Tuż przed świętami zapraszam na potężny zestaw aktualności rynkowych wraz z ich omówieniem w programie o 14:00. W poniedziałek nie będzie regularnych aktualności ani omówienia sytuacji rynkowych – za to planuję specjalny program o ogólnej sytuacji geopolitycznych. Szczegóły oczywiście na moich social mediach: Facebook oraz Twitter. Szczegóły oczywiście na moich social mediach: Facebook oraz Twitter.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe rośliny oleiste
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- platyna i pallad
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Raporty USDA
- Dane z raportu Crop Progress z 11 kwietnia 2022 (USDA):
Ogólne informacje
- Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Światowy Program Żywnościowy ONZ i Światowa Organizacja Handlu wezwały w środę do pilnych, skoordynowanych działań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i zaapelowały do krajów o unikanie zakazu eksportu żywności lub nawozów. „Gwałtowne ceny nawozów wraz ze znacznymi cięciami w światowych dostawach mają ważne konsekwencje dla produkcji żywności w większości krajów, w tym głównych producentów i eksporterów, którzy w dużym stopniu polegają na imporcie nawozów” – podali przedstawiciele globalnych instytucji. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen podała, że ponad 275 milionów ludzi na całym świecie boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.
- Francuska skrajnie prawicowa kandydatka na prezydenta Marine Le Pen powiedziała, że w pełni poparła sankcje wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie, z wyjątkiem tych wymierzonych w przepływy energii. „Nie chcę, aby Francuzi ponieśli konsekwencje (w kosztach życia) decyzji mających na celu powstrzymanie importu ropy i gazu” – powiedział Le Pen w radiu France Inter. Le Pen przeszła do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji, razem z obecnym prezydentem, Macronem.
- Rząd Portugalii ogłosił bezzwrotną dotację dla firm wykorzystujących duże ilości gazu ziemnego, takich jak producenci cementu, stali i szkła, na pokrycie 30% wzrostu ich rachunków wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę. Minister gospodarki Antonio Costa Silva powiedział, że o dotację mogą ubiegać się wszystkie firmy, których koszty gazu wynoszą 2% ich obrotów i które od lutego odnotowały podwojenie rachunków w porównaniu z rokiem poprzednim. Rząd początkowo przeznaczy 160 milionów euro „na ten pierwszy pakiet, aby jak najlepiej zachować zdolność produkcyjną”. Każda firma będzie mogła otrzymać maksymalnie 400 000 euro dotacji. Na półwyspie iberyjskim gaz na rynku hurtowym MIBGAS kosztował €97/MWh (+385% r/r).
- Portugalski rząd analizuje możliwość wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych zysków przedsiębiorstw energetycznych, takich jak elektrownie wodne i wiatrowe, które czerpią korzyści z rosnących cen energii bez ponoszenia dodatkowych kosztów. „Byłaby to ostateczność. Ale rząd nie ma nieskończonych funduszy ani nie będzie w stanie pomóc wszystkim sektorom”, powiedział Costa Silva. Ceny, po których wytwórcy portugalscy i hiszpańscy sprzedają energię elektryczną na regionalnym rynku hurtowym (MIBEL), są determinowane przez najwyższy krańcowy koszt produkcji, jakim obecnie są elektrownie gazowe i węglowe. Cena energii elektrycznej w MIBEL wynosiła około €240/MWh (+114% r/r).
- Kierowcy ciężarówek w Argentynie rozpoczęli w poniedziałek otwarty strajk, żądając wyższych stawek za transport zboża i żywego inwentarza, co może uderzyć w eksport zboża podczas kluczowej części żniw. Argentyna, wiodący światowy eksporter produktów pochodnych soi i drugi co do wielkości eksporter kukurydzy, niedawno zaczęła zbierać oba zboża, które będą kluczowe dla ciasnych światowych rynków w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. „Przybyło bardzo niewiele ciężarówek, ale nie ma to wpływu na działalność (wysyłkową)” – powiedział Guillermo Wade, kierownik Izby Portowej i Morskiej (CAPyM). Handlowcy zwykle mają wystarczająco dużo zapasów w argentyńskich portach, aby pokryć kilkudniowe dostawy. „Obecnie nie toczą się żadne negocjacje”, powiedział Edgardo Aniceto, rzecznik związku transportowego FETRA, dodając, że strajk nie ma określonego harmonogramu. Około 85% zboża w Argentynie jest transportowane ciężarówkami z pól do portów kraju, a ruch ciężarówek jest szczególnie intensywny w drugim kwartale roku. Chociaż rząd, kierowcy ciężarówek i grupy rolnicze uzgodnili na początku lutego nowe stawki za transport zboża, FETRA stwierdziła w oświadczeniu, że wzrost cen oleju napędowego uniemożliwił dalszą pracę w rozsądnych warunkach.
- Unia Europejska chce rozwiązać problem rosnących cen pszenicy i nawozów oraz spodziewanych niedoborów na Bałkanach, w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie za pomocą „dyplomacji żywnościowej”, aby przeciwstawić się rosyjskiej narracji o skutkach inwazji na Ukrainę. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że sankcje Zachodu wywołały globalny kryzys żywnościowy i spiralę cen energii. Sąsiedzi UE, zwłaszcza Egipt i Liban, są silnie uzależnieni od pszenicy i nawozów z Ukrainy i Rosji. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) potwierdziła, że rozważa wprowadzenie instrumentu finansowania importu żywności.
- Chiński prezydent Xi Jinping powiedział, że kraj musi być niezależny w zakresie nasion, aby osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe. Xi wygłosił te uwagi w niedzielę podczas wizyty w Yazhou Bay Seed Laboratory na południowej wyspie Hainan, głównej bazie hodowlanej dla sektora nasion. „Tylko trzymając mocno chińskie nasiona własnymi rękami, możemy ustabilizować chińską miskę z jedzeniem i osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Xi. Według raportu źródła nasion muszą być niezależne i możliwe do kontrolowania, a technologia przemysłu nasiennego musi być samowystarczalna. W zeszłym miesiącu Xi powiedział delegatom na doroczne posiedzenie parlamentu, że Chiny nie mogą polegać na międzynarodowym rynku żywności, w obliczu dalszych zawirowań od czasu inwazji Rosji na głównego eksportera zboża, Ukrainę. „Obecnie jesteśmy bardzo skoncentrowani na ryżu i pszenicy, ale musimy zrobić więcej w warzywach i owocach, zwierzętach i kukurydzy” – powiedział Fan Shenggen, profesor na Chińskim Uniwersytecie Rolniczym.
- Państwowa firma logistyczna Transnet z RPA zawiesiła w poniedziałek działalność portową w Durbanie z powodu ulewnych deszczy, które uszkodziły drogi prowadzące do portu, kluczowego węzła transportowego kontenerów i metali, takich jak miedź. Transnet powiedział również, że jego porty w Richards Bay, a także linie kolejowe w niektórych częściach prowincji KwaZulu-Natal, działają z „ograniczoną przepustowością” w wyniku powodzi. „Zespoły inżynieryjne Transnet Freight Rail ocenią zakres szkód, zanim zostaną wznowione pełne operacje” – podała firma.
Kawa
- Handlowcy przekierowują dostawy kawy, które początkowo miały trafić do Rosji, a niektórzy całkowicie zaprzestali sprzedaży na tym rynku. Chociaż handel żywnością nie jest objęty sankcjami nałożonymi na Rosję po jej inwazji na Ukrainę, trudności w obsłudze płatności od rosyjskich importerów oraz obawy o bezpieczeństwo statków na Morzu Czarnym ograniczyły dostawy kawy i innych towarów do tego kraju. Rosja, która swoje działania na Ukrainie nazywa „operacją specjalną”, jest jednym z pięciu największych importerów kawy na świecie. Ceny kawy wzrosły w Rosji o ponad 20% z powodu wyższych kosztów. Olvin Lopez, dyrektor handlowy firmy Inloher, eksportera kawy z Hondurasu, powiedział, że otrzymał instrukcje od partnera swojej firmy, francuskiego sprzedawcy żywności Sucden, aby zamiast tego przekierować dostawę kawy opuszczającą Honduras do Rosji do portu w Nowym Jorku. „Nie powiedzieli, dlaczego przekierowują ładunek, ale prawdopodobnie wynika to z problemów logistycznych” – powiedział Lopez.
- „Ludzie nie lubią dużo mówić, ale są transakcje z wykorzystaniem kryptowalut” – powiedział jeden z handlarzy kawą z Brazylii. Co więcej, jedna spółdzielnia kawowa zamykała umowę barterową z rosyjskim dealerem, w ramach której kawa była wymieniana na nawóz.
Cukier
- Broker Marex powiedział, że zwyżkowa historia rynku „została zepsuta w dużej mierze przez zwiększoną produkcję trzciny cukrowej w Indiach i Pakistanie”.
- Miażdżenie trzciny cukrowej w środkowej Brazylii wyniosło w drugiej połowie marca 1,18 miliona ton (-76,3% r/r).
- Francuskie Ministerstwo Rolnictwa podało, że wstępne szacunki dotyczące wiosennego sadzenia przewidują zmniejszenie powierzchni buraka cukrowego do 396 tysięcy hektarów (-1,5% r/r; -11,6% względem 5-letniej średniej).
Kakao
- Dziś (14 kwietnia) poznamy dane dotyczące mielenia kakao w Europie, zaś dane z Ameryki Północnej zostaną opublikowane 21 kwietnia.
- Deszcz był poniżej średniej w większości regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu, przy czym więcej ulew było potrzebnych, aby wzmocnić średnie zbiory trwające od kwietnia do września.
- Szwajcarski producent czekolady Barry Callebaut spodziewa się stabilnych światowych cen kakao w bieżącym sezonie, ponieważ rynek jest skutecznie zrównoważony.
Bawełna
- Indie zezwoliły w środę na bezcłowy import bawełny do 30 września, ponieważ ceny na lokalnym rynku wzrosły do rekordowo wysokiego poziomu z powodu spadku produkcji. Całkowite podatki importowe od bawełny wynosiły wcześniej 11%. Ganatra powiedział, że bezcłowy import pomoże fabrykom włókienniczym, które mogą importować około 2,5 miliona bel bawełny w roku gospodarczym 2021/22 kończącym się 30 września. „Indyjskie fabryki mogą importować bawełnę z Australii, Brazylii, krajów afrykańskich i Stanów Zjednoczonych, które dostarczają bawełnę po niższych cenach” – powiedział Atul Ganatra, prezes Indyjskiego Stowarzyszenia Bawełny (CAI). Produkcja bawełny w Indiach prawdopodobnie spadnie do 33,51 mln bel w bieżącym roku 9-5,07% r/r).
Pszenica
- „Pszenica i kukurydza są ponownie wspierane przez zaniepokojenie trwającą wojną na Ukrainie, bez żadnych realnych oznak, że wkrótce można znaleźć pokojowe porozumienie, które może przynieść szybki powrót do ukraińskiego eksportu pszenicy i kukurydzy. Rynki ponownie dodają premię za ryzyko wojenne. Jeżeli eksport Ukrainy zostanie prawie zatrzymany, a Rosji zmniejszony, prawdopodobnie skupimy się na alternatywnych globalnych dostawach. Może to sprawić, że rynki będą bardzo wrażliwe na wszelkie niekorzystne warunki pogodowe u eksporterów, takich jak Stany Zjednoczone, co może zmniejszyć dostawy dostępne na rynku światowym” – powiedział Matt Ammermann, menedżer ds. ryzyka towarowego StoneX.
- Do końca sezonu 2021/22 Ukraina może wyeksportować ~2 mln ton pszenicy.
- Francja prognozuje areał zasiewów pszenicy miękkiej w 2022 roku na poziomie 4,79 mln hektarów (-3,9% r/r; -0,7% względem 5-letniej średniej). Obszar zasiewów pszenicy ozimej jest prognozowany na 4,77 mln hektarów.
- FranceAgriMer obniżyła w środę prognozę eksportu francuskiej pszenicy miękkiej poza Unię Europejską w sezonie 2021/22 do 9,5 mln ton (-0,2 mln ton względem poprzedniej prognozy). Handlowcy twierdzą, że fala popytu na francuską pszenicę, która zastąpi zakłócone przez wojnę dostawy z Morza Czarnego, osłabła, częściowo z powodu kontynuacji rosyjskiego eksportu pomimo zachodnich sankcji.
Kukurydza
- „Istnieje obawa, że zimna pogoda w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych spowalnia sadzenie kukurydzy, co również nie sprzyja dzisiejszej uprawie kukurydzy” – powiedział Ammermann, menedżer ds. ryzyka towarowego StoneX.
- Ukraiński eksport kukurydzy może spaść do 17 mln ton w sezonie 2021/22 (-26,41% s/s).
- Sadzenie kukurydzy w jednym z głównych obszarów produkcyjnych w Chinach może zostać opóźnione, ponieważ wielu z milionów rolników w regionie ma trudności z powrotem do domu z tymczasowej pracy w mieście z powodu ostrej blokady koronawirusa. Jakiekolwiek opóźnienie w sadzeniu może uderzyć w produkcję drugiego na świecie producenta kukurydzy. „Muszę natychmiast zająć się moją ziemią, ale nie mogę wrócić. Jestem tak niespokojny” – powiedział agencji Reuters rolnik o nazwisku Wang z Changchun, stolicy Jilinu. Dostawy nawozów do regionu również zostały zakłócone przez ograniczenia transportowe. Drobni rolnicy w Chinach zazwyczaj podejmują prace fizyczne w miastach w miesiącach zimowych, kiedy działalność rolnicza ustaje.
Soja
- Chiński import soi w marcu 2022 spadł do 6,35 mln ton (-18% r/r), ponieważ susza opóźniła zbiory i eksport od czołowego dostawcy – Brazylii.
Pozostałe rośliny oleiste
- Opady śniegu i niższe temperatury zahamowały wysiew rzepaku w niektórych częściach Kanady, podczas gdy susza utrzymuje się dalej na zachodzie kraju, a obie te cechy stanowią podstawę dla nowego sezonu upraw.
- Francuski areał zasiewów rzepaku w 2022 roku szacowany jest na 1,16 mln hektarów (+18,4% r/r; -6,7% względem 5-letniej średniej).
- „Większe niż oczekiwano ilości oferowane na sprzedaż kontrastują z niższym niż oczekiwano świeżym popytem ze strony konsumentów w kilku lokalizacjach” – powiedział dyrektor generalny Oil World, Thomas Mielke, komentując spadek cen oleju słonecznikowego w Europie. Więcej ukraińskiego oleju słonecznego powraca na rynek, oferowanego do sprzedaży w cenie od $1900 do $2250 za tonę w okresie kwiecień/czerwiec z dostawą ciężarówkami lub pociągami przez Mołdawię, Rumunię, Polskę i inne sąsiednie kraje, powiedział Mielke. W połowie marca europejskie ceny oleju słonecznikowego wzrosły do $3000/tonę. „Rosyjscy sprzedawcy oferują na światowym rynku olej słonecznikowy i inne produkty rolne po obniżonych cenach, aby stymulować zakupy przez zagranicznych nabywców i zmniejszyć obecne wysokie zapasy. W pierwszym tygodniu kwietnia rosyjski olej słoneczny był oferowany w cenie od 1800 do 1900 dolarów za tonę FOB lub nawet niżej” – powiedział Mielke. Bardzo wysokie ceny w marcu zniszczyły europejski popyt na olej słonecznikowy. Przetwórcy nasion oleistych w UE również zwiększają produkcję słonecznika, częściowo korzystając z importu nasion słonecznika z Ameryki Południowej.
- Ukraiński eksport oleju słonecznikowego w sezonie 2021/22 może spaść do 3,4 mln ton (-35,85% s/s). Przed wojną prognozy mówiły o eksporcie na poziomie 6,6 mln ton.
- Zapasy oleju palmowego w Malezji, drugiego co do wielkości producenta na świecie, skurczyły się pod koniec marca do najniższego poziomu od roku, ponieważ większy niż oczekiwany wzrost eksportu niweczył silny wzrost produkcji.
- Oczekuje się, że Indonezja odzyska udział w rynku rafinowanych produktów palmowych po tym, jak czołowy producent w zeszłym miesiącu uchylił zasadę ograniczającą eksport. Według ministerstwa rolnictwa indonezyjska produkcja surowego oleju palmowego w 2022 r. szacowana jest na 48,24 mln ton (+2,97% r/r).
Pozostałe zboża
- Francuskie zasiewy jęczmienia jarego mają wynieść 553 tysiące hektarów (+4,1% r/r).
Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza
- Od końca listopada we Francji zabito ponad 13 milionów ptaków w walce z ptasią grypą. Wysoce zaraźliwy wirus prawdopodobnie został sprowadzony do kraju przez migrujące dzikie ptaki. Według strony internetowej Ministerstwa ds. Rolnictwa, do 8 kwietnia na farmach zarejestrowano 1 230 ognisk, odkąd pierwszy przypadek wykryto 26 listopada 2021. Stanowiło to wzrost o ponad 10% w ciągu ośmiu dni. Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy wzbudziło zaniepokojenie rządów i przemysłu drobiarskiego ze względu na spustoszenie, jakie może powodować w stadach, możliwość ograniczeń handlowych i ryzyko przeniesienia wirusa przez ludzi.
Ropa naftowa
- OPEC powiedział Unii Europejskiej w poniedziałek, że obecne i przyszłe sankcje nałożone na Rosję mogą spowodować jeden z najgorszych w historii wstrząsów podaży ropy i że niemożliwe będzie zastąpienie tych ilości. Urzędnicy Unii Europejskiej przeprowadzili w Wiedniu rozmowy z przedstawicielami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową w związku z wezwaniami grupy do zwiększenia wydobycia i rozważania przez UE potencjalnych sankcji na rosyjską ropę. „Potencjalnie możemy zobaczyć utratę ponad 7 milionów baryłek dziennie (bpd) rosyjskiego eksportu ropy i innych płynów, w wyniku obecnych i przyszłych sankcji lub innych dobrowolnych działań. Biorąc pod uwagę obecną perspektywę popytu, prawie niemożliwe byłoby zastąpienie straty w wolumenach tej wielkości” – powiedział sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo. Unia Europejska powtórzyła swój apel na spotkaniu, aby kraje produkujące ropę rozważyły, czy mogą zwiększyć dostawy, aby pomóc w schłodzeniu gwałtownie rosnących cen ropy. Przedstawiciele UE wskazali również, że OPEC jest odpowiedzialny za zapewnienie zrównoważonych rynków ropy. Na spotkaniu z OPEC UE stwierdziła, że OPEC może zapewnić większą produkcję ze swoich wolnych mocy produkcyjnych, zgodnie z dokumentem OPEC. Mimo to Barkindo powiedział, że obecna wysoce niestabilny rynek jest wynikiem „czynników niefundamentalnych” poza kontrolą OPEC, co jest sygnałem, że grupa nie będzie więcej pompować.
- Wpływ sankcji i awersji kupujących na rosyjską ropę wejdzie w życie w pełni od maja, poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Organizacja prognozuje spadek eksportu z Rosji na poziomie 1,5 mln baryłek w kwietniu i 3 mln baryłek w maju.
- OPEC obniżył prognozę wzrostu światowego popytu na ropę w 2022 r., powołując się na wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wzrost inflacji wraz ze wzrostem cen ropy oraz odrodzenie się wariantu koronawirusa Omicron w Chinach. Wg najnowszych prognoz popyt na ropę w 2022 roku wzrośnie o +3,67 mln baryłek dziennie (bpd), co oznacza zmniejszenie prognoz o 0,48 mln bpd. „Chociaż prognozuje się, że zarówno Rosja, jak i Ukraina staną w obliczu recesji w 2022 roku, reszta światowej gospodarki również zostanie poważnie dotknięta. Silny wzrost cen towarów w połączeniu z ciągłymi wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw i problemami logistycznymi związanymi z COVID-19 w Chinach i innych krajach napędzają globalną inflację” – prognozuje OPEC. Organizacja prognozuje także globalny wzrost PKB na poziomie +3,9% (spadek o 0,3 pp względem poprzednich prognoz).
- Marcowa produkcja w krajach OPEC+ była o 1,5 mln baryłek niższa niż wynika to z ustalonych przez organizację limitów.
- „Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że rozmowy pokojowe z Ukrainą są <<w ślepym zaułku>>, sugerując jednocześnie, że planowana jest siedmiotygodniowa ofensywa. Rodzi to widmo dalszego ryzyka zakłóceń dostaw na rynku ropy” – powiedzieli analitycy ANZ.
- 11 kwietnia rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu spadła w poniedziałek poniżej 10 mln baryłek dziennie, najniższego poziomu od lipca 2020 r.
- W poniedziałek 11 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych Irlandii, Litwy i Holandii opracowują projekty unijnego embarga na ropę naftową, chociaż nie było porozumienia w sprawie zakazu rosyjskiej ropy. Wielu ministrów spotykających się w Luksemburgu opowiedziało się za sankcjami na import rosyjskiej ropy, powiedział czołowy dyplomata UE Josep Borrell, ale dla innych taki zakaz stanowiłby „asymetryczny szok”, powiedział. Celowanie w rosyjską ropę, która stanowi około jednej czwartej importu ropy naftowej do UE, jest postrzegane jako kolejny krok UE, ponieważ ma ona na celu wywrzeć nacisk na Rosję, aby powstrzymała ostrzał ukraińskich miast po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego. „Nic nie jest skreślone, w tym sankcje dotyczące ropy i gazu” – powiedział Borrell.
- Główne światowe domy handlowe planują ograniczyć zakupy ropy i paliw od rosyjskich spółek naftowych kontrolowanych przez państwo już 15 maja, aby uniknąć naruszenia sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Sformułowanie unijnych sankcji wyłącza zakupy ropy naftowej od Rosneft czy GazpromNeft, które są wymienione w ustawie, uznane za „niezbędne do zapewnienia dostaw energii krytycznej” dla Europy. Handlowcy zmagają się z tym, co oznacza „niezbędne”, podają źródła. Trafigura, główny nabywca rosyjskiej ropy, powiedział agencji Reuters, że „będzie w pełni przestrzegać wszystkich obowiązujących sankcji. ”Wszystkie firmy siedzą ze swoimi prawnikami, aby dowiedzieć się, co mogą, a czego nie mogą zrobić. Nie jest jasne, co to oznacza dla całego łańcucha dostaw, dla spedytorów, ubezpieczycieli” – powiedział starszy specjalista ds. handlu w jednej z firm.
- Unia Europejska powinna jak najszybciej nałożyć embargo na rosyjską ropę – powiedzieli we wtorek po wizycie na Ukrainie przewodniczący trzech komisji parlamentarnych. Przewodniczący Niemieckiej Komisji Spraw Zagranicznych Michael Roth powiedział we wtorek, że odcięcie rosyjskiej ropy będzie bardzo ważnym sygnałem, ponieważ wpłynie to na główne źródło dochodów Rosji.
- Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras poinformował, że nie sprzedał swoich udziałów w polu naftowym Tartaruga po osiągnięciu wiążącego etapu i teraz wznowi proces dezinwestycji. Petroleo Brasileiro SA, posiada 25% udziałów w Tartaruga, polu naftowym położonym w basenie Sergipe-Alagoas.Maha Energy posiada pozostałe 75% udziałów i zarządza aktywem.
- Marcowy import ropy naftowej przez Chiny wyniósł 10,06 mln baryłek dziennie (-4,46% m/m; -13,94% r/r). Analitycy szacują, że niezależne chińskie rafinerie obniżyły swoją działalność do nieco powyżej 50% mocy w marcu, w porównaniu z ponad 70% zdolnościami produkcyjnymi rok wcześniej.
- Prognozuje się, że popyt na ropę w Chinach w 2022 roku wyniesie 741 mln ton, czyli 14,8 mln baryłek dziennie (+3,6% r/r). Przerób ropy naftowej w Chinach wzrośnie o +2,7% r/r, przy wzroście mocy przerobowych rafinerii o 0,512 mln baryłek dziennie.
- Czołowy chiński producent ropy i gazu CNOOC Ltd. przygotowuje się do wyjścia z działalności w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, z powodu obaw w Pekinie, że aktywa mogą zostać objęte zachodnimi sankcjami. Stany Zjednoczone powiedziały w zeszłym tygodniu, że Chiny mogą ponieść konsekwencje, jeśli pomogą Rosji uniknąć zachodnich sankcji, które obejmowały m. in. środki finansowe. Aktywa, które obejmują udziały w głównych złożach na Morzu Północnym, Zatoce Meksykańskiej i duże kanadyjskie projekty dotyczące piasku roponośnego, produkują około 220 000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed)
- Indyjski bank HDFC i niektóre banki zagraniczne przestały oferować kredyt handlowy na import ropy naftowej Nayara Energy, rafinerii wspieranej przez Rosję, a niektórzy dostawcy żądają zapłaty z góry, aby uniknąć potencjalnych problemów wynikających z zachodnich sankcji wobec Moskwy. Nayara nie została usankcjonowana w ramach międzynarodowej odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, ale rosyjski gigant energetyczny Rosneft, który jest właścicielem 49% indyjskiej rafinerii, już tak. Aby uniknąć potrzeby kredytu na finansowanie handlu zagranicznego, firma z siedzibą w Bombaju sprzedaje więcej swoich rafinowanych paliw w Indiach.
- Zapasy marokańskiego oleju napędowego do 11 kwietnia pokrywały zaledwie 26-dniowe zapotrzebowanie krajowe – mniej niż połowę z wymaganych przepisami 60-dniowych zapasów. Maroko importuje większość swojego zapotrzebowania na rafinowaną ropę od zamknięcia swojej jedynej rafinerii Samir w 2015 roku z powodu niezapłaconych podatków. Zapasy oleju napędowego wynoszą 437 tysięcy ton. Podobna sytuacja dotyczy butanu, wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe. Butan oraz olej napędowy stanowiły 79% z 11,2 mln ton produktów naftowych zużywanych w Maroku w 2021 roku.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +9,4 mln baryłek, do 421,8 mln baryłek, prognozowano wzrost o +0,9 mln baryłek. W nadchodzących tygodniach zapasy handlowe mogą nadal rosnąć, ponieważ Stany Zjednoczone stopniowo uwalniają ropę ze swoich rezerw strategicznych (SPR), aby zrekompensować oczekiwany niedobór rosyjskiego eksportu.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA spadł do 90,0% (-2,5 pp t/t).
Gaz ziemny
- Jedną z bardziej zaskakujących obserwacji dotyczących ostatnich podwyżek cen w USA jest to, że podczas gdy ceny gazu w USA wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o około 51%, gaz europejski, który obecnie kosztuje około 33 USD za mmBtu, spadł o około 7%, gdy Rosja nadal wysyła dostawy rurociągami, a statki LNG dostarczają ładunki.
- Klaus Mueller, szef Bundesnetzagentur (federalnej agencji energetycznej Niemiec) zapowiada, że w razie wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu Niemcy mają zapasów wystarczających co najmniej do późnego lata. Jednak należy liczyć się z racjonowaniem energii, z priorytetem przyznanym gospodarstwom domowym i krytycznej infrastrukturze, takiej jak szpitale. Jednak luksusy takie jak przydomowe sauny czy duże mieszkania z jednym lokatorem nie powinny liczyć na nieprzerwane dostawy gazu w sytuacji awaryjnej. Firmy farmaceutyczne i spożywcze również będą traktowane priorytetowo w przypadku jakiejkolwiek reglamentacji. Niemieckie Ministerstwo Gospodarki przygotowuje także zmiany prawne, które ułatwią regulatorowi energetyki wywłaszczenie przedsiębiorstw energetycznych w ostateczności w celu zabezpieczenia dostaw w sytuacji awaryjnej. Niemiecki import rosyjskiego gazu pokrywa obecnie 40% zapotrzebowania kraju – w porównaniu do 55% przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
- Rosja będzie musiała przemyśleć swój cel, jakim jest 20% udział w światowym rynku LNG po sankcjach UE skierowanych na sprzęt, którego potrzebuje, aby zwiększyć produkcję. Plany do osiągnięcia 20% udziału w rynku LNG wymagały by Rosja zwiększyła roczną produkcję do ponad 120 mln ton (z 30 mln ton w 2021 roku). Jednak piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zakazuje dostaw towarów i technologii potrzebnych do skraplania gazu. „Zakaz… zagraża strategii energetycznej do 2035 roku, zgodnie z którą udział Rosji w światowym rynku LNG miał osiągnąć 20%” – napisał w nocie dom maklerski Aton. Analitycy Atona powiedzieli, że nowe ograniczenia unijne stawiają pod znakiem zapytania możliwość realizacji nowych projektów, takich jak Arctic LNG-2 Novateku i Baltic LNG Gazpromu. Zastąpienie europejskich technologii wykorzystując rosyjski know-how zajęłoby kilka lat. Aleksiej Grivach z moskiewskiego Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego powiedział, że rosyjska produkcja LNG jest „krytycznie” uzależniona od importu. „Oczywiście te (sankcje) doprowadzą do rewizji wszystkich projektów i rewizji strategii Rosji w zakresie produkcji LNG w całości” – powiedział.
- Rosyjski producent petrochemiczny Sibur skierował ładunki skroplonego gazu ropopochodnego (LPG) do Turcji, ponieważ nie był w stanie ich wyładować w regionie Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia. Cztery tankowce z bałtyckiego portu Uts-Luga przewożące łącznie 48 000 ton LPG były przeznaczone dla ARA w drugiej połowie marca – tankowiec Navigator Leo przebywa w porcie w Rotterdamie od 17 marca i nie został jeszcze rozładowany. Tankowce Navigator Luga i Navigator Libra zostały przekierowane do tureckiego portu Dortyol. Źródło branżowe podało, że ładunki zostały zakupione przez Aygaz, największego tureckiego importera i dystrybutora LPG. Ładunek z Sibur Tobol został przeładowany na inny tankowiec Eco Freeze w porcie w Rotterdamie w dniach 2-3 kwietnia. Chociaż sankcje nie ograniczają zakupów rosyjskich produktów naftowych, w tym LPG, ograniczenia w rosyjskim systemie finansowym wiążą się z skomplikowanymi płatnościami, ubezpieczeniem i frachtem.
- Chiński import gazu ziemnego w marcu 2022 wyniósł 7,985 mln ton.
- Oczekuje się, że chiński import gazu ziemnego wzrośnie w tym roku do 185 mld m3 (+10,1% r/r) według rocznej prognozy jednostki badawczej China National Petroleum Corp (CNPC). Oznaczać to będzie zmniejszenie o około połowę tempa wzrostu importu gazu. Spowolnienie wzrostu gospodarczego i wysokie ceny spot skroplonego gazu ziemnego (LNG) spowodowane konfliktem na Ukrainie zmniejszą tempo chińskiego wzrostu popyt na to paliwo. Całkowite zużycie gazu ma wzrosnąć do 395,4 mld m3 (+8,2% r/r), także zmniejszając tempo wzrostu (z +13% r/r w 2021).
- Arabia Saudyjska i Kuwejt zaprosiły Iran do przeprowadzenia negocjacji w celu określenia wschodniej granicy wspólnego, bogatego w surowce energetyczne obszaru morskiego. Dwie monarchie arabskie w Zatoce potwierdziły swoje prawo do zagospodarowania pola gazu ziemnego Durra, znajdującego się na tym obszarze, dodała saudyjska agencja prasowa, powołując się na oświadczenie saudyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Rząd Kuwejtu powiedział w zeszłym miesiącu, że Durra jest „całkowicie polem kuwejckim i saudyjskim” i że kwestią do rozstrzygnięcia z Iranem jest tylko wytyczenie obszaru przybrzeżnego strefy neutralnej dzielonej przez Kuwejt i Arabię Saudyjską, sąsiadującą z irańską strefą morską. Iran twierdzi, że ma udziały w tej dziedzinie i uważa, że porozumienie saudyjsko-kuwejckie podpisane w zeszłym miesiącu w celu jego rozwijania jest „nielegalne”.
- TotalEnergies zwiększy swoją działalność w zakresie skroplonego gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych poprzez zwiększenie produkcji w zakładzie Cameron w Luizjanie. „Ten projekt rozbudowy obejmuje rozwój czwartego pociągu o zdolności produkcyjnej 6,75 miliona ton metrycznych rocznie (Mtpa) oraz 5% wzrost obecnych 13,5 Mtpa pierwszych trzech pociągów poprzez usuwanie wąskich gardeł” – podała firma. Cameron LNG jest współwłaścicielem Sempra Infrastructure (50,2%), TotalEnergies (16,6%), Mitsui & Co., Ltd. (16,6%) oraz Japan LNG Investment (16,6%), którego współwłaścicielami są Mitsubishi Corporation i Nippon Yusen Kabushiki Kaiszy. TotalEnergies podpisała umowę ze swoimi partnerami na rozbudowę Cameron LNG i zgodnie z warunkami umowy odbierze 16,6% przewidywanej zdolności produkcyjnej czwartego pociągu i 25% przewidywanej zdolności z ograniczeniem wąskich gardeł.
- Shell Plc wznowił wysyłkę skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze swojej pływającej instalacji LNG Prelude u północno-zachodniej Australii po czteromiesięcznym wyłączeniu z powodu poważnej awarii zasilania. „W Prelude koncentrujemy się na długofalowej perspektywie i zapewnianiu bezpiecznej, trwałej i niezawodnej wydajności w przyszłości” – powiedział Shell. Zakład Prelude FLNG o wydajności 3,6 miliona ton rocznie stracił zasilanie 2 grudnia.
- Argentyńska prowincja Neuquen przyznała amerykańskiej firmie naftowej Chevron Corp nową koncesję na eksploatację łupków w formacji Vaca Muerta, z inwestycją pilotażową w wysokości $78,7 mln. Spółka uzyskała koncesję jako operator i posiadacz bloku El Trapial Este o powierzchni 282,8 km2. Formacja łupkowa Vaca Muerta, wielkości Belgii, jest czwartą co do wielkości na świecie rezerwą ropy łupkowej i drugą co do wielkości dla gazu łupkowego. Jego rozwój jest kluczem do odwrócenia przez Argentynę ogromnego deficytu energii w czasie, gdy musi zachować swoje ograniczone rezerwy międzynarodowe banku centralnego. „Jesteśmy bardzo podekscytowani rozpoczęciem tego nowego etapu w naszym historycznym polu i nie możemy się doczekać dalszego wzmacniania naszego zaangażowania na rzecz społeczności i naszej obecności w kraju” – powiedział w oświadczeniu Eric Dunning, dyrektor zarządzający Chevron w Ameryce Łacińskiej. W trzyletnim etapie pilotażowym firma planuje zainwestować $65,7 mln w wywiercenie, ukończenie i oddanie do eksploatacji pięciu odwiertów poziomych o długości od 2500 do 3000 metrów i od 38 do 46 stopni szczelinowania każdy. Ponadto zainwestuje $13 mln w infrastrukturę.
- Węgry planują płacić za rosyjski gaz w euro za pośrednictwem Gazprombanku, który przeliczy tę płatność na ruble, aby spełnić nowy wymóg postawiony przez prezydenta Władimira Putina – poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. „Jeśli chodzi o płacenie w rublach, mamy rozwiązanie, które nie narusza żadnych sankcji, ale jednocześnie zabezpiecza węgierskie dostawy gazu” – powiedział Szijjarto.
- „Przyspieszenie eksploatacji krajowych zasobów energetycznych pozwoli nam, jeśli będziemy mieli szczęście i mamy nadające się do eksploatacji pola gazu ziemnego, zwiększyć naszą niezależność energetyczną, nasze bezpieczeństwo energetyczne” – powiedział premier Kyriakos Mitsotakis. Ta zmiana w strategii Grecji nie podważy jej planu zwiększenia zielonej energii i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 55% do 2030 r., zgodnie z celami UE. „To po prostu alternatywna droga do tego samego celu” – powiedział premier. Grecja chce zakończyć pierwszą rundę badań sejsmicznych w celu zidentyfikowania wszelkich pól gazowych, które mogłaby wykorzystać do 2023 roku.
- Japoński rząd poprosił firmy energetyczne o uzupełnienie rezerw skroplonego gazu ziemnego (LNG) i dzielenie się zasobami energetycznymi. Japońskie ministerstwo przemysłu poleciło firmom energetycznym, aby zapewniły sobie trzytygodniowe rezerwy i wezwało firmy gazowe i energetyczne do wzajemnej sprzedaży zapasowego gazu, zamiast oferowania go za granicą. W przeciwieństwie do krajów europejskich, które mogą magazynować pod ziemią miesięczne rezerwy LNG, Japonia ma tylko tyle miejsca, by pomieścić trzytygodniowe zapasy superschłodzonego paliwa.
- Producent chemikaliów Dow Inc obejmie mniejszościowy udział w konsorcjum budującym terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG) Hanseatic Energy Hub GmbH w Niemczech.Terminal importowy ma przewidywaną zdolność regazyfikacyjną na poziomie 13,3 mld m3 gazu ziemnego rocznie i zaspokoi do 15% zapotrzebowania Niemiec na gaz ziemny. Umowa pozwoli również Stanom Zjednoczonym na osiągnięcie prawie 25% celu, jakim jest eksport 50 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Europy do 2030 roku. Konsorcjum – w skład którego wchodzą Dow, Fluxys, Partners Group i Buss Group – planuje do 2026 r. wybudować terminal zeroemisyjny w parku przemysłowym Dow w Stade w Niemczech. Dow wniesie grunt pod jego budowę wraz z usługami infrastrukturalnymi i pewnymi innymi zasobami. Projekt podlega ostatecznej decyzji inwestycyjnej, która ma nastąpić do 2023 roku.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,7 mld stóp sześciennych (-0,3 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,2 bcfd.
- Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2022 wynosi 94,6 mld stóp sześciennych (+0,96% m/m) dziennie gazu ziemnego.
- Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 12,4 bcfd (-3,86% m/m).
Energia odnawialna
- Argentyński producent energii cieplnej i odnawialnej Genneia SA poinformował, że zainwestuje $200 milionów w argentyńskie parki energii odnawialnej w ciągu najbliższych dwóch lat. Park słoneczny „Tocota III” zlokalizowany w prowincji San Juan będzie miał moc zainstalowaną 60 megawatów, natomiast farma wiatrowa „La Elbita” zlokalizowana w prowincji Buenos Aires ma mieć moc zainstalowaną 103,5 megawata. „Jesteśmy bardzo dumni z tego, że nadal jesteśmy liderem na rynku energii odnawialnej w Argentynie i że energia słoneczna i wiatrowa zwiększają swoją rolę w matrycy energetycznej” – powiedział w oświadczeniu Bernardo Andrews, dyrektor wykonawczy Genneia. Firma w ciągu ostatnich 5 lat zainwestowała $1,2 mld w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Po zakończeniu planowanych inwestycji spółka przekroczy 1 gigawat zainstalowanej mocy: 222 MW będzie pochodzić z energii słonecznej, a 887,5 MW z wiatru, rozprowadzonej w 11 parkach zlokalizowanych na terenie całego kraju. Genneia posiada 24% zainstalowanej w kraju mocy wiatrowej i 8% energii słonecznej, co czyni ją liderem w sektorze i jednym z dziesięciu najważniejszych wytwórców w Ameryce Południowej.
- Niemieckie przedsiębiorstwo Uniper i Shell połączą siły, aby wspólnie wyprodukować niskoemisyjny wodór w elektrowni Uniper w Wielkiej Brytanii. Projekt, zlokalizowany w elektrowni Uniper w Killingholme we wschodniej Anglii obejmie zakład produkcji wodoru o mocy do 720 megawatów – wystarczającej do ogrzania ponad pół miliona domów rocznie – przy użyciu technologii reformingu gazu z wychwytywaniem dwutlenku węgla i magazynowanie (CCS). Tak zwany niebieski wodór jest wytwarzany poprzez przekształcanie gazu ziemnego w wodór i magazynowanie emisji dwutlenku węgla (CO2) z jego produkcji. Rząd Wielkiej Brytanii wyznaczył sobie cel wychwytywania 10 milionów ton CO2 rocznie do 2030 r. za pomocą CCS. Wyprodukowany wodór mógłby zostać wykorzystany do dekarbonizacji przemysłu ciężkiego, transportu, ogrzewania i energetyki w regionie Humber. Przechwycone CO2 może wynosić 1,6 miliona ton rocznie i będzie przesyłane przez proponowany rurociąg lądowy Zero Carbon Humber, część klastra East Coast, wybranego jako jeden z dwóch klastrów CCS, które otrzymają wstępne wsparcie rządowe.
Węgiel
- Najbardziej zaludnione stany Australii będą zagrożone przerwą w dostawie prądu od 2025 roku, jeśli nowe moce nie zostaną zbudowane na czas, aby zastąpić największą elektrownię węglową w kraju, która ma zostać zamknięta w tym roku. Powiedział, że Nowa Południowa Walia (NSW), gdzie znajduje się Eraring, stanie w obliczu ryzyka utraty mocy od 2025 r., cztery lata wcześniej niż poprzednia prognoza. „Wycofanie elektrowni Eraring bez inwestycji odtworzeniowych może doprowadzić do zmniejszenia niezawodności NEM (National Electricity Market), szczególnie w Nowej Południowej Walii”, powiedział w oświadczeniu szef projektu systemu The Australian Energy Market Operator (AEMO), Merryn York.
- Chiński import węgla w marcu 2022 wyniósł 16,42 mln ton (+46,22% m/m; -39,92% r/r). W pierwszym kwartale 2022 r. Chiny zaimportowały 51,81 mln ton węgla (-24,2% r/r). Źródła przemysłowe szacują, że chiński import węgla może w tym roku spaść nawet o 30%, ponieważ produkcja krajowa utrzymuje się na rekordowym poziomie.
- Indie prawdopodobnie staną w obliczu większej liczby przerw w dostawie prądu, ponieważ zapasy węgla w przedsiębiorstwach użyteczności publicznej są na najniższym poziomie od co najmniej dziewięciu lat, a popyt na energię elektryczną będzie rósł w najszybszym tempie od co najmniej 38 lat. Niedobór energii elektrycznej jako procent popytu wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia do 1,4%, wyższym od rekordowego 1,0% w październiku 2021, a także prawie trzykrotnie wyższym niż 0,5% w marcu 2022. Z danych wynika, że południowy stan Andhra Pradesh, w którym znajdują się zakłady prowadzone przez producentów samochodów, takich jak Kia Motors i producentów leków, w tym Pfizer, boryka się z deficytem energii elektrycznej na poziomie 8,7%. Zapasy węgla w elektrowniach wystarczały średnio na 9 dni (najmniej od 2014 roku), pomimo że federalne wytyczne nakazują posiadanie zapasów na co najmniej 24 dni. Węgiel stanowi źródło prawie 75% elektryczności w Indiach.
- Pomimo rekordowej produkcji węgla (głównie przez Coal India), rząd indyjski zwraca się do zakładów energetycznych o zwiększenie importu węgla do 36 mln ton (+300% r/r). Produkcja węgla w Indiach (2014 – 2022):
Złoto
- Złoto nieco straciło po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Chicago Charles Evans zasygnalizował, że nie będzie sprzeciwiał się podniesieniu stóp procentowych do neutralnego poziomu, co wymagałoby kilku podwyżek stóp procentowych o 50 punktów bazowych na nadchodzących posiedzeniach banku centralnego. „Prawdziwe pytanie brzmi, czy (FED) naprawdę zajmie wystarczająco silne stanowisko wobec tych presji inflacyjnych, aby powstrzymać potencjalnie to, co naszym zdaniem nadal jest bardzo wspierającym rynkiem złota?” – pyta David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures.
- Wydaje się, że złoto ignoruje rosnące stopy procentowe w USA i „szczególnie koncentruje się na inflacji”, powiedział Edward Meir, analityk z ED&F Man Capital Markets.
- Rosyjski producent złota i srebra Polymetal odłożył do sierpnia decyzję o ostatecznej wypłacie dywidendy za 2021 r. w związku z niepewnością wywołaną zachodnimi sankcjami na Rosję. Wcześniej firma proponowała dywidendę w wysokości $0,52/akcję. Sam Polymetal nie był objęty sankcjami zachodnimi, ale te nałożone na rosyjskie banki i gospodarkę stworzyły niepewność co do dostępności środków i spowodowały wyższe koszty finansowania.
- Zgodnie z poniedziałkowym oświadczeniem rosyjska firma Nordgold zamyka swoją kopalnię Tapako w Burkina Faso i powołuje się na siłę wyższą, powołując się na pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w tym kraju Afryki Zachodniej. Burkina Faso, podobnie jak sąsiedzi Mali i Niger, walczy z uzbrojonymi bojownikami powiązanymi z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. „Firma znajduje się w sytuacji całkowitej niezdolności do kontynuowania swojej działalności. Dlatego doradzamy Państwu wstrzymanie naszej działalności wydobywczej z powodu siły wyższej i ze względów bezpieczeństwa”. Kopalnia Taparko znajduje się w prowincji Namantenga w Burkina Faso, około 200 km na północny wschód od Wagadugu. Według najnowszego raportu firmy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. wyprodukowała 53 500 uncji złota.
Platyna i pallad
- New York Mercantile Exchange Inc (NYMEX) poinformował, że platyna i pallad produkowane przez dwie rosyjskie rafinerie po 8 kwietnia nie mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie. Mowa o surowcach wyprodukowanych przez Krastsvetmet i Prioksk. Ale metale wyprodukowane przez te rafinerie do 8 kwietnia nadal kwalifikują się do handlu. Zawieszenie nastąpiło po podobnym działaniu londyńskiego rynku platyny i palladu, który zablokował platynę i pallad produkowane przez Krastsvetmet i Prioksky Zakład Metali Nieżelaznych podczas konfliktu na Ukrainie.
- Dwa największe związki zawodowe górników w RPA poinformowały, że pracownicy firmy Sibanye Stillwater planują strajk. Członkowie National Union of Mineworkers (NUM) i Association of Mineworkers and Construction Union (AMCU) strajkowali od 9 marca w kopalniach złota Sibanye, domagając się podwyżki o 1000 randów ($68,72) miesięcznie przez następne trzy lata. Teraz kolejne 35 tysięcy pracowników planuje dołączyć do strajku w ramach solidarności w Rustenburgu i Marikanie. Urzędnik NUM powiedział Reuterowi, że związki jeszcze nie ogłosiły oficjalnego zawiadomienia o strajku ani nie ogłosiły daty rozpoczęcia. Sibanye powiedział, że nie zwiększy swojej ostatecznej oferty 5% podwyżki dla górników, rzemieślników i urzędników oraz rocznej podwyżki 800 randów miesięcznie dla „niewykwalifikowanych i średniowykwalifikowanych pracowników” w latach 2022-2024. Platyna odpowiada za 70% zysków spółki w 2021 roku.
Miedź
- Chiny w marcu 2022 zaimportowały 504 009 ton miedzi (+9,7% m/m; -8,8% r/r). Marcowy import koncentratu miedzi, czyli częściowo przetworzonej rudy miedzi wyniósł 2,18 mln ton (+0,46% r/r). „Popyt na miedź w drugim kwartale jest słaby, zwłaszcza w sektorach motoryzacyjnym i nieruchomości” – powiedział Che Guojun, analityk z państwowego domu badawczego Antaike.
- Boliden zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat wyda $530 milionów na prace przy tamie odpadów przeróbczych w kopalni miedzi Aitik w północnej Szwecji. „Zidentyfikowano obszary o gorszych warunkach glebowych niż wcześniej szacowano. W związku z tym zawieszono dodatkowe podwyższanie zapór i osadzanie odpadów poflotacyjnych na tych obszarach. Bieżące badania geotechniczne w Aitik wskazują na potrzebę ostatecznej zmiany na nową metodę budowy zapory, aby zapewnić długoterminowe usuwanie odpadów poflotacyjnych. Ponadto istnieje potrzeba wzmocnienia obecnej konstrukcji zapory” – napisano w oświadczeniu. Boliden powiedział, że nie spodziewa się, że produkcja w szwedzkiej kopalni odkrywkowej ucierpi, ponieważ odpady poflotacyjne mogą nadal być odkładane w innych częściach stawu podczas prac.
Pozostałe metale przemysłowe
- „Niektórzy inwestorzy mogą zdecydować się na realizację zysków, ponieważ ograniczenia COVID uderzają w popyt na aluminium w Chinach. Huty w prowincji Yunnan przyspieszają produkcję” – powiedział analityk ING, Wenyu Yao komentując globalne ceny aluminium. Benchmark aluminium na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) wyniósł $3 235/t w poniedziałek, 11 kwietnia. Chiny są również największym światowym producentem aluminium, odpowiadając za prawie 58% światowych dostaw szacowanych na blisko 68 mln ton w 2021 roku.
- „W Europie występują poważne niedobory cynku i tak będzie, dopóki ceny energii pozostaną na wysokim poziomie. Deficyty oznaczają, że konsumenci musieli zwrócić się do zapasów, które szybko spadają” – powiedział handlarz cynkiem. Z 500 ton cynku przechowywanego w magazynach LME w Europie, tylko 25 ton jest dostępnych na rynku.
- Chiński import rudy żelaza w marcu 2022 wyniósł 87,28 mln ton (-14,5% r/r). W pierwszym kwartale 2022 r. Chiny zaimportowały 268,36 mln ton rudy żelaza (-5,2% r/r).
- Ford Motor Co że podpisał wstępną umowę na zakup litu z zakładu Lake Resources NL w Argentynie. Umowa zakłada bezpośrednią ekstrakcję litu (DLE), stosunkowo nowy rodzaj technologii, które filtrują metal z solanek i wykorzystują znacznie mniej powierzchni niż kopalnie odkrywkowe i stawy odparowujące. Ford zamierza kupować rocznie 25 000 ton białego metalu z projektu Lake Kachi w północnej Argentynie, który jest rozwijany z prywatnym start-upem wydobywczym Lilac Solutions Inc. Umowa między Lake i Ford jest niewiążąca i musiałaby zostać sfinalizowana, aby zawierała określony harmonogram dostaw. Projekt Kachi w północnej Argentynie w pobliżu granicy z Chile ma kosztować około $540 milionów i zostać otwarty do 2024 roku. Technologia Lilac zużywa 10 ton wody na każdą tonę wyprodukowanego litu. Lilac powiedział, że może użyć instalacji odsalania do filtrowania słonawej wody, aby uniknąć używania wody pitnej. General Motors Co, BMW, Stellantis NV i inni rywale Forda podpisali własne umowy na dostawy z firmami planującymi wykorzystanie technologii DLE.
- General Motors Co poinformował, że zakupi kobalt od Glencore PLC do wykorzystania w swoich pojazdach elektrycznych (EV). Kobalt, metal, który stanowi 0,001% skorupy ziemskiej, sprawia, że katody nie przegrzewają się łatwo ani nie zapalają, a także pomaga przedłużyć żywotność baterii, na którą producenci samochodów dają gwarancję od ośmiu do dziesięciu lat. Kobalt, pozyskany z operacji Glencore Murrin Murrin w Australii, będzie używany w katodach akumulatorów Ultium GM, które zasilają pojazdy Chevrolet Silverado EV, GMC Hummer EV i Cadillac Lyriq, podały firmy we wspólnym oświadczeniu. Nie ujawniono wartości transakcji.
- Chiński eksport wyrobów stalowych w marcu 2022 wyniósł 4,95 mln ton (-34% r/r).
- Oczekuje się, że produkcja stali surowej w Japonii spadnie o -4,2% r/r w kwartale kwiecień-czerwiec, ze względu na malejącą produkcję samochodów. To oznaczać będzie drugi z rzędu kwartał ze spadkiem produkcji. Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) oszacowała produkcję stali surowej na 23,33 mln ton w Q2 2022 (+1,1% q/q; -4,2% r/r). Przewiduje się, że popyt na wyroby stalowe, w tym na eksport, spadnie o 0,5% r/r do 20,98 mln ton w Q2 2022, a eksport wyniesie 6,9 mln ton (-0,4% r/r). „Istnieje ryzyko dalszego spadku popytu ze względu na ograniczenia w dostawach półprzewodników i innych komponentów oraz wpływ konfliktu między Rosją a Ukrainą” – powiedział minister.
- Chiński eksport aluminium w marcu 2022 wyniósł 594 361 ton. W pierwszym kwartale było to 1,6 mln ton (+26,7% r/r).
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.