aktualności – 1 marzec 2020

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

Surowcowe.info 1 marzec 2021

 

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

reklama:

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

  • Zapasy kawa w magazynach ICE – dwudziesty pierwszy tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +38 tysięcy worków, rok wcześniej w analogicznym okresie był spadek zapasów o ponad -20,5 tysiąca worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Analitycy z Green Pool obniżył swoje prognozy nadwyżki na rynku cukru w sezonie 2021/22 do 0,5 mln ton – to prawie o 3 mln mniejsza nadwyżka niż prognozowali na koniec stycznia. Firma argumentuje to głównie wzrostem popytu w Chinach, gdzie spada spożycie fruktozowego syropu kukurydzianego (HFCS) na rzecz konsumpcji cukru. Jednocześnie też prognozuje, że zbiory cukru w Tajlandii w bieżącym sezonie (2020/21) będą gorsze niż w sezonie 2019/20, co samo w sobie jest katastrofą. Indyjskie zbiory w sezonie 2020/21 szacują na 31,6 mln ton (+16,18% s/s). Światowe spożycie cukru w sezonie 2020/21 ma wzrosnąć do 185,47 mln ton (+0,3% r/r), a w 2021/22 ma wynieść 187,36 mln ton (+1% r/r).
  • Wygasające marcowe kontrakty cukrowe zakończyły się koniecznością fizycznej dostawy 890 tysięcy ton do azjatyckiej firmy Wilmar. Jest to minimalnie mniejsza ilość fizycznej dostawy niż w przypadku marcowych kontraktów w 2020 roku.

Kakao

  • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 25 lutego to 100 326 bel 480-funtowych (-0,19% t/t).

Kukurydza

  • Chiny planują zwiększenie areału upraw kukurydzy w 2021 roku o ponad 667 000 hektarów. Nowe pola kukurydzy pojawią się w północno-wschodniej części Chin oraz w okolicach rzek Żółtej, Huai i Hai. Tegoroczna prognoza USA mówi o wydajności 6,19 t/ha (-2% s/s).

Soja

  • Firma doradcza AgResource oszacowała brazylijskie zbiory soi w sezonie 2020/21 na 129,98 mln ton – poprzednia prognoza firmy mówiła o 128 mln ton.

Pozostałe zboża

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • W Rosji stwierdzono pierwszy przypadek przeniesienia choroby ptasiej grypy H5N8 na człowieka – wykryto siedem przypadków u pracowników rolnych, jednak przebieg choroby był bezobjawowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła w piątek, że ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa ptasiej grypy H5N8 z człowieka na człowieka wydaje się niskie.
  • Region Western Cape w RPA zgłosił pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF), po pojawieniu się choroby w innych regionach kraju. Nie podano ile zwierząt będzie poddanych przymusowemu ubojowi.

Ropa naftowa

  • EIA poinformowała, że grudniowe wydobycie ropy naftowej w USA wyniosło 11,063 mln baryłek dziennie (-0,52% m/m). Grudniowy popyt na ropę naftową spadł o 7,4% r/r.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 26 lutego 2021 wynosiły 22,822 mln (-2,01% t/t).
  • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła o 4 w ubiegłym tygodniu do 309 punktów.

Gaz ziemny

  • Cheniere Energy Inc poinformowało, że to Chiny stały się największym odbiorcą LNG na świecie, wyprzedzając wieloletniego lidera – Japonię.
  • Royal Dutch Shell prognozuje, że światowy popyt na LNG podwoi się do 2040 roku.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu po raz kolejny spadły, kwietniowe dostawy wyceniało się na średnio 5,60/mmBtu (-12,50% t/t). W Zatoce Meksykańskiej oczekuje około 24 statków na załadunek LNG – zazwyczaj oczekujących jest 4-5 jednostek, co pokazuję skalę opóźnień na skutek silnych mrozów jakie były w Teksasie w ostatnim czasie. Tak duże obłożenie prawdopodobnie nie zostanie rozładowane w marcu, chyba że niektóre ładunki zostaną anulowane – na chwilę obecną mówi się o prawdopodobnej anulacji czterech lub pięciu ładunków z USA.
  • Pakistan podpisał nową 10-letnią umowę na import LNG z Kataru, z pierwszymi dostawami w styczniu 2022. Umowa obejmuje dostawy do 3 mln ton rocznie, od dwóch transportów miesięcznie na początku by w ciągu trzech lat wzrosnąć do czterech ładunków miesięcznie. Cenę gazu ustalono na 10,2% ceny ropy typu Brent. Dotychczasowy dostawca LNG dla Pakistanu, Gunvor, miał umowę o ponad 30% droższą niż umowa z Katarem, która zastąpi wygasającą umowę Gunvor
  • Największy rosyjski producent LNG, Novatek, podpisał długoterminową umowę na dostawę super-schłodzonego paliwa do chińskiej państwowej spółki Shenergy Group Co.
  • Gazprom poinformował, że pożar tymczasowo wstrzymał wydobycie na jej złożu gazowym Yubileynoye w regionie Jamał-Nieniec na zachodniej Syberii. Pożar wybuchł i został opanowany w piątek, firma dodaje że nie było ofiar i nie będzie miał on wpływu na dostawy gazu do klientów Gazpromu. Przyczyny pożaru są obecnie przedmiotem śledztwa.
  • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła o jeden do poziomu 92 aktywnych punktów.
  • EIA poinformowała, że grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła 102,5 mld stóp sześciennych dziennie (b/z m/m).
  • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 86,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 106,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -8,76% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma spaść do 98,8 bcfd (-6,97% t/t).
  • Lutowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 8,4 bcfd (-19,23% m/m). Spadek był wywołany silnymi mrozami w Teksasie w lutym. Infrastrukturalne możliwości eksportowe LNG z USA to 10,5 bcfd.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu spadły o 338 mld stóp sześciennych do 1,943 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli -14,82% t/t. To drugi pod względem wielkości spadek zapasów gazu ziemnego w USA. Po raz pierwszy od 14 miesięcy zapasy gazu w USA spadły poniżej pięcioletniej średniej – są o 7,7% poniżej.

Energia odnawialna

  • Airbus pracuje nad alternatywnymi (dla wodoru, który ma zostać wprowadzony do napędzania samolotów w 2035 roku) źródłami napędu dla samolotów, w tym napędzie hybrydowo-elektrycznym.
  • Wielka Brytania od września 2021 planuje wprowadzanie paliwo E10 czyli zawierające 10% biopaliw. Obecnie w UK paliwa mają do 5% biopaliw (E5). Ma to obniżyć roczną emisję CO2 o 750 000 ton. Bioetanol jest wytwarzany z materiałów takich jak niskogatunkowe ziarna (np. kukurydza), cukrów i odpadów drzewnych. Paliwa E5 mają pozostać jako paliwa premium dla starszych silników, które mogą nie być dostosowane do paliw o większej domieszce bioetanolu.

Złoto

  • Rosnące 10-letnie rentowności, wraz ze wzrostem wartości dolara amerykańskiego i odrodzenie apetytu na ryzyko. Wszystko to było bardzo złym wpływem na złoto” – powiedział Bart Melek, szef ds. Strategii surowcowych w TD Securities.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

  • W magazynach CME tygodniowa zmiana w posiadanym palladzie to spadek o ponad 13 tysięcy uncji (-9,29% t/t).

Metale przemysłowe

  • Chilijski Codelco, największy na świecie producent miedzi, odnotował zysk przed opodatkowaniem w wysokości $2,078 miliardów (+55% r/r), przy jednoczesnym wzroście wydobycia surowców z własnych kopalni do 1,618 mln ton miedzi (+2% r/r) i wzroście sprzedaży o +1,5% r/r. Koszt jednostkowy pozyskania funta miedzi spadł do $1,294/funt (-8,6% r/r).
  • Freeport-McMoRan Inc chce zatwierdzić rozbudowę kilku swoich kopalni miedzi w USA, wykorzystując zapowiedzi Joe Bidena dotyczące elektryfikacji transportu w USA – co zwiększy lokalny popyt na miedź. Freeport-McMoRan Inc wydobywa w USA ponad 45,3 tysiąca ton miedzi. Planowana rozbudowa trzech kopalni na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych zwiększy produkcję o około 11,5 tysiąca ton rocznie. Większość produkcji ma trafić na rynek USA.
  • Unia Europejska rozważa przedłużenie 25% ceł na import stali z Turcji, Rosji, Korei Południowej, Indii i Ukrainy, a także Chin. Zdaniem niektórych krajów europejskich (Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Luksemburg, Polska, Słowacja i Hiszpania), zniesienie ceł antydumpingowych doprowadziłoby do zalania UE tanią stalą z krajów azjatyckich i Europy Wschodniej, zwłaszcza w świetle utrzymania cła na stal w USA. Ostateczną decyzję UE w sprawie cła na stal poznamy pod koniec czerwca 2021.
  • Brazylijski Vale S.A. zabezpieczyło część zysków w kontraktach na nikiel przy obecnych cenach, które są najwyższe od 2014 roku (~$18,5 tysiąca/tonę).
  • Vale poinformowało o EBITDA w Q4 2020 na poziomie $4,2 mld (+20% r/r), już z uwzględnieniem rezerwy $3,9 mld na regulację roszczeń wynikających z zawalenia się tamy w 2019 roku, w wyniku którego zginęło 270 osób. Spółka prognozuje produkcję miedzi w 2021 roku na przedział 360 – 380 tysięcy ton (do -7,7% r/r).
  • Lynas Rare Earths poinformował o zyskach netto za drugie półrocze 2020 roku na poziomie $31,94 mln (+941% r/r), bijąc tym samym prognozy UBS o zyskach na poziomie $20,45 mln. Spółka dotychczas nie wypłacała dywidendy.
  • Światowa produkcja stali surowej wzrosła w styczniu do 163 mln ton (+4,8% r/r). Chińska podaż wzrosła do 90,2 mln ton (+6,8% r/r).
  • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Bardzo duży wzrost zapasów miedzi (+31,18% t/t), aluminium i ołowiu (po +9,83% t/t), cyny (+12,98% t/t) czy cynku (+12,82% t/t).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Drugi tydzień z rzędu wzrosły zapasy miedzi i cyny. Piąty tydzień z rzędu spadków zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *