Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- kakao
- bawełna
- pszenica
- kukurydza
- soja
- pozostałe zboża
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- węgiel
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Dzisiaj o 18:00 czasu polskiego USDA opublikuje comiesięczny raport Crop progres. O 18:15 czasu polskiego FAS USDA opublikuje raporty z serii World Markets and Trade – dla bawełny, zbóż i nasion oleistych. Pojawi się także raport World Agricultural Production.
- W piątek, 11 grudnia o 21:00 czasu polskiego FAS USDA opublikuje raport Coffee: World Markets and Trade.
Ogólne informacje
- Australijskie Biuro Ekonomii Rolnictwa i Zasobów i Nauki (ABARES) podało w poniedziałek, że eksport produktów rolnych wyniesie 49,24 miliardów dolarów australijskich ($36,59 miliardów) w bieżącym sezonie kończącym się pod koniec czerwca 2021 roku, co oznacza wzrost o 1% w porównaniu z poprzednimi szacunkami 48,8 miliarda dolarów australijskich. we wrześniu.
- EIA prognozuje, że zużycie energii w USA w 2020 roku spadnie o -3,9% r/r w związku z pandemią koronawirusa. W 2021 roku ma wzrosnąć o +1,26% r/r, do 3 849 mld kWh, co oczywiście będzie znacznie poniżej wysokiego zużycia w 2019 roku (3 957 mld kWh) oraz poniżej rekordowego zapotrzebowania w 2018 roku (4 003 mld kWh).
- Ogólnokrajowy system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS) w Chinach prawdopodobnie nie będzie „w pełni funkcjonalny” do 2021 r Prawie ¾ ankietowanych przez Reuters analityków uważa, że system będzie w pełni sprawny do 2025 roku. Pierwotnie pierwsze kontrakty miały być wypuszczone jeszcze w 2020 roku.
- Stanowisko sekretarza ds. Rolnictwa w USA pod rządami Joe Bidena ma objąć były gubernator stanu Iowa oraz były sekretarz USDA (za czasów prezydentury Baracka Obamy) Tom Vilsack. Krytycy twierdzą, że Vilsack jest przyjazny dla korporacyjnego agrobiznesu i czołowych grup lobbingowych, takich jak American Farm Bureau Federation i U.S. Dairy Export Council, gdzie obecnie jest dyrektorem naczelnym. Nowy sekretarz ds. Rolnictwa musi się zmierzyć z falą głodu, jaka na skutek pandemii nawiedziła USA. US Census pod koniec listopada poinformowało, że ponad 75,7 milionów Amerykanów w wieku powyżej 18 lat stwierdziło, że nie ma dość jedzenia.
- Kanada i Bahrajnie zatwierdziły szczepionkę COVID-19 firmy Pfizer i BioNTech. Wielka Brytania 8 grudnia 2020 rozpoczęła masowe szczepienia.
Kawa
- Broker i sprzedawca kawy ED&F Man prognozuje brazylijskie zbiory kawy w 2021 roku na 52,5 mln 60-kg worków. To prawie 23% mniej niż średnia szacunków z innych źródeł, mówiących o 68 mln 60-kg worków.
- Listopadowy eksport zielonej kawy z Brazylii wzrósł do 4,025 mln 60-kg worków (+36% r/r).
- Kolumbia wyprodukowała w listopadzie 1,44 miliona 60-kilogramowych worków mytej arabiki (-4% r/r).
Kakao
- Wybrzeże Kości Słoniowej zniesie zawieszenie nałożone w tym tygodniu na programy zrównoważonego rozwoju kakao prowadzone przez Hershey po tym, jak producent czekolady z siedzibą w USA zobowiązał się do zapłacenia premii mającej na celu zwalczanie ubóstwa wśród rolników.
- Mielenie kakao do końca listopada w trwającym od 1 października sezonie 2020/21 przetworzyło 98 tysięcy ton ziaren (+2,1% s/s). Wybrzeże Kości Słoniowej ma całkowitą zdolność mielenia 712 000 ton.
- 7 grudnia miały miejsce wybory prezydenckie w Ghanie, drugim co do wielkości producencie kakao na świecie. Wyniki, pierwotnie planowane do publikacji w 24 godziny po zakończeniu głosowania, nadal są nieznane. Wg szefa komisji wyborczej, przyczyną opóźnień są opady deszczu w kraju, które doprowadzały do przerw w głosowaniu i opóźniają dostarczenie wyników. Wyniki wyborów mogą pojawić się w każdej chwili.
Bawełna
- Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX z dostawą na dzień 7 grudnia wyniosły 110 390 bel 480-funtowych (-10,95% t/t).
Pszenica
- Stowarzyszenie handlu zbożem Coceral prognozuje, że w 2021 roku zbiory pszenicy w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie do 143,0 mln ton (+11,81% r/r). To kolejny region zwiększający prognozy zbiorów pszenicy w 2021 roku.
- Kolejny japoński przetarg zaowocował zakupem 131 305 ton pszenicy z USA i Kanady.
- 16 grudnia Japonia będzie poszukiwać podczas przetargu 80 tysięcy ton pszenicy paszowej, która powinna dotrzeć do Kraju Kwitnącej Wiśni do 11 marca.
Kukurydza
- W środę USDA potwierdziło sprzedaż 257 071 ton amerykańskiej kukurydzy do Meksyku.
Soja
- Argentyński związek SOEA zakończył akcję strajkową w niedzielę. Pracownicy powrócili do pracy, natomiast wciąż toczą się rozmowy dotyczące premii za pracę w okresie pandemii. W środę doszło do strajku wśród pracowników przetwórstwa zbóż zrzeszonych w związku zawodowym URGARA. Strajk potrwa co najmniej 24 godziny. Związek SOEA zapowiedział dołączenie się do strajku URGARA.
- Chiński import soi w listopadzie wyniósł 9,59 mln ton (+15,82% r/r). Sumarycznie w okresie styczeń – listopad import soi wyniósł 92,80 mln ton.
Pozostałe zboża
- 16 grudnia Japonia będzie poszukiwać podczas przetargu 100 tysięcy ton jęczmienia paszowego, który powinien dotrzeć do Kraju Kwitnącej Wiśni do 11 marca.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Piąta prefektura, Hiroszimy, w Japonii została dotknięta ptasią grypą. Tym razem ubojowi zostanie poddane 130 tysięcy kurczaków.
- Korea Południowa potwierdza przypadki ptasiej grypy H5N8, które zmusiły kraj do uboju 400 tysięcy kurczaków i kaczek.
- Ukraina poinformowała o pojawieniu się ptasiej grypy u hodowlanego drobiu w południowej części kraju. Nie podano informacji o zakresie szkód.
- Muyuan Foods, po osiągnięciu rekordowych zysków na poziomie +1 413% r/r w pierwszych trzech kwartałach 2020 uruchamia największą na świecie fermę trzody chlewnej. Pierwszy z 21 budynków już jest oddany do użytku. Szacuje się, że ferma docelowo pomieści 84 tysiące loch wraz z potomstwem. Tego typu rozwiązanie jest uzasadnione ekonomicznie, jednocześnie afrykański pomór świń (ASF) może jednym niewielkim ogniskiem znacznie uszczuplić zasoby żywca firmy. Firma planuje także zbudowanie kolejny 55 farm trzody chlewnej na ponad 1 000 hektarów w regionie Henan.
- Chiny poinformowały o zawieszeniu importu z australijskiej fabryki wołowiny Meramist Pty Ltd. Nie podano przyczyny zawieszenia, jednak to kolejne działanie skierowane przeciwko Australii, krajowi, z którego w latach ubiegłych 35,5% eksportu trafiało do Chin. Napięcia między dwoma krajami trwają od kilkunastu miesięcy, obecnie Chiny mają zawieszone dostawy lub nałożone cła na kilkanaście różnych produktów z Chin, w tym na wino czy jęczmień.
Ropa naftowa
- Iran polecił swojemu ministerstwu ropy naftowej przygotowanie instalacji do produkcji i sprzedaży ropy naftowej z pełną wydajnością w ciągu trzech miesięcy. To oznacza całkowitą wiarę w zniesienie sankcji przez Joe Bidena po objęciu przez niego urzędu Prezydenta USA 20 stycznia. Joe Biden zapowiada zniesienie sankcji i powrót do „umowy nuklearnej” podpisanej przez Obamę z której Donald Trump się wycofał. Jednak warunkiem nowego prezydenta jest stosowanie się przez Iran do zapisów tej umowy.
- OPEC+ prawdopodobnie spotka się ponownie 4 stycznia 2021. Termin ten zapewne zostanie potwierdzony podczas technicznego spotkania ministrów z krajów OPEC+, które jest zaplanowane na 17 grudnia 2020.
- Import ropy naftowej do Chin wyniósł od stycznia do listopada 504 miliony ton.
- W Iraku, na polu naftowym Khabbaz, 20 km na południowy zachód od Kirkuk doszło do zamachu bombowego. Nie są znani sprawcy zamachu, przyznało się do niego Państwo Islamskie, ale nie przedstawiło żadnych dowodów na poparcie swoich słów. Pole naftowe ma wydajność 25 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Wyłączone z pracy są dwa szyby, które zdaniem ministerstwa nie przekraczają 2 tysięcy baryłek dziennie.
- Tak zwane „zezwolenie na przypadkowe nękanie” zaproponowane przez US Fish and Wildlife Service utorowałoby drogę do badań sejsmicznych na przybrzeżnej równinie schroniska, co jest kluczowym elementem do zwiększenia wydobycia ropy naftowej i gazu w mieszczącym się na Alasce regionie Arctic National Wildlife Refuge (ANWR). Zdaniem US Fish and Wildlife Service prace sejsmiczne mogą zakłócać spokój niedźwiedzi polarnych, jednak żaden z nich nie zostanie ranny ani zabity w wyniku badań. To jedna z ostatnich decyzji Donalda Trumpa, która ma wesprzeć przemysł naftowy przed prezydenturą Joe Bidena, który zapowiada odsunięcie USA od paliw kopalnych – nie tylko konsumpcji ale także i wydobycia. Biden zapowiada cofnięcie zgód wydanych przez Trumpa na odwierty w ANWR.
- EIA zaktualizowała prognozy dotyczące amerykańskiej produkcji ropy naftowej w USA. Obecnie wynoszą one średnio 11,34 mln baryłek dziennie (-7,43% r/r). Obecnie prognozowany spadek produkcji na poziomie 910 tysięcy baryłek dziennie jest większy od poprzedniej prognozy o 50 tysięcy baryłek dziennie.
- Kanadyjski operator rurociągów Enbridge Inc prognozuje że EBITDA w 2021 roku wyniesie od C$13,9 mld do C$14,3 mld czyli co najmniej +1,46% r/r. Rosnące także przepływy pieniężne pozwoliły spółce podnieść dywidendę od 1 marca 2021 do poziomu C$0,835/kwartał (C$3,34 rocznie).
- Canadian Natural Resources Ltd prognozuje produkcję ekwiwalentu ropy naftowej w 2021 roku w przedziale od 1,19 to 1,26 mln baryłek dziennie (od +2,59% do +8,62% r/r).
- Kinder Morgan Inc prognozuje wyższe dochody w 2021 roku, które mają sięgnąć ~$2,1 mld zysku (+2000% r/r). To pozwoli spółce podnieść dywidendę w 2021 roku do $1,08/akcję rocznie (+3% r/r) i przeznaczyć $450 mln na buyback akcji własnych.
- Kanadyjski producent ropy Whitecap Resources Inc kupi konkurencyjną firmę TORC Oil & Gas Ltd za $430,81 mln. Zgodnie z porozumieniem, akcjonariusze TORC otrzymają 0,57 akcji Whitecap w zamian za każdą akcję TORC. Whitecap przejmie również dług w wysokości C$335 milionów TORC. Finalizacja transakcji jest zaplanowana na 25 lutego. Wycena Whitecap po tym zakupie powinna wynieść ~C$4 mld.
- Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 15,2 mln baryłek baryłek do 488,0 mln baryłek (+3,11% t/t), prognozowano spadek o -1,4 mln baryłek. Wzrost jest spowodowany głównie zwiększonym importem ropy naftowej, której średnio przybywało dziennie 2,7 mln baryłek (+66,6% t/t). Eksport brutto w tym czasie spadł o prawie 50% (z 3,4 mln bpd) do 1,8 mln baryłek dziennie.
- Amerykański sektor usług związanych z polami naftowymi poinformował, że pandemia koronawirusa doprowadziła do likwidacji 91,68 tysiąca miejsc pracy (-10,9% r/r) – zarobki na tych miejscach pracy szacuje się na $10,3 mld rocznie. W listopadzie zatrudnienie w sektorze usługowym pól naftowych wzrosło o 0,4% m/m. Wielkość zatrudnienia w tym sektorze w listopadzie to 665 836 osób.
Gaz ziemny
- Import gazu ziemnego do Chin od stycznia do listopada wyniósł 90,44 mln ton.
-
Amerykański koncern Chienere Energy Inc załadował pierwszy ładunek LNG z Train 3 w zakładzie Corpus Christi w Teksasie – jak poinformowała spółka na Twitterze. Train 3 powinien wejść do regularnego użytku w Q1 2021.
- EIA prognozuje, że tegoroczna produkcja gazu ziemnego w USA wyniesie średnio 90,88 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) co oznacza -2,34% r/r. W 2021 roku produkcja ma spaść do 87,91 bcfd (-3,27% r/r). Pierwszy raz od 2005 roku produkcja gazu ziemnego będzie spadać dwa lata z rzędu, a spadek o 3,0 bcfd w 2021 roku będzie drugim rekordowym spadkiem (po -4,7 bcfd w 1983 roku).
- Aktualny sezon grzewczy w USA charakteryzuje się wyższymi od średnich temperaturami co przekłada się na spadek o 12% zapotrzebowania na ciepło w USA (z wyłączeniem Alaski). Zapasy gazu ziemnego w USA są obecnie o 8% wyższe niż 5-letnia średnia, z czego w ciągu miesiąca wzrosły o 3 punkty procentowe.
- Średnia produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu to 90,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Popyt na ten tydzień szacuje się na 118,4 bcfd (o 0,4 bcfd więcej niż prognozy z piątku, 4 grudnia), a w przyszłym tygodniu ma wzrosnąć do 119,9 bcfd.
- Średni eksport LNG z USA w grudniu to 10,8 bcfd, przebijając ubiegłotygodniowy rekord 10,7 bcfd.
Energia odnawialna
- Niemieckie RWE i norweski Equinor dołączyli do początkowej fazy holenderskiego projektu NorthH2 produkcji „zielonego” wodoru przy użyciu morskiej energii wiatrowej. Do 2030 roku projekt ma produkować 0,4 mln ton ekologicznego wodoru rocznie, a do 2040 wydajność ma wzrosnąć do 1,0 mln ton wodoru rocznie. Projekt NorthH2 może przyczynić się do uniknięcia około 8-10 milionów ton emisji CO2 rocznie.
- Equinor, producent aluminium Norsk Hydro i firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii Scatec planują wspólnie zbudować farmę słoneczną o mocy 480 megawatów (MW) w Brazylii. Farma ma powstać w stanie Rio Grande do Norte, a finalna decyzja inwestycyjna ma zostać podjęta w 2021 roku. Farma ma pomóc Norsk Hydro w zmniejszeniu śladu węglowego swojej produkcji o 30% do 2030 roku.
Węgiel
- Import węgla do Chin w okresie styczeń-listopad wyniósł 265 mln ton.
Złoto
- Pracownicy kopalni złota Syama w Mali rozpoczęli w poniedziałek pięciodniowy strajk. Kopalnia należy do Resolute Mining (80%) oraz rządu Mali (20%). 95% pracowników strajkuje, jednak część operacji wydobywczych jest kontynuowana. Spór koncentruje się na decyzji kopalni o wysłaniu niektórych pracowników na płatny urlop, a innych na bezpłatne urlopy w czasie pandemii COVID-19. Przed pandemią prognozowano wydobycie w kopalni na poziomie 167 859 uncji złota w 2020 roku.
- Czołowy producent złota Newmont Corp prognozuje swoje wydobycie w 2021 roku na 6,5 mln uncji (+8,33% r/r).
- HSBC prognozuje ceny złota w 2021 roku na $1 907/uncję.
Metale przemysłowe
- Indonezyjska spółka wydobywająca miedź oraz złoto, PT Amman Mineral Nusa Tenggara, przygotowuje swoją pierwszą ofertę publiczną (IPO). Spółka nie podała terminu planowanego IPO, uzależniając je od „warunków rynkowych”. Firma ma wydajność wydobywczą w przedziale od 136 do 195 tysięcy ton miedzi rocznie oraz od 350 do 600 tysięcy uncji złota rocznie.
- W kopalni Centinela jeden ze związków zawodowych, Minera Esperanza, w negocjacjach kontraktowych z Antofagasta Minerals osiągnął porozumienie, negocjując od końca listopada za pośrednictwem rządu z władzami kopalni. Centinela District union nadal prowadzi negocjacje, grożąc strajkiem swoich członków. Roczna produkcja miedzi w kopalni w 2019 roku wynosiła 276 600 ton.
- Chiński import miedzi w listopadzie wyniósł 561 311 ton (-9,2% m/m; +16,2% r/r). Sumaryczny import miedzi przez Chiny w okresie styczeń – listopad 2020 wyniósł 6,17 mln ton – co już teraz jest nowym rekordem rocznego importu miedzi przez Chiny.
- Chiński import rudy żelaza w listopadzie wyniósł 98,15 mln ton (-8,1% m/m; +8,3% r/r). Sumaryczny import w okresie styczeń – listopad 2020 wyniósł 1,07 mld ton (+0,94% r/r).
- Chiński eksport metali ziem rzadkich w listopadzie 2020 wyniósł 2 611 ton (+14% m/m).
- Chiński Tianqi Lithium Corp poinformowało, że 49% w australijskim oddziale firmy (będącej udziałowcem w kopalni litu Greenbushes w Australii.) przejmie IGO Ltd za $1,4 mld. Chińska spółka zachowa 51% udziałów, a pozyskane środki wykorzysta na spłatę $1,2 miliarda pożyczki.
- Brytyjska spółka wydobywcza Cornish Lithium przyspieszy projekt litowy Trelavour w St Austell. Projekt ma rozpocząć wydobycie w ciągu 3–5 lat i docelowo osiągnąć co najmniej 10 000 ton ekwiwalentu węglanu litu rocznie.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
EIA prognozuje, że zużycie energii w USA w 2020 roku spadnie o -3,9% r/r w związku z pandemią koronawirusa. W 2021 roku ma wzrosnąć o +1,26% r/r, do 3 849 mld kWh, co oczywiście będzie znacznie poniżej wysokiego zużycia w 2019 roku (3 957 mld kWh) oraz poniżej rekordowego zapotrzebowania w 2018 roku (4 003 mld kWh).
Taka informacja wyjaśnia dlaczego spółki uranowe w ostatnim tygodniu tak bardzo urosły
Energy Fuels
https://www.gurufocus.com/stock/UUUU/summary
Global X Uranium ETF
https://www.gurufocus.com/etf/ARCA:URA
Prawda…
USDA opublikowało dane z których wynika że globalne zapasy kawy za 2020/2021 w stosunku do jej wykorzystania (stock to use ratio) są najwyższe od 5 lat
https://www.barchart.com/story/futures/quotes/SBH21/overview/793637/usda-coffee-report-update
w dodatku ostatnio bardzo osłabił się dolar amerykański i perspektywy na dalsze jego spadki są, dosyć ograniczenie.
W poniedziałek będę ten raport omawiać