aktualności – 11 styczeń 2021

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

surowcowe info 11 styczeń 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

 • Zapasy kawa w magazynach ICE – czternasty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +65 tysięcy worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Brazylijskie cukrownie zabezpieczyły w kontraktach ICE sprzedaż 69% planowanego eksportu w sezonie 2021/22 – czyli 17,25 mln ton cukru.
 • Indyjskie młyny zakontraktowały eksport 1,5 mln ton cukru w sezonie 2020/21 na dostawy w Q1 2021.

Kakao

 • Wybrzeże Kości Słoniowej wyeksportowało 177 293 tony surowych ziaren kakaowych w pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2020/21 (-24,1% r/r). W tym samym okresie eksport pół-produktów (czyli przetworzonych ziaren kakaowca) wzrósł do 79 149 ton (+38,2% r/r).
 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Analityk z VLM Commodities Ltd. uważa, że „Zbiory będą mniejsze, a końcowe zapasy spadną” co wspierać będzie rynki bawełny w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę sankcje nałożone na bawełniany region w Chinach to są podstawy do mniejszych zapasów.
 • Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 5 stycznia to 70 847 bel 480-funtowych (b/z t/t).

Kukurydza

 • Rząd Argentyny zapowiada ponowną „ocenę” ogłoszonego niedawno zakazu eksportu kukurydzy. Nieoficjalnie mówi się, że to skutek protestów zrzeszonych w związkach rolników.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Litwa zgłosiła przypadki ptasiej grypy (odmiana H5N8) w mieście Kowno.
 • Senegal poinformował o pojawieniu się ptasiej grypy w kraju. Władze były zmuszone zutylizować 100 tysięcy sztuk ptactwa.

Ropa naftowa

 • Japońska firma Idemitsu Kosan Co Ltd zamknęła jednostkę destylacji ropy naftowej (CDU) o wydajności 150 tysięcy baryłek dziennie po czwartkowym pożarze. Firma bada przyczyny pożarów, w którym ranny został jeden z pracowników. Nie podano daty wznowienia pracy CDU.
 • Francuski Total planuje rozwijać się w kwestii poszukiwań i wydobywania ropy naftowej, pomimo ambitnych celów przejścia na odnawialne źródła energii. Spółka jednak podkreśla, że koszty wydobycia muszą być poniżej $20/baryłkę. Total skupia się na obszarach takich jak Bliski Wschód i Afryka Północna, Brazylia i Surinam, rezygnując z trudnych do zagospodarowania i wydobycia regionów takich jak Arktyka.
 • W 2020 roku brazylijski Petrobras produkował rekordowe 2,28 miliona baryłek ropy dziennie, a licząc ekwiwalent ropy naftowej firma osiągnęła produkcję na poziomie 2,84 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boepd).
 • Indyjska firma HPCL-Mittal Energy Ltd (HMEL) planuje zamknięcie przetwarzającą 226 tysięcy baryłek ropy dziennie rafinerię Bathinda w północnym stanie Pendżab na okres ~40 dni w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Ma też nastąpić podłączenie jednostek petrochemicznych, w tym osprzętu do produkcji etylenu o wydajności 1,2 mln ton rocznie.
 • Tajwańska firma Formosa Petrochemical Corpplanuje zamknąć instalację destylacji ropy (CDU) i urządzenie do krakowania pozostałości katalitycznych (RCC) w celach konserwacyjnych. CDU nr 3 zamknięte będzie od 1 marca do 10 kwietnia, a RCC od 23 lutego do 30 kwietnia 2021.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 25,984 mln (-11,91% t/t). Piąty tydzień spadków z rzędu.
 • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o osiem do 275 punktów. To siódmy tydzień wzrostu liczby aktywnych odwiertów z rzędu.

Gaz ziemny

 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu siódmy raz z rzędu wzrosły, lutowe dostawy wycenia się średnio na $21,45/mmBtu (+47% t/t). Z czego pojawił się też ładunek na luty w cenie ponad $30,00/mmBtu. Z kolei marcowe dostawy kosztują średnio $12,00/mmBtu. Trafigura, jeden z największych niezależnych handlowców LNG, podniósł ceny za dostawy w pierwszej połowie lutego, oferując ładunki za $25,00 USD i $27,80 na dostawę do Korei Południowej. Stawki frachtowe wynoszą obecnie około $223 tysięcy dziennie (+400% q/q), pojawiają się też pierwsi przewoźnicy oczekujący stawek ponad $300 tysięcy/dzień.
 • Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) wydał w piątek oświadczenie dotyczące polityki w celu usprawnienia procesu regulacyjnego dotyczącego krótkoterminowych zezwoleń na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie to zniesie wymóg, aby posiadacze długoterminowych zezwoleń na eksport LNG ubiegali się o oddzielne krótkoterminowe zezwolenia na eksport tych samych ilości, które zostały zatwierdzone do długoterminowego eksportu.
 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła o jeden do poziomu 84 aktywnych punktów.
 • Styczniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 91,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 127,0 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 129,6 bcfd.
 • Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio rekordowe 10,8 bcfd (+0,93% m/m), przy maksymalnej przepustowości eksportowej na poziomie 10,5 bcfd – nadwyżka jest zużywana na cele energetyczne terminali.

Energia odnawialna

 • Francuski Total poinformował, że tegoroczny budżet na inwestycje w odnawialne źródła energii przekroczy $2 mld. Celem spółki jest posiadanie 35 gigawatów (GW) mocy wytwórczych brutto energii odnawialnej do 2025 r. z około 9 GW obecnie.

Węgiel

 • Mrozy jakie nawiedziły Chiny w ostatnich tygodniach zwiększyły zapotrzebowanie tego kraju na energię elektryczną. W wielu miastach, w tym w Pekinie, temperatury były najniższe od 60 lat. Jedyna pozostała elektrownia węglowa w Pekinie, zarządzana przez wspieraną przez państwo chińską grupę Huaneng Group jako rezerwowe źródło energii, wznowiła działalność dwa tygodnie temu w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Część portów na północy kraju ograniczyła lub wstrzymała załadunki, rozładunki lub wydała zakaz żeglugi ze względu na warunki pogodowe.

zapotrzebowanie stałe oraz „szczytowe” na energię elektryczną w Chinach, źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

 • W 2020 roku mieliśmy nietypową sytuację na rynkach. Bo o ile pandemia to problemy gospodarcze, więc spadek wyceny indeksów był czymś normalnym, o tyle od 10 marca 2020 mieliśmy też nurkowanie ceny najbezpieczniejszego aktywa na ciężkie czasy czyli złota. Wywołane było to koniecznością utrzymania wymaganego marginu przez część dużych graczy mających długie pozycje na (spadających) indeksach giełdowych. Podobny rozdźwięk, choć znacznie mniejszy, mieliśmy na przełomie maja i czerwca, z tym że trzeba było utrzymać pozycje krótkie na indeksach. Czy początek 2021 daje nam powtórkę z rozrywki? Biorąc pod uwagę, że pomimo drugiej fali pandemii, wznawianych i przedłużanych lockdown’ów (m.in. Niemcy przedłużyli do końca stycznia) złoto nam spada od swoich sierpniowych historycznych szczytów. Do tego spory impet się pojawił na początku stycznia, pomimo zamieszek i wtargnięcia uzbrojonych ludzi do amerykańskiego Kapitolu to najprawdopodobniej część dużych graczy zaczęła zbierać krótkie pozycje na głównych indeksach i, potrzebując kapitału na ich utrzymanie, zamykają transakcje na metalach szlachetnych. Warto podkreślić, że ugruntowanie niższych cen złota powinno mieć miejsce na skutek zapowiedzi Donalda Trumpa o bezproblemowym przekazaniu władzy Joe Bidenowi.
złoto oraz S&P500, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

złoto oraz S&P500, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Nienotowany na giełdzie Kuvimba Mining House (należąca w 65% do rządu) w Zimbabwe stara się zebrać $1 miliard na swoje projekty związane ze złotem i platyną, w tym odbudowę kopalni złota Shamva Gold Mine, która mogłaby produkować 150 000 uncji rocznie. Pozostała część środków ma trafić na rozbudowę kopalni platyny Darwendale, w której współwłaścicielem jest rosyjska spółka Vi Holding poprzez swoją spółkę zależną JSC Afromet.
 • Zapasy złota w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 38 195 518 uncji (+0,10% t/t).
 • Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 2 733 kilogramów (b/z t/t).

Srebro

 • Zapasy srebra w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 396 471 950 uncji (-0,02% t/t).
 • Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 3 075 528 kilogramy (+3,86% t/t). Ósmy tydzień wzrostów z rzędu.

Platyna i pallad

 • Zapasy platyny w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 652 884 uncji (+4,78% t/t).
 • Zapasy palladu w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 138 122 uncji (b/z t/t).

Metale przemysłowe

 • Administracja ustępującego prezydenta Donalda Trumpa zapowiedziała na 15 stycznia publikację szeregu decyzji wspierających przemysł wydobywczy w USA. Nowe przepisy mają być, zdaniem aktualnej administracji, nieusuwalne przez Joe Bidena. Wśród decyzji ma się pojawić ostateczna zgoda dla kopalni litu w Newadzie należącej do Lithium Americas Corp oraz decyzja gruntowa dla położonej w Arizonie kopalni miedzi należącej do giganta Rio Tinto Ltd. Biały Dom dopisuje górnictwo do listy branż w ramach zatwierdzonego przez Obamę prawa FAST-41, który miał przyśpieszyć wydawanie administracyjnych pozwoleń na projekty użyteczności publicznej, takie jak np. linie przesyłowe. Zdaniem przewodniczącego Izby ds. Zasobów Naturalnych, Raul Grijalva z Arizony, górnictwo nigdy nie miało się znaleźć w branżach objętych FAST-41. Część projektów, m.in. projekt Twin Bridges Bowknot Helium Project otrzymało różne zgody w ostatnich miesiącach. Twin Bridges Bowknot Helium Project ma zgodę na wiercenie siedmiu studni, budowę dróg i instalację rurociągów do produkcji helu w Labyrinth Canyon Wilderness. W Południowej Dakocie kopalnia uranu Dewey-Burdock otrzymała w listopadzie kilka ważnych zezwoleń od Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, ale wciąż potrzeba kilku innych zezwoleń – których prawdopodobnie nie otrzyma 15 stycznia, tylko będzie musiała się o nie starać już po zmianie prezydenta.
 • Glencore poinformował, że jest na ostatnim etapie negocjacji w sprawie potencjalnej sprzedaży swojego większościowego pakietu (73,1% ) Mopani Copper Mines na rzecz zambijskiego państwowego przedsiębiorstwa ZCCM-IH, posiadającego póki co 10% udziałów w kopalni. Pozostałe 16,9% udziałów należy do First Quantum Minerals.Zambia jest drugim co do wielkości producentem miedzi w Afryce. Nie wiadomo jeszcze jak kraj zamierza sfinansować zakup, po tym jak w listopadzie stał się niewypłacalny na skutek pandemii. Glencore szacuje wartość swoich udziałów na $500 mln.
 • Eksport rudy żelaza do Chin z australijskiego portu Hedland w grudniu 2020 wyniósł 40,0 mln ton (+16,14% m/m). Wzrost odnotowano pomimo zamknięcia portu na 26 godzin 10 grudnia ze względu na warunki pogodowe. Szacuje się, że za tak istotnym wzrostem eksportu stoją chińskie obawy o podaż rudy żelaza w 2021 roku.
 • Albemarle Corp informuje, że podwoi produkcję w swoim zakładzie litowym w Silver Peak w Nevadzie, w ramach planu zwiększenia podaży dla rozwijającego się rynku pojazdów elektrycznych (EV). Zwiększenie produkcji pochłonie od $30 do $50 mln, a pełną wydajność zakład osiągnie w 2025 roku. Zakład produkuje lit z solanki wydobywanej z dorzecza Clayton Valley do 10 kiloton (kt) ekwiwalentu węglanu litu z 5 kt. Albemarle wypłaca kwartalną dywidendę, w 2020 roku było to $1,54/akcję.
 • Zapasy miedzi w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 79 644 ton (+2,64% t/t).
 • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 82 342 ton (-4,98% t/t).
 • Zapasy aluminium w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 45 972 ton (-1,08% t/t).
 • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 235 348 ton (+4,95% t/t).
 • Zapasy cynku w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 2 873 ton (+476,91% t/t).
 • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 35 008 ton (+22,49% t/t).
 • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 6 268 ton (+14,48% t/t).
 • Zapasy ołowiu w magazynach CME Group na dzień 7 stycznia 2021 wynosiły 750 ton (b/z t/t).
 • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 51 157 ton (+11,54% t/t).
 • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 16 328 ton (-9,85% t/t). Jedenasty tydzień spadków z rzędu.
 • Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 8 stycznia 2021 wynosiły 25 396 tony (+89,54% t/t). Trzecitydzień wzrostów z rzędu.
 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *