aktualności – 11 lipca 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 11 lipca 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Broker reasekuracyjny Gallagher Re oszacował, że w miarę kontynuowania oceny szkód straty gospodarcze USA spowodowane przez huragan Beryl wyniosą co najmniej 1 miliard dolarów.Firma prognozująca pogodę AccuWeather opublikowała wstępne szacunki szkód i strat gospodarczych w USA na 28–32 miliardów dolarów.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • 12 lipca poznamy raporty USDA Crop Production (18:00) oraz World Markets and Trade (18:15)!
 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 8 lipca 2024:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Giuseppe Lavazza, prezes firmy kawowej Lavazza, zauważa rosnące znaczenie Brazylii na rynku kawy robusta: „Brazylia obecnie dużo sadzi i prawdopodobnie za kilka lat stanie się najważniejszym krajem pod względem produkcji robusty, ważniejszym niż Wietnam. Wiem, że przy takich cenach oni (brazylijscy rolnicy) pędzą jak szaleni, chcąc produkować coraz więcej robusty”. W poprzednim roku Brazylia wyprodukowała 21,5 miliona 60-kg worków kawy robusta. Produkcja robusty w Wietnamie w sezonie 2023/24 szacowana jest na 29 mln 60-kg worków, rekord produkcji należy do sezonu 2021/22 z wynikiem 31,58 60-kg worków.
 • Eksport kawy z Wietnamu w czerwcu wyniósł zaledwie 70 202 ton, co oznacza, że ​​skumulowany eksport w pierwszej połowie tego roku wyniósł 893 820 ton (-11,4% r/r).
 • Międzynarodowa Organizacja Kawy (The International Coffee Organization) oszacowała wzrost światowego spożycia kawy w sezonie 2023/24 o +2,2% r/r. Trader I & M Smith szacuje, że według wielu niezależnych prognoz popyt w sezonie 2024/25 będzie nadal rósł, choć w nieco wolniejszym tempie wynoszącym +1,25% r/r. „Wzrost ten jest napędzany przede wszystkim przez stosunkowo nowe rynki konsumenckie kawy i kraje produkujące kawę, takie jak Chiny, Indie, Indonezja, Bliski Wschód i Wietnam, które odnotowały zwiększone wewnętrzne spożycie kawy” – powiedział handlowiec.
 • Giełda Intercontinental Exchange (ICE) podniosła wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego dla niektórych kontraktów terminowych na kawę arabika aż o 11,4% w ciągu dnia, w którym ceny wzrosły o ponad 6%.

Kakao

 • Niskie ceny rządowe i opóźnienia w płatnościach zmuszają rolników z Ghany do sprzedaży kakao coraz bardziej wyrafinowanym kręgom przemytniczym, odprowadzając produkcję z obszarów przygranicznych i budząc wątpliwości co do produkcji w następnym sezonie.
 • W miarę przyspieszania spadku sektora kakao w Ghanie, Indonezja planuje wykorzystać środki z opłaty wywozowej na olej palmowy na finansowanie rozwoju krajowych sektorów kakao i kokosa.

Pszenica

 • Presja podażowa wynika również z poprawy warunków uprawy pszenicy w Rosji będącej największym eksporterem, odwracając uwagę od perspektyw opadów deszczu we Francji, gdzie ministerstwo rolnictwa oświadczyło we wtorek, że spodziewa się, że główne zbiory pszenicy zmniejszą się o 15% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
 • W ciągu ostatnich dwóch dni pszenica chicagowska znalazła się pod dalszą presją, jest to wynik poprawy warunków upraw w USA. W ostatnich tygodniach zwiększono także krótkie pozycje, co również spowodowało pewną presję spadkową” – powiedział Andrew Whitelaw, analityk w australijskiej firmie doradztwa rolniczego, Episode 3.
 • Stowarzyszenie rolników Unii Europejskiej Copa-Cogeca prognozowało w środę, że unijna produkcja pszenicy zwyczajnej, czyli pszenicy miękkiej, spadnie w tym roku o ponad 6%, ponieważ spadki w takich krajach jak Francja przeważą oczekiwane ożywienie w Hiszpanii.
 • Według StoneX zbiory pszenicy w Brazylii wyniosły 8,22 mln ton w cyklu 2024/2025, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z poprzednią prognozą.

Kukurydza

 • Oczekuje się, że deszcze wywołane huraganem Beryl zapewnią korzystną wilgoć na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, podczas gdy wysokie notowania amerykańskich upraw kukurydzy i soi w dalszym ciągu wywierają presję na obniżenie kontraktów terminowych na kukurydzę i soję.
 • Brazylijskie stowarzyszenie eksporterów zbóż Anec oszacowało brazylijski eksport kukurydzy w lipcu na 4,09 mln ton.

Soja

 • Brazylijskie stowarzyszenie eksporterów zbóż Anec oszacowało brazylijski eksport soi w lipcu na 10,29 mln ton.

Energia elektryczna

 • W Teksasie, dwa dni po huraganie Beryl, około 1,5 miliona klientów pozostało bez prądu w Teksasie, ponieważ prace przy naprawach sieci energetycznej postępowały powoli. Burza dotarła na ląd jako huragan kategorii 1 w poniedziałek (8 lipca) w pobliżu nadmorskiego miasta Matagorda, około 160 km od Houston, uderzając w Teksas silnym wiatrem, który zrywał linie energetyczne i niszczył mienie. Około 1,3 miliona z 1,5 miliona domów i firm pozbawionych prądu to klienci CenterPoint Energy, największego dostawcy w stanie. W środę (10 lipca) CenterPoint poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin przywróciło zasilanie około 980 000 klientów, dodając, że do końca dnia liczba przywróconych klientów osiągnie 1 milion.

Ropa naftowa

 • OPEC podtrzymał swoją prognozę dotyczącą stosunkowo silnego wzrostu światowego popytu na ropę na rok 2024 i w 2025 roku. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową w miesięcznym raporcie podała, że ​​światowy popyt na ropę wzrośnie o 2,25 mln baryłek dziennie (bpd) w 2024 r. i o 1,85 mln baryłek dziennie w 2025 r. Obie prognozy pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniego miesiąca. „Oczekuje się, że duża mobilność i podróże lotnicze na półkuli północnej w okresie letnim/wakacyjnym zwiększą popyt na paliwa transportowe i pobudzą wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych” – stwierdził OPEC w raporcie. OPEC podniósł także swoją prognozę światowego wzrostu gospodarczego w tym roku do 2,9% z 2,8% i stwierdził, że istnieje potencjał wzrostu tej liczby, powołując się na dynamikę poza krajami rozwiniętymi w OECD. „Tempo wzrostu gospodarczego w głównych gospodarkach pozostawało stabilne w pierwszej połowie. Tendencja ta wspiera ogólną pozytywną trajektorię wzrostu w najbliższej perspektywie” – stwierdził OPEC. Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która reprezentuje kraje uprzemysłowione, spodziewa się znacznie niższego wzrostu popytu w 2024 r. niż OPEC szacowanego na +960 000 baryłek dziennie
 • Rosja zwiększyła eksport skroplonego gazu ropopochodnego (LPG) do Chin koleją o prawie jedną trzecią w pierwszej połowie roku, do 133 000 ton. Dostawy paliwa są w dalszym ciągu ograniczane przez ograniczenia infrastrukturalne i zatory na rosyjskich liniach kolejowych. Handlowcy twierdzili, że zatory w wagonach były szczególnie widoczne na przejściu granicznym Zabajkalsk-Mandżuria ze względu na prace konserwacyjne na terminalu Manzhouli Far East Gas w maju i czerwcu. LPG, czyli propan i butan, wykorzystywany jest głównie jako paliwo do samochodów, urządzeń grzewczych i do produkcji innych produktów petrochemicznych. W 2023 r. Rosja zwiększyła eksport kolejowy skroplonego gazu ziemnego (LPG) do Chin o 35%, do 202 tys. ton.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 5 lipca spadły o -3,4 mln baryłek, do 445,1 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,3 mln baryłek. Poniższy wykres docelowo ma pokazywać zmianę zapasów ropy w USA w ciągu ostatnich 25 tygodni:
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -2,0 mln baryłek do 229,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,6 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +4,9 mln baryłek do 124,6 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +0,8 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 5 lipca wyniósł 95,4% (+1,9 pp t/t).

Gaz ziemny

 • Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) przyznała udziały (po 10%) w projekcie ekspansji skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Ruwais czterem międzynarodowym firmom: Shell, BP, TotalEnergies oraz Mitsui. Projekt Ruwais, który będzie zasilany czystą energią, będzie się składał z dwóch zakładów, z których każdy będzie produkował 4,8 miliona ton metrycznych (mt rocznie) LNG, co ponad dwukrotnie zwiększy zdolność produkcyjną LNG ADNOC do 15 mt rocznie. ADNOC zgodził się również dostarczyć Shellowi 1 mt rocznie LNG z elektrowni i 0,6 mt rocznie do Mitsui. ADNOC ma duże ambicje w zakresie gazu i LNG, które wraz z energią odnawialną i produktami petrochemicznymi postrzega jako filary swojego przyszłego wzrostu, stawiając go w konkurencji z regionalnymi rywalami Katarem – jednym z największych eksporterów LNG na świecie – oraz Arabią Saudyjską, która również posiada ambicje związane z eksportem LNG.
 • Freeport LNG, drugi co do wielkości terminal skroplonego gazu ziemnego w USA zawiesił działalność w związku z huraganem klasy 1 Beryl, który w tym tygodniu dotarł do Teksasu. Spółka planuje wznowienie pracy terminalu 11 lipca, jednak rzecznik Freeport LNG powiedział agencji Reuters, że firma „zamierza wznowić skraplanie, gdy zostaną zakończone oceny po burzy i będzie to bezpieczne”.
 • Honeywell poinformował, że kupi od firmy Air Products dział technologii i sprzętu do przetwarzania skroplonego gazu ziemnego za 1,81 miliarda dolarów w gotówce, co będzie czwartym przejęciem przemysłowego giganta w tym roku. Transakcja uzupełniłaby działalność Honeywell w zakresie wstępnej obróbki LNG poprzez dodanie do jej portfolio technologii, takich jak wymienniki ciepła i sprzęt kriogeniczny, w obliczu rosnącego popytu na paliwo na kluczowych rynkach końcowych, w tym na rynkach energii i centrów danych. Sprzęt kriogeniczny i procesy skraplania gazu ziemnego firmy Air Products są stosowane zarówno na lądzie, jak i na morzu.Jej wężowe wymienniki ciepła, będące częścią działalności przejmowanej przez Honeywell, służą do niezawodnego skraplania przy minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce na pokładzie. „Po dodaniu Air Products LNG i oczekiwanym zamknięciu na koniec roku Honeywell jest na dobrej drodze do przeznaczenia w 2024 r. ~15 miliardów dolarów na fuzje i przejęcia” – powiedziała Sheila Kahyaoglu, analityk w Jefferies. Od objęcia stanowiska dyrektora generalnego w czerwcu 2023 r. Vimal Kapur kieruje Honeywell w kierunku trzech „fascynujących megatrendów” — automatyzacji, przyszłości lotnictwa i transformacji energetycznej. W zeszłym miesiącu Honeywell ogłosił transakcję zakupu dostawcy technologii lotniczych i obronnych CAES Systems za 1,9 miliarda dolarów. Oczekuje się, że transakcja z Air Products zwiększy skorygowany zysk na akcję Honeywell w pierwszym pełnym roku posiadania spółki. Kahyaoglu oszacował, że transakcja może dodać 1% do skorygowanych zysków w 2025 roku. W dokumencie regulacyjnym firma Air Products and Chemicals ujawniła, że ​​po sfinalizowaniu transakcji do Honeywell przejdzie około 475 pracowników działu LNG.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2024 wynosi średnio 102,4 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+2,20% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 106,1 mld stóp sześciennych (-0,7 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 107,0 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w lipcu 2024 wynosi średnio 12,2 bcfd (-4,69% m/m).

Złoto

 • Prezes Fed Jerome Powell powiedział w środę (10 lipca), że amerykański bank centralny będzie podejmował decyzje dotyczące stóp procentowych „kiedy i jak” będą potrzebne.We wtorek powiedział członkom Izby, że „więcej dobrych danych” uzasadniałoby obniżkę stóp procentowych.
 • Myślę, że złoto znajduje się w nowym paradygmacie, w wyższym przedziale handlu i nie zobaczymy już starych minimów. W tym roku możliwy jest kolejny rekordowy poziom, jeśli doświadczymy szoku geopolitycznego” – powiedział analityk Marex, Edward Meir.
 • Bank centralny Ugandy zaczął skupować lokalnie produkowane złoto, aby wzmocnić uszczuplone rezerwy walutowe i stawić czoła pojawiającym się wyzwaniom na międzynarodowych rynkach finansowych.

Platyna i pallad

 • Sibanye-Stillwater poinformowało, że cyberatak na jej system informatyczny, który miał miejsce od poniedziałku rano, spowodował ograniczone zakłócenia w jej globalnej działalności, ale jej podstawowa działalność wydobywcza i przetwórcza działała normalnie. Producent metali szlachetnych z siedzibą w Johannesburgu stwierdził, że był w stanie chronić swoje dane poprzez „aktywną izolację” systemu informatycznego i w związku z włamaniem wszczęto dochodzenie. Atak spowodował awarię serwera i zakłócenia działania systemu na całym świecie, powiedział agencji Reuters rzecznik firmy James Wellsted, dodając, że Sibanye zatrudniło zewnętrznych ekspertów, aby pomogli zidentyfikować naruszenie i przywrócić system. Wellsted powiedział, że firma nadal nie wie, kto stał za atakiem i nie złożono żadnych żądań zapłaty. Sibanye wydobywa platynę i złoto w swoim rodzinnym kraju, Republice Południowej Afryki.Prowadzi także kopalnię palladu w Montanie w USA oraz realizuje projekty w zakresie litu, niklu i cynku w Finlandii, Francji i Australii.

Miedź

 • Rosnące zapasy zasygnalizowały nadpodaż na rynku, spowodowaną silną produkcją i kruchym ożywieniem popytu w Chinach. O słabym popycie świadczą ostatnie rozczarowujące dane gospodarcze z Chin.Wzbudziło to jednak także nadzieję, że Pekin ogłosi więcej bodźców gospodarczych na kluczowym posiedzeniu politycznym w dniach 15–18 lipca. „Perspektywa łagodzenia polityki pieniężnej (w Chinach) poprawiła nastroje w sektorze metali nieszlachetnych. Jednak oznaki słabego popytu ograniczyły zyski” – napisali analitycy ANZ.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Australijska BHP Group zawiesi od października działalność związaną z niklem w Australii Zachodniej, w związku ze spadkiem cen metali i nadpodażą na rynku światowym. Wstrzymaniu operacji Nickel West i projektu West Musgrave potrwa zapewne do lutego 2027 r. „Nie byliśmy w stanie stawić czoła poważnym wyzwaniom gospodarczym wynikającym z globalnej nadpodaży niklu” – powiedziała Geraldine Slattery, prezes BHP w Australii. Jednostka spodziewa się wykazać bazową stratę EBITDA w wysokości około 300 mln USD w roku finansowym kończącym się 30 czerwca 2024 r. BHP twierdzi, że w dziale niklu w Australii Zachodniej pracuje 3000 osób, z czego 1600 to pracownicy pierwszej linii, którzy otrzymają ofertę alternatywnych możliwości. Po okresie przejściowym BHP będzie także inwestować około 300 milionów dolarów rocznie, aby wesprzeć ewentualne wznowienie działalności w branży niklu. Decyzji tej powszechnie oczekiwano w tym roku, ponieważ światowi producenci niklu zostali przyciśnięci przez pojawienie się Indonezji jako potęgi dostawczej i odejście od stosowania niklu w niektórych typach akumulatorów. Slattery powiedział, że pod koniec dekady BHP była bardziej pozytywnie nastawiona do popytu na nikiel, kiedy to pokrycie popytu wymagałoby dodatkowych inwestycji, wykraczających poza inwestycje indonezyjskie. Ceny niklu wzrosły z najniższych poziomów od trzech lat, poniżej 16 000 dolarów na początku roku, ale nadal są niższe o ponad jedną czwartą w porównaniu z poziomami sprzed roku. Australijski producent metali do akumulatorów IGO również poinformował, że wstrzymał badania mające na celu rozwój zakładu wytwarzającego materiały prekursorowe do chemikaliów akumulatorowych.
 • Firma International Battery Metals stała się pierwszą firmą, która komercyjnie wyprodukowała lit przy użyciu nowatorskiego rodzaju technologii filtracji, co ma zapoczątkować tańsze i szybsze dostawy akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W zakładzie na obszarach wiejskich w stanie Utah, kontrolowanym przez prywatną spółkę US Magnesium, IBAT rozpoczął w tym tygodniu komercyjną produkcję litu w ilości prawie 5000 ton rocznie, stosując swoją wersję technologii bezpośredniej ekstrakcji litu (DLE). Dzięki temu, że DLE zostało już sprawdzone na skalę komercyjną, oczekuje się, że w ciągu dziesięciu lat rozwinie się ono w branżę generującą roczne przychody w wysokości 10 miliardów dolarów, zmieniając szybkość i wydajność produkcji litu dla producentów pojazdów elektrycznych i innych, jak twierdzą analitycy, w podobny sposób, w jaki szczelinowanie iwiercenia poziome pomogły zwiększyć wydobycie ropy w USA. Metoda IBAT opiera się częściowo na technologii opracowanej przez prezesa IBAT, Johna Burbę, w Dow Chemical w latach 80-tych. W przeszłości lit był produkowany w stawach odparowujących, które wykorzystywano do wydobywania metalu z solanek, lub w kopalniach odkrywkowych, w których usuwano go ze złóż skał twardych.Intensywne zużycie wody i ślad fizyczny tych metod, a także długi czas ich opracowywania i produkcji zapoczątkowały poszukiwania trzeciej opcji. Chociaż technologie DLE są różne, są one porównywalne ze zwykłymi domowymi zmiękczaczami wody i mają na celu wydobycie około 90% lub więcej litu z solanek, w porównaniu do około 50% przy użyciu stawów. Analitycy twierdzą, że wiele złóż solanki ma zróżnicowany skład chemiczny, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek pojedyncza technologia DLE – w tym IBAT – stała się światowym standardem.Na przykład wiele złóż chińskich charakteryzuje się wysokim stężeniem magnezu, a złoża boliwijskie – jedne z największych na świecie – charakteryzują się wysokim poziomem potasu. IBAT z siedzibą w Houston zaprojektował i zbudował przenośną fabrykę o długości 137 metrów w Luizjanie, którą w 13 częściach przeniesiono do amerykańskiego zakładu Magnesium, który pobiera solankę z Wielkiego Jeziora Słonego. Firma podała, że ​​zbudowanie fabryki IBAT i rozpoczęcie produkcji zajmuje 18 miesięcy. Każdy zakład o powierzchni mniejszej niż trzy akry (1,2 ha) jest zaprojektowany tak, aby w przyszłości przenieść się na nowe złoże w celu ponownego wykorzystania, oszczędzając koszty budowy.Każda fabryka IBAT kosztuje od 50 do 60 milionów dolarów, w zależności od kilku czynników. Celem obiektu IBAT jest recykling ponad 98% zużywanej wody. Możliwość recyklingu jest kluczowa zwłaszcza w Utah, gdzie w zeszłym roku urzędnicy zaostrzyli przepisy dotyczące wydobywania wody z Wielkiego Jeziora Słonego, co zmusiło firmę Compass Minerals do porzucenia planów dotyczących litu.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *