Urlop urlopem, ale jak siedzę w domu z powodu koronawirusa to i aktualności wrzucę. A sporo informacji podałem i z różnych rynków: pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, soi, wieprzowiny, wołowiny, złota, miedzi, tytanu, ropy naftowej czy gazu ziemnego… ZAPRASZAM do lektury!
UWAGA! Dzisiaj nie ma programu Surowcowe info w Comparic24! Na program zapraszam 23 marca!
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
wieprzowina, wołowina oraz drób
Kawa
- zapasy kawy w certyfikowanych przez ICE magazynach:
Kakao
- zapasy kakao w certyfikowanych przez ICE magazynach:
Pszenica
- Zbiory pszenicy ozimej na Ukrainie mogą spaść do 24,2 mln ton (-12,5% r/r) z powodu niskiej wilgotności w glebie po bezśnieżnej zimie. Pszenica ozima stanowi 98% produkcji pszenicy na Ukrainie. Całkowite zbiory zbóż w 2020 roku na Ukrainie mają wynieść 65 mln ton (-13,33% r/r) wobec rekordowych 75 mln zbiorów w 2019 roku.
- Stan upraw 63% pszenicy ozimej we Francji w ubiegłym tygodniu oceniono jako dobry lub doskonały (spadek o 1pp t/t). W 2019 roku o tej porze dobra lub doskonała jakość pszenicy dotyczyła 85% kłosów.
Kukurydza
- Zbiory kukurydzy na Ukrainie mogą spaść do 32,2 mln ton (-10,3% r/r) z powodu niskiej wilgotności w glebie po bezśnieżnej zimie.
Soja
- Dobre warunki pogodowe w Ameryce Południowej wraz z prognozami wysokich zbiorów i zapasów soi spychają ceny tego zboża w USA w okolice silnego wsparcia $c845/bsh, choć lipiec 2018, wrzesień 2018 i maj 2019 pokazują, że możemy spaść nawet o kolejne $c50 do nawet $c800/bsh.
Pozostałe zboża
- Zbiory jęczmienia na Ukrainie mogą spaść do 8,1 mln ton (-8,7% r/r) z powodu niskiej wilgotności w glebie po bezśnieżnej zimie.
- Jakość jęczmienia ozimego we Francji spadła do 63% dobrego lub doskonałego ziarna z 65% tydzień wcześniej. W 2019 roku dobrą lub doskonałą jakość jęczmienia w analogicznym okresie szacowano na 81%.
- Zasiewy jęczmienia jarego we Francji nadal bardzo opóźnione. 9 marca obsiane było tylko 34% pól, co w porównaniu z obsiewem na poziomie 96% w 2019 roku pokazuje skalę zaległości. W ciągu dwóch tygodni zakończy się sezon zasiewów jęczmienia, co może spowodować przerzucenie się rolników na kukurydzę i słonecznik.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Produkcja wołowiny w Argentynie szacowana jest na 3,05 mln ton, z czego eksport ma wynieść 640 tysięcy ton. Spadek eksportu argentyńskiej wołowiny do Chin ma wynieść nieco ponad 20% r/r, choć nadal będzie stanowić 75% całego eksportu z Argentyny.
- W ubiegłym tygodniu strach przed koronawirusem zrzucił ceny mięsa w USA. Obawy inwestorów wzbudza spadek popytu na mięso wśród konsumentów i spadek sił roboczych w rzeźniach. Wystarczy by jeden pracownik miał zdiagnozowanego koronawirusa i cały zakład może zostać zamknięty. Mimo, że wydaje się to pozytywną dla cen informacją, to piątkowe kontrakty spadły o $c4,5, zgodnie z rozszerzonym maksymalnym limitem ruchu (wcześniej wynosił on $c3,0). W poniedziałek limit pozostanie rozszerzony do $c4,5.
Ropa, gaz i węgiel
- Eskalacji na rynku ropy ciąg dalszy. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały zwiększenie produkcji do ponad 4 mln baryłek dziennie od 1 kwietnia 2020, co oznacza zwiększenie produkcji o ponad 1 mln baryłek, ale państwowa spółka naftowa Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) zapowiada zwiększenie mocy produkcyjnych do 5 mln baryłek dziennie do końca tego roku, a nie jak planowano wcześniej do końca 2030 roku. Jest prawdopodobne, że inni producenci z Bliskiego Wschodu, tacy jak Kuwejt, Katar, Irak, a nawet Iran dotknięty sankcjami, pójdą w ślady Arabii Saudyjskiej i zaoferują zwiększone wolumeny ropy naftowej w Q2 2020.
- Arabia Saudyjska obniża ceny kwietniowych dostaw ropy dla wszystkich destynacji na świecie o $2-$10/baryłkę poniżej ceny spot.
- Donald Trump zapowiedział, że niskie ceny ropy pozwalają na zakupienie po bardzo dobrych cenach dużych ilości surowca i zapełnić krajowe strategiczne rezerwy „do pełna”. Zdaniem jednego z urzędników Departamentu Energii, Strategiczne Rezerwy Ropy Naftowej mogą zebrać 77 mln baryłek ropy – obecnie rezerwy wynoszą 635 mln baryłek. Ma to pomóc producentom ropy w obliczu niskich cen na rynku.
- Wzrosły ceny dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Azji do około $3,40/mmBtu (+6,25% t/t), jednak dalsze wzrosty są tłamszone nadpodażą surowca, przez co majowe dostawy są wyceniane na $3,30/mmBtu.
Złoto
- Spadki na rynku złota w obecnej sytuacji wydają się nienaturalne, jednak są jak najbardziej logiczne. Wynika to z faktu, że potężne spadki o nieprzewidzianym wcześniej zasięgu dotknęły wielu innych rynków, co kończył się wezwaniami do uzupełnienia depozytów (margin call), także wśród „dużych graczy”. W efekcie zamykali oni zyskowne pozycje (m.in. na złocie czy palladzie) by zwolnić środki do przetrwania spadków na innych instrumentach.
Metale przemysłowe
- Zapasy miedzi w monitorowanych przez szanghajską giełdę magazynach podskoczyły o 10,12% t/t do 380 065 ton (najwyżej od 25 marca 2016). Zapasy cynku wzrosły o 4,6% t/t, a aluminium o 8,4% t/t (do ponad 500 tysięcy ton).
- Zdaniem przekazanego w listopadzie 2019 Białemu Domowi raportowi dotyczącego tytanu, zagrożony jest amerykański przemysł produkujący ten mający zastosowanie głównie w lotnictwie i programach kosmicznych metal. 68% amerykańskiej konsumpcji tytanu pochodzi z importu, gdzie dominującą rolę odgrywa Japonia (94% importu w 2018 r), warto podkreślić że za prezydentury Trumpa znacząco spadły role innych dużych dostawców: Chin i Kazachstanu. Jednak raczej nie będzie taryf celnych jak w przypadku stali i aluminium a negocjacje z Japonią. Na świecie jest nadpodaż mocy produkcyjnych tytanu, a w USA funkcjonuje jeden, należący do Berkshire Hathaway zakład wymagający kosztownej modernizacji. Gąbka tytanowa (rafinowana do metalu) kosztuje na rynku poniżej $10/kg od połowy 2013 roku, momentami spadając nawet do $6,5/kg, mimo że proces przetwarzania wydobywanego surowca w gąbkę jest wyjątkowo specjalistyczny i możliwy tylko w siedmiu krajach: w Japonii, USA, Chinach, Rosji, Kazachstanie, Indiach i na Ukrainie.
Spadki cen złota częściowo jest też spowodowane faktem iż około 50% kosztów wydobycia tego surowca stanowią wydatki poniesione na zakup węglowodorów. Ropa jest teraz ekstremalnie tania i jeśli porówna się oba surowce to wychodzi że złoto jest drogie:
https://www.macrotrends.net/1380/gold-to-oil-ratio-historical-chart
Jednak FED zapowiedział już dodruk USD i obecnie ciężko kupić fizyczne złoto więc spadki są ograniczone.
Spadek kosztów uzyskania złota nie może być przyczyną spadków, bo jest on niezależny od dawna.
Aha, dziękuje masz rację aktualne spadki są na tyle krótkie że niemożliwym jest aby były one spowodowane cenami ropy, której cena spada od stycznia.