aktualności – 13 października 2022

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • b/z – bez zmian
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 13 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

  • Francuski związek zawodowy CGT potępił warunkową ofertę TotalEnergies dotyczącą wczesnych rozmów płacowych jako „szantaż”, mówiąc, że strajki, które spowodowały braki w jednej trzeciej stacji paliw w kraju, potrwają przynajmniej do wtorku. „Negocjacje są w toku i są na dobrej drodze… Mam nadzieję, że w nadchodzących godzinach, jak najszybciej, uda się to rozwiązać. Blokowanie nie jest sposobem na negocjacje” – powiedział prezydent Macron. Ponad 60% francuskich zdolności rafineryjnych zostało wyłączonych z powodu strajków, co doprowadziło do wzrostu cen oleju napędowego i skłoniło kraj do zwiększenia importu paliwa.
  • Liban i Izrael osiągnęły historyczne porozumienie wyznaczające sporną granicę morską między nimi po latach negocjacji z udziałem USA. Porozumienie, choć ograniczone w zakresie, oznaczałoby znaczący kompromis między państwami z historią wojny i wrogości, otwierając drogę do eksploracji energii na morzu i łagodząc źródła niedawnych napięć. „To historyczne osiągnięcie, które wzmocni bezpieczeństwo Izraela, wstrzyknie miliardy do izraelskiej gospodarki i zapewni stabilność naszej północnej granicy” – powiedział izraelski premier Yair Lapid. Porozumienie ma na celu rozwiązanie sporu terytorialnego na wschodnim Morzu Śródziemnym na obszarze, na którym Liban zamierza poszukiwać gazu ziemnego. Izrael już produkuje gaz ziemny na pobliskich polach.
  • Brazylia, która zwykle polega na imporcie nawozów w celu zwiększenia plonów, ponownie eksportuje ładunki, ponieważ nie ma ich gdzie przechowywać po gwałtownym wzroście przesyłek przychodzących na początku tego roku. W nieoczekiwanym obrocie wydarzeń importer zmieni trasę 24 700 ton nawozu DAP, który przybył z Jordanii, ale teraz zostanie wysłany do Turcji w ciągu najbliższych kilku dni. Posunięcie to jest następstwem reeksportu w zeszłym miesiącu 17 000 ton ładunku nawozu fosforowego, który przez dwa miesiące znajdował się w magazynie celnym w Antoninie i pochodził z Egiptu. Egipska przesyłka została przekierowana 22 września z Antoniny, portu położonego w południowej Brazylii, do Stanów Zjednoczonych, co władze określiły jako bezprecedensowe. „Cztery do pięciu miesięcy temu rozmawialiśmy o możliwym braku nawozów. Teraz nie mamy gdzie umieścić produktu” – powiedział Jeferson Souza, analityk z Agrinvest. Pośpiech importu do Brazylii w pierwszych miesiącach 2022 r. zwiększył koszty przechowywania w portach i przestojów, które operatorzy statków towarowych płacą w obliczu problemów z rozładunkiem. Naród, który polega na imporcie w 85% swoich potrzeb nawozowych, przyniósł około 30,77 miliona ton w ciągu dziewięciu miesięcy do września, co stanowi rekord.
  • Grupa Azoty poinformowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych, którą zatrzymała w sierpniu.
  • Jak twierdzą rolnicy, handlowcy i przedstawiciele branży, obfite opady deszczu w Indiach zniszczyły kluczowe rośliny uprawiane latem, takie jak ryż, soja, bawełna, rośliny strączkowe i warzywa tuż przed zbiorami, co może podsycić inflację żywnościową w trzeciej co do wielkości gospodarce Azji. Wyższe ceny żywności mogą skłonić New Delhi do nałożenia dodatkowych ograniczeń na eksport towarów żywnościowych, takich jak ryż, pszenica i cukier, i potencjalnie zmusić Bank Rezerw Indii do ponownego podniesienia stóp procentowych. „W ciągu ostatniego tygodnia było tak dużo opadów, że teraz możemy zobaczyć kiełki nasion ryżu” – powiedział Narendra Shukla, 36-letni rolnik z Barabanki w stanie Uttar Pradesh. Cała uprawa ryżu, którą można było zebrać w ciągu dwóch tygodni, spłaszczyła się, a Shukla czeka teraz na poprawę pogody, aby mógł dokończyć zadanie i posadzić ziemniaki. Indyjscy rolnicy zazwyczaj sadzą rośliny siewne latem w czerwcu-lipcu wraz z nadejściem deszczy monsunowych, a zbiory zaczynają się w połowie września. Ale w tym roku cykl został opóźniony przez niższe opady w czerwcu i chociaż uprawy są już gotowe do zbioru, obszar niskiego ciśnienia przynosi obfite opady w północno-zachodniej i wschodniej części kraju i opóźnia koniec południowo-zachodniego monsunu. Oczekuje się, że obszary północne i wschodnie odnotują obfite opady deszczu w pierwszej połowie tego tygodnia, podczas gdy południowe Indie mogą przekroczyć średnią w drugiej połowie. „Rząd i RBI są pod presją, aby obniżyć inflację. Rewizja w dół w wielkości produkcji roślinnej oznacza dalsze i dłuższe ograniczanie eksportu” – powiedział jeden z dealerów z Bombaju.

Raporty USDA

  • Crop progress z 9 października 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Woda

  • Brak deszczu i śniegu w środkowej Kalifornii oraz ograniczone dostawy wody z rzeki Kolorado w najbardziej wysuniętej na południe części stanu spowodowały uschnięcie letnich upraw, takich jak pomidory i cebula, oraz zagrożenie dla liściastych warzyw uprawianych zimą. Wzrost cen żywności w tym roku pomógł doprowadzić inflację w USA do najwyższego poziomu od 40 lat. Susze w Kalifornii, a także huragan Ian, który pustoszy uprawy cytrusów i pomidorów na Florydzie, prawdopodobnie jeszcze zwiększą koszty żywności. Kalifornia produkuje około 30% światowego przetwórstwa pomidorów, ale w sierpniu Departament Rolnictwa USA obniżył prognozę na 2022 r. do 10,5 miliona ton, o 10% mniej niż 12,2 miliona ton szacowanych wcześniej w tym roku. W USA cebula i czosnek już ma wynegocjowane ceny wyższe o kolejne 25% na 2023 rok.

Kawa

  • Wrześniowy eksport kawy arabica z Brazylii wzrósł do 2,93 mln 60-kg worków (+18% r/r). Deszcze w Brazylii pomogły w kwitnieniu pól kawy, co jest kluczowym elementem rozwoju przyszłorocznych upraw, chociaż do rozwoju upraw jeszcze długa droga.

Cukier

  • Francja udostępniła strategiczne rezerwy paliw dla producentów cukru, by zbiory buraków cukrowych były kontynuowane. Cristal Union, drugi co do wielkości producent we Francji, powiedział, że własne zapasy paliwa pozwoliły mu utrzymać tempo produkcji w zeszłym tygodniu, ale wykorzystał rezerwy strategiczne w weekend. Cukrownie, które we Francji działają zwykle od września do końca stycznia lub na początku lutego, polegają na rolnikach, którzy mają wystarczającą ilość paliwa, aby zebrać buraki cukrowe i przetransportować je do fabryki w celu przetworzenia. „Wyjaśniliśmy, że istnieją niepokojące napięcia, które mogą doprowadzić do tymczasowego zamknięcia fabryk” – powiedział Christian Spiegeleer przewodniczący grupy producentów SNFS.
  • Prognozy dotyczące upraw buraków w UE są powoli obniżane, co powoduje wysokie ceny wewnętrzne, wywołujące konsternację wśród producentów żywności” – powiedział analityk Green Pool.
  • Produkcja cukru w środkowo-południowej Brazylii w drugiej połowie września wyniosła 1,7 mln ton (-27% r/r).
  • USDA prognozuje produkcję buraków cukrowych w USA na poziomie 33,1 mln ton (-10,02% r/r). Wydajność ma wynieść 28,8 ton/akr (spadek o -0,2 funtów/akr względem wrześniowej prognozy; -13,25% r/r).
  • USDA prognozuje produkcję trzciny cukrowej w USA na poziomie 34,2 mln ton (+4,02% r/r). Wydajność ma wynieść 37,1 ton/akr (wzrost o +0,2 funtów/akr względem wrześniowej prognozy; +5,70% r/r).
  • Rynek cukru w Meksyku (USDA):

źródło: USDA

Kakao

  • Dane dotyczące mielenia kakao w Europie za trzeci kwartał mają zostać opublikowane w czwartek, a dane dotyczące mielenia kakao w Ameryce Północnej mają zostać opublikowane 20 października.
  • Kamerun i Nigeria poprosiły o przyłączenie się do Inicjatywy Kakaowej Wybrzeża Kości Słoniowej-Ghany (CIGCI), wspólnego organu stojącego na czele interesów obu krajów w międzynarodowym handlu kakao. Inicjatywa powstała po deklaracji z 2018 r. przez Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghanę, dwóch największych producentów kakao na świecie, w celu określenia wspólnej zrównoważonej strategii dotyczącej kakao, która podniosłaby ceny płacone rolnikom. Przedstawiciele Nigerii i Kamerunu, czwartego i piątego co do wielkości producenta kakao na świecie, zostali zaproszeni na spotkanie CIGCI w Abidżanie, aby rozpocząć proces przyłączania się do inicjatywy. „Z Kamerunem i Nigerią będziemy reprezentować około 75% światowej produkcji kakao” – powiedział podczas spotkania Yves Brahima Kone, dyrektor naczelny Rady ds. Kakao i Kawy Wybrzeża Kości Słoniowej.
  • Mniejsze ulewy i okresy nasłonecznienia w większości regionów uprawiających kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby i poprawić warunki uprawy głównych zbiorów kakao. „Czasu występowania czarnych strąków jest mniej, ponieważ świeci słońce. Jeśli pogoda będzie nadal sprzyjać przez kolejny miesiąc, będziemy mieli więcej kakao z tegorocznej uprawy głównej niż w poprzednim sezonie” – powiedział Paul Yoman. „Jeśli deszcz będzie padał do końca miesiąca, po styczniu będzie dużo dostaw (ziarna kakaowe)” – powiedział Esmel Konan, który prowadzi farmę w pobliżu Daloa, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 11,7 mm, czyli 16,4 mm poniżej średniej.

Bawełna

  • Globalne zapasy bawełny w sezonie 2022/23 mają wynieść 19,13 mln ton (+ 0,678 mln ton względem wrześniowej prognozy; 3,06% s/s).
  • USDA prognozuje produkcję bawełny w USA na poziomie 13 812 mln bali (-21,18% r/r). Wydajność ma wynieść 842 funta/akr (wzrost o +13 funtów/akr względem wrześniowej prognozy; +2,81% r/r).
  • Pasożyt znany jako „jasside” może w tym roku zmniejszyć ilość bawełny na Wybrzeżu Kości Słoniowej o 30-40%. Jasside już wcześniej atakował uprawy bawełny, ale po raz pierwszy uderza na taką skalę, powiedział szef rady ds. bawełny i orzechów nerkowca Adama Coulibaly. Wybrzeże Kości Słoniowej, największy na świecie producent kakao, było jednym z czołowych eksporterów bawełny w Afryce, zanim wybuchła wojna domowa w 2002 roku. Jego sektor bawełny odbudowuje się przez ostatnią dekadę po latach zawirowań politycznych, które spowodowały gwałtowny spadek produkcji.

Pszenica

  • Prognoza globalnych zapasów końcowych pszenicy na świecie to 267,5 mln ton (-1,036 mln ton względem wrześniowej prognozy; -3,07% s/s).
  • Prognoza globalnej produkcji pszenicy na sezon 2022/23 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

  • Prognoza globalnych zapasów końcowych kukurydzy na świecie to 301,2 mln ton (-3,34 mln ton względem wrześniowej prognozy; -1,89% s/s).
  • Prognoza globalnej produkcji kukurydzy na sezon 2022/23 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • USDA podała prognozowaną produkcję kukurydzy USA na poziomie 13 895,2 mln buszli (-7,82% r/r). Wydajność ma wyni9eśc 171,9 buszla/akr (spadek o -0,6 buszla/akr względem wrześniowej prognozy; -2,72% r/r).
  • Produkcja kukurydzy w USA w latach 2012 – 2022 (USDA):

źródło: USDA

Ryż

  • Globalna produkcja ryżu (milled) w sezonie 2022/23 mają wynieść 505,0 mln ton (-2,96 mln ton względem wrześniowej prognozy; -1,99% s/s).
  • Globalne zapasy ryżu (milled) w sezonie 2022/23 mają wynieść 171,2 mln ton (-2,36 mln ton względem wrześniowej prognozy; -7,08% s/s).
  • USDA prognozuje produkcję ryżu w USA na poziomie 165,4 mln cwt (-13,74% r/r). Wydajność ma wynieść 7,599 funta/akr (spadek o -1 funtów/akr względem wrześniowej prognozy; -1,43% r/r).

Soja

  • Stałe deszcze i wysoka wilgotność nadal dominują w stanach Parana, Santa Catarina i Mato Grosso do Sul, uniemożliwiając dalszy postęp maszyn (siejących soję)” – czytamy w oświadczeniu AgRural. Do 9 października obsiano 9,6% prognozowanego areału (-0,5 pp s/s).
  • Prognoza globalnej produkcji soi na sezon 2022/23 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Globalne zapasy soi w sezonie 2022/23 mają wynieść 100,5 mln ton (+1,6 mln ton względem wrześniowej prognozy; +8,81% s/s).
  • USDA prognozuje produkcję soi w USA na 4,312 mld buszli (-3,41% r/r). Wydajność ma wynieść 49,8 buszla/akr (spadek o -0,7 buszla/akr względem wrześniowej prognozy; -3,67% r/r).
  • Rynek soi w Argentynie (USDA):

źródło: USDA

Pozostałe rośliny oleiste

  • Prognoza globalnej produkcji nasion oleistych na sezon 2022/23 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Prognoza globalnej zapasów końcowych nasion oleistych na sezon 2022/23 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Produkcja rzepaku w USA prognozowana jest na 3 945,8 mln funtów (++45,08% r/r). Wydajność prognozowana jest na 1 826 funty/akr (+40,25% r/r).
  • Produkcja słonecznika w USA prognozowana jest na 2 910,4 mln funtów (+52,76% r/r). Wydajność prognozowana jest na 1 782 funty/akr (+16,55% r/r).
  • Rynek słonecznika w Argentynie (USDA):

źródło: USDA

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

  • W Nowej Zelandii trwają testy karmy Kowbucha, która jest priobiotykiem mającym zmniejszyć emisję metanu z hodowli bydła. Proszek Kowbucha jest mieszany z napojem przypominającym mleko podawanym cielętom na farmie Massey University w Palmerston North. Regularne pasze są częścią serii badań prowadzonych przez nowozelandzkiego giganta mleczarskiego Fonterra od 2021 roku, aby ocenić, jak skuteczny jest probiotyk w redukcji emisji metanu. Nowa Zelandia zobowiązała się do zmniejszenia emisji biogenicznego metanu o 10% w stosunku do poziomu z 2017 r. do 2030 r. i nawet o 47% do 2050 r. „Prawdziwy moment eureki nadszedł, gdy wczesne badania sugerowały, że cielęta emitują do 20% mniej metanu, gdy otrzymują suplement probiotyczny. Probiotyki są świetne, ponieważ są naprawdę naturalnym rozwiązaniem. Cokolwiek robimy, musi to być coś, co jest łatwe w użyciu dla rolnika, musi być opłacalne i musimy mieć pewność, że jest to dobre dla krowy i nie ma żadnego wpływu na mleko” – powiedział Shalome Bassett, główny naukowiec w Centrum Badawczo-Rozwojowym Fonterra. Niektóre dodatki paszowe dostępne za granicą okazały się bardziej skuteczne. Dodatek paszowy Bovaer firmy Royal DSM może zmniejszyć emisję metanu o 30% u krów mlecznych io więcej u bydła mięsnego. Fonterra powiedział, że Kowbucha jest prawdopodobnie łatwiejszym rozwiązaniem, ponieważ rolnicy muszą karmić nią cielęta tylko wtedy, gdy są odchowane, ponieważ oczekuje się, że będzie miała trwały wpływ. Nowa Zelandia w 2025 r. stanie się pierwszym krajem, który wyceni emisje z rolnictwa, w tym emisje metanu z bekających krów i owiec, których układ trawienny wytwarza metan podczas trawienia roślinności. Emisje z rolnictwa odpowiadają za około połowę krajowych emisji gazów cieplarnianych.
  • Produkcja wieprzowiny w Chinach skurczyła się w ostatnich miesiącach, po miesiącach ciężkich strat ponoszonych przez rolników od zeszłego roku, co doprowadziło niektórych do ograniczenia hodowli. Chiński planista państwowy powiedział w niedzielę, że uwolni nową partię wieprzowiny z rezerw państwowych, aby spróbować obniżyć ceny.

Energia elektryczna

  • Przesył energii przez podmorski kabel o mocy 600 megawatów (MW) między Szwecją a Polską ma zostać wznowiony po ponad 24 godzinach od wystąpienia awarii 9 października. Planowana konserwacja kabla rozpoczęła się w zeszłym miesiącu. Kabel zaczął ponownie działać w niedzielę wieczorem, ale później usterka techniczna spowodowała kolejną awarię, powiedział rzecznik polskiego operatora sieci energetycznej PSE. Linia energetyczna przecina uszkodzone rurociągi Nord Stream pod Morzem Bałtyckim i została sprawdzona w zeszłym tygodniu przez polskich i szwedzkich operatorów sieci i okazała się nienaruszona.

Ropa naftowa

  • Saudi Aramco powiedziało co najmniej siedmiu klientom w Azji, że w listopadzie przed szczytem sezonu zimowego otrzymają pełne kontraktowe wolumeny ropy, pomimo ogłoszonych cięć w produkcji 5 października. Saudyjski minister energetyki Abdulaziz bin Salman powiedział, że realna redukcja dostaw wyniesie około 1 mln do 1,1 mln baryłek dziennie.
  • OPEC obniżył prognozę wzrostu popytu na ropę naftową o 0,46 mln baryłek dziennie, do +2,64 mln baryłek dziennie.
    Departament Energii USA obniżył prognozę wzrostu popytu na ropę naftową w USA do +0,9% r/r w 2023 roku – wcześniej prognozował wzrost o +1,7% r/r. W ujęciu globalnym przyrost konsumpcji ma wynieść +1,5% r/r, w porównaniu do +2,0% r/r we wcześniejszych prognozach.
  • Polska poinformowała o wycieku z rurociągu Drużba, który dostarcza ropę naftową z Rosji do Europy. „Pierwsze ustalenia i sposób deformacji rurociągu pokazują, że na chwilę obecną nie ma śladów ingerencji osób trzecich” – stwierdził operator PERN. Firma pracuje nad nad ustaleniem przyczyny wycieku i naprawą rurociągu.
  • Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z PKN Orlen. 99,9% akcjonariuszy głosowało za połączeniem.
  • Szef QatarEnergy, który jest również ministrem energetyki Kataru, powiedział w poniedziałek, że firma chce przyspieszyć rozwój dwóch szybów naftowych odkrytych u wybrzeży Namibii z partnerami joint venture. Saad al-Kaabi powiedział, że prace wiertnicze są spodziewane w 2023 r., aby lepiej zrozumieć dostarczalność i wydajność, ale nie wskazał, kiedy oba znaleziska ropy zostaną wprowadzone do komercyjnego działania.
  • Francuskie strajki w sprawie płac pracowników zatrzymały do ​​60% krajowych zdolności rafineryjnych – które dają do 50% oleju napędowego. Europejskie wzorcowe marże rafineryjne dla oleju napędowego i w USA osiągnęły w poniedziałek rekordowy poziom około $77/baryłkę. Rosnące marże na oleju napędowym są wynikiem połączenia planowanych remontów rafinerii, które zostały spotęgowane przez francuskie strajki, powiedział Koen Wessels, główny analityk produktów naftowych w firmie konsultingowej Energy Aspects. Jak wynika z nowego raportu Międzynarodowego Forum Energetycznego, strajki we Francji są tylko częścią większego globalnego problemu, ponieważ światowe moce rafineryjne spadły w 2020 i 2021 roku o łącznie 3,8 miliona baryłek dziennie. Ponadto planuje się niewiele nowych obiektów ze względu na oczekiwania, że ​​wysiłki związane z transformacją energetyczną ograniczą wzrost popytu na ropę. Francuski rząd powiedział, że jest gotowy do interwencji, aby przełamać impas, który ciągnie się od tygodni. Rosja pozostaje największym eksporterem oleju napędowego do Europy we wrześniu, odpowiadając za 31% z łącznej ilości 2,9 mln ton. Od początku lutego Unia Europejska chce zabronić importu oleju napędowego i innych destylatów z Rosji.
  • Koncern naftowy Exxon Mobil Corp rozważa przejęcie Denbury Inc. Exxon wyraził wstępne zainteresowanie Denbury, ale nie podjęto ostatecznej decyzji, czytamy w raporcie, dodając, że koncern naftowy może nie zgodzić się na zawarcie potencjalnej umowy.
  • Phillips 66 zgłosił wyciek ropy naftowej w zakładzie załadunku kolei w hrabstwie Mountrail 10 października. Raport firmy wskazywał, że 286 baryłek (12 012 galonów) ropy naftowej zostało rozlanych, a nieznana ilość dostała się na teren podmokły na terenie obiektu.

Gaz ziemny

  • Gazprom poinformował, że w pobliżu uszkodzenia Nord Stream odkryto podwodnego drona NATO, zwanego SeaFox, którego jednym z zadań jest stawianie mit. SeaFoxa zabezpieczono po wydobyciu z głębokości 40 metrów. Firma oświadczyła, że „Transport gazu, wstrzymany z powodu incydentu, został przywrócony”. Trwa międzynarodowe śledztwo w sprawie odkrytego pod koniec ubiegłego miesiąca pęknięcia w zbudowanych przez Rosję rurociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego.

SeaFox; źródło: Wikipedia

  • Szwecja nie podzieli się ustaleniami śledztwa w sprawie wybuchów gazociągu Nord Stream z władzami rosyjskimi ani Gazpromem” – powiedziała w poniedziałek szwedzka premier Magdalena Andersson. Szwedzkie śledztwo w sprawie gazociągów Nord Stream 1 i 2 biegnących z Rosji do Europy wykazało dowody na wybuchy, a prokuratorzy podejrzewają sabotaż. W zeszłym tygodniu rosyjski premier Michaił Miszustin wystosował list do szwedzkiego rządu z żądaniem, aby władze rosyjskie i Gazprom mogły uczestniczyć w śledztwie, czemu Szwecja odmówiła. Jednak Andersson powiedział, że Szwecja nie ma uprawnień, aby powstrzymać rosyjskie statki przed wizytą w miejscach wybuchów, teraz, gdy śledztwo na miejscu zbrodni zostało zakończone.
  • Egipt zamierza przejąć zagospodarowanie podmorskiego pola gazowego w Gazie, co byłoby bodźcem dla ubogiej w gotówkę palestyńskiej gospodarki. Podczas gdy Egipt i Izrael od lat produkują gaz we wschodniej części Morza Śródziemnego, pole Gaza Marine, około 30 km od wybrzeża Gazy, pozostaje niezagospodarowane z powodu sporów politycznych i konfliktu z Izraelem, a także czynników ekonomicznych. Egipska państwowa firma gazowa EGAS rozpoczęła w zeszłym roku rozmowy z Palestyńskim Funduszem Inwestycyjnym PIF i Consolidated Contractors Company CCC, koalicją firm, które są licencjonowane do zagospodarowania tego pola.
  • Prognozowana przez EIA produkcja suchego gazu wzrośnie do 97,56 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) w 2022 r. i 99,63 bcfd w 2023 r. z rekordowych 94,57 bcfd w 2021 r. Agencja prognozuje również, że zużycie gazu wzrośnie z 84,01 w 2021 r. do 87,89 bcfd w 2022 r., po czym spadnie do 85,30 bcfd w 2023 r. W porównaniu z rekordowym 85,29 bcfd w 2019 r.
  • „Wyższe ceny (w USA) pobudziły niemal rekordową produkcję i nadal będziemy obserwować wzrosty produkcji, co prawdopodobnie ograniczy ceny gazu, przynajmniej w najbliższym czasie, pomimo faktu, że byki wciąż próbują podbić rynek.” – powiedział Zhen​ Zhu, konsultant zarządzający w C.H. Guernsey and Co w Oklahoma City.
  • Częściowy eksport z Freeport LNG ma ruszyć w pierwszej połowie listopada 2022.
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 92,5 mld stóp sześciennych (+1,1 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 98,3 bcfd.
  • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2022 wynosi 100,1 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,70% m/m).
  • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w październiku wynosi średnio 10,9 bcfd (-5,22% m/m).

Energia odnawialna

  • Firma technologiczna Honeywell International Inc wprowadzi technologię, która może zwiększyć dostawy niskoemisyjnego paliwa lotniczego produkowanego z etanolu. Technologia firmy Honeywell może zwiększyć wydajność produkcji zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) w celu obniżenia kosztów. Sektor lotniczy jest uważany za jeden z najtrudniejszych do dekarbonizacji, ponieważ paliwa nie da się łatwo zastąpić innymi rodzajami energii. Rafinerie ropy starają się zwiększyć produkcję SAF, aby obniżyć emisje. Firma twierdzi, w zależności od rodzaju użytego surowca etanolowego, że jej technologia może obniżyć emisje gazów cieplarnianych o 80% w całym cyklu życia w porównaniu z paliwem do silników odrzutowych na bazie ropy naftowej. Etanol w Stanach Zjednoczonych jest wytwarzany głównie z kukurydzy. Instalacje SAF wykorzystujące technologię Honeywell mogą być budowane modułowo poza siedzibą firmy, co pozwala na obniżenie kosztów oraz szybszą i mniej pracochłonną instalację.
  • Hiszpańska grupa naftowo-gazowa Cepsa podpisała umowę z holenderskim portem w Rotterdamie na wysyłanie zielonego wodoru z południowej Hiszpanii do północnej Europy. Cepsa, która dywersyfikuje się w kierunku zielonej energii, planuje wykorzystać stosunkowo tanią energię słoneczną w słonecznym hiszpańskim regionie Andaluzji, aby zwiększyć produkcję wodoru do 4,6 miliona ton do 2030 roku. „Hiszpania jest idealnie przygotowana, aby stać się światowym liderem w produkcji i eksporcie zielonego wodoru, biorąc pod uwagę jej strategiczne położenie, obfite wytwarzanie energii odnawialnej oraz solidną infrastrukturę energetyczną i kluczowe porty” – powiedział dyrektor generalny Cepsa Marten Wetselaar. Cepsa może rozpocząć wysyłkę wodoru z portu Algeciras na południowym krańcu Hiszpanii już w 2027 roku do hubu w Rotterdamie. Wodór zostałby następnie wykorzystany do energetyki w północnej Europie po wpompowaniu do rurociągów w kierunku Belgii i Niemiec. Allard Castelein, prezes zarządu portu w Rotterdamie, szacował, że do 2050 r. przez port przepłynie 20 mln ton zielonego wodoru, z czego tylko 2 mln będą produkowane lokalnie.
  • Exxon Mobil Corp zawarł pierwszą komercyjną umowę dotyczącą składowania dwutlenku węgla, starając się mieć udział w rynku o wartości wielu bilionów dolarów do 2050 roku. Umowa z czołowym światowym producentem amoniaku CF Industries Holdings na zakopywanie dwutlenku węgla (CO2) w zakładzie Exxon w Luizjanie zapoczątkowuje niezwykły biznes dla giganta naftowego: zarabianie pieniędzy na zakopywaniu gazów dla firm, które chcą ograniczyć swoje własne emisje do atmosfery. Exxon twierdzi, że będzie transportować i składować pod ziemią 2 miliony ton CO2 rocznie produkowanego od 2025 roku, kiedy to CF Industries otworzy w Luizjanie zakład sprężania CO2 o wartości 200 milionów dolarów, aby przetwarzać emisje z produkcji amoniaku.

Uran

  • Francuskie reaktory Paluel 1, Paluel 3, Belleville 1, Bugey 2 i Nogent 1 o mocy ponad 6 gigawatów powróciły do ​​eksploatacji od piątku, 7 października. „Wzrost francuskiej mocy jądrowej powyżej 30 GW może złagodzić niektóre zapotrzebowanie w sektorze energetycznym, podczas gdy produkcja energii ze źródeł odnawialnych wzrośnie od weekendu do przyszłego tygodnia” – powiedzieli analitycy Refinitiv.
  • Francuski związek zawodowy FNME poinformował, że niektórzy pracownicy w elektrowniach atomowych EDF wznowili strajk w sprawie wynagrodzeń, opóźniając prace konserwacyjne na ośmiu reaktorach. FNME poinformowało, że trzy reaktory elektrowni jądrowej Cruas zostały dotknięte strajkiem, podczas gdy dwa reaktory w zakładach Cattenom i Tricastin oraz jeden reaktor Bugey zostały opóźnione w wyniku strajku. Dostępność elektrowni jądrowych we Francji wynosi obecnie 51% całkowitej mocy, a 26 reaktorów jest wyłączonych z eksploatacji w celu konserwacji.
  • Niemiecki rząd nie zatwierdził projektu ustawy o pozostawieniu w rezerwie dwóch ostatnich elektrowni jądrowych w kraju po planowanym wygaszeniu. Niemcy planowały zakończyć wycofywanie się z energetyki jądrowej do końca tego roku, ale załamanie dostaw energii z Rosji spowodowane wojną na Ukrainie skłoniło rząd do utrzymania dwóch elektrowni w gotowości do kwietnia.

Węgiel

  • W Polsce rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców detalicznych. Warto przy tej okazji wspomnieć, że jest to najbardziej szkodliwy przy spalaniu rodzaj węgla, w dodatku generujący duże ilości osadzajace się w przewodach kominowych sadzy. Ta ostatnia potrafi się także zapalić, sprowadzając bezpośrednie zagrożenie pożarem całego budynku. Dlatego warto zadbać o częstsze wizyty kominiarza w miejscach użytkujących węgiel brunatny na cele opałowe.
  • EIA prognozuje, że produkcja węgla w USA wzrośnie z 578 mln ton w 2021 r. do 598 mln ton w 2022 roku i spadnie w 2023 roku do 581 mln ton. W 2020 r. wydobycie węgla spadło do 535 mln ton amerykańskich, najniższego poziomu od 1965 r.

Platyna i pallad

  • Prezydent Emmerson Mnangagwa ogłosił w niedzielę, że Zimbabwe będzie wymagało od firm wydobywających złoto, diamenty, lit i metale z grupy platynowców (PGM) płacenia części tantiem w rafinowanym metalu, a nie w gotówce. Izba Kopalń, która reprezentuje duże firmy górnicze, stwierdziła, że ​​nie martwi się tym ogłoszeniem, ponieważ nie podniesie istniejących opłat licencyjnych. „Szanujemy stanowisko rządu. To ich prerogatywa. Mówią tylko, że zmieniają zasady płatności” – powiedział Reuterowi dyrektor naczelny Izby Górniczej, Isaac Kwesu. „Płacenie tantiem w dolarach amerykańskich i lub częściowe płacenie równoważnym produktem metalowym, według wartości nominalnej, nie zmienia istotnie obciążenia kosztowego w Zimbabwe” – powiedział rzecznik Impala Johan Theron. Jak wynika z danych Zimbabwe Revenue Authority, tantiemy z minerałów stanowiły 2,8% dochodów podatkowych Zimbabwe w 2021 roku.

Miedź

  • Według danych rządowych produkcja miedzi w Peru spadła w sierpniu do 207 739 ton (-1,5% r/r). To drugi miesiąc spadku z rzędu. Kraj Ameryki Południowej wyprodukował 1,5 miliona ton czerwonego metalu w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku (-0,3% r/r). Główna kopalnia miedzi Cerro Verde, kontrolowana przez Freeport-McMoRan Corp i Buenaventura, odnotowała 11,5% spadek produkcji w sierpniu; Z raportu wynika, że ​​produkcja z południowych kopalni miedzi Grupy Mexico spadła o 10,6%.
  • Peru utrzyma licencje na kopalnię miedzi Quellaveco należącą do Anglo American i Mitsubishi Corp. Uwagi pojawiły się dwa dni po tym, jak globalny górnik Anglo American wyraził obawy, że peruwiański rząd może ponownie rozważyć licencję firmy na wykorzystanie wody w kopalni miedzi w południowym Peru. „Rząd nie mówił o anulowaniu licencji Quellaveco” – powiedział Torres, dodając, że prywatne inwestycje w Peru są w pełni gwarantowane, o ile spełniają zobowiązania umowne i przestrzegają krajowych standardów ochrony środowiska i pracy. Wcześniej peruwiańskie Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Nawadniania poinformowało, że ocenia zużycie 22 milionów metrów sześciennych wody z dwóch rzek w pobliżu Quellaveco, ze względu na uwagi zgłoszone przez producentów rolnych. Anglo American utrzymuje, że jego działalność nie wpłynie na dostępność wody na tym obszarze, a władze udzieliły koncesji na wodę w sposób legalny i przejrzysty. Peru jest drugim co do wielkości producentem miedzi na świecie. Kopalnia Quellaveco, która pochłonęła $5,5 miliarda, rozpoczęła pilotażową produkcję koncentratu miedzi w lipcu ubiegłego roku i jest własnością Anglo American i japońskiego Mitsubishi Corp, posiadających odpowiednio 60% i 40% kapitału. Anglo American szacuje, że projekt Quellaveco, położony w południowym regionie Moquegua, będzie produkował 300 000 ton rocznie w ciągu pierwszych 10 lat.

Pozostałe metale przemysłowe

  • Producent samochodów Stellantis podpisał niewiążącą umowę przedwstępną z GME Resources w celu zabezpieczenia dostaw siarczanu niklu i kobaltu do akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV). Umowa oznacza kolejny krok czwartego co do wielkości producenta samochodów na świecie, aby zarezerwować dostawy metali potrzebnych do akumulatorów zasilających samochody EV, przed spodziewanym wzrostem globalnego popytu, ponieważ przejście na czystszą mobilność zyskuje na popularności. Na początku tego roku francusko-włoska grupa podpisała umowę na dostawę litu z deweloperem Vulcan Energy Resources i zapowiedziała, że ​​zainwestuje 50 mln euro, aby kupić w niej 8% udziałów. Stellantis i firma wydobywcza GME poinformowali w oświadczeniu, że memorandum „stanowi pierwszy krok w kierunku potencjalnego długoterminowego partnerstwa”. Dostawa będzie pochodzić z zaawansowanego projektu wydobywczego niklu i kobaltu w Australii Zachodniej o nazwie „NiWest”, który GME obecnie rozwija, z planowaną produkcją około 90 000 ton rocznie siarczanu niklu i kobaltu. Stellantis, właściciel takich marek, jak Jeep, Peugeot, Fiat, Citroen, Maserati i Opel, zobowiązał się, że do 2030 r. 100% swojej sprzedaży w Europie i 50% sprzedaży w USA będzie pochodzić z pojazdów zasilanych akumulatorem.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *