aktualności – 17 czerwca 2021

W czwartkowych aktualnościach, prócz tradycyjnego zestawu danych o zapasach ropy w USA, prognozach gazowych czy raporcie Crop progress, znajdziemy także FED wpływający na ceny złota (-$50!), prognozy dla cen ropy (znów >$100 za baryłkę?!), rynek cytrusów w USA, prognozy Citi dla kawy, kakao czy miedzi, dane NOPA czy kontynuację poniedziałkowego (i nie tylko) tematu suszy w różnych częściach świata. A o 14:00 premiera ostatniego w czerwcu odcinka programu Surowcowe.info.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 17 czerwca 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Rząd Brazylii przygotowuje tymczasowy dekret, który może doprowadzić do racjonowania energii elektrycznej w kraju na skutek suszy i niewydolności systemu pozyskiwania energii opartego w ponad 60% na elektrowniach wodnych. Dekret, który wymagałby późniejszego zatwierdzenia przez Kongres, ustanowiłby komisję, która mogłaby decydować o bardziej drastycznych środkach kontroli zużycia energii elektrycznej, jeśli wystąpią niedobory grożące spowolnieniem ożywienia gospodarczego Brazylii. Nie wiadomo czy w tym tygodniu odbędzie się głosowanie nad dekretem w brazylijskim Kongresie.
  • Prognozy temperatur w Kalifornii na najbliższe dni mówią nawet o 46°C, a największy deficyt energetyczny w Stanie jest prognozowany na czwartkowy wieczór, po zachodzie słońca. Władze obawiają się kolejnego sezonu pożarów z powodu suszy.
  • Coroczne deszcze monsunowe w Indiach pokryły dwie trzecie kraju, prawie dwa tygodnie przed normalnym harmonogramem i przynosząc 25% więcej opadów niż zazwyczaj. Wcześniejszy monsun przyśpieszy sianie letnich roślin, takich jak ryż niełuskany, bawełna, soja i rośliny strączkowe, a także może zwiększyć plony.

Kawa

  • Wg Citi susza w Brazylii już uszkodziła tegoroczne i przyszłoroczne zbiory, w związku z czym bank prognozuje dalsze wzrosty cen kawy arabika.
  • Eksport z Kolumbii zaczyna wracać do normy, choć wg rządu „nadgonienie” opóźnień wywołanych protestami może zająć od kilku do nawet kilkunastu tygodni.

Cukier

  • Firma Czarnikow, zajmująca się handlem towarami, prognozowała globalną nadwyżkę 1,5 mln ton cukru w sezonie 2021/22 i 2,7 mln ton w bieżącym sezonie 2020/21, napędzane rosnącą produkcją. „Warunki uprawy trzciny cukrowej pozostają obiecujące (w Indiach) z dużą ilością deszczu. Był to drugi najbardziej deszczowy maj w Indiach od ponad 100 lat, a deszcze monsunowe przybyły na czas” – powiedział Czarnikow, dodając, że indyjska produkcja powinna przekroczyć 30 milionów ton w Indiach w 2021/22 – drugi sezon z rzędu.
  • Wietnam nałożył opłatę antydumpingową w wysokości 47,64% na niektóre produkty cukrowe z Tajlandii.

Kakao

  • W zeszłym tygodniu w regionach kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej odnotowano ponadprzeciętne opady, co wzbudziło oczekiwania na mocne zakończenie zbiorów kakao w połowie okresu od kwietnia do września.
  • Citi podniósł swoje prognozy nadwyżki kakao na rynku w bieżącym sezonie o 75 tysięcy ton do 225 tysięcy ton, a w sezonie 2021/22 nadwyżka surowca ma wynieść 100 tysięcy ton. Wg banku ceny kakao nie wzrosną przed sezonem 2022/23.

Sok pomarańczowy

  • Spory spadek produkcji cytrusów (za wyjątkiem mandarynek) w 2021 roku w USA.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Bawełna

  • Oczekuje się, że produkcja bawełny w Togo powróci do poziomu sprzed pandemii w nadchodzącym sezonie. W sezonie 2020/21 produkcja wyniosła zaledwie 66 tysięcy ton (-43% r/r), z kolei na sezon 2021/22 prognozuje się 135 tysięcy ton bawełny. Bawełna stanowi 5,8% eksportu Togo.

Pszenica

  • Amerykańskie zbiory pszenicy ozimej w 2021 roku szacuje się na 1,309 mld buszli (+11,78% r/r). Do 13 czerwca zebrano pszenicę ozimą z 4% areału, znacznie mniej niż w analogicznym czasie w 2020 roku (14%) czy 5-letnia średnia (15%).
  • Australijskie Biuro Gospodarki Rolnej i Gospodarki Zasobowej i Nauki (ABARES) podniosło prognozę produkcji pszenicy w sezonie 2021/22 w Australii o 11,2%.
  • Algieria odrzuciła wysyłkę 27 tysięcy ton francuskiej pszenicy przemiałowej jako niezdatnej do spożycia po tym, jak w ładunku znaleziono zwłoki dwóch zwierząt. Algieria odrzuciła także 33 tysiące tonkanadyjskiej pszenicy durum z powodu niespełnienia wymogów ze specyfikacji zamówienia. W Gdyni załadowano 30 tysięcy ton polskiej pszenicy do Algierii. Pszenica jest drugim co do wielkości produktem importowym kraju (3,72% krajowego importu w 2019 roku), z czego ponad 62% pochodzi z Francji, ponad 17% z Francji, a ponad 8% z USA. Algieria jest też w czołówce (6. miejsce w 2019 roku) globalnych importerów pszenicy (3,33% globalnego importu w 2019 roku).
  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) poinformowało, że nie otrzymało żadnych ofert na 80 tysięcy ton pszenicy o jakości paszowej podczas aukcji w tym tygodniu, z dostawą na listopad. To kolejny przetarg w ostatnim czasie, na którym nie było ofert dla Japonii.

Soja

  • National Oilseed Processors Association (NOPA) poinformowało, że jego członkowie zmiażdżyli w maju 163,5 mln buszli soi, w porównaniu z 160,3 mln w kwietniu, ale poniżej średniej oczekiwań analityków wynoszącej 165,1 mln buszli.

Pozostałe zboża

  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) poinformowało, że nie otrzymało żadnych ofert na 100 tysięcy ton jęczmienia o jakości paszowej podczas aukcji w tym tygodniu, z dostawą na listopad. To kolejny przetarg w ostatnim czasie, na którym nie było ofert dla Japonii.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Amerykańscy farmerzy z południowego-zachodu Stanów Zjednoczonych, głównie z Kalifornii, odsprzedają bydło i inne zwierzęta hodowlane do innych regionów. Z powodu suszy brakuje wody do dostatecznego pojenia zwierząt gospodarskich.
  • Argentyńscy pracownicy sektora mięsnego osiągnęli wstępne porozumienie z rządem, które pozwoli im na częściowe wznowienie eksportu wołowiny po miesięcznym zawieszeniu.

Ropa naftowa

  • Prognozy firm handlujących ropą naftową sugerują utrzymanie cen powyżej $70, a w przypadku szybkiego powrotu popytu ponad 100 mln baryłek – Mercuria spodziewa się tego jeszcze w 2021 roku – to ceny mogą podskoczyć nawet powyżej $100/baryłkę.„Czy ropa może wrócić do ponad 100 dolarów za baryłkę? Oczywiście, że tak” – powiedział Torbjorn Tornqvist, dyrektor generalny Gunvor (spółka w 2020 roku obracała średnio 2,7 mln baryłek dziennie).
  • Spotkanie OPEC+ ma mieć miejsce 1 lipca.
  • Enbridge Inc wygrał w Sądzie Apelacyjnym w Minnesocie decyzję pozwalającą na wymianę i rozbudowę rurociągu naftowego z Alberty w Kanadzie do Środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Wymianę funkcjonującego od 1968 roku rurociągu blokowały grupy ekologów. Odcinki rurociągu w Kanadzie, Wisconsin i Dakocie Północnej są ukończone, a w Minnesocie jest ukończone w 60%. Zakończenie remontu i oddanie do użytku ma nastąpić w Q4 2021.
  • Szwedzka firma naftowa Lundin Energy podniosła swoje prognozy produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego w 2021 roku. Obecnie szacuje na średnią produkcję 180 000-195 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie – co jest wzrostem o 5-10 tysięcy baryłek dziennie względem poprzednich prognoz.
  • JP Morgan usunie ze swojego ESG EMBI index indonezyjską firmę Pertamina oraz malezyjską państwową spółkę Petronas, „ponieważ ponieważ ich wyniki spadły poniżej wymaganego progu i nie kwalifikują się już do włączenia.” Zmiany mają zajść jeszcze w tym miesiącu.
  • Kuwejt mianował Mohammada al-Shattiego nowym gubernatorem OPEC, zastępując Haithama al-Ghaisa. Al-Ghais został zastępcą dyrektora zarządzającego marketingu międzynarodowego w państwowej Kuwait Petroleum Corporation (KPC). Wcześniej kierował biurami regionalnymi KPC w Pekinie i Londynie, zanim został gubernatorem OPEC w 2017 roku.
  • Produkcja kondensatu ropy i gazu w Azerbejdżanie spadła do 14,3 mln ton w okresie styczeń-maj (-6,54% r/r).
  • Ponieważ rafinerie przetwarzają ponad 16 milionów baryłek dziennie, a eksport nadal jest solidny, trudno będzie uniknąć ciągłych spadków zapasów, gdy zbliżamy się do szczytu letniego sezonu podróżowania” – powiedział Matthew Smith, dyrektor ds. badań towarowych. w ClipperData.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,4 mln baryłek, do 466,7 mln baryłek (-1,56% t/t), prognozowano spadek o 2,0 mln baryłek.
  • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA wzrosły do poziomu 92,6% całkowitej zdolności produkcyjnej (+1,3 pp t/t).

Gaz ziemny

  • Polska grupa gazowa PGNiG może zwiększyć swoje zasoby wydobywalne gazu w Polsce łącznie o 7,3 mld m3 w 2021 i 2022 wykorzystując sztuczną inteligencję. Projekt „Smart Field” ma na celu wykorzystanie sztucznej inteligencji do zwiększenia wydobycia udokumentowanych, możliwych do wydobycia zasobów gazu w Polsce i obniżenia kosztów wydobycia. Zastosowanie Smart Field dla pięciu złóż w Polsce: „Paproć, Kościan-Brońsko, Załęcze, Żuchłów okres eksploatacji tych złóż wydłuży się o 10 lat, a wolumen wydobywanego gazu prawie się podwoi.
  • Ukraina jest przygotowana do podjęcia kroków prawnych przeciwko Gazpromowi w celu odblokowania dostaw gazu ziemnego z Azji Środkowej, które jest blokowane od 15 lat. Ukraina jest gotowa skierować sprawę do międzynarodowego arbitrażu.
  • Gazprom poinformował, że Nord Stream 2 ma już pełne finansowanie, a także że spółka nie planuje wtórnej oferty publicznej (SPO) i nie planuje na razie sprzedaży swoich udziałów w Novatek. Spółka planuje jedynie wypuszczenie w tym roku obligacji, w tym także denominowanych w euro, dolarze amerykańskim i franku szwajcarskim.
  • Brazylijski Petrobras S.A. podejmuje działania mające na celu zwiększenie lokalnej produkcji i importu gazu ziemnego z Boliwii, aby zaopatrywać elektrownie podczas najgorszej od ponad 90 lat suszy. Podaż gazu ma się zwiększyć o 36% w porównaniu z popytem z Q1 2021. Spółka ma zaplanowane miesięczne prace konserwacyjne na polu gazowym Mexilhao i gazociągu Rota 1od 15 sierpnia, co także wpłynie na podaż surowca.
  • Operator infrastruktury gazociągów China Gas Holdings Ltd bada przyczyny weekendowej eksplozji gazociągu w środkowych Chinach. W mieście Shiyan w prowincji Hubei podczas eksplozji zginęło 25 osób, a ponad 100 zostało rannych. Akcje spółki spadły podczas wtorkowej sesji o ~15% nim wstrzymano notowania.
  • Wydobycie gazu ziemnego w okresie styczeń-maj w Azerbejdżanie wzrosło do 17,0 mld m3 (+3,66% r/r).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,4 mld stóp sześciennych (-0,7 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy), w przyszłym tygodniu ma wynieść tyle samo czyli 89,4
  • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2021 to 91,6 mld stóp sześciennych (+0,66% m/m) dziennie gazu ziemnego.
  • Przepływ gazu do terminali eksportowych w czerwcu wynosi średnio 9,7 bcfd (-10,19% m/m).
  • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w czerwcu wynosi średnio 6,7 bcfd (+8,06% m/m). Jeśli ten wynik się utrzyma będziemy mieli drugi miesiąc z rzędu z nowym rekordowym eksportem gazu z USA rurociągami.

Energia odnawialna

  • Brytyjski koncern naftowy BP dołączy do norweskiego Statkraft i Aker Offshore Wind, aby ubiegać się o pozwolenia na budowę projektów morskich elektrowni wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Każda ze spółek w konsorcjum będzie miała po 33,3% udziałów.
  • Equinor do 2030 roku planuje przeznaczenie ponad 50% swoich inwestycji na odnawialne źródła energii i wychwytywanie CO2. W 2020 roku na te cele poszło mniej niż 5% inwestycji spółki. Firma zapowiada wzrost wydobycia ropy i gazu do 2026 r. o średnio +3% r/r, a następnie produkcja będzie spadać i w 2030 roku będzie zbliżona do produkcji w 2020 roku. Spółka ma cel osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku, a do 2030 roku chce posiadać od 12 do 16 gigawatów (GW) energii z odnawialnych źródeł. Spółka podnosi też swoją kwartalną dywidendę do $0,18/akcję (z $0,15/akcję w Q1 2021) – choć przed pandemią dywidenda wynosiła $0,27/akcję.
  • Wood Mackenzie i Solar Energy Industries Association poinformowali, że amerykańskie instalacje fotowoltaiczne w Q1 2021 osiagnęły ponad 5 gigawatów (GW) co oznacza wzrost +46% r/r, a prognozy na cały 2021 mówią o instalacjach 24,4 GW (+24% r/r).

Kamienie szlachetne

  • W Botswanie wydobyto trzeci co do wielkości diament o masie 1 098 karatów. Kamień został wręczony prezesowi Mokgweetsi Masisi w środę przez p.o. dyrektor zarządzającej Debswana Diamond Company, Lynette Armstrong. To największy diament w 50-letniej historii firmy. Wymiary kamienia to 73 mm długości, 52 mm szerokości i 27 mm grubości.

Złoto

  • Część z urzędników amerykańskiego FED (11/18) prognozuje co najmniej dwie podwyżki stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego w 2023 roku, jednocześnie podtrzymując swój program skupu za $120 mld miesięcznie. Wg Jerome’a Powella inflacja może okazać się „wyższa i trwalsza niż oczekiwano” (nawet do 3,5% w 2021) choć prognozy FED mówią, o 2,0%-2,2% inflacji w dłuższej perspektywie czasowej. Na wykresie złota widać bardzo wyraźną reakcję kruszcu na zapowiedzi FED.

złoto spot, interwał M5; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Brazylijski rząd zezwolił na zatrudnienie Narodowych Sił Bezpieczeństwa (FNS) w celu ochrony rdzennej ludności Yanomami i ich rezerwatów przez 90 dni w północnym stanie Roraima, graniczącym z Wenezuelą przed nielegalnymi górnikami. Uzbrojeni w broń palną napadają na wioski rdzennych mieszkańców oraz na lokalne siły policyjne. Szacuje się, że w Amazonii działa ponad 20 tysięcy nielegalnych górników złota. FNS to specjalna siła federalna składająca się z członków żandarmerii wojskowej oddelegowanych przez stany Brazylii i wezwanych do zapewnienia bezpieczeństwa w wyjątkowych przypadkach.

Srebro

  • Rząd Meksyku poinformował, że kopalnia San Rafael prowadzona przez kanadyjską firmę Americas Gold and Silver Corp w Cosali w północnym stanie Sinaloa jest „na dobrej drodze do ponownego otwarcia” po osiągnięciu porozumienia z pracownikami kopalni. Kopalnia produkuje srebro, ołów i cynk. Wg prognoz w tym roku kopalnię ma opuścić 1 mln uncji srebra. Americas Gold and Silver Corp twierdzi, że w kopalni dochodziło do wymuszeń oraz nielegalnych blokad.

Miedź

  • Citi prognozuje, że ilość miedzi jaką chiński rząd chce sprzedać ze swoich strategicznych rezerw, by powstrzymać wysoką wycenę surowca będą „minimalne”. Citi szacuje, że chińskie rezerwy państwowe wynoszą obecnie 2 mln ton miedzi, 800 tysięcy ton aluminium i 350 tysięcy ton cynku.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Ganfeng Lithium Co przejmie 50% udziałów w kopalni Goulamina w Mali i przejmie co najmniej połowę jej produkcji w pierwszej fazie. Kopalnia ma rezerwy szacowane na 108,5 miliona ton zasobów i wysokiej jakości koncentratu spodumenu. Szacowana produkcja kopalni w pierwszej fazie to 455 tysięcy ton koncentratu spodumenu – materiału bogatego w lit klasy akumulatorowej.
  • Trafigura prognozuje, że podaż kobaltu będzie musiała się co najmniej podwoić do ponad 250 tysięcy ton rocznie do 2030 roku by sprostać zapotrzebowaniu na kluczowy metal do akumulatorów. W 2020 roku wg Benchmark Mineral Intelligence globalna podaż kobaltu wyniosła 126,5 tysiąca ton.
  • Związek reprezentujący strajkujących pracowników z kopalni niklu Vale S.A. w Sudbury w Kanadzie zalecił swoim członkom odrzucenie najnowszej oferty brazylijskiej firmy. Strajk 2,5 tysiąca pracowników rozpoczął się 1 czerwca.
  • Vale poinformował, że kopalnia niklu Voisey’s Bay rozpoczęła wydobycie ze złoża Reid Brook. Szacuje się, że ze złóż Reid Brook i Eastern Deeps do 2025 roku produkcja wyniesie co najmniej 40 tysięcy ton niklu.
  • Chińska produkcja surowej stali w maju osiągnęła rekordową wielkość 99,45 mln ton (+1,6% m/m; +6,6% r/r). W pierwszych pięciu miesiącach 2021 roku chińska produkcja stali wyniosła 473,1 mln ton (+13,9% r/r).
  • Republika Południowej Afryki podpisała plan, który ma na celu ożywienie lokalnego przemysłu stalowego i zwiększenie produkcji. W ramach planu ma być zaangażowanie w poszukiwanie popytu na nową podaż stali, afrykańską kontynentalną strefę wolnego handlu (AfCFTA) oraz fundusz stalowy wspierający projekty branżowe.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *