aktualności – 12 lipca 2021

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 12 lipca 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Dzisiaj publikacja raportów USDA z serii World Production, Markets, and Trade Report dla zbóż, nasion oleistych, bawełny i żywego inwentarza.

Ogólne informacje

  • United Nations Food Agency (FAO) poinformowało, że w czerwcu globalne ceny żywności spadły po raz pierwszy od 12 miesięcy. FAO obniżyło nieco prognozę zbioru zbóż, ale to wciąż ma być rekordowe 2,817 mld ton w 2021 roku. Indeks cen żywności Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa, który mierzy miesięczne zmiany koszyka zbóż, nasion oleistych, produktów mlecznych, mięsa i cukru, wynosił w zeszłym miesiącu średnio 124,6 punktu w porównaniu do 127,8 punktu po korekcie (+0,6 pkt) w maju – w ujęciu rocznym oznacza to wzrost cen żywności o +33,9% r/r. Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w czerwcu o 9,8% m/m, głównie dzięki spadkowi cen oleju palmowego, choć spadki notowań oleju słonecznikowego i sojowego też miały wpływ na wynik. Wskaźnik cen zbóż spadł w czerwcu o 2,6% m/m, ale nadal wzrósł o 33,8% rok do roku. Indeks cukru odnotował wzrost o 0,9% m/m, osiągając najwyższy poziom od marca 2017 r. Indeks mięsa wzrósł o 2,1% m/m. Prognoza konsumpcji zbóż w 2021 roku została zredukowana do 2,810 mld ton (+1,5% r/r).
  • Rząd prowincji Santa Fe w Argentynie nakazał robotnikom portowym zawieszenie trwającego od dnia strajku, który zablokował dostawy zboża do głównego centrum eksportu produktów rolnych w kraju, i wznowił obowiązkowe negocjacje płacowe. „Musimy przestrzegać nakazu i kontynuować negocjacje, co zajmie trochę czasu” – powiedział Reuterowi Cristian Diaz, delegat związku UOCRA w San Lorenzo w prowincji Santa Fe.

Kawa

  • Zapasy kawy w magazynach ICE. Drugi tydzień z rzędu spadek zapasów kawy – symbolicznie o -1,3 tysiąca 60-kg worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kakao

  • 13 lipca Europejskie Stowarzyszenie Kakao opublikuje dane dotyczące przerobu kakao w Q2 2021. Dane z USA mają pojawić się 15 lipca.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE, zapasy kakao w USA zaczęły spadać, mocniej (-24,7k) niż w poprzednim sezonie (-22,1k).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa kupiło w regularnym przetargu w ubiegłym tygodniu 108 175 ton pszenicy jakości spożywczej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.
  • Tygodniowa sprzedaż eksportowa pszenicy z USA wyniosła 290,8 tysiąca ton w tygodniu zakończonym 1 lipca.

Kukurydza

  • Tygodniowa sprzedaż eksportowa kukurydzy z USA wyniosła 371,4 tysiąca ton w tygodniu zakończonym 1 lipca.

Ryż

  • Bangladesz importował 1,3 mln ton ryżu w roku finansowym 2020/21, który zakończył się w czerwcu, to najwyższy import od 2017-18, kiedy kraj kupił rekordowe 3,8 mln ton.

Soja

  • Tygodniowa sprzedaż eksportowa soi z USA wyniosła 182,3 tysiąca ton w tygodniu zakończonym 1 lipca.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Rząd USA zainwestuje co najmniej $500 milionów w zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie przetwórstwa wołowiny, wieprzowiny i drobiu, powiedział sekretarz ds. rolnictwa Tom Vilsack. Ma to zwiększyć konkurencyjność na rynku przetwórstw mięsnego, by uniknąć przerw w dostawach żywności jaka miała miejsce podczas pandemii.
  • Argentyńscy hodowcy zbóż i hodowcy bydła protestowali w piątek w mieście San Nicolas w prowincji Buenos Aires przeciw podatkom eksportowym i limitom nałożonym na eksport wołowiny. W ostatnich latach kraj zajmuje 5. miejsce na świecie wśród eksporterów mięsa, głównie do Chin.

Ropa naftowa

  • Północna Dakota pozywa rząd USA w związku z roszczeniami Departamentu Spraw Wewnętrznych i Biura Zarządzania Gruntami, które nielegalnie anulowały aukcje dzierżawy ropy i gazu w stanie. Wg władz stanowych anulowane aukcje z marca i czerwca kosztowały Północną Dakotę $80 mln utraconych dochodów. Dakota Północna jest drugim co do wielkości stanem produkującym ropę naftową w USA, a większość jego dochodów podatkowych pochodzi z działalności związanej z ropą naftową i gazem, a kwota utraconych dochodów spowodowanych anulowanymi umowami najmu może w nadchodzących miesiącach wzrosnąć do miliardów dolarów.
  • Royal Dutch Shell planuje zmniejszyć swój portfel produktów rafineryjnych i chemicznych o ponad połowę. To pogłębienie wcześniej ogłoszonych planów spółki, jednak nie podano ram czasowych konkretnych działań.
  • Największy rosyjski producent ropy, Rosneft, poinformował, że jedna z jego spółek zależnych, Taas-Yuryakh Neftegazodobycha, odkryła nowe złoże gazowo-kondensatowe w rosyjskim regionie Jakucji. Złoże zawiera ponad 40 miliardów metrów sześciennych gazu i ponad 2 miliony ton kondensatu gazowego.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 6,9 mln baryłek do 445,5 mln baryłek. Analitycy spodziewali się spadku o 4 mln baryłek.
  • Zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o 6,1 mln baryłek do 235,5 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się spadku o 2,2 mln baryłek.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 9 lipca 2021 wynosiły 14,022 mln (b/z t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 2, czyli jest 378 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

  • EIA prognozuje wzrost średniej produkcji gazu ziemnego w 2021 roku do 96,99 bcfd (+1,23% r/r). W 2022 wydobycie gazy ma osiągnąć średnio 99,63 bcfd..
  • Litwa szuka alternatywnych ofert od dostawców pływających terminali skroplonego gazu ziemnego (LNG), aby potencjalnie zastąpić istniejący terminal importowy. Obecnie kraj dzierżawi pływający statek magazynowo-regazyfikacyjny (FSRU) od norweskiego Hoegh LNG i ma możliwość zakupu go, gdy dzierżawa wygaśnie w 2024 roku. Ostateczna decyzja w sprawie zakupu terminalu państwowego Klaipedos Nafta ma zostać podjęta do końca 2022 roku.
  • Rosyjski gigant gazowy Gazprom zakończył planowane prace konserwacyjne na rurociągu Yamal-Europe i wznowił transfer gazu o dzień wcześniej niż zakładał harmonogram.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu spadły – sierpniowe dostawy wycenia się na $12,55/mmBtu (-10,36% t/t). Pierwsze szacunki dotyczące wrześniowych dostaw mówią o cenach na poziomie $12,75/mmBtu.
  • Według jednego ze źródeł argentyńska Integracion Energetica Argentina (IEASA) kupiła cztery częściowe ładunki z dostawą w okresie od sierpnia do września do terminalu Escobar po około $13,50/mmBtu.
  • Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,0 mld stóp sześciennych dziennie (-1,30% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 94,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +2,82% t/t.
  • Lipcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wyniósł średnio 11,0 bcfd (+8,91% m/m).
  • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosi w lipcu 6,5 bcfd (-2,99% m/m).
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 2 do poziomu 101 aktywnych punktów.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 16 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,574 bilionów stóp sześciennych (tcf). Analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 34 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o 6,8% poniżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

  • Eni zgodziła się na zakup jednego z największych portfeli wiatrowych na lądzie we Włoszech od zarządzającego funduszem Glennmont Partners w ramach planów rozwoju działalności związanej z zieloną energią. W skład zakupu wchodzi 13 elektrowni wiatrowych o mocy 315 megawatów (MW). Dzięki tej inwestycji Eni będzie posiadało 350 MW z energii wiatrowej.

Węgiel

  • Indie nie otrzymały żadnych ofert na 48 z 67 kopalń wystawionych na sprzedaż w ramach planu otwarcia wydobycia węgla dla prywatnych firm, co odzwierciedla niewielki apetyt inwestorów na wygaszany globalnie sektor. Na19 kopalń Indie otrzymały oferty: „Cztery z tych kopalń to kopalnie węgla koksowego, a 15 pozostałych to kopalnie węgla niekoksującego” – podało ministerstwo, z czego tylko osiem kopalń miało więcej niż jedną ofertę. Wg warunków przetargu by uznać oferty za ważne powinny być co najmniej dwie na każdą kopalnię.

Złoto

  • Ceny złota stabilizują się powyżej $1800/oz „dzięki” ryzykom związanym z odmianą „delta” koronawirusa.

    Nadal mamy problemy z wariantem Delta. To może bardzo spowolnić postęp gospodarczy, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale oczywiście na całym świecie. Ponieważ inwestorzy przekonują się, że Rezerwa Federalna USA rzeczywiście dąży do pełnego zatrudnienia i że nie jest szczególnie zaniepokojona wzrostem inflacji powyżej celów przez pewien okres, możemy zobaczyć, że pod koniec roku złoto przekroczy $1850

    Bart Melek, szef strategii towarowych w TD Securities.

  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej giełdy:

Miedź

Pozostałe metale przemysłowe

  • Citi podniosło w tym miesiącu trzymiesięczną prognozę cen niklu na LME do $20 500/tonę w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rynkach wschodzących.
  • Chiński producent baterii EVE Energy przejmie 28,1% udziałów w małym producencie litu, Jinkuun Lithium Industry Co, i utworzy spółkę joint venture, aby zbudować projekt dotyczący chemikaliów litowych, którego koszt wyniesie około $278 mln. Jinkuun Lithium Industry Co produkuje lit metaliczny w północno-zachodniej prowincji Qinghai w Chinach, znanej ze słonych jezior litowych. Nowa spółka joint venture będzie w 80% należeć do EVE i wybuduje zakład wytwarzający do 30 tysięcy ton węglanu litu i wodorotlenku litu Projekt ma ruszyć w ciągu 3 lat, w pierwszym etapie produkcja ma wynieść 10 tysięcy ton surowców rocznie.

Stany magazynowe metali przemysłowych

  • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Dziewiąty tydzień z rzędu spadku zapasów cyny. Ósmy tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi, aluminium, stali walcowanej na gorąco. Drugi tydzień z rzędu wzrostu zapasów niklu i ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Trzynasty tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Jedenasty z rzędu spadek zapasów niklu. Dziesiąty tydzień z rzędu spadku zapasów aluminium premium. Ósmy tydzień z rzędu wzrostu zapasów miedzi. Szósty tydzień z rzędu spadku zapasów cynku. Drugi tydzień z rzędu spadku zapasów cyny i kobaltu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *