aktualności – 13 lipca 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Spółki surowcowe

  • Gdy pojawiają się pytania o JSW (coraz popularniejsze w ostatnich czasach, zwłaszcza gdy mnóstwo nowych graczy się pojawia na rynku) to trzeba spojrzeć na wykres cen węgla, który bardzo mocno koreluje z wyceną JSW. Czy to już koniec przeceny węgla w czasie gdy mamy pełne magazyny surowców energetycznych w Europie (i nie tylko) oraz odejście od węgla? To pytanie otwarte, ale historycznie widać, że mogą być niżej, przynajmniej jeśli chodzi o ceny JSW.

wykres 2015-2020 wyceny kontraktów na węgiel z New Castle (pomarańczowy kolor) i wyceny Jastrzębskiej Spółki Węglowej – JSW (fioletowy kolor); źródło: Reuters Eikon

  • Brazylijska jednostka Cargill Inc podpisała 10-letnią umowę zakupu energii na dostawę energii z farmy wiatrowej dla dwóch swoich zakładów w stanie Bahia oraz dla portów Miritituba i Santarém w stanie Pará. Umowa ma zapewnić oszczędność na poziomie $11 mln przez 10 lat oraz uniknąć rocznej emisji 10 547 ton CO2 do atmosfery.
  • Rząd brytyjski zapowiedział inwestycję $51 mln w rozwój i wspieranie małych projektów reaktorów jądrowych, z czego ¾ tej kwoty trafi na wsparcie trzech zaawansowanych projektów reaktorów modułowych (AMR) w Oxfordshire, Cheshire i Lancashire w Anglii. AMR są mniejsze niż tradycyjne elektrownie jądrowe i wykorzystują intensywne ciepło wytwarzane w reakcjach jądrowych do wytwarzania niskoemisyjnej energii elektrycznej. AMR mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii, by zasilić średnie miasto. Wielka Brytania chce osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku – co oznacza pozyskiwanie energii wiatrowej, słonecznej i jądrowej.

Kawa

  • Brazylijska Cooxupe, największa na świecie organizacja kawowa poinformowała, że ​​jakość ziarna z obecnych zbiorów, wciąż zbieranych, jest lepsza niż w zeszłym roku. Szacuje się, że dobrej jakości ziarna będą dostępne w średnim okresie, co wywołuje presję na ceny.
  • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Łączna produkcja cukru w ​​brazylijskich młynach w tym sezonie jest 48,75% wyższa niż w poprzednim sezonie.

Kakao

  • Gon Coulibaly, 61-letni polityk z Wybrzeża Kości Słoniowej i kandydat partii rządzącej na stanowisko prezydenta kraju w jesiennych wyborach niespodziewanie zmarł i zatrząsnął cenami kakao. Wybory są postrzegane jako test stabilności regionu, który jest największym dostawcą ziaren kakaowca na świecie. W tej chwili partia rządzącaRHDP może nie być jednomyślna w kwestii nowego kandydata, a wystawienie obecnego prezydenta – Alassane Ouattara może pogłębić rozłamy w partii. Niestabilność polityczna tego regionu wpłynęłaby negatywnie na podaż ziaren kakaowca – co pomimo spadku popytu byłoby bardzo byczym sygnałem.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Chiny w ubiegłym tygodniu dokonały zamówienia na 320 tysięcy ton twardej, czerwonej pszenicy z USA.
  • USDA prognozuje zbiory pszenicy ozimej w 2020 roku na 1,22 mld buszli (-7% r/r) przy wydajności 52,0 buszla z akra (-2,98% r/r).
  • USDA prognozuje zbiory pszenicy durum na 55,6 mln buszli (+3% r/r) przy wydajności 38,5 buszla z akra (-15,75% r/r).
  • USDA prognozuje zbiory pozostałem pszenicy jarej na 550 mln buszli (-2% r/r) przy wydajności 46,6 buszla z akra (-3,32% r/r).

Kukurydza

  • Chiny w ubiegłym tygodniu dokonały jednego z wyższych zakupów kukurydzy w USA. Wpisuje się to w realizację „fazy pierwszej” umowy handlowej podpisanej w styczniu. W bieżącym roku gospodarczym (kończącym się 31 sierpnia) Chiny zakupiły 765 tysięcy ton kukurydzy, a na przyszły rok gospodarczy zamówiły 600 tysięcy ton. Było to największe jednodniowe zamówienie kukurydzy od grudnia 1994 roku (wtedy Chiny zamówiły 1,45 mln kukurydzy jednego dnia).
  • USDA szacuje wydajność plonów kukurydzy w 2020 roku na 178,5 buszla z akra (+6,25% r/r).

Soja

  • USDA podniosła prognozy dotyczące zbiorów soi w 2020 roku. Poprzednia, czerwcowa prognoza mówiła o 4,125 mld buszli. Nowa prognoza to 4,135 mld buszli (+16,22% r/r). Wydajność plonów szacuje się na 49,8 buszla na akr (+5,06% r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Chińska giełda Dalian Commodity Exchange rozpoczęła symulowany obrót kontraktami na żywą trzodę chlewną. Giełda DCE planuje wprowadzić do swojej oferty kontrakty futures na żywą trzodę, które byłby drugim takim instrumentem na świecie (po amerykańskim). Chińska Komisja Papierów Wartościowych zatwierdziła projekt nowego kontraktu już w kwietniu 2020 – choć nie podano daty uruchomienia obrotu tymi kontraktami na giełdzie. Wartość chińskiego przemysłu trzody chlewnej szacuje się na $143 mld.
  • Ponowny wybuch afrykańskiego pomoru świń (ASF) w południowych i południowo-zachodnich Chinach. Wśród przyczyn upatruje się ulewne deszcze i powodzie, które przenoszą chorobę do wód gruntowych i w ten sposób do nowych trzód. W czerwcu liczba loch w południowych Chinach spadła o 3,87% m/m, a w południowo-zachodnich Chinach spadła o 3,04% m/m. Szacuje się, że jeśli intensywne opady się utrzymają w lipcu to w okresie od maja do sierpnia spadek liczebności trzody chlewnej może wynieść nawet 20% względem liczby na koniec kwietnia 2020. Chiny, mocno dotknięte ASF w ubiegłym roku, odbudowują przetrzebioną o nawet 40% trzodę chlewną, a nowe przypadki mogą ten proces przedłużyć. Skutkiem są wzrosty ceny wieprzowiny w Chinach do $5,96/kg co jest bliskie rekordowych $6,16/kg z października 2019 roku.
  • Chiński organ celny poinformował próbki pobrane z przesyłek zawierających krewetki z zakładów przemysłowych Pesquera Santa Priscila SA, Empacreci SA i Empacadora Del Pacifico Sociedad Anonima Edpacif w Ekwadorze dały sześć pozytywnych wyników na koronawirsa. Podkreśla się jednak, że opakowania wewnętrzne jak i same krewetki były wolne od wirusa. Mimo to Chiny zablokowały import z w/w przedsiębiorstw. To są pierwsze potwierdzone wyniki przenoszenia wirusa na opakowaniach z mrożoną żywnością, choć już wcześniej były informacje, że wirus ma zwiększoną zdolność do przetrwania w zimnych, niewentylowanych pomieszczeniach – co doskonale klasyfikuje zakłady przetwórstwa mięsnego. Do tej pory pobrano i przebadano 227 934 próbek w Chinach. Pojemniki zanieczyszczone koronawirusem prawdopodobnie spędziły ponad miesiąc na morzu nim dotarły do Chin. Ekwador jest drugim co do wielkości eksporterem krewetek na świecie (po Indiach) i głównym dostawcą do Chin gdzie trafia 70% ich eksportu krewetek.

Ropa naftowa

  • Kolejne zamknięcia platform wiertniczych ropy naftowej w USA. Tym razem zamknięto cztery platformy pozostawiając 185 aktywnych odwiertów (-76% r/r).
  • Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) prognozuje spadek amerykańskiej produkcji ropy naftowej do 11,6 mln baryłek dziennie w 2020 roku (-4,92% r/r), podczas gdy światowe zużycie ropy naftowej jest prognozowane na 92,9 mln baryłek dziennie w 2020 roku (-8,02% r/r). Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podniosła swoją prognozę popytu o 0,4 mln baryłek dziennie do 92,1 mln baryłek dziennie.
  • Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) informuje, że OPEC+ obecnie realizuje 108% swoich dobrowolnych zobowiązań do cięcia produkcji ropy naftowej mające na celu stabilizacje cen „czarnego złota” na rynkach.
  • Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje ujemny popyt na wszystkie klasy produktów paliwowych będących pochodnymi ropy naftowej i gazu ziemnego w 2020 roku.

źródło: Reuters Eikon

Gaz ziemny i węgiel

  • W USA aktywnych odwiertów gazowych w ubiegłym tygodniu było 75 sztuki, co oznacza zamknięcie jednego odwiertu gazowego, wyrównując rekordowo niską ilość aktywnych odwiertów
  • Rosyjski Gazprom zmniejszył dostawy gazu do północno-zachodniej Europy i Włoch bardziej niż inni sprzedawcy w pierwszej połowie tego roku, sygnalizując, że nadwyżka w regionie osiągnęła szczyt. Udział Gazpromu w dostawach gazu do północno-zachodniej Europy i Włoch spadł w tym roku do 34% (-4% r/r). Na trzech głównych trasach eksportowych: Nord Stream, Mallnow i Velke Kapusany eksport spadł o 14 mld m3 (bcm). W tym samym czasie udziały drugiego największego dostawcy gazu w Europie – norweskiej Equinor spadł co prawda o 4 mld m3, ale udział w rynku wzrósł do 26% (+1% r/r).
  • Ceny spotowe dostaw LNG w Azji pozostały stabilne czwarty tydzień z rzędu na poziomie $2,2/mmBtu.
  • Azjatyckie zamówienia LNG z ubiegłego tygodnia to m.in.: Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC) sprzedało ładunek LNG do załadunku na początku sierpnia w cenie $1,80 – $1,95/mmBtu na zasadzie FOB (free-on-board). Zakład eksportowy Exxon Mobil Corp w Papui Nowej Gwinei sprzedał ładunek 23 lipca za $2,15/mmBtu na podstawie dostawy ex-ship. Australijska fabryka Ichthys sprzedawała dwa ładunki do załadunku na przełomie lipca i sierpnia.
  • Import gazu LNG w Ameryce Południowej spadł w 2020 roku do 6,7 mln ton (-38% r/r).

Złoto

  • Zijin Mining Group Co Ltd, partner Barrick (PD) Australia Pty Limited, operatora kopalni złota Porgera w Papui Nowej Gwinei poinformował, że firmy (posiadające po 47,5% udziałów w kopalni) zwróciły się do Międzynarodowego Centrum Banku Światowego w celu rozwiązania sporu dotyczącego przedłużenia umowy dzierżawy w kopalni Porgera – która to została zablokowana w kwietniu przez rząd Papui Nowej Gwinei. Jednocześnie Barrick Gold Corp (właściciel Barrick (PD) Australia Pty Limited) przesłał do rządu Papui Nowej Gwinei informację, że odmowa przedłużenia dzierżawy kopalni narusza dwustronny traktat inwestycyjny kraju z Australią oraz międzynarodowe prawo dotyczące inwestycji zagranicznych.

Srebro

  • Goldman Sachs radzi trzymanie długich pozycji na srebrze. Zdaniem banku odbicie produkcji przemysłowej w Chinach wraz z ograniczeniem podaży srebra związanej z pandemią z Ameryki Północnej i Południowej powinno podbić ceny metalu. Wspomniane przyczyny plasują srebro bardziej w dziale metali przemysłowych niż szlachetnych (podobnie jak platynę i pallad), co warto pamiętać, zwłaszcza że gold/silver ratio mamy na bardzo wyśrubowanych poziomach bliskich 100 uncji srebra za jedną uncję złota.

źródło: Reuters Eikon

Metale przemysłowe

  • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange wzrosły do 137 336 ton (+17,06% t/t).
  • Zapasy miedzi w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME) spadły do 88 600 ton (-6,54% t/t).
  • Pandemia koronawirusa wywołała spadki obrotów kontraktami na miedź na trzech głównych giełdach towarowych: w Londynie (LME), w Chicago (CME) oraz w Szanghaju (ShFE). Na wykresie da się zauważyć, że o ile w Szanghaju spadek obrotów był natychmiastowy, o tyle w Londynie i Chicago marzec (czyli początek pandemii w Wielkiej Brytanii i w USA) był całkiem udany. Warto podkreślić, że końcówka lutego to były potężne przeceny na wielu rynkach akcyjnych, z kolei marzec to spadki na rynku miedzi (z $5 500/t do $4 400/tonę na CME)

źródło: Reuters Eikon

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *