aktualności – 11 maja 2020

Poniedziałek to oczywiście kolejne informacje ze świata surowców!

reklama:

dzisiaj nie będzie programu w Comparic24.

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

 • Szacunki południowoamerykańskich producentów mówią o spadku zbiorów kawy nawet o 10% w 2020 roku. Wywołane jest to brakiem pracowników tymczasowych do zbiorów kawy, co przełoży się na mniejsza ilość arabiki o wystarczającej jakości by móc ją eksportować. Jednocześnie część urzędników naciska na opóźnienie zbiorów, co jeszcze mocniej może obniżyć ilość dostępnej kawy w najwyższej jakości. W Brazylii, Kolumbii, Peru i Ekwadorze zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie zbiorów przekracza 1,25 mln ludzi.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne

Pszenica

 • Ukraiński eksport zbóż osiągnął rekordowy poziom 51,47 mln ton w sezonie 2019/20 (+19% s/s). Wyeksportowano 19,19 mln ton pszenicy. Prognozy szacują że eksport do końca sezonu (w czerwcu 2020) przekroczy 52 mln ton, a może sięgnąć nawet 55 mln ton.
 • Ceny eksportowe (FOB) zbóż z Rosji były w ostatnim czasie stabilne i utrzymywały się na poziomie $228/tonę pszenicy. 26 kwietnia 2020 został osiągnięty limit eksportowy ustalony na Q2 2020.

Kukurydza

 • Ukraiński eksport zbóż osiągnął rekordowy poziom 51,47 mln ton w sezonie 2019/20 (+19% s/s). Wyeksportowano 26,88 mln ton kukurydzy. Prognozy szacują że eksport do końca sezonu (w czerwcu 2020) przekroczy 52 mln ton, a może sięgnąć nawet 55 mln ton.

Ryż

 • Filipiny poszukują kolejnych 300 tysięcy ton ryżu by jeszcze przed Q3 2020 zwiększyć swoje zapasy w związku z pandemią koronawirusa. Kiedy ten zakup dojdzie do skutku, Filipiny osiągną rekordowy poziom importu na poziomie 3 mln ton w 2020 roku.

Pozostałe zboża

 • Ukraiński eksport zbóż osiągnął rekordowy poziom 51,47 mln ton w sezonie 2019/20 (+19% s/s). Wyeksportowano 4,72 mln ton jęczmienia. Prognozy szacują że eksport do końca sezonu (w czerwcu 2020) przekroczy 52 mln ton, a może sięgnąć nawet 55 mln ton.
 • Ceny eksportowe (FOB) zbóż z Rosji były w ostatnim czasie stabilne i utrzymywały się na poziomie $180/tonę jęczmienia. 26 kwietnia 2020 został osiągnięty limit eksportowy ustalony na Q2 2020.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Donald Trump na podstawie Ustawy o produkcji obronnej z 1950 r. nakazał firmą przetwarzającym mięso pracować normalnie, niezależnie od liczby zachorowań i ofiar śmiertelnych koronawirusa wśród pracowników. Mimo to część zakładów mięsnych pozostaje zamknięta, a prognozy mówią o 30% spadku podaży w amerykańskich sklepach przy około 20% inflacji r/r cen mięsa.

Ropa naftowa

 • Kolejne 34 odwierty zamknięto w ubiegłym tygodniu, co oznacza że pozostało 374 aktywne punkty – najniższa odnotowana liczba w USA od 1940 roku. W podziale na odwierty naftowe to mamy ich 292 sztuki, gazowych jest 80 aktywnych. W Kanadzie rekordowa niska liczba aktywnych odwiertów wynosi 26.
 • Noble Energy Inc zapowiedział, że ograniczy produkcję ropy w maju o 5-10 tysięcy baryłek, w czerwcu o 30-40 tysięcy baryłek dziennie, a także ograniczy budżet inwestycyjny o $50 mln na 2020 rok.
 • Ekwador wznowił eksport ropy naftowej i część produkcji ropy po naprawie dwóch głównych rurociągów, które zostały uszkodzone przez lawinę błotną w kwietniu. Przed awarią Ekwador produkował 425 tysięcy baryłek ropy dziennie, w ubiegłym tygodniu produkcja wynosiła 69 759 baryłek dziennie.

Gaz ziemny i węgiel

 • Średnia cena za płynny gaz ziemny (LNG) w dostawie do Azji podskoczyła minimalnie do ~$2/mmBtu.
 • CME Group poinformowało o przygotowaniu swojej oferty na ujemne ceny mogące się pojawić na kontraktach związanych z cenami gazu ziemnego na nowojorskiej giełdzie NYMEX. Wsparcie to będzie uruchomione 17 maja 2020 roku i będzie dotyczyło 18 kontraktów:

– LNG Japan/Korea Marker (Platts) Back Half Month Futures

– LNG Japan/Korea Marker (Platts) Front Half Month Futures

– LNG Japan/Korea Marker (Platts) Futures

– Gulf Coast LNG Export Futures

– UK NBP Natural Gas Daily Futures

– UK NBP Natural Gas (USD/MMBTu) (ICIS Heren) Front Month Futures

– UK NBP Natural Gas Calendar Month Futures

– Dutch TTF Natural Gas Daily Futures

– Dutch TTF Natural Gas (USD/MMBTu) (ICIS Heren) Front Month Futures

– Dutch TTF Natural Gas Calendar Month Futures

– Henry Hub NBP (ICIS Heren) Natural Gas Spread Futures

– Henry Hub TTF (ICIS Heren) Natural Gas Spread Futures

– LNG Japan/Korea Marker (Platts) Futures-Style Margined Average Price Option

– LNG Japan/Korea Marker (Platts) Average Price Option

– Dutch TTF Natural Gas Futures-Style Margined Calendar Month Option

– Dutch TTF Natural Gas Calendar Month Option

– UK NBP Natural Gas Futures-Style Margined Calendar Month Option

– UK NBP Natural Gas Calendar Month Option

Metale przemysłowe

 • Australijska firma Spee3D wykonująca drukarki 3D wykorzystywane między innymi przez wojsko do produkcji części zamiennych z miedzi w warunkach polowych modyfikuje swoje działania do walki z pandemią. Jak wykazują badania wirus wywołujący COVID-19 jest na miedzianych powierzchniach aktywny do 5 godzin, podczas gdy na powierzchniach plastikowych lub ze stali nierdzewnej może pozostać aktywny nawet do 3 dni. Firma rozpoczęła pokrywanie miedzią klamek czy przycisków w budynkach rządowych by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Cena powłoki standardowej klamki do biura wynosi między $33 a $65.
 • Chiński import nieobrobionej miedzi wzrósł o 4,4% m/m (+13,9% r/r) do 461 457,5 ton w kwietniu. Import koncentratu miedzi wyniósł 2,029 mln ton (+14,1% m/m; +22,5% r/r).
 • Chilijskie Codelco, światowy lider w produkcji miedzi wydobywał w marcu 147 600 ton metalu (+14,8% r/r), a kwartalne wydobycie w Q1 2020 wyniosło 386 600 ton (+4,2% r/r). Również kopalnia miedzi Collahuasi w północnym Chile będąca miejscem współpracy Anglo American Plc i Glencore zwiększyła w marcu wydobycie do 50 400 ton surowca (+6,8% r/r). Jednocześnie niskie ceny miedzi na rynkach sugerują spadki produkcji w najbliższych miesiącach, ale wg ministra górnictwa Chile, Baldo Prokurica, nie przekroczą one 1% rocznej produkcji miedzi w Chile (~ 63,3 tysiąca ton).
 • Pablo de la Flor, dyrektor wykonawczy Krajowego Towarzystwa Górnictwa, Ropy Naftowej i Energii (SNMPE)z Peru, powiedział, że około 20 firm wydobywczych jest gotowych wznowić działalność ograniczoną pandemią koronawirusa. Firmy te odpowiadają za około 95% produkcji miedzi, 65% produkcji srebra, 62% produkcji cynku i 26% produkcji złota w Peru. Jednocześnie ograniczenia odbiją się na wielkości peruwiańskiego eksportu surowców kopalnych, który ma spaść o 15-20% w 2020 roku.
 • Indonezja wyeksportowała w kwietniu 4,22 tysiąca ton rafinowanej cyny (-7% m/m; -28% r/r). W lutym eksport rafinowanej cyny z Indonezji wynosił 7,46 tysiąca ton, a średni miesięczny eksport rafinowanej cyny w 2019 roku wynosił 5,64 tysiąca ton.
 • Chiński eksport aluminium spadł do 441 177 ton (-14,9% m/m; -11,4% r/r).
 • Zapasy aluminium w magazynach monitorowanych przez Szanghajską giełdę (ShFE) spadły o 5,3% t/t do 388 899 ton.
 • Zapasy miedzi w magazynach monitorowanych przez Szanghajską giełdę (ShFE) spadły ósmy tydzień z rzędu, (-11,6% t/t) do 204 219 ton.
 • Stan zapasów w magazynach londyńskiej giełdy metali (LME) na koniec kwietnia 2020:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *