Dziś spory zestaw aktualności rynkowych – ale niestety bez ich omówienia w programie.
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- nawozy sztuczne
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- srebro
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- „Spodziewamy się, że przez większą część 2024 r. światowe rynki zbóż i nasion oleistych będą doświadczać nadpodaży, a ceny będą niskie. Oczekuje się, że ciągła presja rosyjskiego eksportu pszenicy na rynki światowe, duży eksport kukurydzy i soi z Brazylii oraz zbliżające się zbiory zbóż ozimych w Europie i Ameryce Północnej (pszenicy i jęczmienia) będą w dalszym ciągu wywierać wpływ na rynki” – stwierdził w raporcie Dennis Voznesenksi, analityk Commonwealth Bank.
- Eksport zboża z Ukrainy w sezonie 2023/24 (kończącym się 30 czerwca) spadł do prawie 38 mln ton na dzień 15 kwietnia z 39,7 mln na dzień 17 kwietnia 2023. Dotychczasowy eksport w tym sezonie obejmował 14,8 mln ton pszenicy, 20,7 mln ton kukurydzy i 2,1 mln ton jęczmienia. Ukraina tradycyjnie wysyła około 95% swojego eksportu zboża poprzez głębokowodne porty Morza Czarnego. Rząd ukraiński spodziewa się, że w 2023 r. zbiory wyniosą 81,3 mln ton zbóż i nasion oleistych, a nadwyżka eksportowa na sezon 2023/24 wyniesie około 50 mln ton.
- Raport statystyczny dla 33 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.
Raporty USDA
- 18 kwietnia poznamy raporty o przerobie kakao w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji.
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 15 kwietnia 2024:
Kawa
- Dealerzy stwierdzili, że głównymi czynnikami wspierającymi ceny kawy (także arabica) są ograniczone dostawy w Wietnamie i obawy o perspektywy plonów u największego na świecie producenta Robusta.
- Wietnamscy rolnicy utrzymują zapasy pomimo rekordowo wysokich cen, oczekując jeszcze wyższych cen. Stwierdzili, że istnieją również obawy dotyczące pogody w Wietnamie, ponieważ opady w kwietniu pokrywały się jak dotąd z 2016 r., kiedy suche warunki spowodowały spadek produkcji o 8,6%.
- „Arabika może odczuwać efekt uboczny niedawnego wzrostu koniunktury na Robuście i trwającego kryzysu na Morzu Czerwonym” – stwierdził Rabobank.
Cukier
- Indie wykluczyły zezwolenie na eksport cukru w sezonie 2023/24 kończącym się w październiku, zapewnił pewne wsparcie dla cen. Prognozy dla Indii dotyczące opadów monsunowych przekraczających średnią w 2024 r. poprawiły jednak perspektywy dla upraw.
- Dealerzy stwierdzili, że większa niż oczekiwano produkcja cukru w Indiach i Tajlandii postawiła rynek w defensywie.
- Niedawne deszcze w Brazylii poprawiły również perspektywy produkcji trzciny cukrowej w sezonie 2024/25, a osłabienie brazylijskiej waluty prawdopodobnie zwiększy sprzedaż w tamtejszych zakładach przetwórczych.
- Ministerstwo rolnictwa Francji ustaliło we wtorek tegoroczną powierzchnię upraw buraków cukrowych na 399 000 hektarów (+4,9% r/r).
Kakao
- Brak deszczu w połączeniu z upałami w zeszłym tygodniu w większości głównych regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej może zmniejszyć wielkość średnich zbiorów przypadających na okres od kwietnia do września i pogorszyć ich jakość. Największy na świecie producent kakao przeżywa obecnie porę deszczową, która oficjalnie trwa od kwietnia do połowy listopada. Rolnicy twierdzili, że na drzewach wysychały małe strąki, ale sytuacja nie była jeszcze niepokojąca.Powiedzieli, że jeśli od tego tygodnia do czerwca deszcze staną się regularne i obfite, warunki uprawy ulegną poprawie. „Będziemy mieli problemy z jakością, ponieważ okres suszy był długi” – powiedział Etienne Aka, który prowadzi gospodarstwa w pobliżu centralnego regionu Bongouanou.
- Dealerzy twierdzą, że jakikolwiek spadek przerobu kakao będzie postrzegany głównie jako odzwierciedlenie niedoboru fasoli, a nie jako oznaka, że wysokie ceny zaczynają ograniczać popyt. Analitycy oczekują spadków przerobu w wysokości od 3 do 6% dla Europy, 8% dla Ameryki Północnej i 8% dla Azji.
- Przemiał kakao w Brazylii spadł w Q1 2024 do 59 900 ton (-6% r/r). Przywóz kakao do Brazylii spadł w pierwszym kwartale o 31%.
Pszenica
- Konsultanci Sovecon oszacowali, że Rosja wyeksportuje w kwietniu 4,2–4,6 mln ton pszenicy w porównaniu z rekordowym 4,4 mln ton rok temu.W marcu Rosja wysłała około 4,9 mln ton pszenicy, najwięcej w historii w marcu.
- Niekorzystne warunki dla soi mogą przyspieszyć sezon pszenicy 2024/25 w Argentynie, którego siew rolnicy rozpoczną w maju. Deszcze mogą stanowić bufor, ponieważ Argentyna czeka na zjawisko pogodowe La Niña, które zaczyna się w czerwcu i oczekuje się, że spowoduje bardziej suche warunki.
Kukurydza
- Argentyna, trzeci na świecie eksporter kukurydzy, prawdopodobnie kolejny raz obniży prognozę zbiorów kukurydzy w 2024 roku, po niedawnej obniżce o 6,5 mln ton do 50,5 mln ton. Aktualne zbiory są ukończone w 15,3%, ale plony są uszkodzone przez skoczki liściowe, które przenoszą szkodliwą chorobę spiroplazmatyczną. „Kukurydza jest bardzo dotknięta, tego się obawiamy i to nas niepokoi. Jest prawdopodobne, że będzie to czynnikiem dalszych strat, które nie będą niewielkimi stratami” – powiedział agencji Reuters Cristian Russo, szef działu szacunków rolnych na giełdzie Rosario.
Soja
- Przedłużające się opady deszczu w rolniczym sercu Argentyny wzbudziły obawy przed opóźnieniami w bieżących zbiorach soi, co mogłoby spowodować straty w produkcji. Od piątku na większości obszarów rolniczych spadło co najmniej 70 milimetrów deszczu, a w niektórych częściach osiągnięto nawet 140 milimetrów. „Zaczynają się duże obawy dotyczące zbiorów soi, ponieważ wiele obszarów nie zakończyło jeszcze suszenia. Wszystko będzie zależeć od tego, czy to zjawisko minie i czy zapewnimy warunki szybkiego suszenia” – powiedział Cristian Russo z giełdy w Rosario ds. szacunków rolnych. Opady dodają się do wyższych niż normalnie marcowych opadów wynoszących 200–400 milimetrów, co stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z historyczną suszą, która stłumiła zbiory soi w poprzednim sezonie. Russo obniżył swoje szacunki dotyczące zbiorów soi na sezon 2023/24, które rozpoczęły się w marcu, do 51 mln ton metrycznych ze względu na falę upałów w styczniu i lutym. Według giełdy zbożowej w Buenos Aires rolnicy zebrali prawie 11% gruntów obsadzonych soją do czasu rozpoczęcia opadów 11 kwietnia.
- Abiove szacuje obecnie produkcję soi w Brazylii na rekordowe 153,6 miliona ton, o 1 milion więcej niż w ostatniej projekcji ze stycznia. „Projekcje na bieżący cykl pozostają optymistyczne i wskazują na rekordową produkcję soi na poziomie 153,6 mln ton, głównie dzięki odzyskaniu historycznego trendu w plonach, a także zwiększeniu obszaru upraw” – stwierdził Abiove. Prognoza brazylijskiego eksportu soi na 2023 r. również została podwyższona o 300 000 ton do rekordowego poziomu 92,3 mln ton (+17,2% r/r). Abiove utrzymała prognozę krajowego przetwórstwa soi na niespotykanym dotąd poziomie 52,5 mln ton na 2023 rok, o 1,6 mln ton więcej niż w 2022 roku. Abiove powiedział, że eksport oleju sojowego może osiągnąć 2,15 mln ton, w porównaniu z 1,75 mln ton w styczniowej projekcji. W przypadku śruty sojowej Abiove podniosła prognozę eksportu do 20,7 mln ton w porównaniu z 20 mln ton szacowanymi wcześniej.
- Rabobank szacuje, że na koniec roku cena soi CBOT będzie wynosić około 11,50 dolarów za buszel.
- Amerykańskie kruszarki soi przerobiły w marcu więcej nasion soi niż w jakimkolwiek poprzednim miesiącu w historii czyli 196,406 mln buszli nasion soi (+5,5% m/m; +5,7% r/r). Poprzedni rekord wynosił 195,328 mln buszli w grudniu 2023. Amerykańscy przetwórcy soi zwiększyli moce produkcyjne w zakresie kruszenia i otworzyli nowe zakłady, aby wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na oleje roślinne ze strony producentów paliw. Zapasy oleju sojowego wśród członków NOPA na dzień 31 marca wzrosły do 1,851 miliarda funtów (+9,5% m/m). Według szacunków sześciu analityków analitycy oczekiwali średnio, że zapasy wzrosną do 1,792 miliarda funtów.
Wieprzowina, wołowina, drób i ryby
- Produkcja wieprzowiny w Chinach w okresie od stycznia do marca spadła do 15,83 mln ton (-0,4% r/r). Rolnicy w Chinach zwiększyli ubój pod koniec ubiegłego roku, aby ograniczyć straty w związku z wybuchem afrykańskiego pomoru świń. Chiny, które konsumują około połowy światowej wieprzowiny, zachęcają producentów trzody chlewnej do zmniejszania produkcji trzody chlewnej po tym, jak agresywna ekspansja doprowadziła do wieloletniego spadku cen wieprzowiny. Z danych wynika, że wielkość stada świń w Chinach na koniec marca spadła do 408,5 mln sztuk (-5,2% r/r).
Nawozy sztuczne
- Kierownictwo brazylijskiej państwowej firmy naftowej Petrobras może zatwierdzić w środę wznowienie działalności fabryki nawozów w stanie Parana. Jednostka azotowa została zatrzymana w 2020 r. i uwzględniona w ówczesnym planie zbycia Petrobras pod rządami byłego prezydenta Jaira Bolsonaro. Ponowne otwarcie nastąpi w momencie, gdy rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy naciska na Brazylię, głównego eksportera towarów rolnych, aby zmniejszyła swoją zależność od importu nawozów. Zakład znany jako Fafen ma dzienną zdolność produkcyjną około 2000 ton mocznika i 1300 ton amoniaku.
Ropa naftowa
- Prezydent USA Joe Biden zrobi, co w jego mocy, aby zapewnić przystępne ceny benzyny. „Prezydent to zrobił (wypuścił ropę z SPR) wcześniej… i myślę, że chce utrzymać cenę benzyny na przystępnym poziomie i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby tak się stało” – powiedział starszy doradca Białego Domu John Podesta. Administracja Bidena w 2022 r. sprzedała w ciągu około sześciu miesięcy 180 mln baryłek ropy z rezerw, co było największą w historii sprzedażą SPR, próbując obniżyć ceny benzyny po inwazji Rosji na Ukrainę. Spowodowało to spadek rezerw do najniższego poziomu od około 40 lat.
- Administracja Joe Bidena oświadczyła, że nie przedłuży licencji łagodzącej wenezuelskie sankcje i przywróci środki karne w odpowiedzi na niewypełnienie przez prezydenta Nicolasa Maduro swoich zobowiązań wyborczych. Zaledwie kilka godzin przed ostatecznym terminem Departament Skarbu USA ogłosił na swojej stronie internetowej, że wydał zastępczą licencję, dającą firmom 45 dni na „zakończenie” działalności i transakcji w sektorze naftowo-gazowym kraju OPEC. Maduro wywiązał się wprawdzie z niektórych zobowiązań wynikających z zeszłorocznego porozumienia, ale nie dopełnił innych, w tym nie pozwolił opozycji na wystawienie przeciwko niemu wybranego przez siebie kandydata w wyborach prezydenckich 28 lipca. W rezultacie administracja planuje pozwolić, aby obecna sześciomiesięczna ogólna licencja wygasła bez przedłużenia. Decyzję USA równoważą obawy, czy ponowne nałożenie sankcji na sektor energetyczny Wenezueli może spowodować wzrost światowych cen ropy i zwiększyć napływ wenezuelskich migrantów na granicę amerykańsko-meksykańską w związku z listopadową kampanią Bidena o reelekcję.
- Goldman Sachs spodziewa się utrzymania cen ropy w górnej granicy prognozowanego przedziału, powołując się na rozczarowującą podaż w USA i prawdopodobnie utrzymującą się premię za ryzyko geopolityczne. „Nieznaczne osłabienie fizycznych cen ropy, wzrost zapasów dużych produktów w Europie w marcu i wczesne oznaki wyczerpania zapasów wody… zmniejszają ryzyko wzrostu naszej prognozy cen i wspierają nasz pułap cen ropy Brent na poziomie 90 dolarów za baryłkę” – podali analitycy Goldman Sachs.
- Chiński przerób ropy naftowej w marcu wyniósł 63,78 mln ton czyli 15,09 mln baryłek dziennie (+4,43% m/m; +1,3% r/r). Gospodarka (PKB) Chin wzrosła w pierwszym kwartale o 5,3% r/r. Choć przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości był główną przeszkodą gospodarczą, w zeszłym miesiącu aktywność w sektorze wytwórczym zaskoczyła pozytywnie.W marcu oficjalny indeks menedżerów zakupów w przemyśle (PMI) wzrósł po raz pierwszy od sześciu miesięcy, napędzany wyższymi zamówieniami eksportowymi.
- Marcowe wydobycie ropy naftowej w Chinach wyniosło 4,32 mln baryłek (+1,2% r/r). Był to najwyższy poziom od czerwca 2015 r.
- Amerykańskie sankcje ograniczają działalność tankowców wiodącej rosyjskiej grupy żeglugowej Sovcomflot. Stany Zjednoczone nałożyły 23 lutego sankcje na Sovcomflot, w związku z dążeniem Waszyngtonu do zmniejszenia dochodów Rosji ze sprzedaży ropy, które mogłaby ona wykorzystać do wsparcia swoich działań wojskowych na Ukrainie. Sovcomflot, będący wcześniej jednym z wiodących operatorów tankowców na świecie, przetransportował w 2023 roku 75 mln ton ropy, głównie na rynki Chin, Indii i Morza Śródziemnego.
- Shell wezwał akcjonariuszy do głosowania przeciwko niezależnej uchwale, złożonej wspólnie przez grupę 27 inwestorów, która wzywała spółkę energetyczną do ustalenia bardziej rygorystycznych celów klimatycznych. Uchwała, będąca największym jak dotąd tego typu przedsięwzięciem pod względem liczby uczestników, jest kierowana przez akcjonariusza-aktywistę Follow This i zostanie poddana głosowaniu na dorocznym walnym zgromadzeniu Shell, które odbędzie się 21 maja. W zawiadomieniu poprzedzającym Walne Zgromadzenie Shell zalecił głosowanie przeciwko uchwałie, stwierdzając, że „jest ona sprzeczna zarówno z dobrym zarządzaniem, jak i interesami akcjonariuszy, a także ma negatywne konsekwencje dla naszych klientów”. W zeszłym miesiącu Shell osłabił cel redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i odrzucił cel redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla do 2035 r., powołując się na oczekiwania dotyczące dużego zapotrzebowania na gaz i niepewność co do transformacji energetycznej. Firma potwierdziła jednak plan ograniczenia emisji do zera netto do 2050 r. Shell stwierdził, że uchwała, jeśli zostanie zatwierdzona, „będzie miała istotny negatywny wpływ finansowy na spółkę i jej ambicje, aby stać się podstawą inwestycji w ramach transformacji energetycznej”. Założyciel Follow This, Mark van Baal, powiedział, że „odrzucenie przez Shell tej uczciwej prośby 27 największych inwestorów pokazuje, że firma zamierza pozostać na kursie kolizyjnym z Porozumieniem Klimatycznym z Paryża”.
- BP plc rozpoczęło wydobycie ropy na nowej platformie wiertniczej Azeri Central East (ACE) na Morzu Kaspijskim. Platforma ACE to siódma platforma wiertnicza zainstalowana na gigantycznym złożu Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) na Morzu Kaspijskim.ACG rozpoczęła produkcję w 1997 r. i od tego czasu wyprodukowała ponad 4,3 miliarda baryłek ropy. BP twierdzi, że platforma ACE i powiązane z nią obiekty są zaprojektowane do przetwarzania do 100 000 baryłek dziennie, a oczekuje się, że w ramach projektu wyprodukuje się do 300 milionów baryłek w całym okresie eksploatacji.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 12 kwietnia wzrosły czwarty tydzień z rzędu o +2,7 mln baryłek, do 460,0 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,4 mln baryłek.
- Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -1,2 mln baryłek do 227,4 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,9 mln baryłek.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -2,8 mln baryłek do 115,0 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,3 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 12 kwietnia wyniósł 88,1% (-0,2 pp t/t).
- Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 12 kwietnia wyniósł 4,73 mln baryłek dziennie (+74,54% t/t).
Gaz ziemny
- „Przy wciąż ograniczonym popycie na LNG, zmniejszona produkcja nie wystarczy, aby w znacznym stopniu wesprzeć ten rynek, zwłaszcza że zeszłotygodniowy zastrzyk do magazynów był znacznie wyższy od praktycznie wszystkich prognoz branżowych” – stwierdziła firma doradcza ds. energii Ritterbusch and Associates.
- Chińska produkcja gazu ziemnego w marcu osiągnęła osiągając rekordowy poziom 21,6 miliarda metrów sześciennych (+4,5% r/r).
- EQT sprzeda 40% udziałów w swoich nieeksploatowanych aktywach związanych z gazem ziemnym w północno-wschodniej Pensylwanii spółce Equinor USA w zamian za lądowe aktywa Equinor w basenie Appalachów i 500 milionów dolarów w gotówce. Pozycje nieoperacyjne dają posiadaczom cięcia w zakresie sprzedawanych węglowodorów bez konieczności przejmowania wierceń lub innych operacji, chociaż muszą mieć swój udział w kosztach. Ceny gazu ziemnego spadły do najniższego poziomu od trzech lat, zmuszając producentów do ograniczenia wydobycia i wydatków na działalność wiertniczą, szczególnie w regionach łupkowych Marcellus i Utica. EQT podała, że spodziewa się, że aktywa nabyte od Equinor wygenerują prawie 75 mln dolarów wolnych przepływów pieniężnych w 2025 r. „Ta (umowa) oznacza również, że całkowicie zamknęliśmy wszystkie obsługiwane pozycje na lądzie w USA” – powiedział Philippe Mathieu, wiceprezes wykonawczy ds. eksploracji i produkcji międzynarodowej w firmie Equinor. Norweska spółka Equinor dokonywała przeglądu aktywów w celu wyjścia z kilku krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, chcąc skoncentrować się na działalności na morzu zamiast na lądzie.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2024 wynosi średnio 98,4 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-2,38% m/m).
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 91,8 mld stóp sześciennych (-2,6 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,2 bcfd.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2024 wynosi średnio 12,0 bcfd (-8,4% m/m).
Energia odnawialna
- Norweska spółka Equinor uzyskała pozwolenie na inwestycję na dwie rozbudowy projektów morskich elektrowni wiatrowych w Wielkiej Brytanii. „Dzięki tej rozbudowie farmy wiatrowe Equinor w Norfolk będą zasilać prawie 1,5 miliona gospodarstw domowych. Obecnie morskie farmy wiatrowe Sheringham Shoal i Dudgeon na północnym wybrzeżu Norfolk dostarczają energię do około 710 000 domów w Wielkiej Brytanii” – stwierdził Equinor.
Węgiel
- Wydobycie węgla w Chinach w marcu spadło do 399,33 mln ton (-4,2% r/r). W Q1 2024 wydobycie wyniosło 1,11 miliarda ton węgla (-4,1% r/r). Krajowe ceny węgla spadły w marcu w wyniku nadpodaży i słabego popytu ze strony marginalnych odbiorców w sektorach stalowym i cementowym w związku z problemami sektora nieruchomości w Chinach. Analitycy i handlowcy stwierdzili, że w zeszłym miesiącu zużycie energii w elektrowniach węglowych było również niższe w związku z bardziej umiarkowanymi temperaturami wiosną na półkuli północnej i brakiem zapotrzebowania na chłodzenie. Seria śmiertelnych wypadków zmusiła kopalnie w prowincji Shanxi, będącej największym producentem węgla w Chinach, do wstrzymania działalności na początku pierwszego kwartału, co odbiło się na wydobyciu. Wydobycie węgla w Chinach może w dalszym ciągu spadać, ponieważ urzędnicy prowincji Shanxi oświadczyli w zeszłym tygodniu w swoim planie pracy, że planują zmniejszyć całoroczne wydobycie o około 4% względem 2023 r. Byłaby to pierwsza redukcja produkcji od siedmiu lat w tradycyjnym regionie produkującym węgiel, który wydobył już większość swoich wysokiej jakości złóż, co zachęca do przeniesienia produkcji na zachód.
Złoto
- Kanadyjski Barrick Gold poinformował o niższej niż oczekiwano wstępnej produkcji złota w pierwszym kwartale, dotkniętej planowymi pracami konserwacyjnymi w swoich kopalniach. Według danych LSEG Barrick podał, że w ciągu trzech miesięcy zakończonych 31 marca łączna wstępna produkcja wyniosła 940 000 uncji złota, czyli poniżej szacunków analityków na poziomie 984 000 uncji. Drugi co do wielkości producent złota na świecie nie był w stanie przekroczyć szacunków wydobycia w 2023 roku. Barrick spodziewa się, że całkowite koszty utrzymania (AISC) na uncję złota – wskaźnik branżowy odzwierciedlający całkowite wydatki – będą o około 7–9% wyższe niż w poprzednim kwartale. Kopalnia złota Porgera należąca do firmy Barrick w Papui-Nowej Gwinei została zamknięta w 2020 r., ale wznowiła działalność pod koniec pierwszego kwartału.
- Deutsche Bank prognozuje cenę złota na poziomie 2400 dolarów za uncję do końca roku i 2600 dolarów w grudniu 2025 roku. „Uważamy, że złoto prawdopodobnie pozostanie na mocnej pozycji, ponieważ realizacja zysków przez pierwszych inwestorów zostałaby zastąpiona inwestycjami tych, którzy jak dotąd nie uczestniczyli w tym posunięciu, ale filozoficznie zgadzają się z jego kierunkiem” – podał bank.
- „Niepewność geopolityczna w dalszym ciągu wspiera złoto i jeśli nastąpi jakakolwiek eskalacja sytuacji, ceny mogą zbliżyć się do przedziału 2500 dolarów. Ceny złota spadną tylko wtedy, gdy banki centralne przestaną kupować lub jeśli inwestorzy powrócą do fazy podejmowania ryzyka” – powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago.
Srebro
- Oczekuje się, że światowy deficyt srebra wzrośnie do 215,3 mln uncji trojańskich (+17% r/r) w 2024 roku w związku z 2% wzrostem popytu wynikającym z dużej konsumpcji przemysłowej i 1% spadkiem całkowitej podaży. Srebro, które wykorzystuje się w biżuterii, elektronice, pojazdach elektrycznych i panelach słonecznych, a także w inwestycjach, stoi w obliczu strukturalnego deficytu rynku już czwarty rok. „Deficyt na rynku srebra zapewnia solidne wsparcie i mocny dolny poziom ceny. Deficyt spadł w zeszłym roku o 30%, ale w wartościach bezwzględnych – na poziomie 184,3 mln uncji – nadal był imponujący. Globalna podaż utrzymuje się na zasadniczo stałym poziomie około 1 miliarda uncji, podczas gdy popyt przemysłowy radzi sobie niesamowicie dobrze 11% wzrostu. Możliwe do zidentyfikowania zapasy srebra, a także metalu wstrzymywanego z wymiany są nadal znaczne. Część tego srebra może być jednak ściśle utrzymywana, zatem ciekawie będzie zobaczyć w przyszłości, jaki wpływ na rynek będą miały utrzymujące się deficyty.” – powiedział Philip Newman, dyrektor zarządzający w firmie doradczej Metals Focus. Z raportu wynika, że zapasy przechowywane w depozytach giełd towarowych i skarbcach w Londynie spadły w ubiegłym roku o 5% i na koniec 2023 r. pokrywały prawie 15 miesięcy globalnej podaży.
Miedź
- Wstępna produkcja miedzi przez Barrick Gold w Q1 2024 wyniosła 40 000 ton (-21,96% q/q), głównie ze względu na niższe gatunki miedzi wydobywane w kopalni Barrick Lumwana w Zambii.
- Lokalny sąd w Brazylii ponownie zawiesił licencję na prowadzenie należącej do Vale brazylijskiej kopalni miedzi Sossego. Departament ochrony środowiska Para pierwotnie zawiesił w lutym licencję na eksploatację spółki Sossego, która w 2023 r. wyprodukowała 66 800 ton miedzi. W rocznym raporcie dotyczącym ochrony środowiska wskazała nieprawidłowości oraz „nieprzestrzeganie” działań łagodzących skutki wydobycia, które, jak stwierdziła, doprowadziły do konfliktów ze społecznościami lokalnymi. Gigant górniczy Vale uzyskał później nakaz tymczasowego wznowienia działalności. Zawieszenie pozostanie do czasu sprawdzenia warunków określonych w pozwoleniach. Vale toczy także spór sądowy przeciwko stanowi Para w związku z kopalnią niklu Onca Puma, której na początku tego miesiąca ponownie zawieszono licencję na prowadzenie działalności.
- „W Chile należy pilnie ulepszyć system zezwoleń, aby umożliwić firmom terminowe zatwierdzanie dużych projektów inwestycyjnych. Dotyczy to nie tylko nowych projektów, ale także pozwoleń niezbędnych do optymalizacji bieżącej działalności.” – powiedział prezes BHP Americas Brandon Craig. BHP jest czołowym producentem miedzi, a jej flagowa kopalnia Escondida w Chile jest największą kopalnią miedzi na świecie. Rio Tinto, które posiada 30% udziałów w Escondidzie i współpracuje z państwową firmą Codelco w zakresie poszukiwań miedzi, zgodziło się, że aby pobudzić inwestycje, potrzebne są dalsze usprawnienia.
- „Większość funduszy skupiających się na metalach jest optymistyczna, ale ostrożna. Częściowo udało im się odbić w górę, ponieważ ceny miedzi wzrosły z 8 300–9 500 dolarów w krótkim czasie” – powiedział Reuterowi Tom Mackay, współdyrektor ds. metali IXM. Wzrost był w dużej mierze napędzany napływem funduszy indeksowych i makro do miedzi zamiast do tradycyjnych inwestorów surowcowych. Ceny zaczynają ograniczać popyt fizyczny.
Pozostałe metale przemysłowe
- Brytyjska firma Global Commodities Holdings Ltd (GCHL) nie będzie akceptować niklu produkowanego w Rosji na swojej nowej platformie handlu spot, która ma zostać uruchomiona jeszcze w kwietniu.
- Kreml stwierdził, że uważa sankcje za nielegalne i nazwał je mieczem obosiecznym, który zaszkodzi interesom nakładających je. „Nornickel żałuje tej decyzji, ponieważ jeszcze bardziej zwiększy ona zmienność cen, niepewność dostaw i doprowadzi do wyższych składek, co będzie miało negatywny wpływ na konsumentów tych metali na całym świecie” – stwierdził Nornickel. Rosja jest głównym producentem metali. Jego udział w światowej produkcji to ponad 5% aluminium, 6% rafinowanego niklu i 4% miedzi. Niektórzy analitycy nie spodziewali się natychmiastowego szoku podażowego, ponieważ Nornickel i Rusal sprzedają większość swoich metali w ramach kontraktów dwustronnych i mogą w dalszym ciągu sprzedawać na inne rynki poza USA i Wielką Brytanią.
- Produkcja stali surowej w Chinach w marcu spadnie, przy czym firma doradcza Lenge Steel przewiduje spadek o 12,6%, a China Futures spodziewa się spadku o 11,21% w porównaniu z ubiegłorocznymi 95,73 mln ton metrycznych. W pierwszych dwóch miesiącach roku Chiny wyprodukowały 167,96 mln ton stali surowej (+1,6% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się zazwyczaj na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki.
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.