aktualności – 09 października 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek 7 października opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Trzy wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 6 października 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 6 października 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 6 października 2019 źródło: opracowanie własne

Ostatni tydzień przyniósł też małą liczbę (<4,0) dni roboczych w następujących stanach:

  • Iowa (1,6)
  • Kansas(3,6)
  • Michigan (2,0)
  • Minnesota (1,5)
  • Missouri (3,8)
  • Montana (2,0)
  • Nebraska (3,2)
  • Północna Dakota (1,3)
  • Południowa Dakota (3,2)
  • Wisconsin (1,9)

Poniżej mapka wizualizująca stany z niską liczbą dni roboczych:

Stany z niską liczbą dni roboczych w tygodniu kończącym się 6 października 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

pszenica

ropa i gaz

metale przemysłowe

Cukier

  • Prognozy dla zbiorów, produkcji i eksportu cukru dla największych eksporterów: Brazylii, Unii Europejskiej, Australii i Tajlandii (razem odpowiadają za 70% światowego eksportu):

eksport cukru z poszczególnych krajów świata; źródło: OEC

 

prognozy dla rynku cukru w Unii Europejskiej; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

prognozy dla rynku cukru w Tajlandii; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

prognozy dla rynku cukru w Brazylii; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

prognozy dla rynku cukru w Australii; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • Obawy o pogodę niszczącą niezebrane jeszcze uprawy podnoszą ceny kukurydzy, pszenicy i soi na chicagowskiej giełdzie. Prognozy mówią o pogorszeniu się warunków pogodowych w drugiej połowie tego tygodnia. Od 6 do 12 cali (15-30 cm) śniegu ma spaść w obu Dakotach i Minnesocie, które już w ubiegłym tygodniu miały spory problem z dniami roboczymi

prognozy dla rynku pszenicy w Australii; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ropa i gaz

  • Rosja, pomimo ograniczeń w produkcji ropy naftowej na skutek porozumienia OPEC+, zwiększa swoje wolne moce przerobowe dołączając do wąskiego grona państwa (Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich) które mogą dynamicznie zwiększyć produkcję ropy gdyby rynek tego potrzebował. Zdaniem rosyjskiego ministra energii Alexandra Novak wolne moce wynoszą około 500 tysięcy baryłek czyli ponad 0,5% dziennej podaży ropy na świecie.
  • Ekwadorski państwowy koncern naftowy Petroamazonas szacuje straty na poziomie 165 tysięcy baryłek dziennie (1/3 krajowej produkcji) ze względu na ogólnokrajowe protesty „anty-oszczędnościowców”.
  • Exxon Mobil XOM.N planuje zainwestować ponad 500 milionów USD w początkową fazę budowy swojego współtworzonego z wspólnie z włoskim Eni projektu Rovuma LNG w Mozambiku. Wartość całego projektu to $30 mld, a wydajność jaką ma osiągnąć kompleks przetwórczy gazu to 15 mln ton rocznie. Wszystkie projekty gazowe w Mozambiku umożliwią temu krajowi eksport 31 mln ton LNG rocznie, co odpowiada 10% całego rynku LNG. W 2017 roku Mozambik odpowiadał za 0,27% światowego eksportu LNG
  • Przemysł LNG w Katarze będzie wychwytywać i sekwestrować ponad 5 milionów ton CO2 rocznie do 2025 r. Część przechwyconego CO2 będzie wykorzystywana w przemyśle spożywczym, jednak większość będzie składowana.

Metale przemysłowe

  • Brytyjska firma Earth-i, która specjalizuje się w danych geoprzestrzennych, zamierza sprzedać swoją usługę SAVANT sektorowi finansowemu. Usługę wykorzystującą satelity do monitorowania hut miedzi, by jak najszybciej otrzymać informację o zatrzymaniu lub wznowieniu przetopu rud metali, co może mieć przełożenie na ceny miedzi na świecie. Earth-i, które już oferuje usługi dla budownictwa, obronności i rolnictwa, planuje uruchomienie nowej „miedzianej” 18 października. System ponad 20 satelit będzie śledził 100 hut odpowiadających za co najmniej 80% światowej produkcji. Ceny dostępu do informacji byłyby uzależnione od ich szczegółowości i wynosiły pomiędzy $10 000 a $250 000 rocznie. Będzie również co miesiąc publikowany bezpłatny indeks globalnej działalności hut, jednakże z pewnym (nieokreślonym jeszcze) opóźnieniem.
  • Brazylijska spółka Vale S.A. wypłaciła już $210 mln z tytułu odszkodowań związanych z przerwaniem tam stawów osadowych na początku 2019 roku i ma przygotowane środki do likwidacji kolejnych stawów osadowych: $1,9 mld na dziewięć największych i $100 mln na mniejsze konstrukcje.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój i Filipa Kondeja z DM XTB komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 już o 13:10 na żywo i (później) na YouTube: (link wrzucę po publikacji)

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *