aktualności – 17 maja 2021

Duży zestaw informacji z rynków surowcowych, także i dziś dotykający problemów społeczno-środowiskowych, tym razem wśród metali niezbędnych do rewolucji niskoemisyjnych gospodarek. Ale prócz tego wiele, wiele więcej jak i ponad 40 minut programu, dziś wyjątkowo premiera o 15:00.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 17 maja 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • North American Electric Reliability Corp (NERC) prognozuje, że w tym roku w Kalifornii, Teksasie, Nowej Anglii i środkowych Stanach Zjednoczonych mogą wystąpić niedobory energii. Wynikać to będzie z rosnącego zapotrzebowania na klimatyzację ze względu na prognozy upałów. Największe problemy będzie mieć Kalifornia, gdzie brakować może nawet 11 gigawatów (GW) prądu późnym popołudniem i wieczorem w związku ze zmniejszoną produkcją z paneli słonecznych. 1 GW w normalnych warunkach wystarcza do zasilenia miliona domów w USA – ale po włączeniu klimatyzatorów taka ilość prądu wystarcza dla zaledwie 200 tysięcy domów.
 • North American Electric Reliability Corp (NERC) wzywa amerykańskie organy regulacyjnie do ustanowienia standardów cyberbezpieczeństwa porównywalnych ze standardami NERC.

  Atak na Colonial Pipeline podkreśla wzajemne powiązania energii elektrycznej z innymi infrastrukturami i jest powodem, dla którego musimy podwoić naszą koncentrację na niezawodności systemu rurociągów dostarczającego niezbędne paliwo. (…) Gdyby zdarzyło się to w głównej linii gazowej obsługującej generatory energii elektrycznej w ekstremalnie niskich temperaturach, skutki mogłyby być katastrofalne.

Jim Robb, dyrektor naczelny NERC

Kawa

 • Antyrządowe protesty w Kolumbii, drugim co do wielkości na świecie producencie arabiki, do tej pory zatrzymały eksport ponad 500 tysięcy 60-kilogramowych worków kawy.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE: czwarty tydzień z rzędu rośnie dywergencja między sezonem bieżącym a ubiegłym. Mamy wyższe zapasy kawy i one rosną (+24,9k t/t) podczas gdy rok temu były niższe i spadały (-13,2k t/t):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • USDA prognozuje amerykański import cukru na poziomie 2,65 mln ton w sezonie 2021/22.
 • Astarta, główny producent cukru białego na Ukrainie, rozpoczął rafinację surowego cukru trzcinowego, mając na celu przetworzenie 60 tysięcy ton surowego cukru trzcinowego w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Ukraina rozpoczęła import surowego cukru trzcinowego w ramach bezcłowego kontyngentu w wysokości 260 tysięcy ton. Wg rządowych danych import w bieżącym sezonie musi wynieść 110 tysięcy ton cukru by zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na cukier po niskiej produkcji w 2020 roku – produkcja cukru buraczanego wyniosła 1,17 mln ton w sezonie 2020/21. Astarta stwierdziła również, że import cukru surowego w następnym sezonie będzie „niepraktyczny”, ponieważ produkcja cukru białego z buraków cukrowych prawdopodobnie wyniesie do 1,53 mln ton w 2021/22 r. w porównaniu z zapotrzebowaniem krajowym na poziomie 1,38 mln ton. W sezonie 2020/21 Astarta rafinowała 226 tysięcy ton cukru białego, co stanowi 22% udział w krajowym rynku.

Kakao

 • W związku z problemami z dostawami prądu, mielenie ziaren kakao w maju na Wybrzeżu Kości Słoniowej może spaść nawet o 50% do ~25 tysięcy ton (-48,98% m/m), a w czerwcu ta wartość może być poniżej 20 tysięcy ton. Zazwyczaj na Wybrzeżu Kości Słoniowej przetwarza się od 45 do 49 tysięcy ton ziaren kakao. Część zakładów, by uniknąć przestojów, korzysta z własnych, zasilanych olejem napędowym generatorów energii elektrycznej.
 • Wybrzeże Kości Słoniowej dąży do ograniczenia rocznej produkcji kakao do 2 milionów ton poprzez stopniowe usuwanie upraw kakao z chronionych lasów. W sezonie 2019/20 produkcja kakao wyniosła 2,15 mln ton.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE, pojawiła się sezonowa dywergencja: w sezonie 2019/20 zapasy kakao spadały (-17,8k t/t), w bieżącym sezonie rosną (+24,1k t/t):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Francuski rating pszenicy miękkiej zatrzymał się po 4 tygodniach spadków na poziomie 79% dobrej lub bardzo dobrej jakości ziaren.

Kukurydza

 • Prywatna firma analityczna IHS Markit Agribusiness prognozuje tegoroczne zasiewy kukurydzy na areale 96,8 mln karów, co oznacza znacznie więcej niż aktualna prognoza USDA mówiąca o 91,1 mln akrów.
 • W ubiegłym tygodniu w piątek USDA potwierdziła sprzedaż 1,36 mln ton kukurydzy z tegorocznych zbiorów do Chin. Sumarycznie sprzedaż w poprzednich dniach wyniosła ponad 3,47 mln ton do Chin i 100 tysięcy ton do Meksyku.

Ryż

 • Prognozy zbiorów ryżu „boro” w Bangladeszu w tym sezonie wynoszą 20,5 mln ton (+4,59% s/s) w związku z większym areałem zasiewów.

Soja

 • Brazylia w tym roku sprzedała co najmniej 208 tysięcy ton soi do USA, co pozwala prognozować, że cały tegoroczny eksport do najbogatszej gospodarki na świecie przebije rekordowy 2014 rok, kiedy eksport z Brazylii do USA wyniósł 1 mln ton. W 2019 roku brazylijski eksport soi do USA był bliski zera.
 • Sprzedaż eksportowa soi z USA w pierwszym tygodniu maja spadła i wyniosła 94,3 tysiąca ton ziaren z ubiegłorocznych zbiorów i 102,5 tysiąca ziaren z tegorocznych zbiorów.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Brazylijski JBS S.A. zainwestuje $351,39 mln w stanie Paranádo 2025 r., dążąc do zwiększenia swoich zdolności produkcyjnych w największym brazylijskim regionie produkującym mięso drobiowe. Istniejący zakład Rolândia ma zwiększyć wydajność o 25%, ma też powstać nowy zakład przetwórczy.
 • Brazylijscy producenci mięsa JBS SA i BRF SA przyznali, że walczą o przerzucenie wyższych kosztów pasz na konsumentów na swoim rynku krajowym. Globalne przerzucenie rosnącego kosztu zbóż paszowych jest łatwe ze względu na duże zapotrzebowanie na mięso, jednak lokalnie wzrosty cen są znacznie bardziej odczuwalne przez obywateli i przyczyniły się do zmniejszenia marży sprzedażowej JBS do 11,9% z 16,9% w Q1 2020.
 • JBS S.A. w Q1 2021 osiągnął zysk $377 mln. Spółka w Q1 2020 odnotowała straty $1,117 mld.
 • BRF S.A. osiągnął w Q1 2021 zysk na poziomie $4,22 mln. Spółka w Q1 2020 odnotowała straty.
 • Kwietniowy przyrost stada macior w Chinach wzrósł +1,1% m/m i +23% r/r.

Ropa naftowa

 • Colonial Pipeline ogłosił późnym popołudniem w czwartek, że ponownie uruchomił cały system rurociągów łączący rafinerie na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej z rynkami wzdłuż wschodniego wybrzeża.Około 65% stacji benzynowych w Karolinie Północnej było bez paliwa, podczas gdy w Wirginii, Karolinie Południowej i Georgii prawie 50% było pustych – podaje GasBuddy, strona do wyszukiwania najniższych cen paliw w USA. Pomimo uruchomienia pracy rurociągów w czwartek wieczorem, w piątek problemy z zaopatrzeniem miało 14 144 stacji w USA, co było niewiele niższą wartością niż w szczytowym okresie zamknięcia rurociągu, kiedy paliwa brakowało na 16 200 stacjach. Colonial Pipeline nie poinformowało ile pieniędzy żądali hakerzy z DarkSide ani czy zapłacili – wg Bloomberg News firma wypłaciła $5 mln.
 • Amerykańskie organy regulacyjne w piątek nakazały rafinerii Limetree Bay na St. Croix na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych zaprzestanie działalności na co najmniej 60 dni. To skutek kolejnego incydentu, który zdaniem U.S. Environmental Protection Agency przekroczył zezwolenie zakładu na emisję dwutlenku siarki. Rafineria, będąca w prywatnych rękach, stara się o ponowne uruchomienie po zamknięciu w 2012 roku. Nowi (od 2016 roku) właściciele zainwestowali w rafinerię ~$3 mld i miała ona rozpocząć przetwarzanie 210 tysięcy baryłek ropy dziennie.
 • Rosyjski Rosneft poinformował o dochodzie netto w Q1 2021 na poziomie $2 mld. Q1 2020 firma zamknęła ze stratą na poziomie $2,1 mld. Produkcja w Q1 2021 wyniosła 3,75 mln ekwiwalentu ropy naftowej (+1% q/q; -19,18% r/r). Dom maklerski Sova Capital powiedział, że był to najsilniejszy kwartał Rosneft od czasu przejęcia anglo-rosyjskiego TNK-BP w 2013 roku i stanowi podstawę do „solidnej dywidendy za pierwszą połowę 2021 r.
 • Petroleo Brasileiro w Q1 2021 odnotowało zysk $220 mln po znacznie większych stratach zaksięgowanych w Q1 2020.
 • W Jordanii doszło w czwartek do pożaru czterech rurociągów naftowych zasilających rafinerię w Akabie. Wg władz ogień został ugaszony zanim dotarł do magazynów ropy naftowej, i nie wpłynie to na dostawy paliw do żadnej części Jordanii. Nikt nie odniósł obrażeń.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 maja 2021 wynosiły 16 326 mln (-4,26% t/t).
 • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła o 8 w ubiegłym tygodniu, czyli jest 352 aktywnych punktów – co jest największą liczbą aktywnych odwiertów od kwietnia 2020 roku.

Gaz ziemny

 • Szacuje się, że azjatyckie zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie odpowiadać za 95% globalnego wzrostu popytu na LNG w latach 2020-2022. Mimo pandemii w Chinach, w 2020 roku Państwo Środka zwiększyło popyt na LNG o 7 mln ton. Korea Południowa w 2021 roku uzupełnia zapasy po dużym zużyciu zimą 2020/21 plus polityka odchodzenia od węgla na rzecz (czasowego) wzrostu produkcji prądu z gazu ziemnego wpływa na wzrost zapotrzebowania. Indie z kolei borykają się z problemami lokalnego sektora wydobywczego, skutkiem czego udział importu LNG na lokalnym rynku wzrósł o ponad 13%, mimo że sumaryczne zużycie gazu w Indiach w 2020 roku wzrosło o +2% r/r. Silny popyt (wraz ze wzrostem podaży) w pierwszej połowie 2021 roku powinien zapobiec zwyżkom cen spotowych LNG w Azji powyżej $20/mmBtu jak to miało miejsce na przełomie 2020/21.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu ponownie wzrosły – czerwcowe dostawy wyceniane są na $10,15/mmBtu (+5,16% t/t). Lipcowe dostawy z kolei wycenia się na $10,25/mmBtu. Źródła branżowe podają, że problemy eksportowe w Australii, Peru, Indonezji, Malezji i Nigerii przyczyniły się do niewielkiej podaży na świecie w czasie, gdy Japonia i Korea, jedni z największych na świecie nabywców, utrzymują silny popyt na LNG do produkcji energii w okresie letnim.
 • U.S. Energy Information Administration (EIA) prognozuje, że gaz ziemny będzie odpowiadał za 37% całkowitej produkcji energii elektrycznej w sezonie letnim w USA (-5 pp r/r).
 • Na rynku gazowym duże portfele inwestycyjne mają pozycje długie netto o wartości 2 200 mld stóp3 (-37% q/q; +37,5% r/r).
 • Majowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 90,8 mld stóp sześciennych dziennie (+0,22% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 80,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -7,34% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 85,4 bcfd – w związku z wyższymi temperaturami, którego konsekwencją jest wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną dla klimatyzatorów.
 • Majowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 11,1 bcfd (-3,48% m/m).
 • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wyniósł w maju 6,0 bcfd (-1,64% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 3 do poziomu 100 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 75 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,029 bilionów stóp sześciennych (tcf). Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 74 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 3,4% poniżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Royal Dutch Shell będzie współpracował z National University of Singapore (NUS) w Singapurze nad projektem badawczym wartym $3,4 miliona mającym na celu przekształcenie dwutlenku węgla w paliwa i produkty petrochemiczne. Mają zostać opracowane procesy produkcji etanolu i n-propanolu z dwutlenku węgla, produktu ubocznego procesów przemysłowych.
 • Wielka Brytania chce pośredniczyć w globalnym porozumieniu, które powstrzyma transgraniczne finansowanie projektów węglowych. Kraj obecnie wytwarza 2% energii elektrycznej z węgla (-38 pp r/r), a do 2024 roku planuje całkowicie zrezygnować z węgla jako źródła energii elektrycznej.
 • Brazylijski Vale S.A. otrzyma w najbliższych tygodniach swój pierwszy w historii statek do transportu rudy klasy VLOC, który będzie największą jednostką kiedykolwiek wyposażoną w obracające się żagle. Omawiane żagle to duże metalowe cylindry o średnicy czterech metrów i wysokości 24 metrów. Podczas rejsu cylindry obracają się z różnymi prędkościami, tworząc różnice ciśnień powietrza, które pomagają napędzać statek. Ładowność jednostki ma wynieść 325 tysięcy ton, a pięć żagli ma dać 8% oszczędności energetycznych co odpowiada 3 400 ton CO2 Jeśli projekt okaże się sukcesem, co najmniej 40% ze 114 statków firmy Guiabamax i Valemax może również zostać zmodernizowanych. Bermelho powiedział, że wyposażenie wszystkich tych statków w żagle zmniejszyłoby emisje związane z żeglugą Vale o 1,5%. Chociaż geograficzna odległość Brazylii od Chin – głównego rynku eksportowego – jest względnie niekorzystna, trasa z Brazylii do Azji jest średnio bardziej wietrzna niż trasa z australijskiej potęgi górniczej do Azji kontynentalnej – co uzasadnia modernizacje floty transportowej.
 • Elon Musk, założyciel m.in. Tesla Inc, zdecydował w ubiegłym tygodniu o wstrzymaniu płatności Bitcoin’em (BTC) za samochody Tesli. Związane jest to z olbrzymim zużyciem energii towarzyszącym wydobywaniu BTC, zwłaszcza energii pozyskiwanej z „węgla, który ma najgorszą emisję ze wszystkich paliw”. Spółka, nim w marcu zezwoliła na płatność kryptowalutą za swoje produkty, zakupiła BTC za $1,5 mld. Wg Muska firma nadal posiada swoje BTC z planem wykorzystania kryptowaluty, gdy tylko wydobycie przejdzie na bardziej zrównoważone źródła energii. Szacuje się, że aktualne wydobycie BTC wymaga tyle samo prądu co zasilenie Holandii w 2019 roku.

Węgiel

 • U.S. Energy Information Administration (EIA) prognozuje, że węglowe bloki energetyczne zwiększą tego lata swój udział w produkcji energii elektrycznej do 26% (+4 pp r/r). Ma to związek z rosnącymi cenami gazu ziemnego.

Złoto

 • Sprzedaż złota w Q1 2021 przez KGHM Polska Miedź S.A. wyniosła 37,3 tysiąca uncji (-36,67% r/r).
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Srebro

 • Sprzedaż srebra w Q1 2021 przez KGHM Polska Miedź S.A. wyniosła 306,4 tony (-8,51% r/r).

Miedź

 • Związek reprezentujący pracowników w kopalniach Escondida i Spence należących do BHP Group odrzucili ofertę firmy, zwiększając tym samym ryzyko strajku.
 • Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. podjął decyzję o sprzedaży udziałów należących do spółki zależnej KGHM International w dwóch zagranicznych kopalniach: Carlota w USA (5 tysięcy ton w 2020 roku) oraz kopalni Franke w Chile (12,5 tysiąca ton w 2020 roku). Są to relatywnie niewielkie źródła miedzi dla polskiej spółki – w Polsce wydobycie miedzi przez KGHM w 2020 roku wyniosło 110,4 tysiąca ton, z kolei w chilijskiej Sierra Gorda (KGHM posiada 55% udziałów) dla polskiej spółki przypadło 22,9 tysiąca ton. Koszty wydobycia miedzi w kopalniach KGHM International to średnio $5 114/t w Q1 2021, podczas gdy polskie kopalnie to koszt $4 254/t a w Sierra Gorda $2 050/t.
 • W Q1 2021 KGHM Polska Miedź S.A. wyprodukowała 185,5 tysiąca ton miedzi (+6,55% r/r). Sprzedaż miedzi wyniosła 175,7 tysiąca ton (+6,42% r/r).
 • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Entreprise Generale du Cobalt (EGC), nowa instytucja wspierana przez władze Demokratycznej Republiki Konga (DRK), ma przejąć nadzór nad rzemieślniczymi kopalniami kobaltu w tym kraju – które zatrudnia od 150 do nawet 200 tysięcy górników pracujących w słabo zabezpieczonych kopalniach z bardzo niskim wynagrodzeniem. „Odtąd cały kongijski kobalt wytwarzany rzemieślniczo będzie kupowany przez EGC, przetwarzany przez EGC i sprzedawany przez EGC” – powiedział Albert Yuma, prezes EGC i państwowej spółki wydobywczej Gecamines. EGC wraz z PACT, organizacją pozarządową działającą w górnictwie rzemieślniczym na całym świecie, zapewnią odpowiedzialne standardy wydobycia, a partner marketingowy Trafigura zapewni wsparcie w zakresie identyfikowalności w całym łańcuchu dostaw. Powinno to wpłynąć pozytywnie na podejście globalnych graczy jak Tesla czy VW do „krwawego” pochodzenia surowca niezbędnego w pojazdach elektrycznych. Wg rządowych danych rzemieślniczy sektor wydobywczy w DRK wyprodukował 18 tysięcy ton surowca (wartość rynkowa ~$800 mln), z czego nie odprowadzono żadnych podatków. Rzemieślnicze kopalnie w DRK są drugim na świecie, po oficjalnych kopalniach w DRK, dostawcą kobaltu z potencjałem do 30 tysięcy ton surowca rocznie.
 • Portugalskie Ministerstwo Środowiska poinformowało, że długo oczekiwana portugalska aukcja licencji na lit może zostać przełożona na początek 2022 r. Regulacje prawne związane z wydobyciem litu w najbardziej na zachód wysuniętej części Unii Europejskiej muszą mieć więcej czasu na wdrożenie. Ustawa o górnictwie, zatwierdzona w październiku 2020 roku, ale weszła w życie dopiero w maju, daje gminom gdzie ma być wydobywany lit prawo weta do projektów i do określonej części opłat licencyjnych. Dopiero teraz, po wejściu w życie ustawy, można rozpocząć badanie wpływu na środowisko w ośmiu obszarach bogatych w lit w północnej i środkowej Portugalii. „Ze względu na konieczność przeprowadzenia tej strategicznej oceny środowiskowej, konkurs odbędzie się pod koniec tego roku lub na początku następnego” – powiedział rzecznik Ministerstwa Środowiska. Pierwotnie aukcje licencji litowych miały być przeprowadzone w 2018 roku. Rząd ma nadzieję, że Portugalia stanie się czołowym europejskim dostawcą metalu do akumulatorów samochodów elektrycznych, pomagając sprostać oczekiwanemu wzrostowi światowego zapotrzebowania na lit.
 • China Hongqiao Group, największy na świecie producent aluminium w sektorze prywatnym, planuje przenieść większe moce hutnicze ze swojej bazy w przemysłowym Shandong do bogatej w hydroenergetykę prowincji Yunnan. W 2019 roku spółka zobowiązała się do przeniesienia ~2 mln ton rocznych mocy produkcyjnych z Shandong we wschodnich Chinach do prefektury Wenshan w prowincji Yunnan na południowym zachodzie, aby umożliwić łatwiejszy dostęp do czystszego źródła energii niż węgiel do energochłonnego procesu wytapiania aluminium. Aktualnie spółka zapowiada przeniesienie nie 2 mln ton a 3 mln ton rocznej produkcji, dodatkowy 1 mln ton ma trafić do sąsiedniej prefektury Honghe. Spółka ma 6,46 mln ton rocznych mocy produkcyjnych w zakresie aluminium pierwotnego. Producentom aluminium w Chinach trudno jest uzyskać zgodę na nowe projekty hutnicze z powodu ścisłej kontroli mocy produkcyjnych, ale rząd zezwala na pewne transfery do innych regionów, pod warunkiem, że całkowite limity mocy nie zostaną przekroczone.
 • Rosyjski producent metali Nornickel wznowił pełną działalność w swojej kopalni niklowo-miedziowej Oktyabrsky dotkniętej w tym roku przez powódź. Druga z zamkniętych kopalni, Taimyrsky, ma wznowić produkcję na początku czerwca.
 • Chińska grupa Anyang Iron and Steel podpisała list intencyjny z największym prywatnym producentem stali w kraju, Jiangsu Shagang Group, dotyczący przeprowadzenia reformy własności mieszanej w celu dalszej konsolidacji sektora żelaznego w największym na świecie producentem stali. Shagang Group, która według World Steel Association zajęła szóste miejsce na liście największych producentów stali w 2019 roku, jest w stanie wyprodukować ponad 40 milionów ton stali rocznie. Anyang Steel ma roczną zdolność produkcyjną około 10 milionów ton stali. Chiny domagają się dalszej koncentracji sektora stalowego, dążąc do konsolidacji 60-70% produkcji w rękach 10 największych producentów stali do 2025 r.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Drugi tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi, niklu i stali walcowanej na gorąco – to drugi bardzo duży wzrost w ciągu tygodnia (+148,37% t/t). Trzeci tydzień z rzędu wzrostu zapasów ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Piąty tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu i cyny. czwarty tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi i cynku. Trzeci z rzędu spadek zapasów niklu. Drugi tydzień z rzędu spadku zapasów aluminium premium.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *