Pakiet nowych aktualności z rynków towarowych znajdziecie poniżej. A w programie o 14:00 zacznę od kwestii ekologicznych (czy też raczej ekoterrorystycznych), przechodząc później do tradycyjnego przeglądu rynków w kontekście fundamentalnych informacji oraz aktualnej sytuacji technicznej…
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- stany magazynowe metali przemysłowych
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- Władimir Putin powiedział, że osiągnięto pewien postęp w rozmowach z Ukrainą, ale nie podał żadnych szczegółów, ponieważ siły rosyjskie nacierające na Kijów wydawały się przegrupowywać w pobliżu ukraińskiej stolicy.
- Eksport rosyjskiego sprzętu telekomunikacyjnego, medycznego, samochodowego, rolniczego, elektrycznego i technicznego, a także niektórych produktów leśnych zostanie zakazany do końca 2022 roku. „Te środki są logiczną odpowiedzią na te nałożone na Rosję i mają na celu zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania kluczowych sektorów gospodarki” – powiedział resort rosyjskiej gospodarki. Rząd powiedział, że dalsze środki mogą obejmować ograniczenie wchodzenia zagranicznych statków do rosyjskich portów i zezwolenie rosyjskim liniom lotniczym na rejestrowanie odrzutowców dzierżawionych od zachodnich firm. Agencja informacyjna Interfax powołała się na źródło zaznajomione z przygotowywanymi przepisami, mówiące, że Rosja zakazuje eksportu zboża do grupy krajów byłego Związku Radzieckiego wchodzących w skład Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) od 15 marca do 31 sierpnia.
- Międzynarodowe ceny żywności i pasz mogą wzrosnąć nawet o 20% w wyniku konfliktu na Ukrainie, powodując wzrost globalnego niedożywienia, podała agencja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności (FAO). „Prawdopodobne zakłócenia w działalności rolniczej tych dwóch głównych eksporterów podstawowych towarów mogą poważnie eskalować brak bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Niepokojące jest to, że wynikająca z tego globalna luka podaży może podnieść międzynarodowe ceny żywności i pasz o 8 do 22% powyżej ich już podwyższonego poziomu”, powiedział dyrektor generalny FAO Qu Dongyu w oświadczeniu. Indeks cen żywności FAO osiągnął rekordowo wysoki poziom 140,7 punktów w lutym i wydaje się, że w nadchodzących miesiącach będzie jeszcze rósł, ponieważ konsekwencje konfliktu odbiją się echem na całym świecie. „Globalna liczba niedożywionych ludzi może wzrosnąć o 8 do 13 milionów w latach 2022/23” – powiedział FAO i wezwała inne kraje, aby nie nakładały ograniczeń eksportowych na własne produkty. „Zaostrzają one zmienność cen, ograniczają zdolność buforową globalnego rynku i mają negatywny wpływ w perspektywie średnioterminowej” – podała agencja. Szereg krajów na całym świecie ogłosiło ograniczenia w eksporcie żywności lub rozważa zakazy w celu ochrony dostaw krajowych po inwazji Rosji na Ukrainę, którą Moskwa nazywa „operacją specjalną”.
- Sześć krajów Ameryki Południowej proponuje wyłączenie nawozów z sankcji wobec Rosji: Brazylia uzyskała poparcie Argentyny, Boliwii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Odpowiedni wniosek zostanie przedłożony Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Brazylia, potęga rolnicza, jest największym na świecie importerem nawozów i twierdzi, że składniki odżywcze upraw, takie jak żywność, nie powinny być objęte sankcjami. Brazylia jest uzależniona od importu 85% nawozu, którego potrzebuje do swoich zbóż. Ponad jedna piąta jej importu (9 mln ton w 2021 r.) pochodzi z Rosji. „Globalna inflacja żywności to coś, co powinno niepokoić wszystkie kraje”, powiedziała brazylijska minister rolnictwa Tereza Cristina Dias w niedawnym wywiadzie.
- Brazylia uruchomiła krajowy plan nawozowy mający na celu zmniejszenie zależności od importu po wojnie na Ukrainie i zachodnich sankcji, które podniosły koszty i zagroziły produktywności w tej potęgi rolnej w Ameryce Łacińskiej. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że plan ma na celu zmniejszenie importu do 45% całkowitego krajowego zużycia nawozów do 2050 r., z 85% obecnie. Wprowadzając nowe zachęty do prywatnych inwestycji w produkcję nawozów, rząd dąży do zmniejszenia zależności od Chin, Kanady i Maroka, a także Rosji i Białorusi. Kanada jest największym źródłem potażu w Brazylii, która stanowi 38% krajowego zużycia nawozów, ale Rosja i Białoruś łącznie zapewniają prawie połowę dostaw. Według ministerstwa fosfor stanowi 33% całkowitego zużycia nawozów w Brazylii, a azot 29%. Marcelo Mello, szef działu nawozów w firmie konsultingowej StoneX powiedział, że najbardziej obiecujący projekt potażu w Brazylii, w regionie Amazonii, może ostatecznie wyprodukować około 2 mln ton rocznie, co zaspokoi tylko część rocznej konsumpcji Brazylii wynoszącej około 13 mln ton. Produkcja nawozów azotowych wymagałaby dużych inwestycji przemysłowych i ogromnych ilości energii, która nie byłaby tania w Brazylii.
- Globalny handlowiec zbożem Bunge Ltd powiedział, że „zawiesił wszelkie nowe interesy eksportowe z Rosji” po inwazji Moskwy na Ukrainę, ale jego zakład przemiału nasion oleistych w Rosji nadal działa i obsługuje rynek krajowy. Firma przestrzega wszystkich sankcji prawnych, powiedział rzecznik Bunge w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. Bunge ograniczyło w ostatnich latach swoją rosyjską działalność handlową zbożem, w tym sprzedaż z terminalu eksportowego zboża w Rostowie, i ma w tym kraju aktywa o łącznej wartości $121 milionów.
- Światowi handlarze towarami rolnymi Cargill Inc i Archer-Daniels-Midland Co powiedzieli, że ograniczają działalność gospodarczą w Rosji, ale nadal będą prowadzić tam „niezbędne” obiekty spożywcze. „Jedzenie jest podstawowym prawem człowieka i nigdy nie powinno być używane jako broń” – powiedział Cargill. W ubiegłym tygodniu firma Cargill usunęła ze swojej strony internetowej szczegółowe informacje na temat swojej działalności w Rosji i na Ukrainie. Witryna informowała wcześniej, że Cargill zatrudnia w Rosji około 2500 osób, a inwestycje w przetwórstwo rolne wynoszą ponad $1,1 miliarda. Rzecznik firmy Cargill powiedział, że informacje zostały usunięte, ponieważ dane dotyczące inwestycji nie były prawidłowe. Firma odmówiła podania zaktualizowanych danych dotyczących rosyjskich inwestycji. ADM powiedział w oświadczeniu, że jego zasięg w Rosji jest bardzo ograniczony i „zmniejszy działalność w Rosji niezwiązaną z produkcją i transportem podstawowych towarów i składników żywnościowych”. ADM posiada filię swojego biznesu aromatów WILD w Rosji oraz 50% udziałów w Aston Foods and Food Ingredients, spółce produkującej słodziki i skrobie.
- Goldman Sachs zapowiedział, że opuści Rosję, jako pierwszy duży bank z Wall Street. JPMorgan także zapowiedział taki ruch.
Kawa
- Brazylia wyeksportowała w lutym 3,1 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (-14,3% r/r). Eksport arabiki – które stanowią większość eksportu kawy z Brazylii – osiągnęły 3,0 mln worków (-10,2% r/r), podczas gdy eksport robusty wyniósł 129,8 tysiąca worków (-58,6% r/r). „Logistyka poprawiła się, ale wciąż jesteśmy dalecy od normalności, na przemian dobre tygodnie z złymi, ponieważ dostępność kontenerów i miejsca na statkach jest wciąż niewystarczająca” – powiedział prezes Cecafe, Nicolas Rueda. Rueda powiedział również, że jest jeszcze za wcześnie, aby prognozować wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na lokalne dostawy, ale zauważył, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję powinny wpłynąć na eksport do tego kraju, który jest szóstym największym importerem brazylijskiej kawy.
- Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły drugi tydzień z rzędu (+25,1k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+39,3k t/t). Zapasy kawy są o -44,05% s/s niższe.
Cukier
- Rosja zakazuje eksportu cukru poza granice krajów byłego Związku Radzieckiego wchodzących w skład Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) od 15 marca do 31 sierpnia.
- Młyny w Brazylii prawdopodobnie podniosą ceny etanolu, a marże zysku ze sprzedaży biopaliw pozostaną zbliżone do tych z eksportu cukru, co oznacza, że niektóre młyny mogą przestawić trzcinę cukrową z produkcji cukru na produkcję etanolu.
- „Parytet etanolu w ekwiwalencie cukru przesunąłby się do około 20 centów za funt, gdyby wzrost cen (benzyny) został przeniesiony na etanol w całości, i może się to zdarzyć w krótkim okresie, ponieważ nastroje na rynku etanolu są zdecydowanie optymistyczne”, powiedział Eder Vieito, analityk w Green Pool.
- Indyjskie cukrownie podpisały w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia kontrakty na eksport 550 000 ton cukru. Wyższy eksport od drugiego co do wielkości producenta cukru na świecie może powstrzymać wzrost cen światowych, które zostały wzmocnione przez gwałtowny wzrost cen ropy naftowej i niższą produkcję w Brazylii. Indyjskie młyny do tej pory podpisały kontrakty na eksport 6,4 mln ton cukru w sezonie 2021/22. Indie wyeksportowały w poprzednim sezonie rekordową liczbę 7,2 mln ton cukru, korzystając z dotacji rządowych na sprzedaż zagraniczną. Ale w tym roku huty mogą wyeksportować 7,5 do 8 milionów ton bez zachęt rządowych, dzięki wysokim cenom surowca na rynku.
Kakao
- Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+111,8k t/t), w poprzednim sezonie rosły (+211,9k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +17,53% s/s wyższe.
Pszenica
- „Wydaje się, że fala paniki ze strony globalnych użytkowników końcowych nieco opadła w miarę upływu tygodnia, a niektórzy pozyskują tylko podstawową ilość pszenicy, jakiej potrzebują, znajdują alternatywne źródła lub całkowicie wstrzymują się od zakupu” – Arlan Suderman, dyrektor ds. surowców ekonomista w domu maklerskim StoneX.
- Szacuje się, że do 7 marca 92% francuskich upraw pszenicy miękkiej było w dobrej lub doskonałej kondycji (-1pp t/t; +4pp s/s). Suchość, która dotknęła Hiszpanię i inne części wybrzeża Morza Śródziemnego, zaczęła się rozwijać we Francji, największym producencie zbóż w UE, a zachodnie i środkowe regiony odnotowują niskie opady, powiedział FranceAgriMer. „Na razie nie ma to wpływu na warunki upraw, ale zwracamy uwagę na strefy z płytkimi glebami” – powiedziała dziennikarzom Catherine Cauchard, szefowa jednostki monitorującej uprawy w FranceAgriMer. Przewidywane opady deszczu w nadchodzących dniach we Francji mogą przynieść korzystną wilgoć, chociaż od połowy marca spodziewany jest bardziej suchy okres z łagodnymi temperaturami.
- Ukraińscy rolnicy twierdzą, że teraz brakuje im nawozów, pestycydów i herbicydów niezbędnych do zadbania o uprawy, a także zgłaszają braki wystarczającej ilości paliwa do maszyn rolniczych. Jeśli sytuacja się szybko nie unormuje,to plony pszenicy ozimej na Ukrainie mogą spaść o 15%. „Zwykle mamy od sześciu do siedmiu ton (pszenicy) na hektar. W tym roku myślę, że jeśli dostaniemy trzy tony z hektara, to będzie bardzo dobrze” – powiedział ukraiński rolnik Ołeksandr Chumak, mający 3 tysiące ha pól uprawnych, około 200 km na północ od czarnomorskiego portu w Odessie, nawiązując do braku nawozów. Jednak w tej chwili szykuje się do rosyjskiego szturmu na miasto: „Mieszkam w Odessie. Codziennie widzę rakiety przelatujące nad moim domem”, co może oznaczać, że część zbiorów nie zostanie zebrana, a nowe zasiewy będą zarówno opóźnione jak i znacznie zredukowane. Możliwe że wszystkie zbiory na Ukrainie w 2022 roku będą wykorzystane do zaspokojenia jedynie lokalnych potrzeb, przekazując na eksport symboliczne ilości. Ukraina jest piątym na świecie eksporterem pszenicy.
- Andrij Pastuszenko jest dyrektorem naczelnym 1500-hektarowej farmy położonej na zachód odChersonia, miasta zdobytego przez Rosjan już 24 lutego. Jesienią ubiegłego roku zasiano około 1000 hektarów pszenicy, jęczmienia i rzepaku. Jego pracownicy rolni muszą teraz dostać się na te pola, ale nie mogą, mówi, i stracili dostęp do paliwa. „Jesteśmy całkowicie odcięci od cywilizowanego świata i reszty Ukrainy”. Ponadto wielu z 80 pracowników Pastuszenko nie może przyjechać do pracy na farmie, ponieważ mieszkają kilka mil na północ, po drugiej stronie linii frontu. Problemy zarządcy komplikują się, ponieważ region jest bardziej suchy niż inne obszary rolnicze w kraju, a jego pola wymagają nawadniania. A to też wymaga paliwa. W przeciwieństwie do wielu, Pastushenko posiada zapasy 50 ton nawozów azotowych. Jednak biorąc pod uwagę walkę wokół niego, nie jest pewien, czy to taka dobra rzecz: nawóz jest wysoce wybuchowy. „Jeśli coś spadnie z helikoptera, może wysadzić całe to miejsce” – powiedział. Powiedział, że obawia się, że zbiory będą słabe. W zeszłym roku jego pola pszenicy i jęczmienia przyniosły około pięciu ton metrycznych z hektara. Jeśli nie rozpyli środka owadobójczego – którego, jak mówi, nie może dostać – i nie rozprowadzi nawozu, wątpi, czy otrzyma jedną trzecią ubiegłorocznych zbiorów. „Coś wyjdzie z ziemi, ale to nie wystarczy, aby nakarmić nasze bydło i zapłacić naszym pracownikom” – powiedział.
Kukurydza
- W nadchodzących tygodniach ukraińscy rolnicy powinni zacząć sadzić kukurydzę i słoneczniki, ale walczą o zdobycie potrzebnych nasion – powiedział Dykun Andriy, przewodniczący Ukraińskiej Rady Rolnej, która reprezentuje około 1000 rolników uprawiających 5 mln hektarów.
- Rosario Grains Exchange ponownie obniżyła prognozy zbiorów kukurydzy w Argentynie o 0,3 mln ton – do 47,7 mln ton w sezonie 2021/22.Argentyna jest drugim co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie. Giełda stwierdziła, że ostatnie deszcze łagodziły wpływ wcześniejszej suszy i pojawiły się w samą porę, aby kukurydza została zasiana, a obecnie znajduje się na kluczowych etapach wzrostu, ale nadal susza z początku sezonu wpływa negatywnie na prognozy. „Prognozy plonów dla późnych siewów (kukurydzy) złagodzą bardzo słabe wyniki wczesnych siewów w pasie środkowym”, podała giełda, która pod koniec ubiegłego roku przed suszą przewidywała 56 milionów ton upraw.
- Sprzedaż nowej kukurydzy z USA wynosi 1,9 miliona ton, głównie do Meksyku, i jest nieco poza rekordowym wynikiem 2 milionów z 2013 roku. Do tego samego dnia w zeszłym roku sprzedano około 1,5 miliona ton.
Soja
- Rosario Grains Exchange ponownie obniżyła prognozy zbiorów soi w Argentynie o 0,5 mln ton – do 40,0 mln ton w sezonie 2021/22. Argentyna jest największym na świecie eksporterem przetworzonej soi. Giełda mówi, że susza w częściach San Luis, Cordoba i Santa Fe uderzyła w prognozy dotyczące soi.
- W ostatnim tygodniu sprzedaż nowej soi w USA wyniosła 895 000 ton w połączeniu ze sprzedażą starych upraw 3,1 miliona ton, najwięcej w ciągu jednego tygodnia od września 2020 roku.
Pozostałe rośliny oleiste
- Zbiory słonecznika w Argentynie mogą spaść poniżej niedawnych prognoz dotyczących niższych plonów i nadmiernych opadów deszczu – które mówiły o zbiorach 3,3 mln ton ziaren (-0,2 mln ton względem prognoz z początku sezonu 2021/22). Uprawy słonecznika w Argentynie są w dużej mierze przetwarzane na olej słonecznikowy i mieszankę oleju słonecznikowo-sojowego, wykorzystywanego w szerokiej gamie przetworzonej żywności. Według Departamentu Rolnictwa USA (USDA) Argentyna jest piątym co do wielkości eksporterem oleju słonecznikowego na świecie i trzecim eksporterem mąki z nasion słonecznika. Buenos Aires Grains Exchange (BdeC) ostrzegło w oświadczeniu, że ostateczna wielkość produkcji „może być zagrożona” przez niskie plony w południowej prowincji Buenos Aires po zbyt dużych opadach deszczu, a także po pojawieniu się epidemii grzyba phomopsis. Zbiory słonecznika w sezonie 2020/21 wyniosły 3,4 mln ton, a rekordowy poziom zbiorów padł w sezonie 2007/08 na poziomie 4,5 mln ton. Według USDA kraj eksportuje w obecnym sezonie 725 000 ton słonecznika i 630 000 ton oleju słonecznikowego.
- Cena oleju palmowego w Indonezji nie powinna być dyktowana przez rynek zewnętrzny, powiedział w czwartek minister handlu, popierając swoją decyzję o rozszerzeniu ograniczeń eksportu oleju palmowego w czasie gwałtownych wzrostów światowych cen spowodowanych globalnym kryzysem podaży. Największy światowy eksporter oleju palmowego zaszokował rynek dzień wcześniej, ogłaszając, że firmy palmowe muszą sprzedawać 30% planowanego eksportu w kraju – co oznacza wzrost wymogu lokalnej sprzedaży o 10%. Wyższe ceny światowe spowodowały, że ceny oleju spożywczego w Indonezji wzrosły o 40% na początku roku, co skłoniło do wprowadzenia ograniczeń eksportowych pod koniec stycznia. To wywołało kolejny wzrost cen malezyjskich, które w tym roku wzrosły o około 50%. „Chcemy podzielić ceny między rynek międzynarodowy i rynek lokalny. Musimy upewnić się, że produkty indonezyjskie staną się częścią globalnych filarów gospodarczych, ale to nie znaczy, że możemy być dyktowani przez świat.” – powiedział w przemówieniu minister handlu Muhammad Lutfi. „Rząd musi zredukować obowiązkowe mieszanie biodiesla… z B30 do B20 na okres jednego roku”, powiedział analityk Dorab Mistry, odnosząc się do procentowej zawartości paliwa na bazie palmy – by zwiększyć eksport i ograniczyć globalny wzrost cen.
- Indonezyjskie Stowarzyszenie Oleju Palmowego (GAPKI) poinformowało, że eksport oleju palmowego z Indonezji, w tym produktów rafinowanych, takich jak oleochemiczny, wyniósł w styczniu 2,18 mln ton (-11,4% m/m; -23,8% r/r). Styczniowa dostawa – zrealizowana, zanim największy światowy producent oleju palmowego ograniczył eksport – spadła z powodu niższej produkcji. Indonezja wyprodukowała w styczniu 3,86 miliona ton surowego oleju palmowego (CPO) i około 0,37 miliona ton oleju z ziaren palmowych. Końcowe zapasy w styczniu wyniosły 4,68 mln ton (+13,32% m/m).
Ropa naftowa
- Rosyjskie firmy miały problemy z pozyskaniem finansowania kwietniowych kontraktów na sprzedaż ropy naftowej i produktów naftowych, ale sytuacja może zostać rozwiązana – powiedział w czwartek wicepremier Alexander Novak cytowany przez agencję Interfax.Novak powiedział, że Rosja współpracuje z firmami naftowymi i nabywcami, aby znaleźć inne sposoby płatności, bez konieczności wystawiania akredytyw. „Znajdujemy inne sposoby, na przykład z chińskimi firmami – to nie jest metoda kompleksowa, to są odosobnione przypadki” – powiedział. Rosja w marcu wydobywa ~11,1 mln baryłek dziennie. „Nie ma gdzie przechowywać ropy na lądzie, więc Rosja będzie zmuszona w bardzo krótkim czasie, dni, potencjalnie tydzień lub dwa, zamknąć szyby naftowe na bardzo dużą skalę” – powiedzieli analitycy Rystad Energy z Oslo, podkreślając, że brak sprzedaży może doprowadzić do sytuacji jak w kwietniu 2020, kiedy światowy popyt załamał się z powodu pandemii COVID-19 a Rosja musiała gwałtownie zmniejszyć wydobycie.
- Norweska państwowa firma naftowa Equinor zaprzestała handlu rosyjską ropą, ponieważ kończy tam działalność po inwazji Moskwy na Ukrainę, powiedział w czwartek dyrektor generalny Anders Opedal. Spółka opóźni niektóre planowane prace konserwacyjne na swoich polach na Morzu Północnym w nadchodzących miesiącach, aby uzupełnić zmniejszające się zapasy gazu w Europie. Equinor wyprodukował 2,16 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) w Q4 2021. Według firmy, prace konserwacyjne w tym roku miały zmniejszyć produkcję o 40 000 boepd. Opedal powiedział, że zmniejszenie zależności Europy od Rosji będzie „trudne” i będzie wymagało większych inwestycji w paliwa kopalne i odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i wodór.
- BP plc oraz Shell nie oferowały na niemieckim rynku spotowych ładunków oleju napędowego, z obawy przed niedoborem dostaw przez ostatnie dwa tygodnie. Źródło zbliżone do Shella, również mówiące pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziało, że firma powiadomiła niemieckich klientów, aby przygotowali ich na zmniejszone ilości benzyny, oleju napędowego, oleju opałowego i smarów.
- Austriacki OMV ograniczył sprzedaż paliw na Węgrzech, co jest kolejnym sygnałem, że obawy o zakłócenia w dostawach z Rosji rozprzestrzeniają się w całej Europie. OMV ograniczyło tankowanie do 100 litrów na transakcję na swoich „normalnych” dystrybutorach i 300 litrów na transakcję na swoich stacjach „wysokiego ciśnienia diesla” na Węgrzech. Limit cen narzucony przez władze węgierskie zwiększył popyt ze strony przejeżdżających przez kraj kierowców ciężarówek oraz mieszkańców krajów ościennych w przygranicznych miejscowościach. Rosja jest głównym dostawcą oleju napędowego do Europy i odpowiadała za 58% importu oleju napędowego i oleju napędowego do Europy w 2021 roku.
- Zapasy destylowanego oleju opałowego w Stanach Zjednoczonych są o 30 milionów baryłek (21%) niższe niż przed pandemiczną pięcioletnią średnią sezonową i są na najniższym poziomie od 2005 r., podała amerykańska Agencja Informacji Energetycznej. Zapasy w Europie są o 35 milionów baryłek (8%) niższe od średniej z pięciu lat sprzed pandemii, na najniższym poziomie od 2008 r., ustalił Euroilstock. Według Ministerstwa Handlu i Przemysłu zapasy średnich destylatów w Singapurze są o 4 miliony baryłek (32%) niższe od średniej z pięciu lat sprzed pandemii, a także najniższe od 2008 roku. Sumarycznie te trzy miejsca mają o -110 mln baryłek destylatów mniej niż w tym samym okresie 2021 roku.
- Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do nielicznych producentów ropy naftowej na świecie, którzy dysponują wolnymi mocami produkcyjnymi, z których mogliby szybko skorzystać. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, dwaj producenci OPEC z Zatoki Perskiej posiadają około 1,8 mln baryłek dziennie wolnych mocy produkcyjnych, co odpowiada prawie 2% światowego zapotrzebowania. Rystad Energy szacuje, że Arabia Saudyjska, ZEA, Irak i Kuwejt mają łącznie około 4 mln baryłek dziennie wolnych mocy, które można wprowadzić na rynek w okresie 3-6 miesięcy. „Większość z tych krajów ma ogromne możliwości składowania na lądzie, które można wykorzystać, co oznacza, że kilka milionów baryłek mogłoby zostać wyeksportowanych w ciągu tygodni, jeśli nie dni”, powiedziała Louise Dickson z Rystad. Oszacowanie krótkoterminowych wolnych mocy produkcyjnych przez MAE, zawarte w lutowym Raporcie o Rynku Naftowym, wyklucza Iran, który według niej może stopniowo dodawać kolejne 1,3 miliona baryłek dziennie, jeśli zostanie zwolniony z sankcji.
- Rosyjski producent Surgutneftegaz zezwolił chińskim nabywcom na otrzymywanie ropy bez zapewniania gwarancji znanych jako akredytywy (LC) w celu ominięcia zachodnich sankcji. Eksport rosyjskiej ropy WSTO, na poziomie 754 000 baryłek dziennie w kwietniu, stanowi największe źródło ropy spot w Chinach. Chiny wielokrotnie sprzeciwiały się sankcjom, nazywając je nieskutecznymi i nalegając na utrzymanie normalnej wymiany gospodarczej i handlowej z Rosją.
- Eni i BP plc sfinalizowały umowę o połączeniu swoich operacji naftowo-gazowych w Angoli. Umowa stworzy spółkę o nazwie Azule Energy, która ma być największym producentem w Angoli z udziałami w 16 licencjach oraz w joint venture Angola LNG. Azule Energy przejmie również udziały Eni w Solenova, firmie zajmującej się energią słoneczną współprowadzoną z Sonangol z Angoli. Obie firmy w zeszłym roku ogłosiły plany połączenia swoich angolskich biznesów w samofinansującą się firmę produkującą ropę i gaz na poziomie około 200 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Oświadczenia wydane przez obie firmy powiedziały, że aktywa brutto BP w umowie były warte około $6,8 miliarda na koniec 2021 roku, podczas gdy aktywa Eni były warte $7,3 miliarda.
- Clearway Capital napisał do zarządu francuskiego koncernu energetycznego TotalEnergies, wzywając go do wycofania się z rosyjskiej działalności w związku z wojną na Ukrainie lub poddania się głosowaniu w tej sprawie na następnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Rosyjskie operacje spółki stanowią 24%jego potwierdzonych rezerw.
- Saudi Aramco poinformował w czwartek, że jego spółka joint venture w Chinach rozwinie duży zintegrowany kompleks rafineryjny i petrochemiczny w północno-wschodniej części kraju. Projekt, który ma zostać uruchomiony w 2024 r., łączy rafinerię o wydajności 300 000 baryłek dziennie i urządzenie do krakowania parowego na bazie etylenu, a firma Aramco ma dostarczać do 210 000 baryłek ropy naftowej dziennie. Huajin Aramco Petrochemical Company (HAPCO) jest spółką joint venture pomiędzy saudyjskim gigantem naftowym Aramco i North Huajin Chemical Industries Group Corporation oraz Panjin Xincheng Industrial Group.
- Brazylijski Petrobras podniósł ceny benzyny o 18,8%, oleju napędowego o 24,9%, a LPG o 16,0%, po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Niższa izba Brazylii uchwaliła w piątek we wczesnych godzinach ustawę zmieniającą obliczenie podatku stanowego ICMS nakładanego na paliwo. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta Jaira Bolsonaro. Oczekuje się jednak, że gubernatorzy wniosą sprawę do Sądu Najwyższego kraju, próbując zablokować ten ruch, który ostatecznie zmniejszy dochody podatkowe stanu. Bolsonaro często obwinia podatki stanowe za wysokie ceny paliw.
- EIA prognozuje średnie wydobycie ropy naftowej w USA w 2022 roku na 12,0 mln baryłek dziennie (+7,14% r/r), a w 2023 na 13,0 mln baryłek dziennie. Rekordową produkcję USA osiągnęły w 2019 roku na poziomie 12,3 mln baryłek dziennie.
- Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 11 marca 2022 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
- Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 8 do poziomu 527 aktywnych punktów.
Gaz ziemny
- „Próba wypełnienia przez Europę 90% swoich magazynów gazu do października będzie prawdopodobnie trudnym przedsięwzięciem, ponieważ prawdopodobnie spowolniłoby to wzrost popytu na LNG w Azji, sugerując wzrost cen przez wiele miesięcy” – powiedział Kaushal Ramesh, starszy analityk LNG w Rystad. Energy.
- „Plany mocno opierają się na wzroście importu LNG, jednak nie będzie wystarczającej ilości LNG, aby wypełnić lukę, nawet w bardzo mało prawdopodobnym scenariuszu, w którym całe dostępne LNG miałoby zostać wysłane do Europy” – powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. energii w ABN Amro.
- Przybycie wojsk rosyjskich do dwóch tłoczni gazu we wschodniej Ukrainie stanowi zagrożenie dla dostaw europejskich, ostrzegł w czwartek ukraiński operator gazociągu (OGSTU). Rosja poinformowała, że pod jej kontrolą znajdują się stacje sprężarek w Nowopskowie w obwodzie ługańskim i Kupiańsku pod Charkowem, co gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich operacji i sprzętu. W 2021 r. przez Ukrainę do Europy przetransportowano około 41,6 miliarda metrów sześciennych (bcm) rosyjskiego gazu, co uczyniło z niego kluczową drogę dostaw, choć było to o 25% mniej niż rok wcześniej. „Istnieje realne zagrożenie dla tranzytu (gazu)” – powiedział Reuterowi szef OGTSU Sergiy Makogon. „Naszą intencją jest kontynuowanie przepływu gazu, co udowodniliśmy w ciągu ostatnich 2 tygodni. Jeżeli w Europie występują przerwy lub niedobory gazu, proszę wyjaśnić swoim wyborcom, kto jest winny” – napisał OGTSU na Twitterze.
- „Obawy o zakłócenia w dostawach energii z Rosji w najbliższej przyszłości osłabły. Jest to częściowo zasługą rosyjskiego prezydenta Putina, który obiecał wczoraj, że kraj będzie nadal wypełniał swoje zobowiązania w zakresie eksportu energii” – powiedzieli analitycy Commerzbanku. Jak wynika z danych operatorów gazociągów, Rosja nadal przesyłała gaz rurociągowy do Niemiec przez Nord Stream 1 i Polskę oraz na Słowację przez Ukrainę na zasadniczo niezmienionych poziomach.
- Equinor rozważa sposoby wydobycia większej ilości gazu ze swoich norweskich złóż podczas nadchodzącego lata w Europie. „Kiedy zbliżamy się do lata, patrzymy na różne środki, które możemy zrobić inaczej, abyśmy mogli wydobyć więcej z norweskiego szelfu kontynentalnego niż w poprzednich latach. Przyglądamy się na przykład niektórym dziedzinom, w których możemy nadal eksportować gaz zamiast go wtłaczać” – powiedział Kjetil Hove, szef norweskiego wydobycia Equinor. Powiedział, że Equinor dokłada dodatkowych starań, aby zapewnić wysoką regularność produkcji ze wszystkich swoich pól naftowych i gazowych, i powtórzył plany ponownego uruchomienia elektrowni Hammerfest LNG 17 maja, która została zamknięta po pożarze w 2020 roku. Hove powiedział, że regularność wydobycia i ponowne uruchomienie LNG byłyby największymi przyczynami wyższej produkcji gazu w nadchodzącym lecie.
- Dyrektor generalny Equinor, Anders Opedal, powiedział, że Europa ma obecnie niewielką elastyczność w zwiększaniu dostaw gazu i że norweska firma znacznie zwiększyła swoje dostawy na kontynent. Spółka w Q4 2021 dostarczała do Europy o +16,5% r/r gazu więcej.
- Baltic Pipe ma zostać uruchomiony w październiku lub listopadzie z częściową przepustowością – tak twierdzi premier Morawiecki. Baltic Pipe będzie miał zdolność przesyłu 10 miliardów metrów sześciennych norweskiego gazu rocznie, czyli około połowy rocznych potrzeb Polski. Pełna przepustowość ma być dostępna od 1 stycznia 2023 r.
- Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – kwietniowe dostawy wycenia się na $38,00/mmBtu (-6,17% t/t). „Wszystko to jest nadal bardzo motywowane politycznie w odniesieniu do sytuacji na wschodzie, a ryzyko odcięcia (rosyjskiego gazu) W międzyczasie dostawy z Rosji są zdrowe, LNG (przepływ do Europy) rośnie, a perspektywy fundamentalne są niedźwiedzi”, powiedział jeden z europejskich handlowców.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 111,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -0,62% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 98,6 bcfd.
- Marcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 93,3 mld stóp sześciennych dziennie (+0,86% m/m).
- Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 5 do poziomu 135 aktywnych punktów, osiągając najwyższy poziom od października 2019.
- Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 4 marca spadły o -124 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,519 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -16,03% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -117 bcf.
Energia odnawialna
- Octopus Renewables, specjalista ds. zarządzania funduszami z Octopus Energy Group, podpisał cztery umowy na zwiększenie produkcji energii wiatrowej w Europie. Umowy zwiększą portfolio elektrowni wiatrowych Octopus Renewables nawet o 90%, dodając do 690 megawatów (MW) mocy w Wielkiej Brytanii, Francji, Finlandii i Szwecji w ciągu najbliższych 10 lat. To wystarczy, aby zasilić prawie pół miliona domów rocznie. W ramach umów ma nastąpić rozwój dziewięciu lądowych farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii z firmą Wind 2 Limited o łącznej mocy około 570 MW. Kupi także od OX2 w Szwecji lądową farmę wiatrową o mocy 31,5 MW.We Francji będzie zarządzać lądową farmą wiatrową o mocy 14,1 MW. W Finlandii Octopus Renewables nabył 2 lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 71,4 MW. Nie ujawniono wartości umów.
- Inwazja Rosji na Ukrainę prawdopodobnie przyspieszy wysiłki na rzecz rozwoju ekologicznych źródeł energii, które zastąpią paliwa kopalne, powiedział szef włoskiego największego dystrybutora gazu, Italgas. „Będziemy obserwować przyspieszenie niektórych inicjatyw, które już były wdrożone, ale postępują w wolnym tempie. Do końca tego roku Italgas będzie jedynym dystrybutorem gazu na świecie z całkowicie cyfrową siecią, który będzie mógł przyjmować różne rodzaje gazu” – powiedział dyrektor generalny Paolo Gallo. „Jeśli przepływ LNG wzrośnie, jesteśmy gotowi go zaakceptować (częściowo)” – powiedział Gallo. Italgas posiada sieć 55 małych zbiorników LNG na Sardynii, która do końca roku wzrośnie do 69. Italgas obsługuje około 74 000 kilometrów gazociągów. Firma w 2021 roku odnotowała wzrost podstawowych zysków o +4,1% r/r.
- Według grup branżowych i kierownictwa, amerykańscy producenci etanolu mocno stawiają na technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), aby obniżyć emisje gazów cieplarnianych i zapewnić miejsce dla paliwa na bazie kukurydzy w przyjaznej dla klimatu przyszłości. Rodzący się przemysł CCS jest nękany wysokimi kosztami i słabymi wynikami, kluczowe zachęty federalne do wychwytywania dwutlenku węgla są zablokowane w Kongresie, a sprzeciw społeczny wobec infrastruktury rurociągowej potrzebnej do transportu przechwyconego gazu narasta. Rząd USA szacuje, że etanol jest od 20% do 40% mniej emisyjny niż benzyna. Jednak niedawne badanie opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences wykazało, że etanol jest prawdopodobnie co najmniej o 24% bardziej emisyjny niż benzyna, głównie ze względu na emisje generowane podczas uprawy ogromnych ilości kukurydzy. Według Global CCS Institute, Stany Zjednoczone mają 12 aktywnych projektów CCS. Ale jak dotąd technologia nie spełnia oczekiwań. Departament Energii wydał ponad $1 miliard na dziewięć projektów CCS w latach 2010-2017, ale tylko dwa działały na koniec 2021 roku.
Węgiel
- Import węgla z Rosji do Indii w marcu może być najwyższy od ponad dwóch lat. Statki przewożące co najmniej 1,06 mln ton węgla koksowego, wykorzystywanego głównie do produkcji stali oraz węgla energetycznego mają dotrzeć do indyjskich portów jeszcze w marcu. Rosja, zazwyczaj szósty co do wielkości dostawca węgla koksowego i energetycznego w Indiach, może zacząć oferować bardziej konkurencyjne ceny chińskim i indyjskim nabywcom, ponieważ europejscy i inni klienci odrzucają Rosję z powodu sankcji. „Indyjscy nabywcy wciąż wprowadzają tu na rynek węgiel z Rosji, ale zaczynają mieć z tym coraz większe trudności, ponieważ banki nie chcą otwierać akredytyw” – podało źródło branżowe. „Jeśli zostanie zatwierdzony handel rupiami i rublami, będziemy mogli kupić węgiel po przystępnych i tańszych cenach z Rosji” – powiedział V.R. Sharma, dyrektor zarządzający Jindal Steel and Power Ltd (JSPL). Indie badają sposoby ustanowienia mechanizmu płatności w rupiach z Rosją, aby złagodzić cios zachodnich sankcji nałożonych na Rosję.
- Ceny węgla mogą przekroczyć $500 za tonę w 2022 roku, w związku z rosnącymi cenami gazu, które mogą skłonić kraje europejskie do przestawienia się na węgiel, prognozuje Rystad Energy. „Jeśli pojawią się sankcje na handel węglem z Rosją lub nastąpi fizyczne zakłócenie rosyjskiego transportu kolejowego/portowego, to nie ma ograniczeń (dla cen węgla)” – powiedział Rystad Energy. Rosja dostarcza UE ponad 40% swojego gazu ziemnego, ponad jedną czwartą importowanej ropy i prawie połowę węgla.
- Australia ogłosiła w środę stan wyjątkowy w odpowiedzi na niszczycielskie powodzie na wschodnim wybrzeżu, które dotknęły regiony wydobywające węgiel w kraju. Te zakłócenia związane z pogodą zmniejszyły całkowity eksport w pierwszych dwóch miesiącach 2022 roku z terminalu węglowego Port Kembla o 15% r/r.
Złoto
- „Liczby dotyczące inflacji (7,9% w USA) są z pewnością podstawowym elementem zwyżkowym dla złota. Jednak geopolityka przebija obecnie dane gospodarcze” – powiedział Jim Wycoff, starszy analityk w Kitco Metals.
- „Kryzys rosyjsko-ukraiński będzie nadal wspierał perspektywę wyższych cen metali szlachetnych” – powiedział w notatce analityk Saxo Bank Ole Hansen, ponieważ może to oznaczać wyższą inflację, spowolnienie wzrostu i mniej podwyżek stóp procentowych banku centralnego.
- „(W przypadku złota) wiele pozytywnych czynników fundamentalnych, takich jak inflacja i zakłócenia łańcucha dostaw, nadal pozostaje… ale w krótkim okresie moglibyśmy wycenić sporą ich ilość na rynku” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w firmie High Ridge.
- Sibanye-Stillwater z RPA poinformowała w czwartek, że zaprzestała działalności w swoich kopalniach złota po tym, jak dwa główne związki zawodowe rozpoczęły strajk w sprawie płac. The National Union of Mineworkers (NUM), Association of Mineworkers and Construction Union (AMCU) oraz United Association of South Africa (UASA) głosowały za strajkiem. „Wstrzymaliśmy operacje we wszystkich kopalniach, a wszyscy pracownicy, z wyjątkiem służb priorytetowych, zostali poproszeni o nie przychodzenie do pracy na czas strajku/lockoutu” – powiedział Reuterowi rzecznik Sibanye James Wellsted w e-mailu. Firma wyprodukowała 892 087 uncji złota z działalności w RPA w 2021 r. (+10,15% r/r).
- Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:
Miedź
- Produkcja miedzi w Chinach wzrosła w lutym do 785,9 tysiąca ton (+4,55% m/m; +3,5% r/r). Wzrost produkcji nastąpił, ponieważ większość producentów nie planowała przestojów konserwacyjnych na luty, podczas gdy ograniczenia produkcji związane z ochroną środowiska miały niewielki wpływ, powiedział Antaike. Przez pierwsze dwa miesiące 2022 roku chińska produkcja miedzi wyniosła 1,53 mln ton (+3,3% r/r). Produkcję miedzi na marzec prognozuje się na ~800 tysięcy ton.
- Chilijski regulator ochrony środowiska poinformował, że nałożył grzywnę na kopalnię Escondida należącą co BHP Group. Karaza szkody spowodowane wydobyciem wody w solnisku Salar de Atacama wynosi $8,2 mln. „Po rozpatrzeniu procedury karnej SMA poparła zarzuty postawione firmie wydobywczej, pokazując, że właściciel spowodował nieodwracalne szkody w środowisku w Las Vegas de Tilopozo” – powiedział regulator w oświadczeniu. „Escondida powtarza, że w żadnym momencie nie przekroczyła tego, co zostało zatwierdzone przez RCA w rejonie Las Vegas de Tilopozo, o czym informowano władze co sześć miesięcy od 2001 roku” – podała firma w oświadczeniu. BHP dodało, że zaprzestało wydobywania wody z wysokich andyjskich warstw wodonośnych w 2019 roku i obecnie operuje tylko wodą odsoloną.
- Nowy chilijski prezydent Gabriel Boric objął urząd w piątek z większościowym gabinetem kobiet. Mieszanka postępowców i technokratów wśród jego ministrów uspokoiła niektóre obawy rynku dotyczące jego prezydentury. Boric będzie pod presją utrzymania gospodarki Chile, jednej z najbardziej stabilnych w regionie, nawet gdy forsuje ambitne reformy podatkowe, aby sfinansować swoje zobowiązania wyborcze, w tym korekty wynagrodzeń, reformę systemu emerytalnego i reformę systemu opieki zdrowotnej. Były prezes Banku Centralnego Mario Marcel, nowy minister finansów, będzie kierował portfelem gospodarczym. To znak, że Boric będzie mógł „zrównoważyć zarówno progresywną, jak i centrystowską politykę, jednocześnie koncentrując się na utrzymaniu stabilności makroekonomicznej” – napisał Moody’s w nocie dla klienta. Boric zobowiązał się do ustanowienia rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska u największego na świecie producenta miedzi i drugiego co do wielkości producenta litu. Obszary zainteresowania obejmą prawa do wody, prawo dotyczące lodowców, które może uderzyć w niektóre kopalnie, oraz cele w zakresie zmian klimatycznych. Administracja Borica będzie nadzorować kraj podczas kluczowych końcowych etapów wybranego zgromadzenia opracowującego projekt nowej konstytucji, która zastąpi kontrowersyjny tekst z czasów dyktatury Augusto Pinocheta. Ostateczny tekst czeka ogólnokrajowe referendum, prawdopodobnie we wrześniu, w celu zatwierdzenia lub odrzucenia nowej konstytucji.
- Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.
Pozostałe metale przemysłowe
- Nowy chilijski prezydent Gabriel Boric mówił również o planach utworzenia państwowej firmy litowej, aby przełamać monopol prywatnych firm, takich jak SQM i Albemarle, na produkcję ultralekkiego metalu z „białego złota”, kluczowego składnika akumulatorów pojazdów elektrycznych.
- Chilijski regulator ochrony środowiska poinformował, że wniósł oskarżenie przeciwko głównemu górnikowi litu Albemarle za nieprawidłowości w jego działalności w solniska Salar de Atacama, co może skutkować grzywną w wysokości $5 milionów. Chodzi o nieregularne wydobywanie wody, związane z przekroczeniem limitu średniego rocznego zużycia wody zatwierdzonego w rezolucji środowiskowej. Zużycie wody w Atacama stało się ważną kwestią regulacyjną dla firm wydobywczych litu, które wykorzystują do wydobywania metalu solanki ze słonej wody.
- Rio Tinto jako pierwsza duża firma wydobywcza oświadczyła, że zrywa wszelkie powiązania z rosyjskimi przedsiębiorstwami.
- Rządząca junta Gwinei nakazała zaprzestanie wszelkich działań na ogromnym złożu rudy żelaza Simandou, którego właścicielem jest Rio Tinto i konsorcjum wspierane przez Chiny, twierdząc, że prosi o wyjaśnienie, w jaki sposób zostaną zachowane interesy Gwinei. Simandou, w odległym południowo-wschodnim zakątku Gwinei, jest największym znanym złożem tego rodzaju, zawierającym ponad 2 miliardy ton wysokiej jakości rudy. Brak postępów w rozwoju projektu został odnotowany przez tymczasowego prezydenta Mamady Doumbouya, który przejął władzę w wyniku wojskowego zamachu stanu we wrześniu 2021, „Dlatego nakazał zaprzestanie wszelkiej działalności w terenie w oczekiwaniu na odpowiedzi na pytania zadawane różnym podmiotom i wyjaśnienie trybu operacyjnego, dzięki któremu zostaną zachowane interesy Gwinei” – powiedział rzecznik rządu Ousmane Gaoual Diallo. Analitycy z CRU Group szacują, że Simandou może ostatecznie wyprodukować 150 mln ton rudy żelaza rocznie, co czyni Gwineę trzecim największym eksporterem rudy żelaza na świecie, po Australii (900 mln ton rocznie) i Brazylii (360 mln ton rocznie). Simandou jest strategicznym atutem Chin, które poszukują alternatyw dla australijskiej rudy żelaza w odpowiedzi na wojnę handlową między Pekinem a Canberrą. Wysokogatunkowa ruda żelaza jest ceniona na całym świecie, ponieważ zmniejsza koszty produkcji stali i emisje, ponieważ powoduje mniejsze zużycie energii i mniej odpadów. Rio Tinto posiada prawa do Simandou od 1997 roku. Posiada 45,05% udziałów w południowej części (bloki 3 i 4), Aluminium Corp of China (Chinalco) posiada 39,95%, a rząd Gwinei pozostałe 15%. Wspierane przez Chiny konsorcjum SMB-Winning wygrało przetarg rządowy w listopadzie 2019 r. na bloki 1 i 2 Simandou – produkcja ma się tam rozpocząć do 2025 roku.
- W tym tygodniu Unia Europejska zabroni importu rosyjskich towarów z sektora żelaznego i stalowego. Von der Leyen powiedziała w oświadczeniu, że UE pracuje nad zawieszeniem praw członkowskich Rosji wiodących instytucji wielostronnych, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. „Zapewnimy, że Rosja nie będzie mogła uzyskać finansowania, pożyczek ani żadnych innych korzyści od tych instytucji” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Unia Europejska w szczególności zabroni eksportu do Rosji towarów luksusowych z UE, mając na celu uderzenie w rosyjskie elity. „Zakaz ten obejmie wszystkie inwestycje, transfer technologii, usługi finansowe itp. związane z poszukiwaniem i produkcją energii – i tym samym będzie miał duży wpływ na Putina” – powiedziała von der Leyen. Nowe sankcje unijne uderzą w ludzi działających w przemyśle stalowym oraz innych, którzy świadczą usługi finansowe, produkty wojskowe i technologię państwu rosyjskiemu.
- Hiszpańscy producenci stali ograniczyli produkcję w swoich zakładach po tym, jak ceny energii wzrosły do rekordowych poziomów po inwazji Rosji na Ukrainę. Andres Barcelo, dyrektor generalny krajowego stowarzyszenia producentów stali UNESID, powiedział agencji Reuters, że huty wstrzymały produkcję 8 marca po południu.ArcelorMittal wstrzymał pracę w godzinach szczytu zmniejszając czas pracy o 1/3w swoim zakładzie w Olaberii w Kraju Basków. Hiszpański producent stali nierdzewnej Acerinox powiedział, że wstrzymał produkcję w swoim jedynym zakładzie w Hiszpanii, w Algeciras. Prywatny producent Celsa, którego zakład w Barcelonie ma roczne zdolności produkcyjne na poziomie 2,5 miliona ton, również ograniczył produkcję. „Spełniamy wymagania naszych klientów, ale nasze piece pracują w różnych godzinach, aby dostosować się do cen energii elektrycznej” – powiedział rzecznik Celsy. Inni prywatni producenci stali, tacy jak Megasa i Siderurgica Balboa, również przynajmniej częściowo wstrzymali produkcję. Aby chronić producentów stali, UNESID zwrócił się do rządu o zmianę przepisów w celu oddzielenia energii elektrycznej od międzynarodowych cen gazu.
- Indie podejmą kroki w celu zapewnienia stałych dostaw węgla koksowego dla krajowych firm hutniczych, które borykają się z zakłóceniami w transporcie i rosnącymi cenami po inwazji Rosji na Ukrainę. Indie mogą zwrócić się do innych producentów i przyjrzeć się zwiększeniu lokalnych dostaw i importowi sproszkowanego wtrysku koksu (PCI) jako substytutu. Całkowity import węgla koksującego do Indii wynosi 50-55 mln ton, przy czym zakupy zagraniczne rosną o 4% rocznie.
- Skok cen energii i węgla może ograniczyć pracę energochłonnych hut aluminium w Europie i Azji, twierdzą analitycy ANZ, pogłębiając niedobory dostaw.
- Około 12 kopalń na Filipinach powinno rozpocząć działalność komercyjną w tym roku, głównie projekty niklowe, powiedział lokalny regulator przemysłu. W 2021 roku Filipiny wydobyły 386 359 ton niklu (+17% r/r). Filipiny były największym chińskim dostawcą rudy niklu. Dyrektor MGB Wilfredo Moncano ma nadzieję, że następna administracja poprze politykę prezydenta Rodrigo Duterte, którego kadencja kończy się w czerwcu, w tym zniesienie czteroletniego zakazu wydobycia odkrywkowego miedzi, złota, srebra i rud złożonych. Podczas gdy istniejące lokalne kopalnie niklu „zawsze działały z optymalną wydajnością”, wejście nowych producentów zwiększy krajową produkcję rudy, powiedział Dante Bravo, prezes Global Ferronickel Holdings Inc, drugiej co do wielkości firmy wydobywczej rudy niklu w kraju.
- „Ze względu na Święto Wiosny (święto Księżycowego Nowego Roku) i ciągły wpływ Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, podczas gdy w lutym było mniej dni na produkcję, produkcja ołowiu pierwotnego i wtórnego znacznie spadła w ciągu miesiąca”, powiedział Antaike w osobnym oświadczeniu, podając produkcję na poziomie 332 tysięcy ton (-13,32% m/m). Marcowa prognoza mówi o ~410 tysiąca ton ołowiu.
- Produkcja rafinowanego cynku z 52 hut w Chinach wyniosła w lutym 435 000 ton (-3,12% m/m; +2,1% r/r). Prognozy na marzec mówią o rekordowej produkcji ~445 tysięcy ton cynku, jednak w kwietniu dostępność surowców może zmniejszyć produkcję w Państwie Środka.
Stany magazynowe metali przemysłowych
- Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów aluminium i ołowiu. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów stali walcowanej na gorąco. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów stali, niklu i cyny
- Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwudziesty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Czternasty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Ósmy z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Siódmy tydzień z rzędu spadek zapasów NASAAC. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasu aluminium premium.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.