aktualności – 11 kwietnia 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 11 kwietnia 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

Raporty USDA

 • 11 kwietnia poznamy raporty USDA Crop Production (g. 18:00) oraz World Markets & Trade (g. 18:15).
 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 8 kwietnia 2024:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Całkowity eksport kawy z Brazylii wyniósł w marcu 4,29 miliona 60-kilogramowych worków (+37,8% r/r). Wzrost eksportu to przede wszystkim duża wysyłka odmiany Robusta, która stanowiła 0,846 mln worków (+700% r/r). Brazylia eksportuje większe ilości tej odmiany, aby wypełnić lukę powstałą po spadku eksportu z Wietnamu i Indonezji, głównych producentów Robusty. „Brazylia była w stanie zaspokoić międzynarodowy popyt, przezwyciężając trudności spowodowane problemami klimatycznymi w Indonezji i Wietnamie” – stwierdził w oświadczeniu prezes Cecafe, Marcio Ferreira. Dostawy kawy arabica, która stanowi większość eksportu kraju, również wykazały znaczny wzrost, osiągając 3,1 mln worków (+15,1% r/r).
 • Ogólny wzrost eksportu kawy (z Brazylii) można w dużej mierze przypisać wzrostowi popytu na ziarna kawy Robusta na całym świecie, pomimo wyższych cen w obliczu oczekiwań na deficyt podaży w tym roku” – podaje ING.
 • Eksport kawy z Wietnamu w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniósł 585 696 ton (+5,9% r/r).

Cukier

 • Deszcze na przełomie marca i kwietnia w głównym regionie produkującym cukier w Brazylii poprawią perspektywy tegorocznego sezonu cukrowego. Region Środkowo-Południe Brazylii prawdopodobnie będzie miał drugi najwyższy poziom plonów z upraw trzciny cukrowej w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Spółka Wilmar szacuje, że produkcja cukru będzie wynosić 42,5–44,5 mln ton. Francuski Sucden, kolejny duży handlarz cukrem, spodziewa się na przykład znacznie mniejszej produkcji w brazylijskim CS, wynoszącej około 40 milionów ton, z powodu opadów poniżej średniej na całym etapie rozwoju upraw.
 • Prognozy pogody w Indiach mówią o normalnych warunkach w porze monsunowej, co mogłoby przynieść korzyści produkcji trzciny cukrowej.

Kakao

 • Dopóki nie zostanie oszacowana wielkość obecnych niedoborów zbiorów w Afryce Zachodniej, cena kakao prawdopodobnie pozostanie blisko obecnych maksimów” – stwierdził Commerzbank.
 • Dealerzy stwierdzili, że w ujęciu rok do roku spodziewane są niewielkie spadki danych dotyczących przetwórstwa kakao w Europie i Ameryce Północnej za pierwszy kwartał 2024, częściowo spowodowane niedoborem ziaren po słabych zbiorach na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie. Obydwa raporty zostaną opublikowane 18 kwietnia.

Pszenica

 • Argus podniósł swoją prognozę dotyczącą produkcji pszenicy w Rosji w tym roku do 92,1 mln ton metrycznych. To o ponad 2 mln ton więcej niż wstępne prognozy tej firmy z listopada 2023. Nowa prognoza stanowi drugi co do wielkości w historii wolumen po szczycie w sezonie 2022/2023 i stawia Rosję na dobrej drodze do zapewnienia całkowitej podaży pszenicy, łącznie z zapasami, na poziomie ponad 100 milionów ton trzeci sezon z rzędu. Inni analitycy również oczekują, że produkcja pszenicy w Rosji utrzyma się w tym roku na poziomie powyżej 90 mln ton. Zaktualizowana prognoza produkcji Argus na sezon 2024/25, udostępniona klientom, obejmowała 67,7 mln ton pszenicy ozimej i 24,4 mln ton pszenicy jarej. Spółka nie uwzględnia w swoich prognozach zbiorów z Krymu i innych zaanektowanych regionów Ukrainy.
 • Prognozuje się, że raport USDA wykaże, że końcowe zapasy pszenicy wzrosną.

Kukurydza

 • Koncentrujemy się na raportach o giełdach w USA i postępie sadzenia roślin w USA. Oczekuje się, że Conab zaktualizuje prognozy produkcji w Brazylii” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru.
 • Prognozuje się, że raport USDA wykaże, że końcowe zapasy kukurydzy w USA na lata 2023–2024 spadły do 2,102 miliarda buszli z 2,172 miliarda buszli w zeszłym miesiącu.

Soja

 • Prognozuje się, że raport USDA wykaże, że końcowe zapasy soi wzrosną.
 • USDA potwierdziła prywatną sprzedaż 254 000 ton metrycznych amerykańskiej soi z dostawą do nieujawnionych miejsc w roku gospodarczym, który rozpocznie się 1 września 2024 r.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych odwołuje lipcowy raport dotyczący inwentarza bydła oraz szacunki dotyczące upraw i zwierząt gospodarskich na poziomie hrabstwa powołując się na ograniczenia budżetowe. Choć USDA nadal będzie publikować raporty dotyczące zapasów bydła w styczniu, lipcowa aktualizacja wzbudziła w ostatnich latach szczególne zainteresowanie handlowców, ponieważ z powodu suszy stado bydła mięsnego w USA skurczyło się do najmniejszych rozmiarów od dziesięcioleci. „Anulowanie lipcowego raportu o inwentarzu to poważny cios dla sektora hodowlanego, który teraz będzie ograniczony do raportu raz w roku” – powiedział Scott Irwin, ekonomista rolnictwa na Uniwersytecie Illinois. National Cattlemen’s Beef Association (NCBA), grupa branżowa reprezentująca producentów bydła, wezwała USDA do zmiany swojej decyzji.
 • Handlarze zwierzętami monitorowali rosnącą epidemię wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u bydła mlecznego w USA.Karolina Północna stwierdziła, że jest siódmym stanem w USA, który wykrył wirusa w stadzie bydła mlecznego.

Energia elektryczna

 • W ciągu ostatnich kilku tygodni dzienne ceny energii i gazu w Teksasie, Kalifornii i Arizonie utrzymywały się poniżej zera ze względu na niski popyt, dużą liczbę odnawialnych źródeł energii oraz konserwację rurociągów, które zatrzymały gaz w Teksasie.

Ropa naftowa

 • Chiny i Indie pozostały w lutym głównymi kierunkami morskiego eksportu rosyjskiego oleju opałowego i próżniowego oleju napędowego (VGO), przy czym oba kraje w dalszym ciągu kupują paliwa, które mają częściowo zastąpić ropę naftową. Odkąd w lutym 2023 roku weszło w życie unijne pełne embargo na rosyjskie produkty naftowe, większość rosyjskiego oleju opałowego i VGO została przekierowana do innych regionów, głównie do Azji. Według danych LSEG i obliczeń Reuters, w lutym 2024 r. bezpośrednie dostawy oleju opałowego i VGO z portów rosyjskich do Indii wzrosły do 0,7 mln ton po 0,46 mln ton w styczniu. Lutowe dostawy paliwa z portów rosyjskich do Chin wyniosły 0,7 mln ton, do Singapuru – 0,63 mln ton, do Malezji – około 0,12 mln ton. Indie i Chiny kupują prosto przetworzony olej opałowy i VGO do rafinacji, częściowo zastępując droższe baryłki Ural, twierdzą handlowcy. W sumie, według danych LSEG, eksport rosyjskiego oleju opałowego i transportu morskiego VGO wzrósł w lutym do 3,76 mln ton (+9% m/m).
 • Dyrektor generalny amerykańskiej firmy naftowej Chevron, Michael Wirth, otrzymał w 2023 r. 26,5 mln dolarów, co oznacza wzrost o 12,2% r/r. Liczby pokazują zwiększoną różnicę między wynagrodzeniami kadry kierowniczej a 45 511 pracownikami Chevronu. Mediana rocznego wynagrodzenia pracowników Chevron w USA i za granicą wzrosła w zeszłym roku o 8,7% do 175 673 dolarów.W 2022 r. Średnie wynagrodzenie pracowników spadło o 12% do 161 488 dolarów, podczas gdy płaca Wirtha wzrosła o 4%. Chevron stwierdził, że Wirth zrealizował kluczowe priorytety finansowe Chevron, które w dużej mierze skupiają się na zwiększaniu zysków dla akcjonariuszy i spłacie zadłużenia. W 2023 r. Chevron wypłacił akcjonariuszom rekordową kwotę 26,3 miliarda dolarów w formie dywidend i wykupów, co stanowi wzrost o 18% r/r. Mark Nelson, drugi najlepiej zarabiający dyrektor naczelny, w zeszłym roku awansował na wiceprezesa i odnotował wzrost wynagrodzenia o 61,5% r/r, do 12,2 mln dolarów.
 • Rosyjska rafineria ropy naftowej w Orsku, która wstrzymała pracę po rozległych powodziach, ogłosiła od 8 kwietnia wystąpienie siły wyższej w dostawach paliwa. Rosyjskie rafinerie ropy naftowej już zmagały się z ukraińskimi atakami dronów i awariami technicznymi, co zmusiło kraj do wprowadzenia zakazu eksportu benzyny, z pewnymi wyjątkami, na pół roku, począwszy od 1 marca. Forteinvest podał, że zakład został zamknięty, aby uniknąć zagrożeń ekologicznych i zapewnić bezpieczeństwo pracy.W zeszłym roku rafineria przerobiła 4,5 miliona ton metrycznych (90 000 baryłek dziennie) ropy. W środę powodzie nawiedziły miasta i miasteczka w Rosji i Kazachstanie po tym, jak trzecia co do długości rzeka w Europie wystąpiła z brzegów, co zmusiło około 110 000 ludzi do ewakuacji i zalało część rosyjskiego miasta Orenburg. Stwierdzono, że będzie to miało wpływ na zaledwie 0,1% planowanej na kwiecień produkcji paliw silnikowych w Rosji.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 5 kwietnia wzrosły trzeci tydzień z rzędu o +5,8 mln baryłek, do 457,3 mln baryłek, prognozowano wzrost o +2,4 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,7 mln baryłek do 228,5 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,3 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +1,7 mln baryłek do 117,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,2 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 5 kwietnia wyniósł 88,3% (-0,3 pp t/t).
 • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 5 kwietnia wyniósł 2,71 mln baryłek dziennie (-32,4% t/t).

Gaz ziemny

 • Amerykański koncern energetyczny Chevron opuścił złoże gazu ziemnego Yadana w Birmie, ponad dwa lata po tym, jak potępił tam przemoc i łamanie praw człowieka i ogłosił, że opuści złoże. Zamiast sprzedać, 41,1% udziałów Chevron w złożu gazowym zostało rozdzielone pomiędzy pozostałych akcjonariuszy, tajlandzką spółkę PTT Exploration and Production oraz państwowe przedsiębiorstwo Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE). PTTEP, operator pola gazowego, poinformował w piątek, że jego udziały w Yadanie wzrosły do 62,96%. „Wycofanie się stanowi realizację naszego zamiaru opuszczenia Birmy w kontrolowany i uporządkowany sposób po zamachu stanu w lutym 2021 r. i trwającym kryzysie humanitarnym” – powiedział rzecznik Chevronu. Położone w Zatoce Martaban złoże Yadana produkuje około 6 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, z czego 70% jest eksportowane do Tajlandii, a około 30% dostarczane do użytku krajowego firmie MOGE. Organizacje praw człowieka i eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych oskarżyli wojsko Birmy o popełnienie okrucieństw wobec ludności cywilnej w ramach wysiłków mających na celu zdławienie ruchu oporu. Administracja prezydenta Joe Bidena w listopadzie zeszłego roku nałożyła sankcje na niektóre usługi finansowe świadczone przez Amerykanów na rzecz MOGE, co było pierwszą bezpośrednią akcją wymierzoną w przedsiębiorstwo, mającą na celu osłabienie kontrolującej je junty wojskowej.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2024 wynosi średnio 98,9 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-1,88% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 100,9 mld stóp sześciennych (-1,6 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 96,4 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2024 wynosi średnio 12,7 bcfd (-3,05% m/m).
 • Eksport rurociągami z USA do Meksyku w kwietniu 2024 wynosi średnio 6,3 bcfd.

Energia odnawialna

 • UE zbada dotacje otrzymywane przez chińskich dostawców turbin wiatrowych przeznaczonych dla Europy w ramach najnowszego posunięcia bloku mającego na celu ochronę krajowych firm przed tanimi produktami czystych technologii. Komisja Europejska zbada warunki rozwoju parków wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii. Grupa reprezentująca chińskie interesy biznesowe w Brukseli wyraziła „głębokie niezadowolenie” z powodu, jak to określiła, protekcjonizmu i braku przejrzystości ze strony UE przy wprowadzaniu nowych przepisów mających przeciwdziałać pomocy państwa ze strony podmiotów zagranicznych. „To działanie wysyła szkodliwy sygnał dla świata, sugerując dyskryminację chińskich przedsiębiorstw i potwierdzając protekcjonizm” – stwierdziła w oświadczeniu Chińska Izba Handlowa przy UE. Chociaż lokalni producenci, tacy jak Siemens Energy i Vestas, w dalszym ciągu dostarczają większość turbin wiatrowych do europejskich parków wiatrowych, coraz częściej stają w obliczu chińskiej konkurencji na rynku światowym, co potencjalnie zagraża ich pozycji w światowym wyścigu o opracowanie bardziej wydajnych i tańszych turbin.

Uran

 • Rosja poinformowała we wtorek, że Ukraina trzeci dzień zaatakowała kontrolowaną przez Rosję elektrownię atomową w Zaporożu za pomocą drona, ale ukraińscy urzędnicy zaprzeczyli, jakoby Kijów miał cokolwiek wspólnego z atakami. Ukraina zaprzeczyła, że stoi za serią ataków dronów na elektrownię w ciągu ostatnich trzech dni, w tym trzema atakami dronów w niedzielę, które według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zagroziły bezpieczeństwu nuklearnemu.
 • Produkcja energii jądrowej we francuskich reaktorach EDF w marcu wzrosła do 29,9 terawatogodzin (TWh) czyli +16,6% r/r. Na stronie internetowej EDF podano, że całkowita produkcja energii jądrowej we Francji w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. wzrosła o 13,4% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, do 96,6 TWh, dzięki optymalizacji i kontroli harmonogramu konserwacji reaktorów zagrożonych korozją naprężeniową. Te same czynniki zwiększyły także produkcję energii jądrowej w styczniu i lutym.
 • Australijska grupa wydobywcza Berkeley Energia skieruje swój spór z Hiszpanią do międzynarodowego arbitrażu po tym, jak kraj ten odmówił wydania zgody na kopalnię uranu w pobliżu miasta Salamanka. Projekt Retortillo, główny atut Berkeley, otrzymał wstępne zezwolenie w 2013 r., ale od tego czasu napotkał przeszkody, w tym sprzeciw ze strony pobliskich społeczności i obawy organów regulacyjnych dotyczące bezpieczeństwa. Berkeley oszacował inwestycje na ponad 250 milionów euro i utworzenie ponad 2500 miejsc pracy w regionie. Hiszpańskie Ministerstwo Energii odmówiło zatwierdzenia projektu w 2021 r., powołując się na negatywną opinię wydaną przez Radę Bezpieczeństwa Jądrowego, w której zwrócono uwagę na „słabą wiarygodność i wysoką niepewność analiz bezpieczeństwa składowiska radioaktywnego”. Firma stwierdziła, że odmowa naruszyła jej prawa wynikające z międzynarodowego porozumienia zwanego Traktatem Karty Energetycznej, którego celem jest promowanie bezpieczeństwa energetycznego poprzez funkcjonowanie bardziej otwartych i konkurencyjnych rynków energii.

Węgiel

 • Według danych zebranych przez analityków towarowych Kpler, import wszystkich gatunków węgla do Chin z rynku morskiego wyniósł 97,43 mln ton w pierwszym kwartale 2024 r.(+16,9% r/r). Solidny wzrost importu kontrastuje z pesymistyczną oceną chińskiego sektora węglowego przedstawioną w zeszłym miesiącu na konferencji branżowej w Xiamen, podczas której zgodzono się co do opinii, że import w 2024 r. pozostanie na niezmienionym poziomie lub nawet spadnie r/r. Chiny zaimportowały w 2023 r. rekordową ilość 474,42 mln ton węgla, a konsensus prognoz przewiduje, że dostawy w tym roku będą wynosić od 450 do 500 mln ton. Chociaż Chiny importują część węgla metalurgicznego z rynku morskiego, przeważającą większość stanowi węgiel energetyczny, wykorzystywany głównie do wytwarzania energii elektrycznej, a także w niektórych procesach przemysłowych.

Złoto

 • Duże zatrudnienie i podwyższony wskaźnik CPI kolidują z planami obniżek stóp procentowych Fed, ale złoto, podobnie jak inflacja, pozostaje bezczelne” – powiedział Tai Wong, niezależny handlowiec metalami z Nowego Jorku.
 • Rynki dostosowują się obecnie do scenariusza wysokich stóp procentowych na dłużej, co przekłada się na pewną krótkoterminową realizację zysków na cenach złota” – powiedział Jun Rong, strateg rynkowy IG.
 • Jak wynika z protokołu posiedzenia amerykańskiego banku centralnego, które odbyło się w dniach 19–20 marca, urzędnicy Rezerwy Federalnej obawiali się, że postęp w zakresie inflacji mógł utknąć w martwym punkcie, co spowoduje konieczność dłuższego okresu rygorystycznej polityki pieniężnej.
 • Rosnące ryzyko geopolityczne znacząco wzmacnia złoto w związku z gorącymi i zimnymi konfliktami, a rekordowa liczba wyborów w tym roku utrzymuje termometr ryzyka na wysokim poziomie” – stwierdziło HSBC.
 • Popyt na złoto był w tym roku bardzo duży, napędzany zakupami banków centralnych, zwłaszcza banki spoza Zachodu, aby zdywersyfikować swoje rezerwy walutowe zamiast dolara amerykańskiego i niestabilnej waluty chińskiej” – powiedział Will Rhind, dyrektor generalny GraniteShares.

Platyna i pallad

 • Anglo American Platinum (Amplats) nie otrzymało ofert na żadne ze swoich południowoafrykańskich aktywów. Dyrektor generalny Amplats, Craig Miller, powiedział agencji Reuters, że spółka nie wzbudziła zainteresowania swoim kompleksem Amandelbult ani zamkniętą kopalnią platyny Twickenham. Powiedział, że otoczenie rynkowe oznacza, że inwestorzy byli bardziej skupieni na ochronie bilansu niż na nabywaniu aktywów. Amplats powiedział w lutym, że planuje zwolnić około 3700 pracowników, a większość cięć będzie pochodzić z Amandelbult. Wyższe koszty oznaczają, że Amandelbult pozostaje narażony na ryzyko niższych cen, a Amplats może zostać zmuszony do podjęcia dalszych cięć w tej operacji, stwierdzili analitycy BofA Securities.
 • Zimplats zmniejszy zatrudnienie o 1%, wdrażając szerokie cięcia kosztów, aby przetrwać gwałtowny spadek cen metali z grupy platynowców (PGM). Największy producent platyny w Zimbabwe ogłosił w marcu, że oferuje dobrowolne zwolnienia z pracy, próbując ograniczyć koszty w obliczu spadających przychodów. „Dzięki obecnym niekorzystnym wiatrom zmniejszymy liczbę personelu jedynie o 1% całkowitej liczby pracowników wynoszącej 8 000 osób” – powiedział dyrektor generalny Alex Mhembere. Firma chce utrzymać roczną produkcję na poziomie około 600 000 uncji PGM rocznie i jako sposób na ograniczenie kosztów stawia sobie za cel poprawę produktywności. Zimplats ogranicza wydatki w ramach swojego 10-letniego projektu ekspansji o wartości 1,8 miliarda dolarów ogłoszonego w 2021 roku. Zimplats nie widzi żadnego potencjalnego niekorzystnego wpływu nowej waluty Zimbabwe opartej na złocie, wprowadzonej w zeszłym tygodniu w celu zastąpienia wyniszczonego przez inflację dolara Zimbabwe, na jej działalność.

Miedź

 • Inwestorzy pozytywnie zareagowali na popyt na metale po ostatnich danych pokazujących, że w Chinach aktywność produkcyjna wzrosła po raz pierwszy od sześciu miesięcy i po raz pierwszy od 1,5 roku w Stanach Zjednoczonych. „Nie jesteśmy jeszcze w fazie boomu produkcyjnego, zatem w przypadku miedzi uzasadniona jest pewna konsolidacja” – stwierdził Carsten Menke, analityk w Julius Baer w Zurychu.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Ponad 25 światowych producentów samochodów i akumulatorów wyraziło zainteresowanie zakupem niklu w nowej indonezyjskiej fabryce notowanego na australijskiej giełdzie producenta Nickel Industries. Firma oferuje 70 000–80 000 ton metrycznych rocznie z nowej instalacji ługowania kwasowego pod wysokim ciśnieniem (HPAL) w Sulawesi, której ukończenie ma nastąpić w drugiej połowie 2025 r. „Zainteresowanie było bardzo duże. Nie spieszymy się z podjęciem decyzji” – powiedział dyrektor generalny Justin Werner. Zakład HPAL firmy Nickel Industries będzie produkował nikiel w postaci katody, a także mieszany osad wodorotlenku (MHP) i siarczan niklu, które są wykorzystywane do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Spółka poszukuje także inwestorów na aż 25% udziałów w zakładzie, gdyż budujący zakład chiński partner Tsingshan jest gotowy sprzedać część posiadanych 45% udziałów. Nadpodaż spowodowała w ubiegłym roku spadek cen niklu o 45%, wywierając presję na producentów generujących wysokie koszty. Londyńska Giełda Metali (LME) klasyfikuje 20 ton dwutlenku węgla (CO2) na tonę niklu jako próg dla niklu niskoemisyjnego, a zakład HPAL firmy Nickel Industries będzie produkował tonę niklu przy emisji około osimiu ton CO2. „Bardzo chcielibyśmy otrzymać ekologiczną premię i jesteśmy więcej niż pewni, że się zakwalifikujemy” – powiedział Werner, dodając jednak, że producenci samochodów i akumulatorów nie chcą płacić zielonej premii.
 • Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął szczegółowe dochodzenie antymonopolowe w sprawie przejęcia U.S. Steel przez Nippon Steel za 14,1 miliarda dolarów. Transakcja spotkała się z analizą amerykańskich prawodawców ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym, a prezydent Joe Biden powiedział w zeszłym miesiącu, że US Steel musi „pozostać amerykańską firmą stalową, która jest własnością krajową i jest zarządzana w kraju”. Podczas wizyty w USA premier Japonii Fumio Kishida wyraził nadzieję, że transakcja pójdzie w pozytywnym kierunku, ale nie skrytykował kontroli Departamentu Sprawiedliwości nad przejęciem. Porozumienie spotkało się również z dezaprobatą związku zawodowego United Steel Workers.
 • Prognozuje się, że produkcja stali surowej w Japonii w Q2 2024 spadnie o -2,2% r/r. Prognozuje się, że popyt na wyroby stalowe, w tym na eksport, spadnie do 18,95 mln ton (-5,4% r/r), podczas gdy sam eksport spadnie o -9,6% r/r. „Popyt na wyroby stalowe może się obniżyć, ponieważ oczekuje się, że sektor maszyn przemysłowych, który jest podatny na popyt zagraniczny, ogólnie spadnie” – stwierdził Miho Suzuki, zastępca dyrektora działu przemysłu metalowego w METI.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *