aktualności – 10 stycznia 2022

Globalna inflacja, powodzie, „międzynarodowe siły pokojowe” u jednego z kluczowych dostawców rzadkiego surowca… Tak zaczynamy drugi tydzień aktualności surowcowych. A ich omówienie tradycyjnie w moim programie: premiera o 14:00!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 10 stycznia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • 12 stycznia 2022 roku w godzinach 18:00 – 18:15 USDA opublikuje raporty Crop Production, Grain Stocks, Rice Stocks, World Agricultural Production oraz World Markets and Trade dla bawełny, zbóż, roślin oleistych i żywego inwentarza.

Ogólne informacje

 • Światowe ceny żywności podskoczyły w 2021 roku o +28% r/r. Wskaźnik cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi większość towarów spożywczych sprzedawanych na świecie, wynosił średnio 125,7 punktu w 2021 r., co jest najwyższym wynikiem od poziomu 131,9 osiągniętego w 2011 r. Wszystkie kategorie produktów żywnościowych w indeksie wykazały gwałtowne wzrosty w całym 2021 r., a indeks cen olejów roślinnych FAO osiągnął rekordowo wysoki poziom.
 • Prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział w czwartek, że ponad 2000 pozwoleń na wydobycie, plantacje i wykarczowanie lasów zostało cofniętych z powodu niezgodności lub niewykorzystania, co stanowi element zaostrzania nadzoru nad zasobami naturalnymi kraju. Cofnięte zezwolenia obejmują 1776 w wydobyciu metali i minerałów, 302 w wydobyciu węgla, a także w leśnictwie i plantacjach obejmujących ponad trzy miliony hektarów ziemi na całym archipelagu. „Zezwolenia, które nie są wykorzystywane, nieproduktywne, przekazywane innym stronom oraz te, które nie pasują do wymaganych celów, są cofane” – powiedział Jokowi.
 • Decydenci amerykańskiego banku centralnego powiedzieli na posiedzeniu w zeszłym miesiącu, że zaostrzenie polityki pieniężnej może zostać przyspieszone przez „bardzo napięty” rynek pracy i rosnącą inflację. „Jeśli banki centralne dokonują zacieśniania, nie wróży to dobrze towarom, ponieważ płynność jest siłą napędową bardziej ryzykownych aktywów” – powiedział niezależny analityk Robin Bhar.

Kawa

 • Brazylia doświadczyła nadmiernych opadów w niektórych regionach kawowych, co może się odbić negatywnie na i tak osłabionych ubiegłorocznymi mrozami i suszami zbiorach ziaren w tym sezonie. Deszcze zalały przede wszystkim pola kawy w środkowo-wschodnich obszarach Brazylii. Deszcze są ponad czterokrotnie wyższe od normy w regionach na północ od Minas Gerais, w niektórych regionach przewyższając średni roczny poziom opadów. Nadmiar deszczu powoduje, że jagody kawy, które w tym momencie są jeszcze zielone, opadają, zmniejszając produkcję. Pierwsze szacunki mówią o spadku produkcji nawet o 20% na skutek tych opadów, zaś w okolicy Taiobeiras doszło do całkowitego zalania niektórych plantacji kawy, co skutkować będzie całkowitym brakiem zbiorów w tym sezonie. „Ludzie zwykle przesadzają ze szkodami spowodowanymi przez deszcz. Zwykle przynosi to więcej korzyści niż szkody” – powiedział analityk surowców Shawn Hackett. Jednak dodatkowa wilgoć poprawiła warunki w innych obszarach, w których deszcz był mniej dotkliwy, w tym w głównym pasie w South Minas Gerais.
 • Ceny kawy w Wietnamie spadły w tym tygodniu, ponieważ zakłócenia w łańcuchu dostaw i wysokie koszty wysyłki zaszkodziły popytowi, podczas gdy produkcja była stabilna, gry trwają główne zbiory.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły czwarty tydzień z rzędu (-34,6k t/t), w sezonie 2020/21 roku rosły (+47,4k t/t).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Sprzedawcy zauważyli, że zarówno zbiory w Tajlandii, jak i w Indiach idą dobrze, a w ostatnich tygodniach na brazylijskich obszarach uprawy cukru padały obfite deszcze. Rosną oczekiwania, że ​​rynek może być w tym sezonie raczej zrównoważony niż deficytowy i fundusze powinny kontynuować sprzedaż.

Kakao

 • Sprzedawcy powiedzieli, że kakao jest pod presją po doniesieniach, że rząd i strajkujący robotnicy doków w drugim producencie kakao w Ghanie mają rozpocząć negocjacje.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły szesnasty tydzień z rzędu (-15,8k t/t), w poprzednim sezonie 7 stycznia były o +62,3k t/t wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Soja

 • Ceny brazylijskiej soi wzrosły powyżej zeszłorocznych maksimów, ponieważ nadzieje na kolejne rekordowe zbiory zostały zniweczone przez upalną i suchą pogodę w południowych stanach, poinformowała w czwartek agencja konsultingowa AgRural, zmniejszając prognozy dotyczące zbiorów o 11 milionów ton do 133,4 mln ton (-2,84% s/s) w sezonie 2021/22. „Susza i wysokie temperatury obserwowane w południowej Brazylii i na południu stanu Mato Grosso do Sul od początku listopada mocno uderzyły w zbiory soi w latach 2021/22” – powiedział AgRural w oświadczeniu. Oczekuje się, że średni plon soi w Brazylii spadnie teraz do 54,8 worków 60-kg na hektar, co byłoby najniższym poziomem od sezonu 2015/16.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Brazylijski eksport drobiu wzrósł w 2021 roku do rekordowego poziomu 4,6 mln ton (+9% r/r). Przychody z eksportu wyniosły $7,66 mld (+25,7% r/r). „Pomimo niewielkiego spadku (w 2021 r.) Chiny pozostają głównym celem eksportu drobiu z Brazylii i oczekuje się, że utrzyma tę pozycję” – powiedział szef grupy branżowej ABPA – Ricardo Santin.

Ropa naftowa

 • Rosja wysłała żołnierzy do Kazachstanu w ramach „międzynarodowych sił pokojowych”, mających wspomóc zdławienie protestów przeciwko wysokim cenom gazu. „Sytuacja polityczna w Kazachstanie staje się coraz bardziej napięta. I to jest kraj, który obecnie produkuje 1,6 miliona baryłek ropy dziennie.” – powiedział Commerzbank. Produkcja ropy naftowej na największym kazachskim złożu Tengiz została w czwartek zmniejszona w związku z uszkodzeniem linii kolejowej przez protestujących. „Operacje produkcyjne TCO są kontynuowane, jednak nastąpiła chwilowa korekta produkcji ze względu na logistykę”, powiedział w oświadczeniu Chevron, największy zagraniczny producent ropy w Kazachstanie, posiadający 50% udziałów w spółce joint venture Tengizchevroil (TCO). TCO produkuje około 700 000 baryłek dziennie. Nie było jasne, o ile zmniejszono produkcję.
 • Wydobycie libijskiej ropy wynosi 729 000 baryłek dziennie, podał w czwartek National Oil Corp, co oznacza spadek z ponad 1,3 miliona baryłek dziennie w zeszłym roku, z powodu prac konserwacyjnych i przestojów na polach naftowych.
 • Nasz przykład referencyjny zakłada teraz, że sojusz (OPEC+) całkowicie wycofa pozostałe 2,96 miliona baryłek dziennie z cięć wydobycia ropy naftowej do września 2022 r.” – napisali analitycy JP Morgan w notatce. Bank prognozuje, że ceny ropy Brent wyniosą średnio $88 za baryłkę w 2022 r.
 • Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) pompowała w grudniu 27,80 mln baryłek dziennie (bpd), jak wynika z badania, o 70 000 baryłek dziennie więcej niż w poprzednim miesiącu, ale mniej niż 253 000 baryłek dziennie dozwolonych w ramach umowy OPEC+. Umowa OPEC+ pozwoliła na zwiększenie produkcji o 400 000 baryłek dziennie od wszystkich członków, z czego około 253 000 baryłek dziennie jest dzielone na 10 członków OPEC biorących udział w umowie. Zgodność OPEC z cięciami produkcji wynosiła w grudniu 127% (+7 pp m/m).
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 7 stycznia 2022 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1 do poziomu 481 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • W ciągu dnia całkowite zapotrzebowanie na gaz w USA plus eksport wzrosło w poniedziałek do 145,5 bcfd, najwyższego od osiągnięcia poziomu 147,2 bcfd 12 lutego 2021 r. Całkowity dzienny popyt w USA osiągnął rekordowy poziom 150,6 bcfd 30 stycznia 2019 r.
 • Uzbekistan wstrzymał eksport gazu ziemnego by zaspokoić krajowe zapotrzebowanie. „Na razie eksport gazu został całkowicie wstrzymany, a wszystkie wolumeny są kierowane do użytku krajowego, w szczególności w celu zaspokojenia potrzeb ludności” – powiedział minister energetyki Uzbekistanu. Ministerstwo poinformowało również, że nie ma eksportu gazu do Rosji i nie ma planów eksportowych na 2022 rok.
 • Rosyjski Gazprom Export podpisał nową czteroletnią umowę na dostawy gazu z turecką państwową firmą energetyczną Botas. Gazprom będzie dostarczać do Botas do 5,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie w ramach umowy.
 • Malezyjska firma Petronas Carigali dokonała trzeciego odkrycia gazu na wodach prowincji Balingian na wybrzeżu Sarawak w Malezji. Odwiert Hadrah-1 został wywiercony na całkowitej głębokości 1850 metrów w listopadzie 2021 r. i natrafił na gaz w obrębie około 200-metrowej sekwencji wysokiej jakości zbiorników z piaskowca i węglanu. Petronas Carigali jest operatorem bloku, z 90-procentowym udziałem w jego umowie o współdzieleniu produkcji. Pozostałe 10 procent należy do E&P Malaysia Venture. „Doskonała jakość napotkanych zbiorników zapowiada pozostały potencjał w okolicznych obszarach, a PCSB jest dobrze przygotowana do kontynuowania niewykorzystanych podobnych luzów w blokach SK411 i SK306. Z niecierpliwością czekamy na dostarczanie na rynek większej ilości gazu ziemnego, najczystszego paliwa kopalnego, bezpiecznie i niezawodnie” – podała Wiceprezes Petronas ds. Eksploracji – Emeliana Rice-Oxley.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły w ubiegłym tygodniu – lutowe dostawy wycenia się na $34,4/mmBtu (+1,78% t/t).
 • Styczniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 94,5 mld stóp sześciennych dziennie (-3,18% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 134,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +4,27% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 131,1 bcfd.
 • Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,0 bcfd (-1,64% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w grudniu 2021 na poziomie 12,20 bcfd.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 1 do poziomu 107 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 31 grudnia spadły o -31 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,195 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o +3,10% powyżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -54 bcf. To najniższy tygodniowy spadek zapasów gazu w USA w grudniu od 2018 roku.

Energia odnawialna

 • Silicon Ranch Corp, należący w 45% do Royal Dutch Shell, pozyskał $775 milionów kapitału własnego od nowych i istniejących inwestorów. Silicon Ranch z siedzibą w Nashville w stanie Tennessee jest właścicielem i operatorem ponad 150 elektrowni słonecznych w 15 stanach. Wśród klientów spółki znajduje się m.in. Meta Platform Inc (Facebook). Nowe finansowanie umożliwi Silicon Ranch zbudowanie około 2 gigawatów projektów fotowoltaicznych w ciągu najbliższych 24 do 36 miesięcy, podwajając obecną zdolność produkcyjną. Silicon Ranch jest również zainteresowane dokonaniem większej liczby przejęć, takich jak zakup w zeszłym roku Clearloop, firmy, która sprzedaje korporacjom kompensację emisji dwutlenku węgla w celu finansowania projektów fotowoltaicznych w społecznościach o niskich dochodach. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Energetycznego Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do zainstalowania 348 GW energii słonecznej w ciągu następnej dekady, czyli ponad trzykrotnie więcej niż na koniec 2021 roku.
 • Francuski rząd spodziewa się, że plany dotyczące nowych reaktorów jądrowych powinny zostać złożone około 2023 r., a docelowa data udostępnienia reaktorów to 2035-37 r. – powiedział wiceminister środowiska Berangere Abba dla francuskiego dziennika Le Figaro. Nowe reaktory będą modelami EPR2, ulepszonymi wersjami problematycznego modelu EPR firmy EDF, który przez lata cierpiał z powodu opóźnień i miliardów euro przekroczonych kosztów modeli budowanych we Francji i Finlandii. Abba powiedział, że EDF przedłożyła dokumentację bezpieczeństwa do regulatora jądrowego ASN dla nowego modelu, dodając, że regulator zatwierdził koncepcję projektową.
 • Kazatomprom, największy światowy producent uranu, poinformował, że działa normalnie, pomimo zamieszek w Kazachstanie. Wg firmy nie wpływają one na produkcję ani eksport. „Wydobycie uranu przebiega zgodnie z planem. Nie było przestojów. Firma realizuje swoje kontrakty eksportowe” – powiedział rzecznik Kazatompromu. Produkcja Kazatompromu stanowiła około 23% światowej produkcji uranu pierwotnego w 2020 roku. Sumarycznie Kazachstan odpowiada za 40% globalnych dostaw uranu wynoszących ~50 tysięcy ton rocznie.
 • Analityk CRU, Toktar Turbay, szacuje że Chiny w ciągu ostatnich 10 lat zgromadziły zapasy na poziomie 120 tysięcy ton uranu, co wystarczy na ponad dekadę zasilania chińskich reaktorów jądrowych.

Złoto

 • Reakcja cen złota sugeruje (na odczyt NFP), że rynek jest bardziej skoncentrowany na ryzyku inflacyjnym przed posiedzeniem FOMC.” powiedział Suki Cooper, analityk Standard Chartered.
 • Sprzedaż złota przez australijskie Perth Mint w 2021 roku była najwyższa od dekady, pomimo spadku sprzedaży w grudniu do 54 861 uncji (-52,7% m/m; -28,6% r/r). W całym 2021 roku spółka sprzedała 1 050 242 uncji złota (+4% r/r). „Pomimo tych przeciwności popyt był solidny, o czym świadczą fizyczne zakupy sztabek i monet, ożywienie popytu konsumenckiego i silne zakupy w banku centralnym, przy czym światowy rynek ETF-ów złota był jedynym słabym sektorem w 2021 r.” – powiedział Jordan Eliseo, kierownik ds. produktów notowanych na giełdzie i badań inwestycyjnych.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Srebro

 • Australijski Perth Mint w grudniu 2021 sprzedało 1 733 293 uncji srebra (+13,2% m/m; +84% r/r). W całym 2021 roku spółka sprzedała ponad 19 mln uncji srebra – zbliżoną ilość do sprzedaży w 2020 roku.

Miedź

 • Peruwiańska premier Mirtha Vasquez powiedziała w piątek, że pojedzie ponownie w następny piątek do obszaru częstych protestów przeciwko kopalni miedzi Las Bambas należącej do MMG Ltd, ponieważ ponownie narastają napięcia z protestującymi w społeczności. Będzie to trzecia podróż Vasquez do tego obszaru od czasu jej mianowania w październiku. Las Bambas właśnie wznowił produkcję miedzi po tym, jak Vasquez pojechała do Chumbivilcas w zeszłym miesiącu i wynegocjowała porozumienie na miejscu, aby zapobiec dalszym blokadom. Ale część społeczności Chumbivilcas powiedziały, że odrzucają to porozumienie i wezwały Vasquez do dalszych negocjacji.
 • Globalna działalność hutnicza miedzi była w grudniu stabilna – spowolnienie w Chinach zostało zrekompensowane przez wzrosty w innych częściach Azji i Ameryce Północnej. Globalny wskaźnik dyspersji, wyliczany przez SAVANT (należący do Earth-i) nieznacznie się zmienił i wyniósł średnio 51,6 w grudniu w porównaniu z 51,7 w listopadzie. Indeks dyspersji Chin spadł w grudniu do 53,5 z 57,4 w listopadzie, podczas gdy odczyt aktywności reszty świata wzrósł do 50,3 z 47,8 miesiąc wcześniej. Wskaźnik dyspersji na poziomie 50,0 oznacza, że huty miedzi działają na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. W 2021 r. globalna działalność hutnicza miedzi we wszystkich mierzonych regionach odnotowała wskaźniki dyspersji poniżej 50. „To, że wszystkie regiony odnotowały odczyty dyspersji poniżej średniej 50 dla 2021 r., jako całość, niekoniecznie należy przypisywać globalnemu kryzysowi energetycznemu” – podało Earth-i.
 • Chilijski eksport miedzi w 2021 roku był wart $53,42 mld (+40,6% r/r), co przełożyło się na nadwyżkę budżetową w kwocie $10,9 mld (w 2020 roku Chile skończyło rok z deficytem $18,37 mld).
 • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Czterech operatorów hut miedzi w Europie ogłosiło ograniczenia rocznej zdolności produkcyjnej o ponad pół miliona ton, a inni zmieniają produkcję, aby złagodzić skoki cen wynikające z wysokich cen energii. Wytop aluminium jest procesem energochłonnym, którego prąd zwykle stanowi co najmniej 30% całkowitych kosztów produkcji. Amerykański producent Alcoa wstrzymał wytop na dwa lata w hucie San Ciprian w Hiszpanii – mającej wydajność 228 tysięcy ton rocznie. Uniprom podjął decyzję o zredukowaniu produkcji huty KAP w Czarnogórze o około 2/3 do ~88 tysięcy ton rocznie. Norweska firma Hydro zredukowała produkcję w swojej hucie Slovalco na Słowacji o 60% do 70 tysięcy ton rocznie. Łączny roczny spadek produkcji aluminium wyniesie około 550 000 ton rocznie.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Trzeci z rzędu tydzień spadków zapasów aluminium. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów stali.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Jedenasty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Dziewiąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium, kobaltu i cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 10 stycznia 2022

 1. Szymon komentarz:

  Dzisiaj ma zapaść decyzja czy spółka China Evergrande dogada się z wierzycielami, jeśli się nie dojdzie do porozumienia to może powtórzy się sytuacja jaka miała miejsce z upadkiem banku Lehman Brothers. Dlatego warto śledzić ten temat
  https://wallmine.com/hkse/3333
  Pozdrawiam

  • BJKasowski komentarz:

   Powiem szczerze, że nie jestem przekonany o tak potężnej sile chińskiej spółki by miała ona tak mocno wpłynąć na rynki globalnie. Na poszczególne spółki będące wierzycielami – jak najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *