aktualności – 11 marca 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

soja

ropa, gaz i węgiel

złoto

platyna i pallad

metale przemysłowe

Kawa

  • Prognozy zbiorów kawy w Hondurasie, który jest jednym z głównych dostawców certyfikowanych zapasów kawy spadają z 7 mln 60-kg worków do przedziału 5,2-6,4 mln 60-kg worków.

Soja

  • W związku z dużymi zbiorami soi w Argentynie i Brazylii podniesiono prognozy dotyczące światowych zapasów tego surowca. Wg nowych prognoz na koniec sezonu 2019/20 będzie 102,44 mln ton soi, wcześniejsza prognoza mówiła o 98,86 mln ton, podczas gdy analitycy oczekiwali podniesienia do poziomu 99,33 mln ton.

Ropa, gaz i węgiel

  • Saudi Aramco zapowiedziało wydobycie ropy na poziomie 12,3 mln baryłek dziennie od kwietnia, co oznacza nie tylko powrót do wartości sprzed jakichkolwiek cięć, ale także zwiększenie produkcji o 300 tysięcy baryłek. Potwierdzeniem tych zapowiedzi jest też rezerwacja 14 tankowców VLCC, które mogą zabierać 2 miliony baryłek ropy. Warto przypomnieć, że Saudyjczycy mają do swojej dyspozycji 42 tankowce tej klasy. Podniosło to oczywiście stawki najmu, które przekraczają obecnie $100 tysięcy dziennie, podczas gdy na początku tygodnia wynosiły $30-$40 tysięcy dziennie.
  • Z powodu amerykańskich sankcji co najmniej jedna czwarta (40) ze 160 platform wiertniczych Iranu jest nieczynna. Może to w przyszłości wpłynąć na możliwość wydobycia ze starszych pól naftowych, które muszą być w ciągłej eksploatacji by utrzymać ciśnienie i wydajność. Jednocześnie ograniczenia importowe uniemożliwiają serwisowanie sprzętu pochodzenia europejskiego i amerykańskiego, który stanowi większość wyposażenia pól naftowych w Iranie. National Iranian Drilling Company (należący do National Iranian Oil Company – NIOC) posiada 73 platformy, z czego 17 nie generuje dochodu, a sześć jest częściowo aktywnych. To spory wzrost w stosunku do pięciu nieaktywnych platform w 2017 roku i 4 w 2016. Druga co do wielkości, prywatna firma North Drilling Company (NDC) posiada 12 platform, z czego trzy są nieaktywne, w dodatku w ciągu dwóch lat spółka zredukowała zatrudnienie o ponad 2/3 (z 9 300 pracowników w 2017 roku do 2 800 w 2019 roku). Pozostałe 75 platform należy do małych firm wydobywczych, z czego co najmniej 20 nie generuje przychodów. Dla porównania Arabia Saudyjska posiada 125 platform wiertniczych, ale w Iranie aż 85% odwiertów wymaga konserwacji i napraw. W ciągu 5 lat irańskie platformy wiertnicze mogą stać się bardzo nieefektywne.

Złoto

  • Newcrest Mining Ltd obniżył prognozę wydobycia złota ze względu na trudne warunki wydobycia w kopalni Lihir i sprzedaż udziałów w kopalni Gosowong w Indonezji. Wcześniejsze prognozy mówiły o przedziale 2,38-2,54 mln uncji, obecnie szacuje się wydobycie na 2,1-2,2 mln uncji. Światowa produkcja złota w 2018 roku wynosiła 112,624 mln uncji.

Platyna i pallad

  • Sibanye-Stillwater, Impala Platinium I BASF opracowali trójmetalowy katalizator automatyczny umożliwiający częściowe zastąpienie palladu platyną – wg firm spełnia on normy emisji spalin. Informacja podbiła ceny platyny, choć zapasy tego surowca pozostają duże: 3,6 mln uncji.

Metale przemysłowe

  • Tata Steel Europe planuje zmniejszenie zatrudnienia o 1 250 pracowników w związku z „trudnymi okolicznościami” i koniecznością pilnej poprawy rentowności wyników spółki. Spółka już w ubiegłym roku dokonała redukcji 3000 pracowników. Indyjskiej firmie zablokowano organami antymonopolowymi w 2019 roku współpracę z niemieckim

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności omwaiam w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w środę 11 marca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *