aktualności – 15 czerwca 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 15 czerwca 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • „Dobra wola” Rosji nie może trwać w nieskończoność, jeśli chodzi o odnowienie umowy zbożowej z Morza Czarnego, podali przedstawiciele Kremla dzień po tym, jak prezydent Władimir Putin powiedział, że Moskwa rozważa wycofanie się z umowy.
  • Bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina powiedział, że nie ma powodu, aby Moskwa nie niszczyła podmorskich kabli komunikacyjnych swoich wrogów, biorąc pod uwagę współudział Zachodu w wybuchach gazociągu Nord Stream. Nadal nie jest jasne, co dokładnie stało się z Nord Stream, wielomiliardowym projektem, który dostarczał rosyjski gaz do Niemiec.Niektórzy amerykańscy i europejscy urzędnicy początkowo sugerowali, że Rosja wysadziła w powietrze własne rurociągi, co prezydent Władimir Putin odrzucił jako idiotyczną interpretację. W ostatnich miesiącach amerykańskie gazety, w tym The Washington Post, The New York Times i The Wall Street Journal, donosiły, że amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wiedziała o ukraińskim spisku mającym na celu atak na rurociągi.Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprzeczył, że Ukraina je zaatakowała. „Jeśli będziemy opierać się na udowodnionym współudziale krajów zachodnich w wysadzaniu Nord Streamów, to nie mamy już żadnych ograniczeń – nawet moralnych – które powstrzymałyby nas przed zniszczeniem komunikacji kablowej naszych wrogów na dnie oceanu” – powiedział Miedwiediew, były prezydent Rosji, który jest obecnie wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji. Kable podmorskie, które przecinają oceany świata, stały się arteriami globalnej komunikacji. Ich znaczenie sprawiło, że stały się przedmiotem rosnącej rywalizacji geopolitycznej między Chinami i Rosją z jednej strony, a Stanami Zjednoczonymi i ich zachodnimi sojusznikami z drugiej. Szef wywiadu sojuszu wojskowego NATO ostrzegł w maju, że Rosja może sabotować kable podmorskie, aby ukarać Zachód za wspieranie Ukrainy. „Wielokrotnie mówiliśmy, że to, co zostało zrobione na Nord Streamach, mogło być wykonane tylko przez specjalne służby państwa. Tylko kraj lub grupa krajów może stać za tym atakiem terrorystycznym” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosja wielokrotnie powtarzała, że za wybuchami Nord Stream stoi Zachód – zwłaszcza Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które zaprzeczają zaangażowaniu. W poście na blogu w lutym , zdobywca nagrody Pulitzera, dziennikarz śledczy Seymour Hersh, cytując niezidentyfikowane źródło, powiedział, że nurkowie marynarki wojennej USA zniszczyli rurociągi materiałami wybuchowymi na rozkaz prezydenta Joe Bidena. Biały Dom odrzucił to jako „całkowicie fałszywą i kompletną fikcję”. „Nadal nalegamy, aby przeprowadzono absolutnie przejrzyste i obejmujące wszystkich międzynarodowe śledztwo. Aby znaleźć tych, którzy zlecili i dokonali tej międzynarodowej zbrodni” – powiedział Pieskow.
  • VTB, drugi co do wielkości bank w Rosji, sprzeda swoje udziały w jednym z największych rosyjskich handlarzy zbożem, Demetra-Holding, i prowadzi negocjacje zarówno z rosyjskimi, jak i zagranicznymi nabywcami. Demetra posiada sieć elewatorów zbożowych, główne dalekomorskie terminale zbożowe oraz własną logistykę.Jest właścicielem niekontrolującego pakietu udziałów w dużym handlu zbożem United Grain Company (OZK). VTB posiada 45% udziałów w holdingu. Sprzedaż ma się zakończyć w 2023 roku. Zdaniem VTB zainteresowanie kupnem jest zarówno ze strony rosyjskich podmiotów jak i firm zagranicznych z „przyjaznych” krajów. Zapytany przez media, czy mogą to być Chińczycy, dyrektor generalny Andriej Kostin powiedział: „Dlaczego Chiny? Mamy wielu przyjaciół, ponad 100 krajów nie poparło antyrosyjskich sankcji, więc wybierzemy jeden z nich”.
  • Dziś, 15 czerwca, o godzinie 18:00 razem z brokerem Lynx zapraszam na webinar w temacie: „Kontrakty futures: czy warto inwestować w rynki surowców?Link do bezpłatnej rejestracji jest tu.
  • W sobotę, 17 czerwca, polecam Waszej uwadze konferencję pt.: „Skuteczne strategie tradingowe i narzędzia inwestycyjne na ll półrocze 2023”. Link do bezpłatnej rejestracji jest tu.

Raporty USDA

  • Dane z raportu USDA Crop Progress z 12 czerwca 2023, ze względu na bardzo dobrą pogodę w USA, podniosłem bazową wartość dni do prac polowych do 5+:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Woda

  • Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) stwierdziła we wtorek, że pęknięcie ogromnej tamy z czasów sowieckich na rzece Dniepr na Ukrainie będzie miało ogromny wpływ na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy ludzi. Tama, będąca częścią elektrowni wodnej Kachowka, została przerwana we wczesnych godzinach 6 czerwca, co spowodowało, że część z 18 kilometrów sześciennych wody, którą zatrzymała, przepłynęła przez obszar południowej Ukrainy. Nie jest jasne, co dokładnie spowodowało wyłom, chociaż norwescy sejsmolodzy i satelity amerykańskie wykryły coś, co wygląda na eksplozję.Ukraina i Rosja obwiniały się nawzajem o wysadzenie tamy w powietrze. „To jest spichlerz – cały ten obszar schodzący w kierunku Morza Czarnego i Krymu jest spichlerzem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla świata. Już teraz mamy trudności z bezpieczeństwem żywnościowym, ale jestem pewien, że ceny żywności wzrosną. Jest prawie nieuniknione, że będziemy świadkami ogromnych, ogromnych problemów ze zbiorami i zasiewami na następne zbiory. A więc zobaczymy ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe – tak właśnie się stanie” – powiedział Martin Griffiths z ONZ. Powiedział też, że nawet 700 000 ludzi jest zależnych od zbiornika za zaporą, jeśli chodzi o wodę pitną. Griffiths powiedział również, że zniszczenia tej skali w infrastrukturze cywilnej były całkowicie sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym, w tym z konwencjami genewskimi. „To oczywiste. Ktokolwiek to zrobił, naruszył konwencje genewskie” – powiedział Griffiths.
  • Italgas planuje do 2029 roku zainwestować 7,8 mld euro (8 mld USD) w modernizację swojej sieci krajowej, wzmocnienie greckiej jednostki oraz rozwój działalności związanej z efektywnością wodną i energetyczną. W swoim nowym planie przemysłowym do 2029 r. w czwartek, Italgas rozszerzył również swoją politykę dywidendową do 2026 r., mówiąc, że zaoferuje wskaźnik wypłaty w wysokości 65% i zagwarantuje minimalny roczny wzrost dywidendy na akcję w wysokości 4%. W tym scenariuszu Italgas wyda 4,6 miliarda euro na swoją krajową sieć, ale będzie również naciskał na dywersyfikację swojej działalności, przeznaczając 0,9 miliarda euro na Grecję i 0,8 miliarda euro na działania związane z wydajnością wodną i energetyczną. „Dzięki 800 milionom euro chcemy stać się wzorcowym graczem w [dystrybucji wody i efektywności energetycznej], wykorzystując technologie opracowane dla gazu” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Italgas, Paolo Gallo. Grupa niedawno nabyła kilka małych spółek wodociągowych we Włoszech od Veolia.

Kawa

  • Eksport brazylijskiej robusty osiągnął w maju 131 689 worków, podobnie jak w poprzednim roku.
  • Intercontinental Exchange (ICE) planuje usługę identyfikowalności, aby pomóc firmom produkującym kakao i kawę w przestrzeganiu nowego prawa UE zapobiegającego importowi towarów związanych z wylesianiem. Ustawa, która ma wejść w życie pod koniec 2024 r., będzie wymagać od firm sprzedających towary w Unii Europejskiej przedstawienia oświadczenia o należytej staranności oraz weryfikowalnych danych potwierdzających, że ich towary nie były uprawiane na gruntach wylesionych po 2020 r. ICE powiedział, że usługa ICE Commodity Traceability (ICoT) niezależnie zweryfikuje i sprawdzi dane firmy, upewniając się, że jest ona zgodna z nowym prawem, które obejmuje kakao, kawę, wołowinę, soję, palmę i inne towary. Wylesianie odpowiada za około 10% globalnych emisji gazów cieplarnianych, które napędzają zmiany klimatu, a przełomowe prawo ma na celu rozwiązanie problemu wkładu UE w ten proces. „ICoT pomoże klientom wykazać zgodność (z prawem). ICoT przeprowadzi zautomatyzowane testy weryfikacyjne jakości danych na danych identyfikowalności przesłanych przez handlowców, (w tym) weryfikując dane farmy w porównaniu z innymi źródłami danych geoprzestrzennych, takimi jak zdjęcia satelitarne” – powiedział Clive de Ruig, prezes ICE Benchmark Administration (IBA), jednostki biznesowej ICE odpowiedzialnej za ICoT, która zostanie uruchomiona w przyszłym roku. Nieprzestrzeganie prawa unijnego, które ma mieć szeroki wpływ na objęte nim światowe rynki towarowe, może skutkować karą grzywny w wysokości do 4% obrotu firmy w państwie członkowskim UE.

Cukier

  • Indie nie rozważają zezwolenia na eksport cukru przynajmniej do pierwszej połowy przyszłego sezonu, podały źródła rządowe.

Kakao

  • Ulewne deszcze i powodzie na Wybrzeżu Kości Słoniowej stanowią zagrożenie dla zbiorów międzyplonów.
  • Dealerzy stwierdzili, że rynek może potrzebować konsolidacji w krótkim okresie po niedawnym silnym wzroście, który był spowodowany ograniczonymi dostawami, przy znacznym globalnym deficycie powszechnie oczekiwanym w bieżącym sezonie 2022/23.
  • Citi podniosło prognozę cen kakao w Nowym Jorku na rok 2023 o 5,2%, ale stwierdziło, że szanse na korektę rynku w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy są nadal większe niż 50/50. „Wydaje się, że wielu graczy koncentruje się na długoterminowym problemie produkcji strukturalnej z Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej, ale te prognozy są dalekie od pewności, podczas gdy historia słabego popytu z ostatnich kilku kwartałów już się krystalizuje” – podało Citi.

Bawełna

  • Ceny bawełny spadły głównie z powodu pogody, od kilku tygodni panuje idealna pogoda w Teksasie, a teraz w północnej Delcie pada dużo deszczu” – powiedział Rogers Varner, prezes Varner Brokerage w Cleveland.

Pszenica

  • Rynek pszenicy odbił się od najniższego poziomu od 2,5 roku pod koniec maja, czemu sprzyjała sucha pogoda w Europie i ponowna niepewność co do dostaw z rozdartej wojną Ukrainy. Jednak duże globalne dostawy, w tym u największego eksportera w Rosji, ograniczały wzrosty cen
  • Unijna służba monitorująca uprawy MARS podniosła swoje prognozy dotyczące całkowitych zbiorów pszenicy na Ukrainie, obecnie spodziewanych na poziomie 28,28 mln ton, w porównaniu z 25,48 mln przewidywanymi w kwietniu, ale o 12% poniżej 2021 r. „Wiosną utrzymywały się sprzyjające warunki pogodowe, które w większości regionów utrzymały pozytywne perspektywy plonowania zbóż ozimych. Wysokie plony spodziewane są w południowej i wschodniej części kraju. Obszary produkcyjne utrzymują się na poziomie 5-letniej średniej pomimo rosyjskiej wojny z Ukrainą” – powiedział MARS.

Kukurydza

  • Biorąc pod uwagę utrzymujące się suche warunki w kluczowych regionach uprawy, perspektywy dostaw kukurydzy z kraju będącego czołowym producentem stały się jeszcze bardziej ponure” – napisał Commerzbank.

Soja

  • Ziarna soi, częściowo wykorzystywane do produkcji oleju sojowego do biodiesla, uzyskały pewne wsparcie dzięki odbiciu cen ropy naftowej i oleju palmowego.
  • Argentyńska giełda zbożowa Rosario ponownie obniżyła szacunki dotyczące prawie zakończonych zbiorów soi, przy czym najnowsza prognoza była o 5% niższa od poprzedniej.
  • Unijna służba monitorująca uprawy MARS prognozuje, że zbiory soi na Ukrainie wyniosą 4,5 miliona ton, czyli o 29% więcej niż w 2021 r., w oparciu o wzrost powierzchni o 39%.
  • Chiny rozpoczną licytację 315 000 ton metrycznych importowanej soi z rezerw państwowych 20 czerwca. Soja została wyprodukowana w 2020 roku i zgodnie z zapowiedzią jest dystrybuowana w magazynach w Guangxi, Fujian, Shandong, Henan i Jiangxi.

Pozostałe rośliny oleiste

  • Zbiory rzepaku na Ukrainie mają się podwoić w stosunku do średniej pięcioletniej i osiągnąć rekordowy poziom w tym roku, poinformowała unijna służba monitorująca uprawy MARS, po gwałtownym podniesieniu szacunków dotyczących obszarów kontrolowanych przez rząd. W raporcie MARS oszacował zbiory rzepaku na Ukrainie w 2023 r. na 5,47 mln ton, co oznacza wzrost z 3,04 mln prognozowanych w kwietniu i 99% powyżej pięcioletniej średniej wynoszącej 2,75 mln ton po tym, jak rolnicy zwiększyli obszar zasiewów o 79% od 2021 r. Ministerstwo rolnictwa Ukrainy w swojej najnowszej oficjalnej prognozie z końca marca określiło zbiory rzepaku na 3,8 mln ton. Jednocześnie zbiory słonecznika mają spaść do 15,06 mln ton (-8% względem 2021) ze względu na mniejszy o 4% areał upraw.
  • Plantacje palm olejowych w Sabah, największym stanie produkującym ten surowiec w Malezji, doświadczają niedoboru wody z powodu wczesnych oznak El Niño, zmniejszając plony i zaostrzając wpływ niedostatecznego nawożenia i niedoborów siły roboczej obserwowanych w ciągu ostatnich trzech lat. „Ze względu na obawy pogodowe obniżyliśmy naszą prognozę plonów i spodziewamy się spadku plonów o 10–15% w 2023 r.” – powiedział Mark Adrian, starszy menedżer średniej wielkości firmy zajmującej się plantacjami w Sabah. Plantatorzy w Sabah twierdzą, że waga zebranych owoców palmy zmniejszyła się od 10% do 30% po upalnej pogodzie od lutego i spodziewają się, że wpłynie to również na nadchodzący sezon plonów od lipca do września. „Większość moich upraw w maju zmniejszyła się do 20 kg na pęczek, w porównaniu do średniej rocznej wynoszącej 22 kg na pęczek” – powiedział Fabian Lim, zarządca plantacji w Sabah. Sabah na wyspie Borneo stanowi 27% obszaru upraw palmy olejowej w Malezji. Produkcja w Malezji od czterech lat stoi w miejscu, pomimo rosnącego popytu na najtańszy na świecie olej jadalny. Wywołany pandemią poważny kryzys siły roboczej w zależnej od imigrantów Malezji zaczął słabnąć w tym roku po tym, jak rząd złagodził ograniczenia dotyczące zatrudniania, ale wiele plantacji wciąż boryka się z niedoborem siły roboczej przed głównymi zbiorami w okresie lipiec-wrzesień.

Pozostałe zboża

  • Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni podjęta zostanie korzystna decyzja w sprawie ceł, które uniemożliwiły eksport australijskiego jęczmienia do Chin” – powiedział minister handlu Don Farrell. Australia w kwietniu zapowiedziała, że zawiesi sprawę w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie ceł antydumpingowych nałożonych przez Chiny na jęczmień, podczas gdy Chiny zapowiedziały, że przyspieszą przegląd ceł.

Energia elektryczna

  • Oficjalne dane pokazały, że produkcja energii w Chinach wyniosła w maju 688,6 miliarda kilowatogodzin (+5,6% r/r). W okresie styczeń-maj całkowita moc wyjściowa wyniosła 3,42 bilionów kWh (+3,9% r/r).

Ropa naftowa

  • OPEC pozostawił swoją prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na 2023 r. na stabilnym poziomie przez czwarty miesiąc, chociaż grupa producentów ostrzegła, że światowa gospodarka stanie w obliczu rosnącej niepewności i wolniejszego wzrostu w drugiej połowie roku. Światowy popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 2,35 miliona baryłek dziennie (bpd), czyli o 2,4%, podała w swoim miesięcznym raporcie Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). „Wzrasta niepewność co do wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2023 r. w związku z utrzymującą się wysoką inflacją, już podwyższonymi kluczowymi stopami procentowymi i napiętymi rynkami pracy. Ponadto nadal nie jest jasne, jak i kiedy konflikt geopolityczny w Europie Wschodniej mógłby zostać rozwiązany.” – napisano w raporcie OPEC. Oczekuje się, że chiński popyt na ropę wzrośnie teraz o 840 000 baryłek dziennie, jak podał OPEC, w porównaniu z wcześniejszą prognozą 800 000 baryłek dziennie. OPEC pozostawił swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2023 r. na poziomie 2,6% i powiedział, że tempo zwalnia. Wykres w raporcie pokazał, że wzrost może spowolnić do 0,1% kwartał do kwartału w ostatnich trzech miesiącach roku.
  • Raport OPEC mówi, że majowe wydobycie grupy spadło o 464 000 baryłek dziennie do 28,06 miliona baryłek dziennie,ponieważ weszły w życie dobrowolne cięcia obiecane przez Arabię Saudyjską i innych członków. OPEC utrzymał swoje szacunki zapotrzebowania na ropę potrzebną do zrównoważenia rynku na poziomie 29,3 mln baryłek dziennie, wskazując na deficyt podaży, jeśli OPEC będzie kontynuował pompowanie w tempie z maja i dokona dalszych obiecanych ograniczeń.
  • Indie wkrótce wyprzedzą Chiny jako największy motor napędowy światowego popytu na ropę, powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fatih Birol. „Jednym z powodów, dla których tak mówimy, jest szybki wzrost elektryfikacji samochodów i autobusów w Chinach. Mam wielką nadzieję, że Indie zbliżą się (do Chin) pod względem elektryfikacji” – powiedział Birol. Paryska agencja energetyczna stwierdziła w swoim raporcie perspektywicznym opublikowanym w środę, że około trzy czwarte wzrostu popytu w latach 2022-28 będzie pochodzić z Azji, a Indie prześcigną Chiny jako główne źródło wzrostu do 2027 roku. Birol powiedział również, że skoro Indie mają duże moce w zakresie energii odnawialnej, kraj ten nie powinien przegapić okazji, by stać się supermocarstwem w branży zielonego wodoru.
  • Shell zwiększy wykup dywidend i akcji własnych, jednocześnie utrzymując wydobycie ropy naftowej na stałym poziomie do 2030 r. Do akcjonariuszy ma trafić od 30% do 40% przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej. Obejmuje to 15-procentowy wzrost dywidendy i wzrost stopy programu wykupu akcji od drugiego kwartału, na który przeznaczone zostanie $5 mld (wzrost z $4 mld z poprzednich kwartałów). Wzrost dywidendy, do około 33 centów na akcję, jest szóstym od czasu, gdy Shell obniżył swoją dywidendę do 47 centów w kwietniu 2020 r. w następstwie pandemii COVID-19, pierwszej obniżki od czasów drugiej wojny światowej. Shell utrzyma produkcję ropy naftowej na stałym poziomie (1,5 mln baryłek dziennie) do 2030 r. i rozwinie działalność w zakresie gazu ziemnego, aby obronić swoją pozycję największego na świecie gracza w sektorze skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wydatki kapitałowe wyniosą od 22 do 25 miliardów dolarów rocznie w latach 2024 i 2025, po planowanym przedziale od 23 do 27 miliardów dolarów na rok 2023. Shell planuje wydać około 40 miliardów dolarów na produkcję i handel ropą i gazem w latach 2023-2025, w porównaniu z 35 miliardami dolarów na działalność związaną z downstream, odnawialnymi źródłami energii i rozwiązaniami niskoenergetycznymi. Shell powiedział, że nadal jest zaangażowany w redukcję emisji do zera netto do 2050 r.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Przepustowość chińskich rafinerii ropy naftowej w maju wzrosła 62,0 mln ton, jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS), co odpowiada 14,6 mln baryłek dziennie (+15,4% r/r). Wzrost jest wynikiem ograniczeń pandemicznych w Chinach w 2022 roku.
  • Peruwiańska państwowa firma energetyczna Petroperu negocjuje z producentami ropy w obu Amerykach i Azji w sprawie importu około 63 000 baryłek ropy dziennie dla nowo zmodernizowanej rafinerii Talara. Pedro Chira, prezes zarządu Petroperu, powiedział, że spodziewa się ogłosić w przyszłym tygodniu zwycięskie firmy po 46% rozbudowie rafinerii do wydajności 95 000 baryłek dziennie (bpd). „Rozważamy opcje w Ameryce Łacińskiej, a także w Ameryce Północnej i Azji” – powiedział Chira w swoim biurze w Limie. Rafineria Talara jest obecnie w fazie rozruchu po modernizacji, która rozpoczęła się w 2014 roku za 5 miliardów dolarów, a firma zamierza osiągnąć pełną wydajność od połowy lipca. Peru produkuje obecnie około 41 000 baryłek dziennie ropy, podczas gdy krajowy popyt na ropę wynosi 250 000 baryłek dziennie.
  • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 9 czerwca wzrosły o +7,9 mln baryłek, do 467,1 mln baryłek, prognozowano spadek o -0,51 mln baryłek. „Ogólny wzrost zapasów jest zdecydowanie niekorzystny dla rynków ropy” – powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston.
  • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +2,1 mln baryłek do 220,9 mln baryłek. Prognozowano wzrost +0,316miliona baryłek.​
  • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +2,1 mln baryłek do 113,8 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +1,2 mln baryłek.

Gaz ziemny

  • Pakistan LNG, rządowa spółka zależna, która pozyskuje LNG z rynku międzynarodowego, w pierwszym przetargu szuka sześciu ładunków na zasadzie dostawy ex-statek (DES) do Port Qasim w Karaczi w październiku i grudniu. To pierwsze od prawie roku przetargi na spotowe ładunki LNG. Pakistan ma dwie długoterminowe umowy na dostawy z Katarem, jedną podpisaną w 2016 roku na 3,75 miliona ton LNG rocznie, a drugą podpisaną w 2021 roku na 3 miliony ton rocznie. Posiada również roczną umowę portfelową z ENI na 0,75 mln ton rocznie. W 2022 roku pakistański import LNG spadł do 6,93 miliona ton metrycznych w ciągu roku, w porównaniu z 8,23 miliona ton w 2021 roku.
  • Przerwa konserwacyjna w norweskim zakładzie przetwarzania gazu Nyhamna została przedłużona o prawie miesiąc do 15 lipca z powodu problemów z systemem chłodzenia zakładu, poinformował operator Shell. Pierwotnie zakład miał powrócić do pracy 21 czerwca. Shell powiedział, że wstrzymał wszystkie nieistotne prace w Nyhamna po odkryciu tworzenia się gazu z wodorem podczas czyszczenia wodnego układu chłodzenia. Gaz powstający w układzie chłodzenia nie jest powiązany z gazem ziemnym, który jest zwykle przetwarzany i eksportowany z Nyhamna. Nyhamna przetwarza gaz ze złóż Ormen Lange i Aasta Hansteen, a przerwa w dostawie gazu zmniejsza dzienne możliwości eksportowe o 79,8 mln metrów sześciennych.
  • TotalEnergies kupi 17,5% udziałów w amerykańskim deweloperze skroplonego gazu ziemnego NextDecade za 219 milionów dolarów jako część szerszej umowy umożliwiającej kontynuację projektu eksportowego Rio Grande LNG firmy z Teksasu. NextDecade poinformowało, że zawarło umowy ramowe z Global Infrastructure Partners (GIP) i TotalEnergies, aby ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla projektu Rio Grande LNG, która ma zostać potwierdzona do końca czerwca. „Nasze zaangażowanie w ten projekt zwiększy nasze globalne portfolio o 5,4 miliona ton LNG rocznie, wzmacniając naszą zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu w Europie i zapewnienia naszym azjatyckim klientom paliwa alternatywnego do węgla” – powiedział prezes i dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Zobowiązanie na 5,4 miliona ton to kompletna produkcja z jednej z pierwszych trzech jednostek skraplających i jest to zdecydowanie największy kontrakt na dostawy, jaki do tej pory zapewnił NextDecade.Francuska firma ma również możliwość pobrania dodatkowego LNG z drugiej fazy projektu Rio Grande. TotalEnergies to trzeci co do wielkości gracz LNG na świecie, z około 12% udziałem w rynku i globalnym portfelem około 50 milionów ton LNG rocznie. Powiedział, że zamierza rozwijać swoją działalność w zakresie LNG o 3% rocznie i oczekuje, że do 2030 r. połowa całej sprzedaży energii spółki będzie pochodzić z gazu ziemnego. Zakład eksportowy LNG w Rio Grande w południowym Teksasie jest rozwijany od kilku lat, z powtarzającymi się opóźnieniami po tym, jak główny finansista Societe Generale opuścił projekt w 2022 r. pod presją aktywistów klimatycznych. NextDecade planuje produkować do 27 milionów ton LNG rocznie, z elementem sekwestracji dwutlenku węgla do projektu w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
  • Pomimo pożarów w Kanadzie, eksport gazu do USA był na poziomie 7,8 bcfd (+5,4% m/m), ale spadł ze średniej 8,3 bcfd od początku roku i 9,0 bcfd w 2022 r.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,9 mld stóp sześciennych (-1,5 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 96,2 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2023 wynosi średnio 102,0 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,5% m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w czerwcu 2023 wynoszą średnio 11,7 bcfd (-10,0% m/m). Dotychczasowy rekordowy przepływ miał miejsce w kwietniu 2023 roku i wynosił 14,0 bcfd. Niski wynik wynika z prac konserwacyjnych w kilku obiektach, w tym Sabine Pass firmy Cheniere Energy Inc w Luizjanie. Eksport USA do Meksyku wzrósł jak dotąd do średnio 6,55 bcfd w czerwcu, w porównaniu z 5,9 bcfd w maju.Można to porównać z miesięcznym rekordowym poziomem 6,7 bcfd w czerwcu 2021 r.

Energia odnawialna

  • Duńska firma Maersk poinformowała, że zapewniła paliwo dla pierwszego kontenerowca zdolnego do zasilania metanolem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla na inauguracyjną podróż z Korei Południowej do Danii. Podróż o długości 21 500 km z Ulsan do Kopenhagi będzie napędzana biometanolem produkowanym z biogazu pozyskiwanego z rozkładających się organicznych odpadów wysypiskowych. Zostanie on dostarczony z fabryki w USA przez holenderską firmę OCI Global. Maersk zamówił 19 statków napędzanych metanolem, starając się osiągnąć swój cel, jakim jest transport 25% ładunków oceanicznych przy użyciu paliw ekologicznych do 2030 r. Duńska firma żeglugowa dąży do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2040 r.
  • Ogłoszono nowe projekty, które są częścią inicjatywy zielonego wodoru między UE a Chile.Inicjatywa „Team Europe Fund for Renewable Hydrogen in Chile” sfinansuje nowe projekty w zakresie odnawialnego wodoru w Chile. Fundusz będzie miał ponad 200 mln euro, w większości finansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny i KfW, którymi zarządzać będzie chilijska państwowa agencja rozwoju.
  • Kraje UE są podzielone co do tego, czy dodać lukę prawną wykorzystanie energii jądrowej do produkcji amoniaku do przełomowej ustawy dotyczącej rozwoju energii odnawialnej. Grupa kierowana przez Francję wstrzymała zatwierdzenie celów Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej, naciskając na korzystniejsze traktowanie energii jądrowej wolnej od CO2 i wyłączenie z przepisów elektrowni amoniakalnych, które mogą mieć trudności z przejściem z gazu. Ambasadorowie krajów UE dyskutowali o propozycji wyłączenia niektórych zakładów produkujących amoniak z celów klimatycznych, umożliwiając im zamiast tego przejście na paliwa wytwarzane przy użyciu energii jądrowej, która nie zawiera CO2, ale nie jest odnawialna. Francja stwierdziła, że przejście Europy na zieloną energię będzie wymagało wodoru produkowanego zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i jądrowych, a przepisy UE powinny odzwierciedlać prawo państw członkowskich do wyboru własnego koszyka energetycznego. Inne kraje, w tym Niemcy i Hiszpania, argumentują, że włączenie energii jądrowej do prawa dotyczącego energii odnawialnej podważyłoby wysiłki na rzecz masowej ekspansji energii wiatrowej i słonecznej.
  • Włoska grupa energetyczna Eni zintensyfikowała rozmowy z kilkoma inwestorami w sprawie potencjalnej sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów w swojej działalności w zakresie energii odnawialnej i handlu detalicznego Plenitude. Sprzedaż ma objąć od 5% do 15% Plenitude. Pelenitude, który w ubiegłym roku odnotował skorygowany zysk operacyjny w wysokości 345 mln euro, może być wyceniony na ponad 6 mld euro. Eni musiała zamrozić pierwszą ofertę publiczną (IPO) Plenitude w czerwcu 2022 r. z powodu niekorzystnych warunków rynkowych, ale nie przestała rozmawiać z inwestorami na temat potencjalnej prywatnej sprzedaży udziałów. Pod koniec tego roku lub bardziej prawdopodobnie w 2024 r. wróci projekt IPO spółki. W grudniu 2022 Plenitude sfinalizowała transakcję zakupu 100% udziałów w PLT, deweloperze energii wiatrowej i słonecznej, o wartości ponad 1 miliarda euro.

Węgiel

  • Dzienne wydobycie węgla w Chinach spadło w maju do 12,44 mln ton węgla (-2,2% m/m; +2,9% r/r). Dane pokazały, że produkcja w okresie styczeń-maj wyniosła 1,91 miliarda ton (+4,8% r/r). „Krajowa gospodarka pozostaje w fazie ożywienia, a wzrost zużycia energii w sektorze przemysłowym jest ograniczony. Elektrowniom trudno jest utrzymać wysokie wskaźniki pracy tylko w oparciu o wysoką temperaturę” – powiedział Zhang Yan, analityk z firmy konsultingowej ds. węgla Sxcoal.

Kamienie szlachetne

  • Firma górnicza Fura Gems z Dubaju zainwestuje 200 milionów dolarów w swoją kopalnię szmaragdów w Kolumbii w ciągu najbliższych pięciu lat. Firma organizuje w tym tygodniu czwartą aukcję nieoszlifowanych szmaragdów z kopalni Coscuez w centralnej prowincji Boyaca w Bogocie. Fura przewiduje, że aukcja, która jeszcze w tym miesiącu przeniesie się do Bangkoku przed zamknięciem, przyciągnie około 80 potencjalnych oferentów z całego świata, walczących o 240 000 karatów zielonego klejnotu. „Spodziewamy się łącznie, może za pięć lat, spodziewamy się w tym kraju ponad 200 milionów dolarów” – powiedział Sanjay Kumar, dyrektor zarządzający Fura w Kolumbii. Powiedział, że firma będzie nadal wydawać pieniądze na technologię dla kopalni Coscuez, a także na bezpieczeństwo. Liczba pracowników wzrośnie, ale nie wykładniczo, ponieważ Fura koncentruje się na mechanizacji. Fura twierdzi, że w ciągu ostatnich pięciu lat przekazał Kolumbii około 41 miliardów pesos (około 9,8 miliona dolarów) z tytułu podatków i opłat licencyjnych oraz zainwestował ponad 450 miliardów pesos (około 107,5 miliona dolarów). Fura, która była wcześniej notowana w Kanadzie, wydobywa również rubiny w Mozambiku i szafiry w Australii.

Złoto

  • FED w nowych projekcjach gospodarczych zasygnalizował, że silniejsza niż oczekiwano gospodarka i wolniejszy spadek inflacji spowoduje prawdopodobny wzrost kosztów kredytu o kolejne pół punktu procentowego do końca tego roku. Handlowcy wyceniają obecnie około 72% szans na podwyżkę stóp Fed w lipcu.
  • To, dokąd pójdzie stąd złoto, może zależeć od tego, jak długo jastrzębie uwagi prezesa Fed będą wspierać rentowności w USA” – powiedział Tim Waterer, główny analityk rynkowy w KCM Trade.
  • Złoto nie mogło utrzymać zysków po CPI w związku z rosnącymi obawami, że uparta inflacja bazowa może jutro stworzyć jastrzębi wykres punktowy Fed, wskazujący na mniej niż oczekiwano obniżek stóp procentowych w 2024 r.” – powiedział Tai Wong, nowojorski niezależny handlarz metalami przed decyzją FED o stopach procentowych w USA.

Miedź

  • Rozczarowujące dane gospodarcze z Chin odbijają się na nastrojach rynkowych” – napisali analitycy ANZ w notatce. Chińskie prognozy dotyczące wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nie spełniły się. Jednak w Chinach bank centralny po raz pierwszy od 10 miesięcy obniżył koszty finansowania swoich średnioterminowych pożyczek, kilka dni po tym, jak obniżył dwie kluczowe krótkoterminowe stopy procentowe, gdy Pekin wprowadza środki stymulacyjne w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.
  • Niespodziewane odejście dyrektora generalnego chilijskiej firmy wydobywczej Codelco postawi państwowego giganta miedziowego w tarapatach, twierdzą analitycy. Codelco odnotowało w zeszłym roku najniższą produkcję miedzi od ćwierć wieku i otrzymało zadanie kierowania dążeniami państwa do przejęcia większej kontroli nad wydobyciem litu w kraju. Cztery źródła firmowe i jedno źródło branżowe wymieniły potencjalne ryzyko związane z nieosiągnięciem celów produkcyjnych w tym roku, problemy od pogody po wypadki uderzające w niektóre projekty i konflikty wewnętrzne między ustępującym Sougarretem a potężnym prezesem Maximo Pacheco. „Nie jest to zbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę bardzo różne osobowości między André i Maximo” – powiedział Juan Carlos Guajardo, szef firmy konsultingowej Plusmining w Santiago. Źródło w firmie, które ma wiedzę na temat produkcji, powiedziało, że jak dotąd w tym roku trudno było firmie osiągnąć roczne cele, które wyznaczyła w marcu na poziomie od 1,35 miliona do 1,42 miliona ton metrycznych miedzi. W ostatnich miesiącach firma borykała się z problemami operacyjnymi, wypadkami i niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, które wpłynęły na jej działalność, a tak zwane projekty strukturalne miały opóźnienia w realizacji.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

  • Globalna sprzedaż półprzewodników, będąca wskaźnikiem wykorzystania lutowania cyną, spadła w kwietniu o 22% rok do roku i według prognoz World Semiconductor Trade Statistics spadnie o 10% w ciągu całego roku, po czym wzrośnie o 12% w 2024 r. Tymczasem globalna podaż cyny poprawia się po spadku dostaw z Indonezji na początku roku. Coroczna runda wydawania zezwoleń eksportowych trwała dłużej niż zwykle, a eksport spadł o 35% rok do roku w pierwszym kwartale.Jednak przyspieszyły one do ponad 7 000 ton zarówno w kwietniu, jak i w maju, zwiększając łączną liczbę od początku roku do 24 000 ton (-17% r/r). Powraca również produkcja peruwiańska.Lokalny producent Minsur odnotował 54% spadek produkcji w pierwszym kwartale do 2716 ton z powodu niepokojów społecznych, ale był w stanie wznowić pełną działalność w ciągu marca.
  • Produkcja aluminium pierwotnego w Chinach w maju wzrosła do 3,42 miliona ton aluminium pierwotnego (+0,29% m/m; +1,1% r/r). Wschodnia prowincja Shandong, północny Xinjiang i Mongolia Wewnętrzna, które łącznie odpowiadają za prawie połowę całkowitej mocy produkcyjnej kraju, utrzymały wysokie tempo produkcji w maju, osiągając dobre zyski. Dane pokazały, że w okresie od stycznia do maja Chiny wyprodukowały 16,71 miliona ton metrycznych aluminium (+3,4% r/r).
  • Produkcja stali w Chinach w maju 2,91 mln ton dziennie (-7,3% r/r). Niższa produkcja stali w zeszłym miesiącu pochodziła głównie od producentów stali opartych na piecach elektrycznych (EAF), których głównym surowcem jest złom stalowy. Złom był droższy ze względu na słabszą niż oczekiwano podaż, przez co nieopłacalne dla hut z EAF prowadzenie działalności po stosunkowo niskich cenach stali w zeszłym miesiącu. „Ponure wyniki w sektorach nieruchomości i produkcji ograniczyły podaż złomu, która była również ograniczona przez deszczową pogodę” – powiedział Cheng Peng, pekiński analityk Sinosteel Futures. Według danych firmy konsultingowej Shanghai Metals Market, tylko jedna trzecia badanych hut w EAF działała na dzień 30 maja, w porównaniu z 41% pod koniec kwietnia. Stal produkowana za pośrednictwem EAF stanowi około 10% całości w Chinach, według wspieranego przez państwo Chińskiego Stowarzyszenia Żelaza i Stali. Według danych NBS Chiny wyprodukowały 444,63 mln ton stali surowej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. (+1,6% r/r).
  • Indonezyjska państwowa spółka wydobywcza Aneka Tambang (Antam) zamierza zakończyć budowę zakładu przetwórstwa boksytu w 2024 roku. Indonezja, szósty co do wielkości producent boksytu na świecie, od czerwca zakazała eksportu surowca do produkcji aluminium. Antam zamierza uruchomić swoją rafinerię Zachodniego Kalimantanu w czerwcu 2024 roku i wyprodukować 1 milion ton tlenku glinu do wytapiania. Rozwój huty napotkał wieloletnie opóźnienia i początkowo oczekiwano, że budowa zostanie zakończona w 2019 roku. Chociaż Antam jest dotknięty zakazem eksportu boksytu, firma spodziewa się, że krajowi nabywcy mogą wchłonąć do 1,5 miliona ton produkcji boksytu, powiedział dyrektor Dewa Wirantaya.Firma produkuje zazwyczaj 2 miliony ton boksytu rocznie. Firma ma również nadzieję, że zakaz będzie miał ograniczony wpływ na jej dochody w tym roku, ponieważ boksyt zwykle stanowi mniej niż 3% jej przychodów, powiedział Dewa.Większość przychodów Antam pochodzi z wyrobów ze złota i niklu.
  • Chile i Unia Europejska wkrótce podpiszą memorandum (MOU) w sprawie rozwoju projektów litowych o wartości dodanej w Chile. Przemawiając do dziennikarzy na wspólnej konferencji prasowej Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, z prezydentem Chile Gabrielem Boriciem, von der Leyen powiedziała, że obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie stworzenia strategicznego stowarzyszenia w celu rozwoju litu i wzmocnienia łańcuchów dostaw. Chile ogłosiło w kwietniu plan rozszerzenia wydobycia litu w kraju poprzez kontrolowane przez państwo partnerstwa publiczno-prywatne, próbując odzyskać pozycję największego na świecie producenta litu. Lit jest kluczowym materiałem do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Ogłoszono także nowe projekty, które są częścią inicjatywy zielonego wodoru między UE a Chile.Inicjatywa „Team Europe Fund for Renewable Hydrogen in Chile” sfinansuje nowe projekty w zakresie odnawialnego wodoru w Chile. Fundusz będzie miał ponad 200 mln euro, w większości finansowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny i KfW, którymi zarządzać będzie chilijska państwowa agencja rozwoju.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *