aktualności – 16 listopada 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 16 listopada 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • W sobotę, 18 listopada widzimy się na MetalVerse 4.0 we Wrocławiu! Bilety do kupienia tutaj, z kodem rabatowym „MV4” taniej o -21%!
 • W październiku ceny producentów w USA spadły najbardziej od trzech i pół roku w związku z gwałtownym spadkiem cen benzyny, co stanowi najnowszy sygnał wygasania presji inflacyjnej, podczas gdy sprzedaż detaliczna spadła po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Oznaki spowolnienia inflacji zwiększyły wśród inwestorów przypuszczenie, że Fed zakończy cykl podwyżek stóp procentowych.

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 13 listopada 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Sprzedawcy twierdzą, że suchsza pogoda umożliwiła zwiększenie zbiorów kawy u wiodącego producenta Robusta w Wietnamie – do tej pory zebrano około 10% zbiorów.
 • Dealerzy wyrazili obawy związane z falą upałów w Brazylii, która może zaszkodzić polom, które są na etapie przygotowania do przyszłorocznych zbiorów, chociaż wilgotność gleby utrzymuje się na stosunkowo dobrym poziomie.
 • Rabobank spodziewa się, że w dłuższej perspektywie rynek kawy odnotuje nadwyżkę w wysokości 6,8 mln worków w sezonie 2024/25 dzięki zwiększonej produkcji w Brazylii i Kolumbii.

Cukier

 • Międzynarodowa Organizacja Cukru znacznie obniżyła swoją prognozę światowego deficytu cukru na rok 2023/24 do 0,33 mln ton z poprzednich 2,11 mln, powołując się na rekordową produkcję Brazylii.
 • Prognozuje się, że produkcja cukru rafinowanego w Niemczech w kończącym się obecnie sezonie 2023/24 wzrośnie do 4,24 mln ton (+9,8% s/s).
 • Lepsze sygnały makroekonomiczne powinny w krótkim okresie zwiększyć wyceny cukru, podobnie jak fakt, że największy producent, Brazylia, szybko zbliża się do końca zbiorów.

Kakao

 • Słabe zbiory na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie spowodują trzeci z rzędu globalny deficyt w bieżącym sezonie 2023/24. „Wygląda na to, że w tej chwili na rynek z Wybrzeża Kości Słoniowej dociera znacznie mniej kakao. Jeśli tak się stanie, rynek kakao może wykazywać deficyt podaży trzeci rok z rzędu w sezonie 2023/24” – stwierdził Commerzbank.
 • Dealerzy stwierdzili, że po ostatnim silnym wzroście rynek stał się technicznie wykupiony i w krótkim okresie może nastąpić okres konsolidacji.

Pszenica

 • Trwają zasiewy pszenicy ozimej w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

 • Rosario grains exchange (BCR) szacuje, że zbiory kukurydzy w Argentynie w sezonie 2023/2024 prawdopodobnie wyniosą 56 mln ton.

Ryż

 • Indie podpisały kontrakty na eksport około 500 000 ton metrycznych nowego sezonowego ryżu basmati, aby zarobić na dużym popycie ze strony największych odbiorców w Europie i na Bliskim Wschodzie. Indie eksportują rocznie ponad 4 miliony ton basmati – najwyższej jakości odmiany długoziarnistej słynącej ze swojego aromatu – między innymi do Iranu, Iraku, Jemenu, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych. Po nałożeniu w czerwcu zakazu eksportu ryżu białego innego niż basmati w celu ustabilizowania cen krajowych, Indie ustaliły minimalną cenę eksportową (MEP) na 1200 dolarów za tonę w przypadku sprzedaży basmati za granicę. Ponieważ jednak cena minimalna utrudniała eksport odmiany premium i obciążała rolników dużymi zapasami ryżu na nowy sezon, rząd w zeszłym miesiącu obniżył cenę minimalną eksportu basmati do 950 dolarów za tonę. „Jest duże zainteresowanie nowymi uprawami ryżu basmati w Indiach i jak dotąd podpisaliśmy kontrakty eksportowe na około 500 000 ton. Zwykle zamówienia na nową uprawę otrzymujemy we wrześniu i październiku, ale MEP wynoszący 1200 dolarów za tonę utrudnia nam podpisanie jakichkolwiek umów” – powiedział Prem Garg, prezes Indyjskiej Federacji Eksporterów Ryżu. Indyjscy handlowcy podpisali umowy eksportowe na basmati w wysokości od 1000 do 1500 dolarów za tonę metryczną, powiedziało dwóch eksporterów, w tym Garg.

Soja

 • Firma AgRural obniżyła prognozę zbiorów soi w Brazylii na sezon 2023/24 o 1,1 mln ton do 163,5 mln ton i stwierdzili, że w tym miesiącu możliwe są dalsze obniżki. Wysokie temperatury w tym tygodniu mogą zwiększyć straty na polach uprawnych w kluczowych centralnych obszarach upraw Brazylii, chociaż zwiększone opady deszczu w przyszłym tygodniu mogą przynieść ulgę. „Sytuacja nie wygląda dobrze, jeśli chodzi o zbiory soi” – powiedział Vitor Pistoia, analityk w Rabobank.
 • Rosario grains exchange (BCR) szacuje, że zbiory soi w Argentynie w sezonie 2023/2024 prawdopodobnie wyniosą 50 mln ton.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Włochy zgłosiły ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1 na farmie w północno-wschodniej części kraju – podała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH). Zaraza zabiła 10 sztuk drobiu na farmie w Sant’ Urbano w regionie Veneto.

Nawozy sztuczne

 • Rosyjski premier Michaił Miszustin podpisał dekret zwiększający kwoty na eksport nawozów z Rosji o 2,2 mln ton z 16,3 mln ton. Jak podała agencja informacyjna Interfax, kwoty będą obowiązywać do 30 listopada.

Energia elektryczna

 • Zużycie energii elektrycznej w Brazylii pobiło rekordy w poniedziałkowe popołudnie (13 listopada), osiągając po raz pierwszy w historii 100,95 gigawatów (GW). To skutek niezwykle wysokich temperatur w kraju. Poprzedni rekord zapotrzebowania padł we wrześniu i wynosił 97,66 GW. Ciągłe fale upałów w Brazylii zmuszają mieszkańców do częstszego korzystania ze sprzętu, takiego jak klimatyzatory, wentylatory i lodówki. Krajowa agencja pogodowa Inmet wydała w zeszłym tygodniu ostrzeżenie przed falą upałów, kiedy prognozy wskazywały, że w środkowo-zachodniej i południowo-wschodniej Brazylii temperatury będą o 5 stopni Celsjusza wyższe od średniej. W poniedziałek w Sao Paulo maksymalna temperatura wyniosła 37,7 stopnia Celsjusza, co według synoptyka Climatempo było najwyższym listopadowym odczytem w mieście od 1943 roku.

Ropa naftowa

 • Dania otrzyma zadanie inspekcji i potencjalnego blokowania rosyjskich tankowców przepływających przez jej wody w ramach nowych planów Unii Europejskiej. Dania obrała za cel tankowce przepływające przez cieśniny duńskie bez zachodniego ubezpieczenia, podaje raport FT, dodając, że cała rosyjska ropa transportowana przez Morze Bałtyckie, czyli około 60% całkowitego eksportu drogą morską, przepływa przez cieśniny duńskie w drodze na rynki międzynarodowe. Kraje G7, Unia Europejska i Australia nałożyły w grudniu 2022 roku limit cenowy na handel rosyjską ropą eksportowaną drogą morską na poziomie $60/baryłkę, jednak ceny ropy typu Brent przekraczające $80/baryłkę oznacza, że znaczna część rosyjskiej ropy handlowana jest powyżej limitu. Rosyjskie tankowce nie są celem propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zaostrzenia stosowania pułapu cenowego na ropę naftową tego kraju, stwierdzili w środę, 15 listopada, unijni dyplomaci. „Dania nigdy wcześniej czegoś takiego nie zrobiła. Blokowanie ruchu handlowego w cieśninach duńskich byłoby bliskie wypowiedzeniu wojny. A dla duńskiej marynarki wojennej nie byłoby to proste zadanie. Mamy małe statki klasy Diana patrolujące nasze wody, ale będą wyglądać jak łodzie ratunkowe stojące obok tankowca” – powiedział Hans Peter Michaelsen, niezależny analityk ds. obronności. Trzej eksperci morscy stwierdzili, że blokowanie statków handlowych w cieśninach duńskich byłoby sprzeczne z podstawowymi przepisami prawa morskiego, w tym z Konwencją ONZ o prawie morza, która reguluje ruch morski. „Dania miałaby prawo zatrzymać statek jedynie wtedy, gdyby stanowił oczywiste zagrożenie” – stwierdzili. Rosja eksportuje swój flagowy gatunek ropy Ural przez porty w Primorsku i Ust-Łudze. Tankowce przepływają przez cieśniny duńskie, a następnie płyną na rynki światowe.
 • Departament Skarbu USA rozesłał zawiadomienia do firm zarządzających statkami, prosząc o informacje na temat 100 statków, które podejrzewa o naruszenie zachodnich sankcji nałożonych na rosyjską ropę, co stanowi największy krok Waszyngtonu od czasu nałożenia górnego pułapu cenowego w celu ograniczenia wpływów z ropy do Moskwy.
 • Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podniosła swoje prognozy wzrostu popytu na ropę na ten i przyszły rok, pomimo wolniejszego wzrostu gospodarczego w niemal wszystkich głównych gospodarkach, choć jej prognozy na 2024 rok pozostają znacznie niższe niż prognozy grupy producenckiej OPEC. IEA stwierdziła, że na początku 2024 r. rynek może odnotować nadwyżkę, po utrzymywaniu „znacznego deficytu” do końca roku w wyniku dobrowolnych cięć w Arabii Saudyjskiej i Rosji, które potrwają do końca grudnia. IEA spodziewa się, że w 2023 r. światowy popyt wzrośnie o 2,4 mln baryłek dziennie (bpd), w porównaniu z odnotowanymi wcześniej 2,3 mln baryłek dziennie, co przybliża jej pogląd do poglądu OPEC, który podniósł swoją prognozę do 2,46 mln baryłek dziennie. Na 2024 rok IEA podniosła prognozę wzrostu popytu na ropę naftową do 930 000 baryłek dziennie z 880 000 baryłek dziennie.Oczekiwania opierają się na nadziejach na obniżki stóp procentowych i niedawny spadek cen ropy naftowej. To wciąż znacznie poniżej prognozy OPEC wynoszącej 2,25 mln baryłek dziennie.
 • Prognozy IEA dla globalnego zapotrzebowania na ropę naftową przez USA, Chiny i Indie w 2024 roku:
źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Oczekuje się, że światowe rynki ropy będą w miarę zrównoważone, z niewielką nadwyżką w przyszłym roku, ponieważ wzrost popytu i podaży spoza OPEC przekracza oczekiwania, powiedział globalny szef działu badań w Vitol – największym na świecie niezależnym pośredniku w handlu ropą. W przyszłym roku popyt na paliwo do silników odrzutowych powróci do poziomu sprzed epidemii Covid-19 w 2019 r., a szczytowy popyt na to paliwo prawdopodobnie osiągnie szczyt dopiero po 2040 r., ponieważ dekarbonizacja sektora jest zbyt trudna.
 • Departament Energii podał, że Stany Zjednoczone planują zakup 1,2 miliona baryłek ropy, aby uzupełnić strategiczne rezerwy ropy naftowej (SPR). Departament podał, że po złożeniu 18 ofert planowany zakup ropy będzie realizowany po średniej cenie 77,57 dolarów za baryłkę od dwóch firm. Administracja prezydenta Joe Bidena przeprowadziła w zeszłym roku największą w historii sprzedaż z SPR wynoszącą 180 milionów baryłek, by ustabilizować rynek ropy naftowej i walkę z wysokimi cenami paliw dla konsumentów. Jeśli zakup zostanie sfinalizowany, to SPR odkupi około 6 mln baryłek. W zeszłym miesiącu Departament Energii oświadczył, że ma nadzieję kupić 3 miliony baryłek z dostawą w grudniu i kolejne 3 miliony w styczniu po wyższej cenie.Oświadczył, że spodziewa się co miesiąc wydawać dodatkowe zaproszenia do zakupu ropy naftowej co najmniej do maja 2024 r.
 • Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oskarżyła spekulantów o niedawny spadek cen.Grupa producentów ropy naftowej dokonała niewielkiej rewizji w górę swojej prognozy wzrostu światowego popytu na ropę w 2023 roku i podtrzymała swoją stosunkowo wysoką prognozę na 2024 rok. Zarządzający funduszami sprzedawali ropę przez pięć z ostatnich sześciu tygodni, zmniejszając swoją łączną pozycję od 19 września o 331 mln baryłek. Łączna pozycja została zmniejszona do zaledwie 349 mln baryłek z wysokiego poziomu 680 mln baryłek sześć tygodni wcześniej. Było ono tylko nieznacznie powyżej niedawnego minimum wynoszącego 282 mln baryłek na koniec czerwca, zanim Arabia Saudyjska i jej partnerzy z OPEC+ pogłębili cięcia produkcji od początku lipca. Większość handlowców spodziewa się już, że Arabia Saudyjska, Rosja i ich sojusznicy z OPEC+ przedłużą obecne cięcia w produkcji od końca grudnia co najmniej do końca marca.
 • Obawy związane z rekordowo wysokim poziomem produkcji w USA wywierają nową presję na ceny ropy, pogłębiając i tak już niepokojące perspektywy popytu” – powiedziała Tina Teng, analityk rynku w CMC Markets w Auckland.
 • Unia Europejska osiągnęła w środę porozumienie w sprawie ustawy nakładającej limity emisji metanu na import ropy i gazu do Europy od 2030 r., wywierając presję na międzynarodowych dostawców, aby zajęli się wyciekami tego silnego gazu cieplarnianego. Metan jest drugą co do wielkości przyczyną zmian klimatycznych po dwutlenku węgla i w perspektywie krótkoterminowej ma znacznie większy efekt ocieplający.Gwałtowne ograniczenie emisji metanu w tej dekadzie będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli świat ma uniknąć poważnych zmian klimatycznych. Przepisy importowe prawdopodobnie uderzą w głównych dostawców gazu, do których należą Stany Zjednoczone, Algieria i Rosja. „Wreszcie UE zajmuje się drugim najważniejszym gazem cieplarnianym za pomocą ambitnych środków” – powiedziała Jutta Paulus, współprzewodnicząca negocjatorka Parlamentu Europejskiego, dodając, że ustawa „będzie miała reperkusje na całym świecie”. Metan przedostaje się do atmosfery z nieszczelnych rurociągów i infrastruktury na polach naftowych i gazowych. Ustawa zostanie teraz przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu i krajom UE do ostatecznego zatwierdzenia. Ten krok jest zwykle formalnością, która uwzględnia wcześniej uzgodnione umowy.
 • Jak wynika z środowych danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS), całkowita przepustowość rafinerii w Chinach wyniosła 63,93 mln ton. Odpowiadało to 15,05 mln baryłek dziennie (-2,78% m/m; +9,1% r/r). Import ropy do Chin wzrósł w październiku do 11,53 mln baryłek dziennie (+3,6% m/m; +13,5% r/r). „Chińskie rafinerie rozpoczęły cięcia od drugiej połowy października w obliczu osłabiających się marż i zimowych konserwacji, a najgłębsze obniżki odnotowały czajniki w Shandong w związku z wyczerpywaniem się dla niektórych kontyngentów importowych ropy” – powiedziała Emma Li, analityk chińskiego rynku ropy w Vortexa w Singapurze. Dane NBS pokazały również, że krajowa produkcja ropy naftowej w październiku wyniosła 17,33 mln ton, czyli 4,1 mln baryłek dziennie (+0,75% r/r).
 • Wenezuelskie państwowe przedsiębiorstwo naftowe PDVSA oferuje sprzedaż do 1 miliona baryłek ropy Corocoro przez pośrednika. Odkąd w zeszłym miesiącu Waszyngton tymczasowo złagodził sankcje naftowe nałożone na ten kraj, PDVSA rozdziela ładunki spotowe ropy naftowej i oleju opałowego za pośrednictwem mało znanych firm, które zawierają umowy z firmami handlowymi, które ostatecznie dostarczają ropę do rafinerii. PDVSA i włoska spółka Eni, jeden z partnerów spółki joint venture, produkują i przechowują dziennie około 2000 baryłek średniej ropy Corocoro w pływającym obiekcie do składowania i rozładunku (FSO). Według danych dotyczących wysyłki i PDVSA, ostatni eksport Corocoro miał miejsce w 2021 r., również z FSO i do azjatyckiego nabywcy. Zanim w 2019 r. po raz pierwszy nałożono amerykańskie sankcje naftowe na Wenezuelę, głównym rynkiem zbytu dla tej ropy były Stany Zjednoczone. Oczekuje się, że uzyskanie dostępu do ropy przechowywanej w FSO będzie wiązało się z pewnymi wyzwaniami operacyjnymi ze względu na jej zły stan i możliwość, że część ropy będzie niezgodna ze specyfikacją, zwłaszcza ze względu na zawartość wody.
 • Trans Mountain otrzymało pozwolenie na wznowienie prac na terenach podmokłych w pobliżu Abbotsford w Kolumbii Brytyjskiej po skorygowaniu kwestii zgłoszonych przez Kanadyjski Urząd Regulacji Energetyki (CER). Na początku tego miesiąca CER nakazał zatrzymanie na 800-metrowym odcinku po tym, jak inspektorzy wykryli kilka niezgodności związanych z ochroną środowiska i bezpieczeństwem. „Firma Trans Mountain otrzymała zawiadomienie o wznowieniu pracy od Kanadyjskiego Urzędu Regulacji Energetyki… Trans Mountain skorygowała wszystkie niezgodności w regionie i przeprowadza inspekcje bezpieczeństwa we wszystkich aktywnych lokalizacjach, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu” – napisano w oświadczeniu. Nakaz wstrzymania prac był najnowszym z szeregu opóźnień związanych z projektem rozbudowy o przepustowości 590 000 baryłek dziennie, który po ukończeniu prawie potroi przepływ ropy z Alberty na kanadyjskie wybrzeże Pacyfiku. Trans Mountain twierdzi, że rozbudowanym rurociągiem rozpocznie się transport ropy pod koniec pierwszego kwartału 2024 roku.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 10 listopada wzrosły o +3,6 mln baryłek, do 421,9 mln baryłek, prognozowano wzrost o +1,86 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -1,5 mln baryłek do 223,5 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,6 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -1,4 mln baryłek do 111,3 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,2 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 10 listopada wyniósł 86,1% (+0,9 pp t/t).
 • Wydobycie ropy naftowej w USA utrzymało się w tygodniu do 10 listopada na stałym, rekordowym poziomie 13,2 mln baryłek dziennie (bpd).

Gaz ziemny

 • Według danych od władz samorządowych, produkcja produkcja skroplonego gazu ziemnego (LNG) z rosyjskiego złoża Sachalin-2 spadnie do 9,6 mln ton w 2023 r. Oczekuje się, że wydobycie ropy naftowej na Sachalin-1 i Sachalin-2 wyniesie w tym roku 10,2 mln ton, a gazu ziemnego na poziomie 26,1 miliarda metrów sześciennych. Spółka operacyjna Sachalin-2 należąca do Sachalin Energy została przekształcona w podmiot rosyjski na mocy dekretu prezydenta w związku z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Moskwę w związku z jej działaniami na Ukrainie. Japońskie firmy Mitsui i Mitsubishi nadal posiadają łącznie 22,5% projektu, podczas gdy rosyjski państwowy gigant energetyczny Gazprom kontroluje ponad 50%.
 • Chevron poinformował, że przepływ gazu ziemnego gazociągiem wschodniośródziemnomorskim (EMG) z Izraela do Egiptu został wznowiony po miesięcznej przerwie spowodowanej wojną Izraela z bojownikami Hamasu w Gazie. „Chevron Mediterranean Limited (CML) może potwierdzić, że 14 listopada 2023 r. wznowiono przepływ gazu ziemnego rurociągiem EMG” – napisano w oświadczeniu. Eksport za pośrednictwem EMG został wstrzymany 10 października, trzy dni po rozpoczęciu konfliktu. Rurociąg EMG biegnie z miasta Aszkelon na południu Izraela, położonego około 10 km na północ od Gazy, do El-Arisz w Egipcie. Rurociąg o długości 90 km stanowi główne połączenie między podmorskim złożem gazowym Lewiatan obsługiwanym przez firmę Chevron a Egiptem. W skład konsorcjum Lewiatan wchodzą operator Chevron, izraelskie firmy NewMed Energy i Ratio Energies. Chevron poinformował, że wznowił dostawy gazu ziemnego z przybrzeżnego złoża Tamar miesiąc po tym, jak Izrael nakazał mu wstrzymanie operacji z powodu przemocy w regionie.
 • Amerykański sąd cofnął pozwolenie na emisję dla terminala eksportowego Port Arthur LNG firmy Sempra w Teksasie, ale firma stwierdziła, że budowa obiektu będzie na razie kontynuowana. W swojej decyzji Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Piątego Okręgu stwierdził we wtorek, że Teksańska Komisja ds. Jakości Środowiska (TCEQ) nie nałożyła na elektrownię w Port Arthur takich samych limitów emisji, jak w przypadku innych projektów, w tym projektu LNG w Rio Grande, który jest teraz w budowie. Zakład w Port Arthur o wydajności około 13,5 mln ton metrycznych rocznie (mtpa) posiada zezwolenie na eksport LNG zarówno do krajów objętych umową o wolnym handlu (FTA), jak i do krajów spoza niej, w tym do Europy, i stanowi część ekspansji LNG w USA mającej na celu spełnienie rosnące globalne zapotrzebowanie na LNG. W oświadczeniu spółka Sempra stwierdziła, że budowa jest kontynuowana na podstawie istniejących pozwoleń i pozostaje zaangażowana we współpracę z TCEQ. „Będziemy nadal aktywnie oceniać opcje mające na celu złagodzenie potencjalnego wpływu tej decyzji na harmonogram i koszty projektu” – podała Sempra. Sempra Infrastructure zachowuje 28% pośrednich udziałów w fazie 1 zakładu, podczas gdy spółka naftowo-gazowa ConocoPhillips posiada 30%. Firma inwestycyjna KKR posiada 20% udziałów w Sempra Infrastructure, Sempra Energy 70%, a Abu Dhabi Investment Authority 10%.
 • W poniedziałek, 13 listopada, spółka Freeport LNG poinformowała organy regulacyjne ds. ochrony środowiska w Teksasie, że wszystkie trzy pociągi uległy awarii „z powodu problemów z zasilaniem zakładu”. Poniedziałkowe wyłączenie było ostatnim z kilku incydentów, które miały miejsce w zakładzie po ośmiomiesięcznym przestoju trwającym od czerwca 2022 r. do lutego 2023 r. w następstwie pożaru. Pracując z pełną mocą, trzy pociągi do skraplania w Freeport LNG mogą przekształcić około 2,1 bcfd gazu w LNG.
 • PKN Orlen przygotowuje się do wszczęcia postępowania arbitrażowego przeciwko amerykańskiemu eksporterowi Venture Global LNG za niedostarczenie zakontraktowanych ładunków. „Wiem, że jest to rozważane, wiem, że były przygotowania do złożenia skargi” – powiedziała jedna z osób, zastrzegając sobie anonimowość.Dwie kolejne osoby potwierdziły, że Orlen rozważa działanie. Shell, BP, Edison i Repsol na początku 2023 roku złożyły pozwy arbitrażowe przeciwko amerykańskiemu deweloperowi w związku z niedostarczeniem ładunków z zakładu działającego od marca 2022 roku. Venture Global LNG odrzuciło roszczenia i stwierdziło, że elektrownia w Luizjanie nie jest w pełni operacyjna z powodu naprawianego wadliwego sprzętu energetycznego. Amerykańska firma sprzedała na rynek spot ponad 200 ładunków po cenach wyższych, niż przewidywałyby kontrakty długoterminowe.Shell i inni klienci twierdzą, że firma wykorzystała problemy ze sprzętem, aby wykorzystać wzrost na światowych rynkach gazu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w celu własnej sprzedaży. Orlen ma 20-letnie umowy z Venture Global na zakup 5,5 mln ton metrycznych LNG rocznie (MTPA) pomiędzy należącymi do amerykańskiej firmy obiektami eksportowymi Calcasieu Pass i Plaquemines LNG. Polska spółka zgodziła się na zakup 1,5 MTPA od obiektu Calcasieu Pass i 4 MPTA od Plaquemines LNG po zakończeniu budowy pod koniec 2024 r., co czyni ją jednym z największych klientów Venture Global.
 • Chińskie wydobycie gazu ziemnego w październiku wyniosło 19,0 miliardów metrów sześciennych (+2,6% r/r).
 • GAIL (India) Ltd ogłosił przetarg na zamianę oferujący 24 ładunki skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych w przyszłym roku w zamian za 24 inne ładunki z dostawą do Indii w 2025 r. Największy indyjski dystrybutor gazu oferuje dwa ładunki miesięcznie, od stycznia do grudnia, do załadunku z Sabine Pass na zasadzie FOB. Poszukuje ładunków, które mają zostać dostarczone do terminalu w Dhamrze w tych samych miesiącach, na zasadzie dostawy loco statek (DES).
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w listopadzie 2023 wynosi średnio rekordowe 107,3 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+2,98% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 111,2 mld stóp sześciennych (+3,3 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 114,7 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w listopadzie 2023 wynosi średnio 14,1 bcfd (+2,92% m/m).
 • Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wynosi średnio w listopadzie 6,1 bcfd (-16,92% m/m).

Energia odnawialna

 • Amerykańskie dążenie do opracowania zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) z wykorzystaniem etanolu może zostać spowolnione ze względu na rosnący sprzeciw wobec proponowanych rurociągów, które ograniczałyby emisję gazów cieplarnianych z fabryk produkujących etanol poprzez wychwytywanie dwutlenku węgla i transportowanie go do innych stanów w celu składowania. Podmioty działające w branży etanolu twierdzą, że rozwój sytuacji rodzi pytania o przyszły rozwój amerykańskich producentów biopaliwa, w tym POET, Valero i innych, którzy liczyli na proponowane projekty rurociągów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w sercu kraju. Są one potrzebne, aby na tyle zmniejszyć wpływ etanolu na klimat, aby paliwo mogło kwalifikować się jako surowiec do SAF zgodnie z amerykańską ustawą o ograniczaniu inflacji (IRA). Administracja prezydenta Joe Bidena zobowiązała się do produkcji 3 miliardów galonów SAF rocznie do 2030 r. i 35 miliardów galonów do 2050 r. Celem jest dekarbonizacja branży lotniczej przy jednoczesnym wsparciu sektora etanolu i dostarczających do niego rolników kukurydzianych. Proponowane projekty rurociągów umożliwiłyby odprowadzanie milionów ton CO2 z zakładów przetwórstwa etanolu na Środkowym Zachodzie i transportowanie gazu do innych stanów w celu podziemnego zatłaczania.Niektórzy mieszkańcy wzdłuż tras rurociągu obawiają się, że rurociągi mogą spowodować śmiertelne wycieki lub że ich grunty zostaną zajęte pod budowę projektów. Navigator anulował projekt rurociągu CCS, który miał wychwytywać dwutlenek węgla w 18 zakładach produkujących etanol POET, po tym, jak organy regulacyjne w Południowej Dakocie odrzuciły jego wniosek o pozwolenie, a właściciele gruntów położonych wzdłuż jego trasy w innych stanach sprzeciwili się temu. Dakota Południowa i Dakota Północna odrzuciły w tym roku wnioski o pozwolenie złożone przez Summit, a firma przesunęła datę operacyjną swojego projektu z 2024 r. na 2026 r.
 • Indonezyjskie przedsiębiorstwo państwowe Perusahaan Listrik Negara (PLN) planuje zbudować dodatkowe 31,6 gigawatów mocy odnawialnej w latach 2024–2033. W planie na lata 2021-2030 PLN proponował budowę 20,9 GW mocy OZE i blisko 20 GW mocy w energetyce gazowej i węglowej.Z całkowitej dodatkowej mocy zaplanowanej na lata 2021-2030 do września zbudowano 8,6 GW. Nowy plan ma na celu przyspieszenie wprowadzenia czystszej energii, ponieważ Indonezja zamierza osiągnąć zerową emisję netto przed 2060 r. Proponowany plan dostaw energii nie zakłada jednak przyspieszonego wyłączania elektrowni węglowych.Indonezja jest głównym producentem i eksporterem węgla, który obecnie zasila około połowy krajowej sieci energetycznej.
 • Indonezyjska państwowa spółka energetyczna Donii Pertamina oraz amerykańscy główni producenci ropy naftowej Exxon Mobil i Chevron Corp kontynuują rozmowy na temat inwestycji w instalacje do wychwytywania dwutlenku węgla. Pertamina i Exxon zgodziły się przeprowadzić dalsze oceny inwestycji o wartości 2 miliardów dolarów w instalacje wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) wykorzystujące dwa podziemne baseny na Morzu Jawajskim. Hub CCS wraz z Exxonem ma potencjał do magazynowania co najmniej 3 gigaton dwutlenku węgla emitowanego przez przemysł w Indonezji i pozostałej części regionu, powiedział dyrektor generalny Pertamina, Nicke Widyawati. Transakcje pokazują, że rząd Indonezji i inne zainteresowane strony są „gotowe wykorzystać potencjał Indonezji w zakresie CCS w celu rozwoju niskoemisyjnego przemysłu, inwestycji i tworzenia miejsc pracy dla Indonezyjczyków” – powiedziała Jodi Mahardi, wyższy rangą urzędnik rządowy. Amerykański koncern naftowy Exxon Mobil planuje zainwestować do 15 miliardów dolarów w projekt petrochemiczny oraz obiekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Indonezji. Planowane obiekty CCS będą największe w Azji Południowo-Wschodniej.

Uran

 • W zeszłym tygodniu firma NuScale podała, że osiągnęła porozumienie z koalicją miejskich systemów elektroenergetycznych ze stanu Utah w sprawie anulowania projektu obejmującego sześć reaktorów o mocy 462 MW, który miał powstać w amerykańskim laboratorium krajowym w Idaho do 2030 r. NuScale i Utah Associated Municipal Power System podały, że odwołanie wynikało z obaw o niski abonament za energię elektrowni. Zakończenie budowy elektrowni, która otrzymała finansowanie publiczne, było ciosem w ambicje USA dotyczące fali nowej energii jądrowej, która pomogłaby w walce ze zmianami klimatycznymi.Konstrukcja NuScale stanowi odejście od tradycyjnych elektrowni zasilanych jednym lub większą liczbą dużych reaktorów. Dyrektor generalny NuScale Power Corp stwierdził, że prace są kontynuowane w USA i dwóch innych krajach po tym, jak firma anulowała budowę pierwszej elektrowni w laboratorium rządu amerykańskiego. NuScale była pierwszą amerykańską firmą, która uzyskała zgodę organów regulacyjnych na projekt małego, modułowego reaktora. W styczniu firma NuScale podała, że cena docelowa energii z elektrowni wzrosła o 53% do 89 dolarów za megawatogodzinę. Krytycy twierdzą, że małe, modułowe reaktory i inne zaawansowane projekty reaktorów są zbyt drogie, aby odnieść sukces.

Węgiel

 • Październikowa produkcja węgla w Chinach spadła do 388,8 mln ton (-1,1% m/m; +3,8% r/r).
 • Rzecznik Krajowej Komisji Reform i Rozwoju (NDRC) Li Chao powiedział na konferencji prasowej, że NDRC wzmocni monitorowanie produkcji węgla i będzie zachęcać samorządy lokalne i przedsiębiorstwa do zwiększania wydobycia węgla.

Kamienie szlachetne

 • Sztuczne ograniczenie dostaw diamentów na rynki światowe na skalę produkcji rosyjskiej nie może być zrekompensowane innymi źródłami, bo takich nie ma” – stwierdził wiceminister finansów Aleksiej Moisejew. Kraje G7 rozważają różne propozycje dotyczące śledzenia pochodzenia diamentów trafiających na rynki zachodnie, a starszy dyplomata Unii Europejskiej powiedział, że blok czeka na to, aby nałożyć sankcje na rosyjskie diamenty.

Złoto

 • Dane o CPI nadeszły znacznie słabsze niż oczekiwano, co jest dość korzystne dla metali szlachetnych. Spodziewamy się znacznego pogorszenia danych w ciągu czwartego kwartału, co powinno osłabić dolara i wesprzeć złoto. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ceny złota wzrosną do 2100 dolarów za uncję” – powiedział Daniel Ghali, strateg ds. surowców w TD Securities.
 • Rosnące przekonanie o narracji o „wyższych na dłuższy czas” stopach procentowych szkodzi atrakcyjności inwestycyjnej złota w najbliższej perspektywie. Niemniej jednak obserwujemy pojawienie się zakupów strategicznych po niedawnej korekcie cen, pod warunkiem że utrzymają się długoterminowe czynniki” – stwierdzili analitycy ANZ.
 • Arabia Saudyjska wykazała zainteresowanie nabyciem rządowych udziałów w pakistańskiej kopalni złota i miedzi Reko Diq. Barrick Gold Corp, który posiada 50% udziałów w kopalni, uważa kopalnię za jeden z największych na świecie słabo rozwiniętych obszarów miedzi i złota. Oprócz Barrick Gold pozostałe 50% kopalni jest w posiadaniu rządów Pakistanu i prowincji Beludżystan. Pakistan mówił już wcześniej, że Barrick zainwestuje w projekt 10 miliardów dolarów.W sierpniu Barrick oświadczył, że jest otwarty na akceptację Arabii Saudyjskiej jako jednego z partnerów w kopalni. Pakistan powołał w czerwcu Specjalną Radę ds. Ułatwień Inwestycyjnych (SIFC), aby przyspieszyć i ułatwić inwestowanie, koncentrując się na sektorach takich jak rolnictwo, górnictwo i technologie informacyjne.
 • Silne odbicie złota od 200-dniowej średniej daje bykom przewagę w najbliższej perspektywie, dlatego wolimy kupować dołki powyżej 1940, aby potencjalnie osiągnąć zakres 1985–2000” – powiedział Matt Simpson, starszy analityk City Index.
 • Gold Fields jest na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji w kopalni Salares Norte w Chile w grudniu, po opóźnieniach spowodowanych przez Covid-19 i złą pogodę. Oczekuje się, że produkcja złota w grudniu wyniesie około 1000 uncji.Następnie produkcja zostanie zwiększona do przedziału od 400 000 uncji do 430 000 uncji w 2024 r.

Srebro

 • Commerzbank obniżył prognozę cen srebra na koniec 2024 roku do 29 dolarów za uncję z 30 dolarów. Dodał jednak, że w takim przypadku srebro nadal będzie osiągać zauważalnie lepsze wyniki niż złoto, przypisując to pozytywnym perspektywom popytu przemysłowego i trwającej transformacji gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej, w której srebro odgrywa ważną rolę.

Miedź

 • Indonezja i Freeport rozmawiały o 10% zwiększeniu udziału kraju w spółce wydobywającej miedź Freeport Indonesia i przedłużeniu jej zezwolenia na wydobycie o 20 lat. Prezydent Indonezji przebywa w Stanach Zjednoczonych, aby wziąć udział w spotkaniach Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Zezwolenie Freeport Indonesia wygaśnie w 2041 roku, a rząd poprzez spółkę państwową posiada 51% udziałów w spółce. Freeport buduje obecnie hutę we Wschodniej Jawie, ale rząd chce, aby firma zainwestowała także w zakład w Papui Zachodniej.
 • Chilijskie Centrum Studiów nad Miedzią i Górnictwem (CESCO) stwierdziło w raporcie, że zadłużenie Codelco może osiągnąć 30 miliardów dolarów do 2030 roku z obecnych 18 miliardów dolarów, jeśli nie zostaną wprowadzone niezbędne zmiany, co jest rzadką interwencją wpływowego organu branżowego. CESCO Asia Copper Week w Chinach to największe coroczne spotkanie branży miedziowej w regionie, podczas którego górnicy, huty i handlowcy spotykają się, aby negocjować i podpisywać długoterminowe kontrakty. „Nie było nam łatwo wydać ten (raport). Bardzo się nad tym zastanowiliśmy i doszliśmy do wniosku, że musimy to zrobić, bo to nasz obowiązek. Robimy to ze względu na znaczenie Codelco i Chile” – powiedział prezes CESCO Leopoldo Reyes. Produkcja miedzi Codelco zakończy rok na poziomie około 1,315 mln ton metrycznych, czyli w okolicach dolnej granicy szacowanego zakresu. Produkcja w zeszłym roku spadła do najniższego poziomu od 25 lat, ale firma spodziewa się odbicia od 2024 r.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Chilijska spółka SQM podała wyniki finansowe za Q3 2023. Zysk netto spółki w kwartale wyniósł 479,4 mln dolarów (-56,4% r/r), analitycy oczekiwali 511,2 mln dolarów. Przychody kopalni osiągnęły 1,84 miliarda dolarów w okresie od lipca do września (-37,8% r/r). „Na wyniki trzeciego kwartału 2023 r. wpływ miały znacznie niższe średnie ceny sprzedaży w liniach biznesowych litu i nawozów” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny SQM Ricardo Ramos. Ceny litu, ultralekkiego metalu stosowanego w akumulatorach pojazdów elektrycznych (EV), spadły o ponad 60% w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi osłabienia światowego popytu na pojazdy elektryczne, osiągając w tym miesiącu najniższy poziom od dwóch lat. SQM podała, że średnie ceny litu spadły o 47% rok do roku. Firma prowadzi obecnie negocjacje z rządem Chile, ponieważ państwo dąży do większej kontroli nad krajowym przemysłem litu w modelu publiczno-prywatnym. Tymczasem SQM rozpoczął dywersyfikację działalności poza Chile, kupując w marcu 19,99% udziałów w australijskiej spółce zajmującej się produkcją litu Azure Minerals za 13,3 mln dolarów. W październiku firma oświadczyła, że kupi resztę platformy Azure, której jeszcze nie posiada, za 900 milionów dolarów, chociaż transakcja wiąże się z wyzwaniami.
 • Mineral Resources spodziewa się podwoić produkcję litu w Australii Zachodniej w ciągu następnego roku finansowego. Australijski dostawca usług wydobywczych przekształcił się w tym roku w drugiego co do wielkości producenta spodumenu surowca litowego i zaskoczył rynki lawiną strategicznych przejęć udziałów w spółkach zajmujących się wydobyciem litu. Firma spodziewa się zakończyć konsolidację spółek zajmujących się litem do połowy przyszłego roku i zastanawia się, czy i gdzie zbuduje zakład przetwarzania chemikaliów litowych. „Myślę, że gdzieś w przyszłości nawiążemy współpracę z niektórymi dużymi firmami, Mercedesem i Volkswagenem, i ustalimy, kto zapłaci za konwersję, ale nie będzie to MinRes” – powiedział założyciel i dyrektor zarządzający Chris Ellison. MinRes prowadzi w stanie trzy zakłady litowe. Kopalnia Wodgina, w której posiada 50% udziałów, a resztę należy do czołowego producenta środków chemicznych Albemarle przechodzi znaczącą rozbudowę powyżej swoich mocy produkcyjnych wynoszących 250 000 ton. Jest w połowie właścicielem Mt Marion wraz z Ganfeng Lithium i wykupił Bald Hill. Wszystko to oznacza, że w tym roku finansowym podwoi produkcję litu do ponad 800 000 ton spodumenu, a przyszła rozbudowa zakładu Wodgina zwiększy produkcję do 1 miliona ton rocznie.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *