aktualności – 19 maja 2022

Jeśli macie wrażenie, że jest mnóstwo Rosji w notatkach i programach – to macie rację. To szósty zestaw informacji w maju, a na „okładce” po raz drugi Rosja jest wspomniana, a w dwóch innych przypadkach atomowe mocarstwo Putina było przyczyną tytułu…  Niemniej o roli Rosji w światowej gospodarce będziemy mówić jeszcze długo. I choć są politycy (np w Wielkiej Brytanii) wzywający do „deputinyzacji globalnej gospodarki” to chyba nie biorą pod uwagę, że największymi poszkodowanymi będą zwykli, często niewinni (za to karmieni naprawdę ostrą propagandą) obywatele Rosji. Na to niestety wpływu nie mamy… Ale przejrzeć ważne informacje ze świata surowców czy obejrzeć program o 14:00 – jak najbardziej można! A nawet trzeba jeśli chcecie wiedzieć dlaczego za benzynę płacicie coraz więcej czy skąd ten wystrzał na globalnych cenach cukru…

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 19 maja 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

  • Crop progress z 9 maja 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Oczekuje się, że szef ONZ Antonio Guterres publicznie ujawnił, że prowadzi rozmowy z Unią Europejską, Rosją, Turcją, Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi, aby spróbować przywrócić eksport zboża z Ukrainy i ożywić eksport nawozów z Białorusi i Rosji. „Złożone implikacje bezpieczeństwa, ekonomiczne i finansowe wymagają dobrej woli ze wszystkich stron” – powiedział. Guterres zaapelował do Rosji o zezwolenie na „bezpieczny eksport zboża przechowywanego w ukraińskich portach” oraz o „pełny i nieograniczony dostęp do rosyjskiej żywności i nawozów”. na rynki światowe”. Organizacja Narodów Zjednoczonych powiedziała, że ​​36 krajów liczy na Rosję i Ukrainę w zakresie ponad połowy swojego importu pszenicy, w tym niektóre z najbiedniejszych i najbardziej wrażliwych na niedożywienie państw na świecie, w tym Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga.
  • Świat stoi w obliczu cen żywności, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Jeżeli wzór pogodowy w UE się nie zmieni i nie zaczniemy padać na obszarach pszenicy we Francji, ten wskaźnik osiągnie nowe szczyty” – powiedział Dan Basse, prezes firmy konsultingowej AgResource, odnosząc się do globalnego indeksu cen żywności agencji ONZ.
  • Rosyjscy producenci nawozów starają się (zdaniem Moskwy) realizować kontrakty pomimo zachodnich sankcji wobec nich. ONZ naciska na Rosję by dopuściła do eksportu ukraińskie zboża z portów czarnomorskich – w zamian za złagodzenie sankcji związanych z potażem i nawozami azotowymi. Putin odpowiedział, że porty są zaminowane, a usunięcie min będzie bardzo skomplikowaną operacją.
  • Rosyjski eksport energii do Finlandii spadł w poniedziałek do zera. Wg rosyjskiego Inter RAO od 6 maja nie płacono mu za energię sprzedawaną za pośrednictwem ogólnoeuropejskiej giełdy Nord Pool. Fingrid, fiński operator sieci, który powiedział, że może zastąpić dostawy z Rosji szwedzką energią i zwiększyć produkcję krajową, powiedział w sobotę, że zawieszenie rosyjskiego przesyłu jest spowodowane ograniczeniami płatności nałożonymi przez państwa zachodnie. „Z powodu tych ograniczeń nie można już dokonywać płatności za sprzedaną rosyjską energię elektryczną. Zawieszenie jest zatem raczej konsekwencją niż rosyjskim środkiem zaradczym” – powiedział Fingrid. Spółka podała, że Rosja dostarczała ~10% energii zużywanej w Finlandii.
  • North American Electric Reliability Corp (NERC) ostrzega, że ​​tego lata mogą wystąpić niedobory energii w Kalifornii, Teksasie i na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, gdzie ekstremalne upały wywołane poważną suszą mogą spowodować awarię elektrowni. NERC powiedział, że redukcja energii wodnej (ze względu na niski poziom wody) naraża cały Zachód Stanów Zjednoczonych na „ryzyko awarii energetycznych z powodu ograniczonej podaży energii elektrycznej dostępnej do przesyłu” w przypadku wystąpienia ekstremalnego ciepła na dużym obszarze. Organizacja ostrzega także o potencjalnym braku prądu w kanadyjskim Saskatchewan, gdzie operatorem jest Midcontinent ISO – obejmujący swoim zasięgiem także sporą część środkowych Stanów USA.

obszar Ameryki Północnej obsługiwany energetycznie przez Midcontinent ISO; źródło: Wikipedia

  • Meksyk zrezygnuje z ceł importowych na jeden rok na szereg artykułów gospodarstwa domowego, w większości artykułów spożywczych, w celu ograniczenia inflacji. Produkty na rządowej liście importowej obejmowały olej kukurydziany, ryż, tuńczyk, wieprzowinę, kurczaka, wołowinę, cebulę, papryczki jalapeño, fasolę, mąkę kukurydzianą, mąkę pszenną, jajka, pomidory, mleko, cytryny, białą kukurydzę, jabłka, pomarańcze, pszenicę i marchewki. W dekrecie rządowym wymieniono także chleb, ziemniaki, makaron do zup, sardynki, sorgo i mydło do rąk. Cła zostaną również zawieszone na import żywego bydła, świń, owiec, kóz i kurcząt.

Kawa

  • To silny front chłodu. Nie tak silny jak w zeszłym roku, ale ludzie się martwią.” – powiedział Celso Oliveira, meteorolog z Somaru, mówiąc, że najniższe temperatury są spodziewane rano w środę i czwartek. „W przeszłości zimno w maju nie powodowało szkodliwych mrozów” — powiedziała analityk ds. softów, Judith Ganes.
  • Pierwsze informacje od hodowców kawy i trzciny cukrowej mówią o minimalnych (jeśli w ogóle jakieś wystąpiły) szkodach na skutek niskich temperatur w tym tygodniu.
  • Przewiduje się, że produkcja kawy w Kenii w sezonie 2022/23 spadnie do 700 tysięcy 60-kg worków (-10% s/s) ze względu na zmniejszone stosowanie nawozów. Eksport spadnie do 670 tysięcy 60-kg worków (-10,67% s/s).
  • Eksport kawy z Ugandy spadł w kwietniu do 407,76 tysiąca 60-kg worków (-24% r/r). Spadki wynikają z suszy w niektórych częściach kraju, które obniżyły plony. Uganda jest największym eksporterem kawy w Afryce, a zaraz za nią Etiopia, a towar ten jest głównym źródłem dochodów walutowych.

Cukier

  • Szacunki dotyczące tonażu trzciny w CS (środkowo-południowej) Brazylii nieznacznie spadają, ponieważ staje się jasne, że jakość tegorocznej trzciny jest bardzo zróżnicowana” – powiedział broker Marex.
  • Brazylijskie cukrownie trzciny cukrowej anulują niektóre kontrakty na eksport cukru i przekierowują produkcję na etanol, aby zarobić na wysokich cenach energii. Do wtorku oszacowano anulowanie od 200 do 400 tysięcy ton surowego cukru. Brazylia eksportuje około 2,2 miliona ton cukru miesięcznie w szczycie zbiorów. Niektórzy handlowcy twierdzą, że duży spadek produkcji cukru może doprowadzić do globalnego niedoboru cukru. Zmiana o jeden punkt procentowy zużycia trzciny cukrowej na etanol oznacza spadek produkcji cukru o ~700 tysięcy ton.
  • Pierwsze informacje od hodowców kawy i trzciny cukrowej mówią o minimalnych (jeśli w ogóle jakieś wystąpiły) szkodach na skutek niskich temperatur w tym tygodniu.

Pszenica

  • Indie poinformowały, że przesyłki eksportowe pszenicy zarejestrowane w systemach celnych do 13 maja będą mogły opuścić indzie. Podobnie jak dopuszczony zostanie eksport pszenicy do Egiptu. Rząd powiedział, że zezwoli na eksport wyłącznie w oparciu o akredytywy lub gwarancje płatności wystawione przed 13 maja, co może być pewnym problemem, bo w portach indyjskich jest ~2,2 mln ton, a akredytywy ma tylko około 400 tysięcy ton ładunków.
  • Przejście na kukurydzę i inne uprawy może potencjalnie zmniejszyć popyt na pszenicę subsaharyjską o 5-6 milionów ton, powiedział Mark Daniels, szef firmy handlowej Scipio.
  • Rosja może wyeksportować 39 mln ton pszenicy w rozpoczynającym się 1 lipca sezonie 2022/23 – powiedział na konferencji w Genewie szef IKAR Dmitrij Ryłko. W bieżącym sezonie IKAR spodziewa się eksportu na poziomie 32,0-32,5 mln ton.
  • Sovecon, podniósł swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w Rosji o 1,2 mln ton do nowego rekordowego poziomu 88,6 mln ton przy dobrych warunkach pogodowych. Sovecon oszacował rosyjski eksport pszenicy 2022/23 na 41 mln ton. „Znaczenie Rosji dla globalnego bilansu pszenicy w nowym sezonie prawdopodobnie będzie bezprecedensowe” – powiedział Andrey Sizov, szef Soveconu.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Chiny usunęły ograniczenia w imporcie kanadyjskich nasion rzepaku, które zostały wprowadzone trzy lata temu. „Kanada została poinformowana, że Chiny przywróciły dostęp do swojego rynku dwóm kanadyjskim firmom, którym China Customs zawiesiło eksport nasion rzepaku do Chin od marca 2019 r. Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o zniesieniu ograniczeń i natychmiastowym przywróceniu obu firm, aby umożliwić im eksport kanadyjskich nasion rzepaku” – powiedzieli w oświadczeniu kanadyjska minister handlu Mary Ng i minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau. W 2018 roku Kanada wyeksportowała produkty rzepakowe o wartości ponad 11 miliardów dolarów na ponad 50 rynków.

Ropa naftowa

  • Ministrowie spraw zagranicznych UE nie zdołali w poniedziałek wywrzeć nacisku na Węgry, aby wycofały swoje weto wobec proponowanego embarga na ropę naftową z Rosji. Litwa stwierdziła, że Unia jest „przetrzymywany jako zakładnik przez jedno państwo członkowskie”. Istnieje szansa, że jakieś porozumienie w sprawie stopniowego zakazu importu rosyjskiej ropy zostanie osiągnięte na szczycie 30-31 maja. „Jestem przekonany, że w nadchodzących dniach osiągniemy porozumienie” – powiedziała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
  • Ilość ropy naftowej w amerykańskich strategicznych rezerwach ropy naftowej – U.S. Strategic Petroleum Reserve (SPR) spadły do 538 milionów baryłek, najniższego poziomu od 1987 roku. Co najmniej trzy statki przewożące ropę z SPR w USA wypłynęły do ​​Europy w kwietniu, gdy tamtejsze rafinerie starały się zastąpić rosyjskie dostawy ropy.
  • Wydobycie rosyjskiej ropy w kwietniu spadło do 9,16 mln baryłek dziennie (-9% m/m). Mimo to w kwietniu Rosja zarobiła na ropie 1,81 biliona rubli – w całym Q1 2022 Rosja zarobiła na ropie 2,97 biliona rubli. Wpłynęło to na całkowity wynik produkcji w krajach OPEC+ wyniósł -2,6 mln baryłek dziennie poniżej dopuszczalnego poziomu – wyznaczając nowy rekord zgodności z limitami na poziomie 220% (+63 pp m/m).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Agencja raportowania cen S&P Global Platts powiedziała we wtorek, że nie będzie już uwzględniać produktów pochodzenia rosyjskiego w ładunkach oleju napędowego po 1 czerwca.
  • Jak dotąd w maju Europa eksportowała około 540 000 baryłek dziennie benzyny drogą transatlantycką, co jest bliskie najwyższym poziomom od lipca 2019 roku i jest skutkiem rekordowo wysokich cen paliw w USA. „W tej chwili bilans diesla w Europie wygląda stosunkowo dobrze w drugim kwartale” – powiedział Koen Wessels, analityk w firmie konsultingowej Energy Aspects. „Chociaż przetwórstwo rafinerii w USA ma tendencję do ponownego wzrostu od maja, rynki produktów prawdopodobnie pozostaną napięte w krótkim okresie” – powiedziała analityk Commerzbanku Barbara Lambrecht podkreślając przekierowanie dużej części paliw z Europy (także tych importowanych) do USA.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Equinor i Exxon Mobil Corp chcą zwiększyć przyszłą produkcję z pola naftowego Bacalhau, największego projektu Equinor poza Norwegią, z ponad 1 miliardem baryłek ropy rezerwy. W następnej fazie rozważana jest druga platforma wiertnicza i druga pływająca platforma produkcyjna wraz z gazociągiem o długości ponad 100 mil. Aktualny poziom break even dla baryłki to $35. Jednak nie zapadły jeszcze wiążące decyzje dotyczące rozbudowy.
  • Chiny przerobiły w kwietniu 51,81 mln ton ropy naftowej (-8,62% m/m; -11% r/r), czyli ~12,61 mln baryłek dziennie. W pierwszych czterech miesiącach 2022 roku Chiny przerobiły 13,58 mln baryłek dziennie (-3,8% r/r).
  • Chiny w kwietniu wydobyły 4,14 mln baryłek ropy naftowej dziennie (+4% r/r), z kolei wzrost w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku wyniósł +4,3% r/r.
  • Chiński eksport benzyny spadł w kwietniu do 980 tysięcy ton benzyny (-15,72% m/m; -33,3% r/r). Eksport oleju napędowego spadł w kwietniu do 530 tysięcy ton (-20,89% m/m; -80,51% r/r). Eksport paliwa lotniczego wzrósł do 960 tysięcy ton (+46% r/r).
  • Eksport ropy naftowej Arabii Saudyjskiej w marcu spadł do 7,235 mln baryłek dziennie (-1% m/m). W marcu Saudi Aramco wydobyło 10,3 mln baryłek dziennie (+0,73% m/m). Arabia Saudyjska jest na dobrej drodze do podniesienia zdolności produkcyjnych ropy o ponad 1 mln baryłek dziennie do ponad 13 mln baryłek dziennie do końca 2026 r. lub początku 2027 r., powiedział minister energetyki. Jak podało ministerstwo finansów, kraj odnotował nadwyżkę budżetową w wysokości $15,33 miliarda w pierwszych trzech miesiącach 2022 r.
  • Rząd Panamy i firmy energetyczne, w tym SGP BioEnergy, planują rozwój dużej, zaawansowanej biorafinerii, aby zwiększyć podaż niskoemisyjnego paliwa lotniczego. Biorafineria w Panamie będzie produkować 180 000 baryłek dziennie biopaliw, w tym zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) i odnawialny morski olej napędowy, pod koniec 2026 roku. Analizy Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego pokazują, że produkcja SAF będzie musiała wzrosnąć z szacunkowych 8 miliardów litróww 2025 roku do prawie 450 miliardów litrów w 2050. SAF generuje niższe emisje niż tradycyjne paliwo do silników odrzutowych na bazie ropy naftowej, wykorzystując surowce, w tym olej sojowy, zużyty olej spożywczy i łój, ale jego produkcja jest droższa.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -3,4 mln baryłek, do 420,8 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,38 mln baryłek.
  • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA wzrósł do 95,0% (+1,8 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Komisja Europejska potwierdziła, w jaki sposób firmy z Unii Europejskiej mogą płacić za rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Rosji. Według komisji, jeśli w momencie wpłaty euro lub dolarów na konto w Gazprombanku transakcja zostanie uznana za zrealizowaną, to nie będzie to naruszenie sankcji. Z kolei dekret prezydenta Władimira Putina mówi, że transakcja zostanie uznana za zrealizowaną dopiero po przewalutowaniu waluty obcej na ruble przez objęty sankcjami bank centralny.
  • RWE otworzyło konto w Rosji, aby płacić za gaz w euro, poinformował rzecznik największego niemieckiego producenta energii, przygotowując się do spełnienia żądań Moskwy dotyczących nowego systemu płatności. W ramach nowego rosyjskiego systemu płatności kupujący są zobowiązani do wpłacania euro lub dolarów na konto w prywatnym rosyjskim banku Gazprombank. Bank przeliczy gotówkę na ruble, wpłynie na inny rachunek zagranicznego nabywcy i przekaże płatność w rosyjskiej walucie do Gazpromu. „Jesteśmy przygotowani na płatność w euro i otworzyliśmy odpowiednie konto. Dlatego działamy zgodnie z europejskimi i niemieckimi przepisami” – powiedział rzecznik RWE, jednego z niemieckich importerów rosyjskiego gazu. RWE musi dokonać płatności za gaz do końca maja.
  • Amerykańska firma Freeport LNG, zajmująca się skroplonym gazem ziemnym, zwróciła się do federalnych organów regulacyjnych o przedłużenie do sierpnia 2028 r. czasu potrzebnego na zbudowanie czwartego pociągu do skraplania w zakładzie eksportowym w Teksasie. Zatwierdzona w 2019 roku budowa miała pierwotnie być dokończona do maja 2023. We wrześniu 2020 r. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) przedłużyła czas budowy czwartego pociągu przez Freeport do maja 2026 r. Freeport powiedział jednak, że nie rozpoczął budowy pociągu 4 „w dużej mierze z powodu opóźnień” wynikających z pandemii COVID-19.
  • Chiny w kwietniu wydobyły 17,7 mld m3 (+4,7%r/r), podczas gdy produkcja w pierwszych czterech miesiącach 2022 wzrosła +6,2% r/r.
  • Chiński import LNG w kwietniu spadł do 4,35 mln ton (-34,5% r/r). W pierwszych czterech miesiącach import LNG spadł o -17% r/r ze względu na wysokie ceny. Import gazu rurociągowego w ciągu pierwszych czterech miesięcy wzrósł do 14,28 mln ton (+7,7% r/r).
  • Rosja może odciąć w tym tygodniu dostawy gazu do Finlandii, poinformował w środę fiński państwowy dostawca energii Gasum. W oświadczeniu Gasum poinformował, że nie otrzymał żadnych informacji w tej sprawie od rosyjskiego Gazpromu Export ani od rosyjskiego operatora przesyłowego, ale przygotowuje się do scenariusza, w którym Moskwa odetnie gaz w piątek lub sobotę. „Gasum będzie nadal przygotowywać się do sytuacji wraz ze swoimi klientami i władzami krajowymi odpowiedzialnymi za dostawy awaryjne” – powiedział przedstawiciel fińskiej spółki. Według agencji informacyjnej Interfax, od 1 stycznia do 16 marca eksport rosyjskiego gazu do Finlandii wynosił średnio około 3,2 miliona metrów sześciennych dziennie. W ubiegły piątek fińska komisja ds. gotowości na sytuacje kryzysowe stwierdziła, że ​​jest gotowa poradzić sobie w przypadku odcięcia przez Rosję dostaw gazu ziemnego. Finlandia importuje większość swojego gazu z sąsiedniej Rosji, ale gaz stanowi tylko około 5% rocznego zużycia energii.
  • Rosyjski Gazprom nie zarezerwował na czerwiec dodatkowej przepustowości tranzytu gazu do Europy przez Velké Kapusany na granicy słowacko-ukraińskiej. Na aukcji oferowano 70,4 mln m3 przepustowości na dobę. Gazprom nie zarezerwował również przepustowości tranzytu gazu na eksport gazociągiem Jamał-Europa na czerwiec.
  • Amerykańska firma energetyczna Sempra Energy poinformowała, że będzie sprzedawać trzy miliony ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) rocznie polskiemu PGNiG. Umowa została podpisana na 20 lat. Około dwóch milionów ton LNG rocznie będzie pochodzić z projektu Cameron LNG Phase 2 Sempra w Luizjanie, podczas gdy reszta będzie pochodzić z projektu Port Arthur LNG w Teksasie. PGNiG poinformowało, że porozumienie otwiera drogę do negocjacji warunków przyszłego kontraktu na dostawy od 2027 roku na zasadach free-on-board. Wolumeny będą odbierane za pośrednictwem pływającej jednostki magazynowo-regazyfikacyjnej, którą Polska planuje eksploatować na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gdańska.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,7 mld stóp sześciennych (-0,1 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 89,7 bcfd.
  • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2022 wynosi 94,8 mld stóp sześciennych (+0,32% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju wynosi średnio 12,2 bcfd (b/z m/m).

Energia odnawialna

  • Projekt Gorgon firmy Chevron Corp dotyczący wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Australii pracuje na poziomie zaledwie połowy swoich możliwości prawie trzy lata po uruchomieniu. Największy na świecie projekt CCS, który rozpoczął się z trzyletnim opóźnieniem, jest uważnie obserwowany przez przemysł gazowy na całym świecie, ponieważ wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla jest postrzegane jako niezbędne, aby producenci mogli osiągnąć cele zerowej emisji netto do 2050 roku. Gorgon CCS pierwotnie miał być w pełni operacyjny w zeszłym roku, kiedy projekt stanął przed pierwszą pięcioletnią oceną kroczącą. Zamiast tego został zmuszony do zakupu kredytów węglowych za niespełnianie celów dotyczących zakopywania emisji z zakładu Gorgon zajmującego się LNG. Projekt miał na celu zakopanie 4 milionów ton dwutlenku węgla (CO2) rocznie, ale w zeszłym roku udało się zakopać tylko 2,1 miliona ton. „To, co robimy, to próba nauczenia się, jak wstrzykiwać CO2 do zbiorników, jak reagują, a następnie jak to zrobić niezawodnie i jak to zrobić i dojść do punktu, w którym można spełnić zobowiązania, które mam.” – powiedział dyrektor operacyjny Chevron Australia, Kory Judd.

Węgiel

  • Ponad 500 pracowników kopalni węgla w Mozambiku, należącej do spółki zależnej indyjskiej firmy strajkują od ponad tygodnia. Strajkujący stanowią 10% siły roboczej w kopalni Moatize w centralnej prowincji Tete, domagają się odszkodowania od Vulcan po zakupie kopalni od brazylijskiego górnika Vale.

Złoto

  • Ghana rozpoczęła program hurtowych zakupów lokalnego złota, aby powiększyć jego udział w rezerwach, wzmacniając tym samym lokalną walutę. „Rozpoczęliśmy program zakupów hurtowych na rynku krajowym, w ramach którego kupujemy złoto lokalnie i staramy się zwiększyć udział złota w naszych rezerwach. Na tym skupiamy się w umacnianiu waluty” – powiedział prezes banku centralnego Ernest Addison. Kraj produkujący złoto, ropę naftową i kakao odnotował w kwietniu inflację konsumencką na rekordowym od 18-lat poziomie prawie 24%.
  • Sentyment na rynku metali szlachetnych zaczyna być coraz bardziej niedźwiedzi” – powiedział Ryan McKay, strateg ds. surowców w TD Securities. Amerykański bank centralny będzie „nadal naciskał” na zaostrzenie polityki, dopóki nie stanie się jasne, że inflacja spada, powiedział we wtorek prezes FED Jerome Powell.
  • Kolejna runda słabości na rynkach akcji w połączeniu ze spadającymi rentownościami i bezpiecznymi ofertami powoduje wzrost cen złota. Prawdziwym pytaniem i sednem sytuacji jest to, czy to, co robi Fed, wystarczy, biorąc pod uwagę poziom inflacji. Jeśli to nie wystarczy, aby stłumić presję inflacyjną, złoto będzie wspierane w tym środowisku” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures.

Miedź

  • Szanghaj przedstawił w poniedziałek plany zakończenia blokady, która trwała ponad sześć tygodni, dręcząc chińską gospodarkę, zakłócając łańcuchy dostaw i zmuszając do zamknięcia fabryk. „Szanghaj stopniowo wychodzi z blokady, a to rodzi nadzieje popytu w szczególności na towary cykliczne. Z technicznego punktu widzenia większość tych metali była wyprzedana, a sentyment był dość ponury, więc mogło być tylko lepiej” – powiedział analityk Commerzbanku Daniel Briesemann.
  • Rynki metali pozostają w trendach spadkowych, a wzrosty w tym tygodniu miały w dużej mierze jedynie charakter krótkotrwały” – powiedział Alastair Munro z biura maklerskiego Marex.
  • Średni i długoterminowy popyt w Chinach będzie miał trudności z odbudową po tej blokadzie” – powiedział analityk Julius Baer z ​​Carsten Menke.
  • Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, obiecał, że amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe tak wysoko, jak to konieczne, aby powstrzymać gwałtowny wzrost inflacji, który, jak powiedział, zagraża podstawom gospodarki.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rozwiązanie zakłóceń w łańcuchu dostaw w sektorze wydobywczym może zająć nawet trzy lata, powiedział dyrektor naczelny BHP Group, Mike Henry. „Zarówno Ukraina, jak i COVID-19 doprowadziły do ​​obniżenia oczekiwań dotyczących chińskiego i globalnego wzrostu PKB w najbliższym czasie. Spodziewamy się również, że rozwiązanie obecnych zakłóceń w łańcuchu dostaw może zająć 2-3 lata. Spodziewamy się pewnego stopnia nadrabiania zaległości (w Chinach), gdy blokady się złagodzą” – powiedział Henry na konferencji Bank of America Global Metals, Mining & Steel.
  • Import aluminium i produktów, w tym metali pierwotnych i nieobrobionego plastycznie aluminium stopowego do Chin spadł w kwietniu do 175 289 ton (-11,1% m/m; -37,7% r/r). Dla porównania, chiński eksport nieobrobionego plastycznie aluminium i wyrobów aluminiowych wzrósł do 596 863 ton (+36,5% r/r).
  • Chińska firma CNGR Advanced Material Co Ltd zainwestuje w trzy nowe projekty w Indonezji w celu produkcji niklu w celu zwiększenia rocznej zdolności produkcyjnej o 120 000 ton. Firma ma umowy z singapurską firmą Rigqueza International Pte Ltd, aby wspólnie inwestować w trzy projekty w parku przemysłowym Weda Bay. Każdy z nich wiąże się z inwestycją w wysokości $420 milionów i ma na celu produkcję mat niklowych o wydajności 40 000 ton niklu rocznie za pomocą czterech linii produkcyjnych. Nikiel matowy jest produktem pośrednim, który można przetworzyć na nikiel akumulatorowy. CNGR zainwestował już w zeszłym roku w Rigqueza w dwa projekty mat niklowych na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, o łącznej rocznej zdolności produkcyjnej 60 000 ton.
  • Wg International Nickel Study Group (INSG) światowy deficyt na rynku niklu pogłębił się w marcu do 11 100 ton (+516,7% m/m). W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku na światowym rynku deficyt wyniósł 8 600 ton (-72,3% r/r).
  • Kontrolowana przez państwo kopalnia cyny PT Timah w Indonezji w okresie styczeń-marzec wyprodukowała 4 820 ton rafinowanej cyny (-8% r/r). Wielkość sprzedaży rafinowanej cyny w pierwszym kwartale spadła do 5 703 ton (-4% r/r), ale cena wzrosła do $43 946/tonę (+76% r/r).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „aktualności – 19 maja 2022

  1. calineczka komentarz:

    „największymi poszkodowanymi będą zwykli, często niewinni (za to karmieni propagandą) obywatele Rosji” – i gdzie tu jakiś problem? Trzeba bardzo nie znać ruskich żeby się w taki sposób pochylać nad ich niedolą. W tym faszystowskim kraju 80% ludzi popiera swojego cara. W Królewcu na przykład strasznie płaczą, że granice są dla nich zamknięte ale to im nie przeszkadza żeby na co dzień afiszować się z symbolami ruszyzmu (ruski faszyzm), deptać flagi zachodnich państw (w tym polską) a kiedy już im się uda jakimś cudem uzyskać wizę to zaraz po przekroczeniu granicy zaklejają ruskie oznakowania i udają Ukraińców. Tacy to właśni oni są ci biedni, ciemiężeni obywatele Rosji, którzy o Ukrainie mówią tak jakby to byli jacyś podludzie a ukraińskie państwo egzotycznym i ulotnym bytem. Władysław Kozakiewicz – ten, który pokazał ruskim wała – mawia, że najkrótsza droga do rozumu prowadzi przez dupę. W przypadku ruskich trudno o lepsze stwierdzenie. Dla nich liczy się tylko tępa siła więc im mocniejsze lanie w te swoje mongolskie dupska dostaną (tak z kolei mawiał o nich generał Patton) tym lepiej utoruje im się droga do rozumu i w końcu może pojmą, że jak się mają na kogoś żalić to tylko na swojego cara.

    • BJKasowski komentarz:

      Psychologia bardzo dobrze opisuje wpływ propagandy na ludzi. Widać to także w Polsce, choć oczywiście w znacznie mniejszej skali. Znam parę osób polskiego pochodzenia mieszkających w Rosji i od nich wiem, że to propaganda nimi rządzi – nie znają innej „prawdy” prócz tej z mediów kontrolowanych przez Putina. Część ludzi protestowała przeciwko wojnie, jednak masowe aresztowania (dziesiątki tysięcy osób) plus medialna nagonka na protestujących skutecznie ostudziła zapędy „niezdecydowanych”. W takich sytuacjach propaganda jest niczym choroba umysłowa – a w prawie przecież mamy, że osoby niepoczytalne w momencie popełniania przestępstwa są kierowane na leczenie, a nie karane. W przypadku wielu Rosjan (oczywiście nie wszystkich, są też świadomi fanatycy Putina) takie właśnie podejście należałoby zastosować: leczenie.
      Proszę obejrzeć rosyjskie media, co mówią, świeży przykład jaki kolega (Polak znający język rosyjski) mi podesłał dzisiaj: https://www.kp.ru/daily/27396/4591899/ (translator Google daje radę przy tym artykule)

      • calineczka komentarz:

        „Psychologia bardzo dobrze opisuje wpływ propagandy na ludzi” – doprawdy brawurowe stwierdzenie. Przecież propaganda to nic innego jak psychologia w akcji. To twoje stwierdzenie to coś w stylu „zawartość cukru w cukrze bardzo dobrze opisuje właściwości cukru”.
        Jak się tak dobrze znasz na psychologii to powinieneś wiedzieć, że historię piszą zwycięzcy i robią to przy użyciu psychologii w akcji czyli … tak jest, propagandy.
        W trakcie II WŚ wichrzycielami byli tylko Niemcy. Tuż po wojnie, kiedy zaczęły się nowe układy i układziki, pojawili się tajemniczy „niemieccy naziści”. No bo wszyscy wiedzieli, że Niemcy przegrali wojnę tylko dzięki temu, że ci szlachetni Niemcy z NRD strzelali w powietrze. Minęło jeszcze więcej czasu i obecnie już nie ma nawet „niemieckich nazistów” a pozostali jacyś mityczni „naziści”. Jakieś niebieskie ludziki z kosmosu i nikt się z nimi nie identyfikuje, nikt ich nigdy nie lubił, nikt z nimi nie sympatyzował i chyba nikt nie jest ich spadkobiercą ani tym bardziej potomkiem. ALE chyba żyjesz wystarczająco długo żeby pamiętać ten przedziwny i zadziwiająco łatwo zapomniany moment przebudzenia „niemieckiej dumy” kilkanaście lat temu, kiedy z dnia na dzień przebudziły się stare demony i nawet autor „Blaszanego bębenka” przypomniał sobie, że był członkiem SS. Nie byłoby w tym nic dziwnego bo został do tej formacji wcielony ale do myślenia dawało, że ni stąd ni zowąd zaczął się z tym DUMNIE obnosić. Wcześniej było mu wstyd i ukrywał ten fakt a w dniu odrodzenia „niemieckiej dumy” nagle przestało mu to przeszkadzać. Nie wiem czy rozumiesz do czego zmierzam ale skoro się powołujesz na znajomość psychologii to bez problemu pojmiesz aluzję.
        Po drugiej stronie naszej granicy jest jeszcze gorzej i z jakiegoś niezrozumiałego względu, starasz się to ignorować. Nie wiem ile masz lat ale zakładam, że w momencie rozpadu ZSRR byłeś już na tym świecie i byłeś na tyle pojętnym pacholęciem, że dostrzegłeś to niezmierne zaskoczenie dosłownie wszystkich ruskich onuc – od ichniejszych elit po biblijnych prostaczków – kiedy Polska i sąsiedzi tak chętnie przystąpili do NATO. Wśród ruskich onuc panowało powszechne oburzenie tą niewdzięcznością „bratnich narodów”. Pojmujesz ten niuans?! Oni nas postrzegali jako „bratnie narody”! Dziesiątki lat ciemiężenia, okrucieństwa, bezwzględnej eksploatacji gospodarczej i politycznej to były dla nich lata „bratniej przyjaźni”. No kur#a mać! Jak bardzo trzeba być oderwanym od rzeczywistości żeby tak to widzieć? Ach tak, już wiem – zaraz powiesz, że to propaganda. A może im po prostu było tak wygodniej? Nie bierzesz pod uwagę, że mimo propagandy jednak wiedzieli jak to w rzeczywistości wyglądało ale tak im było wygodniej bo czerpali realne korzyści z tej ich wybiórczej „ślepoty i głuchoty”?
        Mój ś.p. dziadek ryzykował życie żeby słuchać radia Wolna Europa. Z zaufanymi sąsiadami kładli się na podłodze, przykrywali kocem i cichutko słuchali wiadomości. Zaiste, nie byli jedyni a potem te wieści niosły się w Polskę. Stąd się przecież brały wszelkie zrywy niepodległościowe. W obecnych czasach te durne tłumaczenia o braku informacji są tym bardziej bezsensowne. Nie p1erdol, że ruskie onuce nie mają dostępu do rzetelnych informacji. To jest tylko i wyłącznie ich wybór czym są karmieni.
        Jak masz trochę czasu to sugeruję przeczytanie książki „Czerwona zaraza” – wtedy może przejdzie ci ta niezrozumiała sympatia do ruskich onuc.
        Daniel Olbrychski i Nikita Michałkow to swego czasu był wzorcowy duet słowiańskiej przyjaźni. Odwiedzali się nawzajem, imprezowali, spijali sobie z dziubków a przy każdej okazji promowali nawzajem swoją kulturę u sąsiadów. No miód na serce. Ale gdy tylko zaczęło się „przebudzenie rosyjskiej dumy” to natychmiast reżyser Michałkow pokazał swoją prawdziwą twarz i pokazuje ją do dzisiaj. Okazał się Michałkow lepszym aktorem niż reżyserem. Doskonale grał rolę piewcy słowiańskiej wspólnoty wartości życiowych ale okazał się kiepskim reżyserem udawanych cnót. Tu również zakładam odpowiednią jakość twojego intelektu i zakładam, że rozumiesz w czym rzecz.
        Pisałem o tych ruskich farbowanych lisach z Królewca ale się do tego nie odniosłeś (bo tu nie ma z czym dyskutować). Zamiast tego piszesz o jakichś rzekomych głębokich znajomościach nastrojów wśród ruskich onuc ale wygląda to bardziej na ratowanie własnego ego niż rzetelną ocenę sytuacji. Twój wybór.
        Na koniec przypomnę tylko, że Ronald Reagan rozpierd0lił imperium zła zbudowane na ruskich onucach bo nie oglądał się na liberalno-lewackie p!zdy tylko doprowadził rzecz do końca.
        Potem niestety przyszły wspomniane liberalno-lewackie p!zdy, które zapragnęły „resetu” z diabłem. I tylko w Polsce od początku do końca byli mężowie stanu widzący i sygnalizujący to immanentne zło czające się do ponownego ataku. Byli wyśmiewani i dyskredytowani nie tylko przez francusko-niemiecki duet rozbiorczy ale też przez rodaków – i to jest najbardziej przerażające, że nóż w plecy można dostać z najmniej spodziewanego kierunku. Dziś duet rozbiorczy nieśmiało przyznaje, że tylko Polska miała rację co do ruskich onuc i należało Polski słuchać ale co z tego skoro to tylko element bezsensownego maratonu jałowej „debaty” prowadzącej do jeszcze bardziej bezsensownej biurokratycznej głupoty. Na taki luksus komfortowej głupoty mogą sobie pozwolić tylko państwa mające dogodne położenie geo-polityczne a Polska takim krajem nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *