Dziś z programem zestaw aktualności, który stanowi przegląd wielu najróżniejszych rynków. Polecam serdecznie!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- kakao
- kukurydza
- ryż
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
Ogólne informacje
- Brazylia we wtorek ma doświadczyć niskich temperatur w południowej części kraju, co może negatywnie wpłynąć zarówno na uprawy cukru jak i kawy.
Kawa
- Zarówno Brazylia jak i Wietnam doświadczają problemów z eksportem kawy. Brakuje zarówno opakowań transportowych jak i miejsca w portowych magazynach.
- Brazylijscy plantatorzy kawy sprzedali 48% tegorocznych zbiorów do 13 lipca, co jest szybszym tempem sprzedaży niż w tym czasie w zeszłym roku, ponieważ ceny kawy oscylują wokół najwyższych od czterech lat.
- Zapasy kawy w magazynach ICE wróciły na ścieżkę wzrostową (+18,2 k t/t), ponownie tworząc dywergencję z sytuacją rok wcześniej (-22,1k t/t).
Kakao
- Przerób ziaren kakao w Ameryce Północnej w Q2 2021 wyniósł 123 719 ton (+11,68% r/r).
- Przerób ziaren kakao w Azji w Q2 2021 wyniósł 220 865 ton (+9,0% r/r).
- Zapasy kakao w magazynach ICE, zapasy kakao w USA wzrosły (+51,4k t/t), podczas gdy w poprzednim sezonie spadały (-16,9k t/t).
Kukurydza
- Terminowe sadzenie, dobre wiosenne deszcze i łagodne letnie temperatury wzbudziły oczekiwania na rekordowe zbiory we wschodniej i południowej części amerykańskiego pasa kukurydzy.
- USDA prognozuje wydajność amerykańskich zbiorów kukurydzy na 179,5 buszli/akr co przełoży się na rekordowe 15,165 mld buszli w 2021 roku (+6,9% r/r).
Ryż
- Według ministerstwa żywności Bangladesz zezwolił prywatnym handlarzom na import 1 miliona ton ryżu, aby obniżyć ceny.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostały potwierdzone u świń hodowlanych w Niemczech. W dwóch farmach wschodniej Brandenburgii stwierdzono 1267 przypadków ASF. Od września 2020, czyli okresu wykrycia pierwszych przypadków ASF wśród dzików, Chiny blokują import wieprzowiny z Niemiec, która większość produkcji rzuca na rynki unijne.
- W Ghanie doszło do uboju 4,5 tysiąca kurcząt by zapobiec rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy w odmianie H5N1, która doprowadziła do śmierci 6 tysięcy ptaków. Ghana zawiesiła również import drobiu z Togo, Nigru, Burkina Faso, Nigerii, Mauretanii i Senegalu. To czwarta epidemia ptasiej grypy w Ghanie od 2015 roku.
Ropa naftowa
- Grupa OPEC+ osiągnęła w niedzielę porozumienie zwiększające produkcję ropy naftowej o 0,4 mln baryłek dziennie co miesiąc od sierpnia do grudnia. Doszło także do przedłużenia cięć z kwietnia 2022 do grudnia 2022. Zwiększono także „kwoty bazowe produkcji” w kilku krajach: w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kuwejcie i Iraku. W ZEA oznacza to, że kraj ma obecnie cięcia liczone od 3,5 mln baryłek dziennie a nie od 3,168 mln baryłek dziennie. W Arabii Saudyjskiej i Rosji ich linie bazowe wzrosną do 11,5 mln baryłek dziennie z obecnych 11 mln. Irak i Kuwejt odnotują wzrost swoich baz o 0,15 mln baryłek dziennie. Książę Abdulaziz powiedział, że Nigeria i Algieria mogą również zmienić swoje wartości bazowe. Grupa OPEC+ informuje, że dopiero po osiągnięciu porozumienia między Iranem a krajami zachodnimi zaczną brać pod uwagę irańską produkcję. Po zniesieniu sankcji Iran może zwiększyć podaż o 1,5 mln baryłek dziennie.
- Grenlandia zakończyła swoje 50-letnie ambicje stania się krajem produkującym ropę naftową. Według raportu US Geological Survey (USGS) z 2007 roku, na północnym wschodzie Grenlandii może znajdować się do 31,4 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Dane rządu Grenlandii pokazują, że pozostały tylko cztery aktywne licencje na poszukiwanie i eksploatację – trzy na lądzie w Jameson Land na wschodnim wybrzeżu i jedna na morzu w południowo-zachodniej Grenlandii. Licencje te wygasają w 2027 i 2028 roku. Brak zainteresowania wynika zarówno ze względu na dużą zmienność cen ropy na światowych rynkach jak i na ryzykach środowiskowych w związku z nieuprzemysłowionymi regionami potencjalnego wydobycia. Poszukiwania węglowodorów na Grenlandii osiągnęły szczyt w latach 2002-2014, kiedy wydano ponad 20 koncesji morskich.
- Produkcja kondensatu ropy i gazu w Azerbejdżanie spadła do 17,2 mln ton w okresie styczeń–czerwiec 2021 (-3,91% r/r). Według Państwowego Komitetu Statystycznego eksport azerskiej ropy przez rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) przez Gruzję i Turcję spadł do 13,1 mln ton w pierwszym półroczu 2021 (-11% r/r). Import ropy naftowej do Indii w czerwcu spadł do ~3,9 mln baryłek dziennie (-7% m/m; +22% r/r) – rurociąg BTC obsługuje 74,9% eksportu ropy naftowej z Azerbejdżanu.
- Indie są drugim po Chinach głównym importerem w Azji, który odnotował spadek importu ropy naftowej w zeszłym miesiącu. Najważniejsi dostawcy ropy do Indii w czerwcu to Irak, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nigeria oraz USA. Z Bliskiego Wschodu pochodziło 59% czerwcowego importu ropy (+6 pp m/m).
- Brookfield Infrastructure Partners podniósł swoją ofertę wrogiego przejęcia Inter Pipeline Ltd do $6,85 mld, chcąc uzyskać przewagę nad konkurencyjną ofertą ze strony Pembina Pipeline Corp.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 lipca 2021 wynosiły 13,024 mln (-7,12% t/t).
- Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2, czyli jest 380 aktywnych punktów, co jest najwyższym wynikiem od marca 2020.
- Produkcja ropy naftowej w USA 9 lipca osiągnęła 11,4 mln baryłek dziennie, najwyższy poziom od maja 2020 roku.
Gaz ziemny
- Spotkanie Joe Bidena i Angeli Merkel nie przyniosło rozwiązania różnicy zdań na temat Nord Stream 2. Waszyngton naciska na Niemcy, aby znalazły sposoby na to, by Rosja nie mogła wykorzystać rurociągu, który jest w 98% gotowy, do zaszkodzenia Ukrainie lub innym sojusznikom w Europie Wschodniej. Merkel zgadza się, że Nord Stream 2 nie powinien być narzędziem nacisku Rosji na kraje europejskie.Biden powiedział, że oboje zgodzili się na dalsze wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
- Europejski Sąd Najwyższy (TSUE) podtrzymał orzeczenie ograniczające dostęp Gazpromu do gazociągu OPAL, który łączy linię gazociągu Nord Stream rosyjskiego producenta z Niemcami. Rurociąg Opal o długości 470 km, który łączy Nord Stream 1 z lądowymi europejskimi sieciami gazowymi, biegnie z północnych Niemiec do Czech i ma roczną przepustowość 36 miliardów m3 gazu ziemnego.
- Brazylijskie ANP (regulator rynku ropy i gazu ziemnego) upoważnił Vale S.A. do importu LNG ze Stanów Zjednoczonych.
- Wydobycie gazu ziemnego w pierwszej połowie 2021 w Azerbejdżanie wzrosło do 20,35 mld m3 (+4,90% r/r).
- Nigeria szuka $1 miliarda, aby można było kontynuować prace nad 614-kilometowym gazociągiem Ajaokuta-Kaduna-Kano (AKK), kosztującym między $2,5 a $2,8 miliarda, po tym, jak chińscy pożyczkodawcy, którzy zobowiązali się do zaoferowania większości funduszy, nie wypłacili gotówki tak szybko, jak oczekiwano. Nigeria rozpoczęła budowę rurociągu AKK w czerwcu 2020 r., twierdząc, że pomoże on wygenerować 3,6 gigawatów energii i wesprze przemysł gazowy. Jest to najnowsza oznaka spadku chińskiego wsparcia finansowego dla projektów infrastrukturalnych w Afryce, po latach dużych kredytów udzielanych przez Chiny na koleje, energetykę i inne projekty – więcej o uzależnianiu krajów afrykańskich od chińskiej pomocy możecie przeczytać tu.
- Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) poinformowała, że czeka na wyrok czy TotalEnergies SE manipulowało rynkiem gazu ziemnego w latach 2009 – 2012. W 2015 r. FERC twierdziło, że Total celowo przegrywał transakcje – znane jako transakcje „nieekonomiczne” – w celu wpłynięcia na ceny indeksów w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych co najmniej 38 razy w okresie od czerwca 2009 r. do czerwca 2012 r. W podobnych sprawach JPMorgan Chase & Co zapłacił grzywnę $285 mln w 2013 roku, Barclays PLC $70 mln w 2017 roku oraz BP PLC z grzywną $24 mln w 2021 roku.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły – wrześniowe dostawy wycenia się na $13,30/mmBtu (+4,31% t/t). Oczekuje się, że temperatury w Tokio, Pekinie, Szanghaju i Seulu, jednych z największych na świecie krajów zużywających LNG, utrzymają się powyżej średniej historycznej w ciągu najbliższych dwóch tygodni, co wpływa na podaż gazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej w okresie wzmożonego użytkowania klimatyzatorów.
- Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,3 mld stóp sześciennych dziennie (-0,97% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,5 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,31% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 93,5 bcfd.
- Lipcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 10,9 bcfd (+7,92% m/m).
- Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosi w lipcu 6,5 bcfd (-2,99% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 3 do poziomu 104 aktywnych punktów.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 55 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,574 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli +2,14% t/t. Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 47 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 6,7% poniżej 5-letniej średniej (-0,1 pp t/t).
Energia odnawialna
- Administracja Biden w czwartek wprowadzi narzędzie, które umożliwi natychmiastowe lokalne wydawanie zezwoleń na instalacje słoneczne na dachach, rozwiązując główne źródło opóźnień w branży i być może obniżając koszty dla właścicieli domów. Platforma Solar Automated Permit Processing (SolarAPP+), opracowana przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej DOE, będzie opcjonalnym portalem dla samorządów lokalnych do automatycznego przetwarzania wniosków o pozwolenie. To jeden z czynników, który może mieć wpływ na wzrost wyceny miedzi i srebra czyli surowców niezbędnych do produkcji paneli solarnych. Temat ten poruszałem w artykule opublikowanym w 24. numerze magazynu Inwestor.
- Brytyjska firma SSE Thermal i norweska firma naftowo-gazowa Equinor, poinformowały, że opracowują plany przechowywania wodoru w istniejącym magazynie gazu na wybrzeżu East Yorkshire. Aldbrough, składa się z dziewięciu podziemnych kawern solnych, które zostałyby przekształcone w magazynowanie wodoru. Projekt ma zostać ukończony do 2028 roku i ma oczekiwaną wydajność co najmniej 320 gigawatogodzin. Miejsce to służyłoby do przechowywania wodoru z regionu Humber, gdzie powstaje niskoemisyjny hub wodorowy. Wodór będzie wykorzystywany na rynkach ciepłowniczych, przemysłowych i transportowych od końca lat dwudziestych.
- Długo oczekiwany chiński system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS) został uruchomiony 16 lipca, poinformowała Shanghai Environment and Energy Exchange. Około 2 225 elektrowni, odpowiedzialnych za emisję ponad 4 miliardów ton dwutlenku węgla rocznie, zostanie włączonych do obrotu w pierwszej fazie.
Węgiel
- Chiny zamierzają stworzyć krajowe rezerwy węgla na poziomie około 600 milionów ton, co stanowi około 15% rocznego zużycia węgla przez Państwo Środka. Aktualny poziom rezerwa państwowych to 100 mln ton.
Złoto
- Newmont Corp poinformował, że jego zarząd zatwierdził pełne finansowanie na przejście projektu Ahafo North w Ghanie w fazę realizacji. Koszty projektu powinny zamknąć się w maksymalnie $850 mln, a produkcja złota ma wynosić od 275 do 325 tysięcy uncji (oz) przy całkowitych kosztach do $700/oz.
- Barrick Gold Corp poinformował, że produkcja złota w spółce w Q2 2021 wyniosła 1,04 mln uncji (-5,4% q/q), analitycy szacowali produkcję w spółce na poziomie 1,15 mln uncji.
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej giełdy:
Miedź
- Aurubis AG – największy europejski producent miedzi – poinformował, że powodzie wstrzymały produkcję w zakładzie produkcji miedzi Stolberg w Niemczech. Zakład produkuje ~35 tysięcy ton wyrobów miedzianych rocznie, w tym precyzyjne taśmy i druty do zastosowań przemysłowych. Wg firmy „wstępna ocena szkód wyraźnie wskazuje, że powódź trwale dotknęła cały teren firmy i że wznowienie działalności będzie wymagało znacznych wysiłków”. Nie podano terminu wznowienia prac.
- Jiangxi Copper Co zainwestuje $1,76 mld w projekt produkcji 100 tysięcy ton folii miedzianej rocznie do akumulatorów litowych. Pierwszy etap produkcji ma powstać do końca 2023 roku i mieć wydajność 25 tysięcy ton, która w 2024 roku zostanie podwojona. Z kolei pozostałe 50 tysięcy ton produkcji ma zostać dodane do końca 2028 roku. Folia jest wykorzystywana jako kolektor prądu w bateriach litowych. Spółka w pierwszym półroczu 2021 odnotowała ponad 300% r/r wzrost zysków dzięki wysokim cenom miedzi.
- Freeport McMoRan nie będzie kontynuować planów budowy nowej huty miedzi z chińską Tsingshan Holding Group powiedział Reuterowi rzecznik PT Freeport Indonesia. Spółki nie zdołały osiągnąć porozumienia. Zamiast tego Freeport Indonesia będzie realizować plany budowy nowej huty w pobliżu istniejących zakładów rafinacji miedzi w Gresik, we wschodniej Jawie. Freeport Indonesia osobno ogłosił w czwartek, że podpisał kontrakt na inżynierię, zakup i budowę (EPC) z japońską firmą inżynieryjną Chiyoda na budowę nowej huty w Gresik, która będzie miała zdolność produkcyjną 1,7 mln ton koncentratu miedzi rocznie.
- Barrick Gold Corp w Q2 2021 wyprodukował 96 mln funtów miedzi (+3,2% q/q).
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- Chińska firma Ganfeng Lithium Co Ltd kupi skupioną na działalności w Argentynie kanadyjską spółkę Millennial Lithium Corp za $280 mln. Millennial ma dwa nieprodukcyjne projekty solanki litowej – Pastos Grandes i Cauchari East – w północnej Argentynie, w pobliżu istniejących operacji Ganfeng w tym kraju, które obejmują joint venture z Lithium Americas Corp. Finalizacja transakcji ma nastąpić w Q4 2021. Ganfeng Lithium Co Ltd prognozuje, że zysk netto za pierwsze półrocze 2021 roku podskoczy o ponad 900% r/r dzięki wyższym cenom litu na świecie.
- Rio Tinto w Q2 2021 wyeksportowało 76,3 mln ton rudy żelaza (-12% r/r) na skutek silnych opadach w Australii Zachodniej, które utrudniły eksport. Bardzo możliwe, że dzięki temu w 2021 roku Rio Tinto spadnie na drugie miejsce pod względem eksportu rudy żelaza, ustępując Vale S.A. Mimo to, półroczne zyski spółki mają wynieść ~$10,9 mld (+129,47% r/r).
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Dziewiąty tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi i aluminium. Trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów niklu i ołowiu. Drugi tydzień z rzędu wzrostu zapasów stali (+67,78%!)
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Czternasty tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Dwunasty z rzędu spadek zapasów niklu. Jedenasty tydzień z rzędu spadku zapasów aluminium premium. Dziewiąty tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi. Siódmy tydzień z rzędu spadku zapasów cynku.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: