 1,5 miliarda dolarów na kolejne trzy miesiące, pozostawiając niezmienioną politykę wypłat. BP spodziewa się w tym roku nakładów inwestycyjnych na poziomie 16 miliardów dolarów, czyli dolnej granicy wskazanego przedziału 16–18 miliardów dolarów, a także widzi „znacznie niższe” marże rafineryjne w czwartym kwartale.
  • Transakcja Exxon Mobil za 60 miliardów dolarów by przejąć Pioneer Natural Resources ugruntowałoby pozycję spółki jako jednego z dwóch największych wydobywców ropy i gazu ziemnego w USA (obok Chevrona). Jednak rynek paliw kopalnych jest tak rozległy, że nawet połączenie tych dwóch gigantów w jedną firmę nie stworzyłoby firmy o dużej sile rynkowej.Big Oil może być coraz większy, ale Exxon i Chevron nie mają takiej kontroli, jaką by chciały. Exxon oraz Chevron po transakcji będą kontrolować jedynie około 12% krajowej produkcji ropy naftowej i innych płynnych gazów ziemnych. W ujęciu globalny spółki będą odpowiadać zaledwie za 5% światowego wydobycia.
  • Amerykańska Energy Information Administration (EIA) poinformowała, że produkcja ze złóż ropy naftowej w USA osiągnęła w sierpniu nowy miesięczny rekord na poziomie 13,05 mln baryłek dziennie (+0,7% m/m).
  • Argentyna cierpiała w ostatnich dniach października na niedobory benzyny i oleju napędowegoz powodu problemów z krajowymi rafineriami. Dyrektorzy naftowi powołali się na planowane przestoje w lokalnych rafineriach, które zapewniają 80% krajowego zaopatrzenia, oraz na ograniczone rezerwy walutowe kraju, które wstrzymują import. „To nie jest problem braku ropy naftowej, problem polega na tym, że rafinerie, które mamy w Argentynie, nie mają już mocy przerobowych. Co więcej, aby zapłacić za import, potrzebne są dolary, a bank centralny ich nie ma. A nawet jeśli importują, przedsiębiorstwa rafineryjne tracą, sprzedając na pompach poniżej ceny, za którą kupują” – stwierdziło jedno ze źródeł branżowych. Aby uspokoić lokalną inflację wynoszącą prawie 140%, rząd Argentyny ustalił lokalną cenę ropy na 56 dolarów za baryłkę, znacznie poniżej międzynarodowej ceny wynoszącej około 86 dolarów za ropę typu Brent. W weekend minister gospodarki Massa powiedział koncernom naftowym, że do końca wtorku muszą rozwiązać krajowy kryzys dostaw, w przeciwnym razie rząd wstrzyma eksport ropy naftowej z ogromnej formacji łupkowej Vaca Muerta.
  • Największy kompleks rafineryjny w Wenezueli, Centrum Rafineryjne Paraguana o wydajności 955 000 baryłek dziennie, pracował w poniedziałek, 30 października, przy około 10% mocy produkcyjnych po zamknięciu dwóch jednostek destylacji ropy naftowej (CDU) z powodu pożaru i braku surowca. Paraliż w kompleksie państwowego koncernu naftowego PDVSA ogranicza działalność rafineryjną w kraju OPEC w krytycznym momencie, gdy niedobór benzyny i oleju napędowego dotyka niektóre regiony, powodując długie kolejki kierowców przed stacjami. Jedno ze źródeł podało, że dotknięty zakład pracował w „niebezpiecznych warunkach i wyciekał olej napędowy przed pożarem”.W użyciu był reformer benzyny firmy Cardon, który wytwarza mieszankę benzyny o wysokiej liczbie oktanowej. Jak wynika z raportu agencji Reuters, w sąsiedniej rafinerii Amuay w zeszłym tygodniu zatrzymano jeden z pięciu CDU ze względu na niskie zapasy ropy.W eksploatacji pozostaje tylko jedna jednostka destylacyjna, przetwarzająca około 64 000 baryłek dziennie.
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 27 października wzrosły o +0,77 mln baryłek, do 421,9 mln baryłek, prognozowano wzrost o 1,26 mln baryłek.
  • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,1 mln baryłek do 223,5 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,8 mln baryłek.​
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,8 mln baryłek do 111,3 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,54 mln baryłek.
  • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 27 października wyniósł 85,4% (-0,2 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Premier Finlandii Petteri Orpo powiedział, że Chiny współpracują w fińskim dochodzeniu w sprawie roli statku NewNew Polar Bear pływającego pod banderą Hongkongu w uszkodzeniu rurociągu Balticconnector 8 października. Fińska policja prowadząca śledztwo uznała kontenerowiec NewNew Polar Bear za głównego podejrzanego o uszkodzenie gazociągu na początku 8 października, twierdząc, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy był to wypadek, czy działanie umyślne. „Rozpoczęliśmy rozmowy dyplomatyczne z Chińczykami, a także rozpoczęliśmy współpracę z władzami chińskimi. Obiecali i mówili, że chcą współpracować. Zaczynamy współpracę. Myślę, że kilka następnych dni pokaże, jak to wszystko pójdzie. Ale teraz musimy uzbroić się w cierpliwość. Musimy uzyskać jasny obraz tego, co się wydarzyło, zanim (wyciągniemy) jakiekolwiek wnioski” – powiedział dziennikarzom Petteri Orpo w Oslo. Chiny oświadczyły, że są skłonne udzielić niezbędnych informacji zgodnie z prawem międzynarodowym. Fiński operator gazociągu Gasgrid oświadczył we wtorek osobno, że zakończył kontrolę całej rury i nie stwierdził żadnych większych uszkodzeń niż to, które potwierdzono 10 października.
  • Według danych rządowych, przeprowadzane przez Departament Energii USA przeglądy pozwoleń na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) wydłużyły się pod rządami prezydenta Joe Bidena z siedmiu tygodni do 11 lub więcej miesięcy. Opóźnienie może oznaczać, że prawie ukończone projekty LNG mogą nie być w stanie zaopatrywać dużych europejskich odbiorców z powodu braku pozwolenia.Zwiększaniu eksportu LNG sprzeciwia się część gałęzi przemysłu w USA, obawiając się, że może to podnieść ceny krajowe, podczas gdy grupy zajmujące się ochroną środowiska wyraziły obawy dotyczące dalszego rozwoju przemysłu paliw kopalnych. Duża część amerykańskiego przemysłu – od chemicznego, stalowego, spożywczego i rolnego – sprzeciwia się nieograniczonemu eksportowi amerykańskiego gazu.Zezwolenia na eksport stanowią jak dotąd najbardziej znaczący limit dla branży, która ma nadzieję zwiększyć możliwości eksportowe USA o 50% do 2026 r. Spółka New Fortress Energy złożyła 11 miesięcy temu wniosek o wydanie zezwolenia poza FTA (strefa wolnego handlu) dla swojego zakładu w Altamira FLNG, w którym produkcja jest bliska rozpoczęcia.Jednak projekt 1,4 MTPA nie będzie mógł sprzedawać gazu do takich krajów, jak Holandia, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Niemcy. „Obecnie na zezwolenie na eksport LNG czekamy średnio około 500 dni” – powiedział Dan Brouillette, były prezes jednostki rozwojowej LNG firmy Sempra. „Kraje spoza umowy o wolnym handlu są największymi nabywcami amerykańskiego LNG, ale administracja Bidena spowolniła decyzje ze względów ekonomicznych, politycznych i środowiskowych” – mówi Alex Munton, analityk LNG w firmie konsultingowej Rapidan Group.
  • BP stara się tworzyć spółki joint venture wokół swoich lądowych złóż gazu ziemnego w USA, aby zwiększyć produkcję i obniżyć koszty. Jak podają trzy źródła, londyńska spółka BP prowadziła w ostatnich tygodniach rozmowy z kilkoma firmami na temat połączenia działalności w zagłębiu gazu łupkowego w Haynesville. BP rozważa także utworzenie spółek joint venture w dorzeczu Eagle Ford. Przedsięwzięcia te mogłyby obejmować obszary gruntów o różnej wielkości i nie musiałyby obejmować wszystkiego, co BP posiada w dorzeczu. Szybki rozwój amerykańskiej działalności związanej z ropą i gazem łupkowym w ciągu ostatnich 15 lat wywrócił do góry nogami światowe rynki, czyniąc z USA głównego eksportera energii. Jednak skala jest kluczem do utrzymania niskich kosztów w wydobyciu łupków. Właśnie w tym miesiącu Exxon Mobil i Chevron ogłosiły plany przejęcia rywali, odpowiednio, Pioneer Natural Resources i Hess, za łączną kwotę 113 miliardów dolarów, co stanowi dwie z największych fuzji w branży od dziesięcioleci. BP planuje inwestować około 2,5 miliarda dolarów rocznie w swoją działalność związaną z wydobyciem łupków, przy średniej eksploatacji od 12 do 15 platform wiertniczych.Oczekuje się, że do 2030 r. produkcja podwoi się do 650 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) w porównaniu z poziomem z 2022 r. BP posiada rezerwy gazu ziemnego o wielkości 13 bilionów stóp sześciennych w Haynesville, gdzie posiada ponad 500 000 akrów netto. Od 2010 r. firma posiada już spółkę joint venture w Eagle Ford z prywatną firmą Lewis Energy.
  • Według danych LSEG, rosyjski Gazprom dostarczył drugą dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Chin, przesyłając go Kanałem Sueskim, a nie północną drogą morską, którą płynął poprzedni ładunek. Tankowiec SCF La Perouse, który 23 września opuścił rosyjską stację Portowaja LNG, przybył w czwartek (2 listopada) do strefy Tangshan Caofeidian LNG w chińskiej prowincji Hebei. We wrześniu Gazprom dostarczył pierwszy transport LNG z Bałtyku do Chin, wysyłając tankowiec Nowogród Wielki północnym szlakiem morskim. Kompleks Portovaya LNG o przepustowości 1,5 mln ton rocznie został uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku.Większość dostaw kierowana jest do Turcji i Grecji.
  • Chesapeake Energy poinformowało o zysku w Q3 2023 w wysokości 70 milionów dolarów (-92% r/r), czyli 49 centów na akcję. Całkowita produkcja Chesapeake spadła do 3495 milionów ekwiwalentu stóp sześciennych (mmcfe) dziennie (-15% r/r). Jednak Chesapeake podniósł swoją prognozę dotyczącą produkcji gazu w 2023 r. w przedziale od 3425 do 3525 mmcfe dziennie z wcześniejszej prognozy wynoszącej 3400 do 3500 mmcfe, wzmocnionej większymi wolumenami w dorzeczu Haynesville. Spółka ogłosiła także zawarcie umowy z handlowcem energią Vitol, na mocy której Chesapeake będzie dostarczać do 1 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie przez 15 lat.
  • Cheniere Energy poinformowało, że odnotował spadek kwartalnych przychodów spowodowany niższymi cenami gazu ziemnego i wolumenem eksportu. Cheniere z siedzibą w Houston podała, że dostarczyła w tym kwartale 555 bilionów brytyjskich jednostek termicznych (tBtu) LNG w porównaniu z 560 tBtu rok wcześniej. W trzecim kwartale firma odnotowała przychody w wysokości 4,2 miliarda dolarów w porównaniu z 8,9 miliarda dolarów rok wcześniej.
  • Chińska firma zajmująca się dystrybucją gazu ziemnego, Foran Energy Group Co Ltd, planuje podpisać 20-letnią umowę na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) z amerykańską firmą Cheniere Energy Inc. Planuje podpisać 20-letnią umowę na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG) z amerykańską firmą Cheniere Energy Inc. Cheniere to największy amerykański producent i eksporter LNG.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2023 wynosi średnio rekordowe 104,1 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+1,46% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 110,2 mld stóp sześciennych (+2,0 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 105,5 bcfd.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w październiku 2023 wynoszą średnio 13,7 bcfd (+8,73% m/m).
  • Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wynosi średnio w październiku 6,8 bcfd (-5,55% m/m).

Energia odnawialna

  • Przedsiębiorstwo energetyczne Engie Brasil Energia poinformowało, że zgodziło się kupić pięć działających elektrowni fotowoltaicznych w Brazylii od Atlas Renewable Energy, spółki należącej do funduszu inwestycyjnego Global Infrastructure Partners (GIP). Transakcję dotyczącą farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 545 megawatów (MWac) wyceniono na około 3,24 miliarda reali (646,04 miliona dolarów). Spółka kontrolowana przez francuskiego giganta energetycznego Engie stwierdziła, że transakcja prawdopodobnie w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłynie na jej marżę EBITDA, ponieważ spółka zakontraktowała już energię z „zgodnym zwrotem”. „Nabycie aktywów operacyjnych wraz z zakontraktowaną energią stało się atrakcyjną opcją skutecznego rozwoju naszej działalności w obecnym momencie na rynku” – powiedział dyrektor finansowy Eduardo Takamori. W oddzielnym oświadczeniu Atlas oświadczył, że zamierza ponownie zainwestować pieniądze pochodzące z transakcji w rozwój nowych projektów dotyczących energii odnawialnej w Brazylii, zauważając, że po transakcji nadal będzie dysponował 1,8 gigawata mocy zainstalowanej w kraju. Obejmuje to dwie farmy fotowoltaiczne w budowie w stanie Minas Gerais i dwa inne projekty operacyjne. Farmy fotowoltaiczne nabyte przez Engie zlokalizowane są w brazylijskich stanach Bahia, Ceara i Minas Gerais. Jak podały spółki, transakcja nadal oczekuje na zatwierdzenie przez lokalne organy regulacyjne.

Kamienie szlachetne

  • Proponowany przez G7 zakaz obrotu rosyjskimi diamentami stwarza obecnie ryzyko dalszego skomplikowania łańcuchów dostaw w momencie, gdy popyt znajduje się już pod silną presją. Biorąc pod uwagę różne propozycje, w branży toczy się obecnie debata, w jaki sposób należy sprawdzać kraj pochodzenia diamentu, gdzie należy to robić i jakie rozmiary kamieni – szorstkie czy wypolerowane – powinny obowiązywać. „Wszystko zależy od szerokości i zawiłości wzajemnych powiązań łańcucha dostaw, co sprawia, że jest to trudne z technicznego punktu widzenia. Handel diamentami obejmuje wiele krajów o różnych kulturach, religiach i poziomach rozwoju gospodarczego” – powiedział analityk ds. diamentów Paul Zimnisky. Popyt na biżuterię diamentową już spada w Stanach Zjednoczonych, w których przypada 55% światowego popytu, ze względu na wysokie stopy procentowe, słabe ożywienie po pandemii w Chinach oraz konkurencję ze strony diamentów hodowanych w laboratoriach. Indie – zajmujące się wycinaniem i polerowaniem 90% światowych surowców diamentowych – w zeszłym miesiącu zwróciły się do światowych górników o zaprzestanie sprzedaży surowych kamieni szlachetnych na dwa miesiące w celu zarządzania zgromadzonymi zapasami. De Beers, największy na świecie producent surowca diamentowego pod względem wartości, stwierdził w niedawnym raporcie, że chociaż światowy popyt na biżuterię diamentową w 2023 r. utrzyma się powyżej poziomu sprzed pandemii, krajobraz gospodarczy będzie trudny. „Podwyższona inflacja i wyższe stopy procentowe w dalszym ciągu wpływają na zaufanie konsumentów i wydatki dyskrecjonalne w niektórych krajach będących największymi konsumentami diamentów, w tym w USA i Europie” – stwierdzono. Według Richarda Chetwode’a „handel detaliczny w Chinach mocno ucierpiał, a amerykańscy detaliści są już zaopatrzeni po brzegi przed okresem bożonarodzeniowym. Teraz dosłownie nie ma nabywców surowca diamentowego”.
  • Sprzedaż surowca diamentowego w Debswana Diamond Company spadła w pierwszych 9 miesięcy 2023 do wartości 2,811 miliarda dolarów (-21,4% r/r). Chociaż na sprzedaż Debswany wpływa słaby światowy popyt konsumencki, firma nie ograniczyła produkcji, a dane opublikowane przez Anglo American w zeszłym tygodniu pokazują, że produkcja spółki joint venture wzrosła o 1% w ciągu dziewięciu miesięcy, do 18,5 miliona karatów w porównaniu z tym samym okresem ostatni rok.

Złoto

  • Wygląda na to, że przyjęcie przez Izrael nieco bardziej wyważonego podejścia do wtargnięcia do Gazy nieco złagodziło obawy przed pogłębiającym się kryzysem na Bliskim Wschodzie. Jednak powrót poniżej 2000 dolarów jest jedynie marginalny, a cena w dalszym ciągu odzwierciedla zwiększone ryzyko eskalacji konfliktu” – powiedział na początku tygodnia Kyle Rodda, analityk rynku finansowego w Capital.com.
  • Nadal mamy pozytywne nastawienie do złota w związku z kontynuacją popytu na bezpieczne aktywa ze względu na wojnę na Bliskim Wschodzie. Silniejszy rynek pracy może potencjalnie pozytywnie wpłynąć na rentowności i negatywnie wpłynąć na złoto, podczas gdy słabszy rynek pracy zwiększa potencjał mniej jastrzębiego a bardziej gołębiego Fed, a wówczas wahadło przechyliby się w drugą stronę” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures.
  • Do osiągnięcia celu 2% jeszcze daleka droga, niemniej jednak zacieśnienie polityki pieniężnej okazało się skuteczne, a dodatkowa podwyżka stóp prawdopodobnie wyrządziłaby więcej szkody niż pożytku” – powiedział Tamas Varga, analityk w PVM.
  • Barrick Gold Corp w Q3 2023 odnotowała skorygowany zysk na akcję w wysokości 24 centów na akcję za kwartał zakończony 30 września, podczas gdy analitycy spodziewali się średnio 20 centów na podstawie danych LSEG. Całkowite koszty utrzymania złota (AISC), kluczowy wskaźnik branżowy odzwierciedlający całkowite wydatki związane z produkcją, w raportowanym kwartale wyniosły 1255 dolarów za uncję (-7,38% q/q; -1,1% r/r). Produkcja złota w trzecim kwartale wyniosła 1,04 miliona uncji (+5,26% r/r) i była wyższa w wyniku wyższej produkcji w kopalniach Cortez i Turquoise Ridge w Nevadzie oraz kopalni Kibali w Demokratycznej Republice Konga. Spółka podała, że produkcja złota i miedzi będzie większa w czwartym kwartale, jednak produkcja złota w tym roku będzie nieznacznie poniżej dolnej granicy orientacyjnej pomiędzy 4,2 a 4,6 miliona uncji. Pomimo wyższej produkcji kwartalne przychody wyniosły 2,862 miliarda dolarów, czyli poniżej szacunków wynoszących 2,949 miliarda dolarów na podstawie danych LSEG.
  • Gold Council (WGC, Światowa Rada Złota) stwierdziła, że skup złota przez banki centralne w Q3 2023 r. utrzymywał się na wysokim poziomie, ale był niższy od rekordu z trzeciego kwartału 2022 r. „Kruchy popyt na elektronikę użytkową w dalszym ciągu zmniejsza ilość złota wykorzystywanego w technologii” – dodało WGC.
  • FED watchTool (CME) z 2 listopada 2023:

źródło: CME FEDWatch Tool

Platyna i pallad

  • Spółka Impala Platinum z Republiki Południowej Afryki zmniejszy planowane wydatki w całej swojej działalności, aby odzwierciedlić obecne niskie ceny metali z grupy platynowców. Impala, drugi co do wielkości na świecie producent PGM, po południowoafrykańskim rywalu Anglo American Platinum, ogłosił w zeszłym roku pięcioletni program inwestycji kapitałowych o wartości 50 miliardów randów (2,66 miliarda dolarów) w swoje aktywa wydobywcze i przetwórcze. Duża część inwestycji została przeznaczona na rozwój i modernizację kopalń, a także zakłady przetwórcze i wytwarzanie energii słonecznej w Zimplats Ltd, będącej w 87% własnością Impala, w Zimbabwe. „Planowane podwyższone poziomy wydatków w całym portfelu zostaną skorygowane, aby odzwierciedlić panującą obecną rzeczywistość obniżonych marż w branży” – powiedział dyrektor generalny Impala Nico Muller. Dodał, że firma pracuje nad szeregiem reakcji na obniżone ceny, które zostaną ujawnione w lutym przyszłego roku i prawdopodobnie będą obejmować dostosowanie całorocznego przedziału szacunkowych wydatków inwestycyjnych na poziomie 12,5–13,5 miliarda randów „znacznie w dół”. Wielkość produkcji rafinowanego PGM firmy Impala wzrosła o 25% do 885 000 uncji we wrześniu po włączeniu nowo nabytego Royal Bafokeng Platinum.

Miedź

  • Głównym czynnikiem napędzającym metale nieszlachetne w dalszym ciągu jest popyt w Chinach” – powiedział Dan Smith, dyrektor ds. badań w Amalgamated Metal Trading.
  • Dane pokazują walkę Chin o wzrost. Narzędzia monetarne nie działają, a tradycyjne narzędzia fiskalne osiągnęły swoje granice” – powiedział Sandeep Daga, dyrektor w firmie analitycznej Metal Intelligence Centre.
  • Produkcja miedzi w Chile, największym na świecie producencie czerwonego metalu, wzrosła we wrześniu do 457 393 ton (+4,1% r/r). Produkcja przemysłowa spadła w tym okresie o 1,1%.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Grupa przemysłowa z Unii Europejskiej ponownie obniżyła perspektywy dla rynku stali, twierdząc, że popyt w tym roku spadnie o 5,3% w związku z wysoką inflacją i napięciami geopolitycznymi. W lipcu Europejskie Stowarzyszenie Stali (Eurofer) prognozowało, że zużycie stali spadnie o 3% zamiast przewidywanego w maju spadku o 1%. „Perspektywy europejskiego sektora stalowego stają się coraz bardziej ponure z każdym kwartałem w obliczu wyniszczających wojen, globalnych napięć, nierozwiązanego kryzysu energetycznego, wysokiej inflacji, zaostrzających się warunków gospodarczych i historycznie wysokiego udziału importu, który dławi produkcję” – powiedział dyrektor generalny Eurofer Axel Eggert. Grupa podwyższyła jednak swoje prognozy jawnego zużycia stali na 2024 rok, spodziewając się odbicia o 7,6% zamiast 6,2%. „To ożywienie jest uzależnione od wciąż bardzo niepewnego pozytywnego rozwoju sytuacji w przemyśle i popytu na stal” – dodał Eurofer. W drugim kwartale 2023 r. – według najnowszych dostępnych danych – jawne zużycie stali odnotowało piąty z rzędu ujemny odczyt, spadając o 7,6% do 35,6 mln ton metrycznych. Wśród sektorów wykorzystujących stal dobre wyniki w branży motoryzacyjnej, inżynierii mechanicznej i transporcie pomogły zrównoważyć słabość w branży sprzętu gospodarstwa domowego i budownictwa, które odpowiada za 35% zapotrzebowania na stal. Sektor stali w UE produkuje około 152 milionów ton stali rocznie w około 500 zakładach, a jego obroty wynoszą 130 miliardów euro.
  • 28 października ukraińskie koleje zatrzymały przewozy rudy żelaza do polskiej huty ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej. Firma uspokaja, że ma zapasy, a wcześniej także zdarzały się krótkotrwałe problemy z dostawą surowca z Ukrainy.
  • Albemarle, największy na świecie producent litu do akumulatorów pojazdów elektrycznych, obniżył swoją roczną prognozę sprzedaży netto na ten rok do przedziału od 9,5 do 9,8 miliarda dolarów.Albemarle spodziewał się wcześniej kwoty od 10,4 do 11,5 miliarda dolarów. Albemarle odnotowało dochód netto za trzeci kwartał w wysokości 302,5 mln dolarów, czyli 2,57 dolarów na akcję, w porównaniu z 897,2 mln dolarów, czyli 7,61 dolarów na akcję w analogicznym okresie ubiegłego roku. Firma spodziewa się obecnie, że wolumen sprzedawanego litu w tym roku wzrośnie o co najmniej 30% w porównaniu z poziomem z ubiegłego roku, ale ceny wzrosną jedynie o 15%, czyli znacznie poniżej silnego wzrostu, jakiego spodziewała się Wall Street.
  • Australijska spółka Northern Minerals przekłada walne zgromadzenie akcjonariuszy, aby dać organom regulacyjnym czas na ocenę, czy obywatel Chin nominowany do zarządu przez głównego akcjonariusza Yuxiao Fund spełni kryteria interesu narodowego. Rząd Australii oświadczył, że poszukuje przyjaznych krajów, które mogłyby rozwinąć jego krytyczny przemysł minerałów, w miarę dywersyfikacji Zachodu od dominującego producenta Chin.Firma Northern Minerals rozwija się w ramach projektu dotyczącego ciężkich pierwiastków ziem rzadkich Browns Range w Australii Zachodniej. W lutym skarbnik Jim Chalmers zablokował funduszowi Yuxiao z siedzibą w Singapurze zwiększenie jego inwestycji w Northern Minerals ze względu na interes narodowy. Dyrektorem prywatnego funduszu jest obywatel Chin Wu Yuxiao.Jest właścicielem 9,81% spółki Northern Minerals, a w sierpniu 2022 r. zwrócił się do Komisji ds. Przeglądu Inwestycji Zagranicznych (FIRB) o zgodę na zwiększenie swojego udziału do 19,9%. Spółka Northern Minerals otrzymała zgodę organów regulacyjnych na opóźnienie dorocznego walnego zgromadzenia o trzy miesiące. Fundusz Yuxiao nominował Wu Tao, prezesa Jinan Yuxiao Group z siedzibą w Chinach kontynentalnych, która inwestowała w projekty wydobywcze w Mozambiku i Australii.Na stronie internetowej grupy wymieniono Northern Minerals jako jedną ze swoich inwestycji.
  • Chińskie huty aluminium planują ograniczyć produkcję w nadchodzących miesiącach w porze suchej w prowincji Yunnan ze względu na zmniejszoną dostępność energii wodnej. Cztery huty aluminium zmniejszą produkcję od 9% do 40% mocy produkcyjnych, a kilka innych może wkrótce zmniejszyć produkcję. Wśród czterech hut znajdują się Yunnan Aluminium i China Hongqiao Group. Analitycy Goldman Sachs w raporcie oszacowali utratę dostaw w Chinach na prawie 100 000 ton miesięcznie w okresie od listopada do maja w wyniku ograniczenia produkcji w Yunnan, co stanowi blisko 600 000 ton utraconej produkcji w tym okresie. Wiele hut w Chinach przeniosło swoją działalność do Yunnan, aby skorzystać tam z zasobów energii wodnej, która jest tańsza i czystsza niż tradycyjne źródło energii, jakim jest węgiel. Jednak dostawy energii wodnej zależą od pogody, a w prowincji Yunnan w przeszłości zmuszano producentów aluminium elektrolitycznego do zmniejszania zużycia energii po tym, jak wyjątkowo niskie opady deszczu ograniczyły wytwarzanie energii wodnej.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *